Seznam státních převratů a pokusů o převrat
Toto je chronologický přehled státních převratů a pokusů o státní převrat od starověku po současnost.
Období před Kristem
- 876 – vojenský převrat, velitel izraelských vojsk Zimri zabil krále Élu a sám se stal králem, poté však spáchal sebevraždu, aby se vyhnul svržení velitelem svých vojsk Omrim.
- 860 – vévoda Chu z Čchi byl svržen svým nevlastním bratrem Lü Šanem.
- 841 – Jehú zabil krále Jórama a Achazjáše, a stal se králem Izraele.
- 730 – neúspěšný pokus o státní převrat Razína Aram-Damašského a Pekacha Izraelského svrhnout Achaze Judského a Davidovu dynastii a nahradit je Benem Tav'elem.
- 716 – lýdský král Kandaulés byl zavražděn svým osobním strážcem Gýgem, jenž se spojil s Kandaulovou manželkou. Gýgés poté uchvátil trůn.
- 632 – neúspěšný pokus o státní převrat v Athénách Kýlonem, který se pokusil o převzetí moci jako tyrannos.
- 509 – členové dynastie Tarquiniů vedení Luciem Brutem svrhl římského krále Lucia Tarquinia Superba a nastolil Římskou republiku, která trvala do roku 27 př. n. l.[1]
- 411 – puč v Athénách vedený Antifónem nastolil krátkodobou oligarchii známou jako rada čtyř set.
- 404 – puč v Athénách vedený Kritiem nastolil krátkodobou prospartskou oligarchii známou jako třicet tyranů.
- 185 – převrat v Maurjovské říši zaujímající velkou část území současné Indie. Převrat vedl maurjovský generál Pušjamitra Šunga.
- 87 – během Sullovy občanské války obsadil Lucius Cornelius Sulla Řím a svrhl Gaia Maria.
- 82 – během druhé občanské války Sulla podruhé obsadil Řím, sesadil Gaia Maria mladšího a sám se prohlásil římským diktátorem.[2]
- 49 – Julius Caesar překročil řeku Rubikon v čele části Římské armády a inicioval pochod na Řím. Po získání nadvlády byl provolán "diktátorem na věky".
- 44 – O březnových idách byl zavražděn Julius Caesar členy římského senátu. Spiklencům se však nepodařilo získat moc nad republikou, iniciativa přešla do rukou druhého triumvirátu Caesarových přívrženců.[3]
První tisíciletí našeho letopočtu
- 31: Seianus zabit poté, co bylo odhaleno spiknutí proti císaři Tiberiovi, které ho mělo dosadit na trůn.
- 41: římský císař Caligula byl zavražděn svou vlastní tělesnou stráží kvůli své výbušné povaze.
- 65: Pisonovo spiknutí proti císaři Neronovi.
- 69: Po smrti římského císaře Nerona, několik spiknutí vyústilo v rok čtyř císařů.
- 189: Deset eunuchů z pozdější dynastie Chan bylo zabito vojáky vedenými Juan Šaoem, Juan Šuem a Chao Chaonem. Dun Džhuo se ujal vlády silou.
- 249: Incident u Gaopingu, při němž byl zadržen a popraven Chao Šuang členy dynastie Sima (Sima Yi, Sima Žao, Sima Ši).
- 498: Ōomi Heguri no Matori si uzurpoval vládu v Jamato po smrti Ókimiho (Velkého vůdce), později znám jako císař Ninken. Matori byl zavražděn Otomo no Kanamurou. O sto let později byl titul Ōkimi po jeho smrti přenesen na císařský titul.
- 602: Maurikios, císař Byzantské říše, byl sesazen spiknutím balkánského vojska vedeného thráckým mladším důstojníkem Flaviem Fokou, spolu se sedmi Maurikiovými syny. Většina z promaurikiových důstojníků a generálů byla popravena spolu s ním (vyjma Prisca a Philippika), a Fokas byl prohlášen císařem v chrámu sv. Jana Křtitele.
- 610: Fokas, jenž osm let předtím sesadil Maurikia, byl sám sesazen spiknutím vedeným generály Priscem, jeho zetěm a Herakleiem, kartaginským exarchou. Exarchův syn, Herakleios mladší, svrhl Fokase za pomoci svého bratrance Niketa.
- 626: Během incident u Xuanwunských bran 2. července, princ Li Shimin a jeho blízcí důvěrníci zabili korunního prince Li Žian-čenga a prince Li Juan-čchiho a poté zcela převzali vládu nad Tchangy od císaře Kao-cua.[4]
- 642: Jeon Gaesomun z Kogurjo vedl vojenský převrat, při kterém byl zabit král Jeongju a na trůn dosazen král Požang ovládaný vojenskou mocí.
- 680: Vizigótský král Vamba byl omámen, tonsurován a oděn do mnišského roucha, aby byl považován za vysvěceného a nemohl tak panovat.
- 751: Abbásovská revoluce - Abú Muslim al-Churásání dobyl Damašek a zmasakroval panující umájjovskou dynastii, a poté se Abú as-Saffá stal prvním vládcem Abbásovského chalífátu.
- 839: Čang Bogo ze Silly svrhl krále Minaje a na trůn dosadil krále Sinmua.
- 874: Povstání Chuang Čchaoa oslabilo autoritu tchangské vlády
Mezi lety 1000–1699
- 1010: generál Gang Žo z Korjo vyvolal převrat, který svrhl krále Mokdžonga.
- 1126: Ji Ja-gyeom z Korjo vykonal neúspěšný pokus o svržení krále Inžonga.
- 1170: Generál Čong Čung-bu z Korjo vedl vojenský převrat, při němž byl sesazen král Yžong a na trůn uveden král Mjongdžong podřízený vojenskému režimu.
- 1197: Čchö Čchung-heon z Korjo vyvolal vojenský převrat, který sesadil a připravil o život vojenského diktátora Ji Ui-mina, a sesadil krále Mjongdžonga.
- 1258: Generál Kim Jun z Korjo svrhl a zabil vojenského diktátora Cho Uia.
- 1284: vládce Ílchanátu Tekuder požádal o pomoc mameluky, byl však svržen Argunem.
- 1327: Izabela Francouzská svrhla svého manžela, krále Eduarda II., a stala se regentkou svého syna, Eduarda III., společně se svým milencem a spoluregentem Rogerem Mortimerem.
- 1330: Eduard III. se ujal královského úřadu a nechal zatknout Izabelu a Rogera Mortimera popravit.
- 1388: Generál Ji Seong-gye z Korjo vedl vojenský převrat, při němž byl sesazen král U, zavražděn generál Čoe Jeong, a nastolen loutkový vládce král Čchang a nakonec král Gongjang. Ji byl později sám korunován, a založil čosonskou dynastii.
- 1398: Kníže Ji Bangwon Čosonský vedl povstání, zavraždil předsedu vlády Žeong Dodžona a další dva hodnostáře.
- 1419: První pražská defenestrace – stoupenci Jana Želivského svrhli z oken Novoměstské radnice radní. Událost znamenala počátek husitských válek
- 1455: Kníže Sujang Čosonský vedl spiknutí, které svrhlo vládu předsedy Huangbo Ina a Kim Džong Seoa, kteří byli během převratu zabiti.
- 1459, Kníže Lê Nghi Dân vedl spiknutí, při kterém byl zabit císař Lê Nhân Tông. Lê Nghi Dân byl později sám korunován císařem.
- 1459, Đỗ Bí a Lê Thụ vedli spiknutí, které svrhlo císaře Lê Nghi Dâna.
- 1483: Druhá pražská defenestrace, při níž byli z oken vyhozeni purkmistr Starého Města pražského a zabito sedm novoměstských konšelů, byla vyústěním napětí mezi katolíky a kališníky.
- 1506: státní převrat v Čosonu svrhl knížete Jonsanguna a na jeho místo usedl král Čungdžong.
- 1567: Protestantští vzbouřenci uvěznili Marii Stuartovnu a přinutili ji podepsat abdikaci z 24. července 1567 ve prospěch infanta Jakuba VI. a jejího nevlastního bratra, Jamese Stewarta, jako regenta.
- 1605: 5. listopadu se skupina místních anglických katolíků vedených Guyem Fawkesem pokusila zabít krále Jakuba I. a mnoho členů protestantské šlechty vyhozením budovy Parlamentu do povětří během zahájení zasedání Parlamentu Spojeného království.[5]
- 1618: Třetí pražská defenestrace, při níž byli několika příslušníky českých stavů vedených Jindřichem Matyášem Thurnem, demonstrativně vyhozeni z oken Pražského hradu královští místodržící Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka a Jaroslav Bořita z Martinic a písař Filip Fabricius. Ačkoli při incidentu shodou okolností nikdo nezemřel, tato událost se stala počátkem českého stavovského povstání a následné třicetileté války.
- 1623: státní převrat v Čosonu svrhl knížete Kuangheguna a na trůn dosadil krále Indžoa.
- 1648: Prideova čistka – ti poslanci dolní komory, kteří byli pro zachování politických jednání s Karlem I. byli vyhozeni ze sněmovny. Ostatní souhlasili s tím, aby byl král postaven před soud za údajnou velezradu.
- 1653: 20. dubna Oliver Cromwell se čtyřiceti mušketýry vedenými Charlesem Worsleyem, vnikl do Dolní sněmovny Parlamentu a násilně rozpustil Kusý parlament (Rump Parliament), což vedlo k jeho ovládnutí, nastolení vojenské vlády (protektorátu) a jmenování Cromwella Lordem protektorem.[6]
- 1660: „Smluvní puč“ dánského krále Frederika III. v Kodani vedl k posílení královské moci a nastolení absolutní monarchie v Dánském království.
- 1682: první povstání střeleckých pluků v Moskvě proti regentské vládě Natálie Kirillovny a nastolení Žofie Alexejevny jako regentky za nezletilé careviče Ivana V. a Petra I.
- 1688: „Slavná revoluce“: anglický katolický král Jakub II. byl sesazen protestantskými stoupenci Viléma Oranžského. Oponenti této události vstoupili do dějin jako Jakobité. Někteří událost chápali jako úspěšnou invazi a ovládnutí Anglie Nizozemskou republikou, nicméně Anglie, Skotsko ani Irsko se nestaly součástí Nizozemska ani jeho koloniemi.
- 1689: Bostonské povstání 1689: během akce někdy popisované jako "puč", se puritánské milice, doprovázená bostonskou lůzou, nechala zatknout Sira Edmunda Androse, neoblíbeného guvernéra Nové Anglie.
- 1968: druhé povstání střeleckých pluků proti velení Petra I. bylo poraženo a vůdci povstání popraveni.
1700–1799
- 1741: Během palácového převratu z 25. listopadu 1741 byl svržen malý car Ivan Antonovič (Ivan VI.) a jeho rodiče. Na trůn byla dosazena Alžběta Petrovna, dcera Petra I. Šlo o jeden z několika ruských palácových převratů 18. století a je považován za jeden z nejméně krvavých v dějinách Ruska.
- 1756: Švédská královna Luisa Ulrika Pruská se pokusila o upevnění královské moci prostřednictvím spiknutí z roku 1756.
- 1762: spiknutí Kateřiny II., jímž donutila k abdikaci cara Petra III.
- 1769: Ras Michael Sehul svrhl etiopského císaře Joase I. a poté jej zabil jako důkaz nároku na etiopský trůn. Tato událost předcházela vleklému období civilní války a anarchie v Etiopii zvanému zemene mesafint ("období knížat").
- 1772: spiknutí vedené dánskou královnou Julianou Marií Brunšvickou a jejím synem Frederikem Dánským sesadilo vládnoucí kabinet ministra Johann Friedrich Struensee.
- 1772: Převrat krále Gustava, převrat švédského krále Gustava III. k upevnění královské moci v nové švédské ústavě
- 1773: Bostonské pití čaje
- 1784: spiknutí korunního prince Frederika Dánský proti vládnoucímu kabinetu vedenému Ove Høegh-Guldbergem.
- 1791: politické spiknutí, které přimělo polský sejm k přijetí nové ústavy.
- 1793: spiknutí Gustafa Mauritze Armfelta společně s Magdalenou Rudenschöldovou, se záměrem sesadit Gustava IV. Adolfa, bylo odhaleno.
- 1794: Thermidorský převrat provedený členy Výboru pro všeobecnou bezpečnost proti Robespierrovi.
- 1797: Fructidorský převrat vedený francouzským Direktoriem s podporou armády, proti royalistům.
- 1799: Brumairový převrat Napoleona Bonaparta.
1800–1899
- 1802: Napoleon Bonaparte se po státním převratu stal doživotním francouzským konzulem.
- 1808: Rumová vzpoura v Novém Jižním Walesu sesadila guvernéra Williama Bligha.
- 1809: Státní převrat 1809, hrstka důstojníků švédské armády sesadila krále Gustava IV. Adolfa během pochodu na Stockholm.
- 1809: dánský dobrodruh Jørgen Jørgensen nechal zatknout islandského guvernéra a prohlásil se 'protektorem'. O dva měsíce později anglická válečná loď Talbot obnovila dánskou vládu v zemi.
- 1812: francouzský převrat z roku 1812 proti císaři Napoleonovi I. vedený republikánským generálem de Maletem.
- 1815: francouzský převrat proti králi Ludvíkovi XVIII. vedený císařem Napoleonem I.
- 1828: Unitarián Juan Lavalle svrhl a nechal popravit guvernéra Buenos Aires, federalistu Manuela Dorrega.
- 1829: Anastasio Bustamante svrhl a zavraždil Vicenta Guerrera v Mexiku.
- 1832: mexický prezident Anastasio Bustamante svržen poprvé Antoniem Lópezem de Santa Anna a nahrazen Melchorem Múzquizem.
- 1839: mexický prezident Anastasio Bustamante svržen podruhé Antoniem Lópezem de Santa Anna
- 1842: Francisco Morazán, bývalý federální prezident Střední Ameriky, obsadil Kostariku a chopil se moci. Později byl sesazen lidovým povstáním a popraven.
- 1851: prezident Francie, Ludvík Napoléon Bonaparte po převratu rozpustil národní shromáždění a stal se jediným vládcem v zemi. Následujícího roku obnovil císařství v referendu.
- 1854: v rámci plánu z Ayutly svrhl Benito Juárez Antonia Lópeze de Santa Anna a dosadil Juana Álvareze do úřadu mexického prezidenta.
- 1864: vojsko francouzského císaře Napoleona III. obsadila Mexiko a nastolila císařství v čele s habsburským císařem Maxmiliánem.
- 1866: rumunský kníže a domnitor Alexandr Ioan Cuza byl přinucen abdikovat politickou a vojenskou koalicí.
- 1867: Aliance Satchō donutila Tokugawský šogunát navrátit politickou moc císaři Meidžimu.
- 1870: Bruno Carranza uchvátil moc v Kostarice při státním převratu z 27. dubna 1870, při němž byl svržen prezident Jesús Jiménez Zamora. O tři měsíce později rezignoval.
- 1874: Arsenio Martínez Campos svrhl První španělskou republiku a na trůn usedl král Alfons XII.
- 1876: Aniceto Esquivel Sáenz se na tři měsíce stal prezidentem Kostariky, poté byl svržen při státním převratu vedeném Vicentem Herrerou Zeledónem.
- 1876: v rámci plánu z Tuxtepecu, Porfirio Díaz sesadil Sebastiána Lerda de Tejada a sám sebe prohlásil mexickým prezidentem.
- 1889: vojenský převrat vedený maršálem da Fonsecou svrhl brazilského císaře, Dom Pedro II., vyhlásil republiku a nastolil prozatímní vládu.
- 1891: Brazilský prezident, maršál Deodoro da Fonseca rozpustil Národní kongres a prohlásil se diktátorem. Brzy poté však rezignoval po rebelii námořníků.
- 1893: americký ministr zahraničí Havajského království, John L. Stevens, s pomocí americké námořní pěchoty, podpořil podnikatele domácí a cizí národnosti v převratu, který svrhl královnu Liliuokalani.
- 1898: Wilmingtonská rebelie v roce 1898
- 1899: vojsko Cipriana Castra svrhlo vládu Ignacia Andrade ve Venezuele.
1900–1909
1903
- Skupina Černá ruka, utvořená armádními důstojníky a vedená plk. Dragutinem Dimitrijevićem Apisem, zavraždila srbského krále Alexandra I., jeho manželku českého původu královnu Dragu a několik členů srbské královské rodiny při státním převratu zvaném Majski prevrat (Květnový převrat)
1908
- Juan Vicente Gómez se prohlásil prezidentem Venezuely poté, co Cipriano Castro opustil zemi při své cestě do Evropy na léčení.
- V Osmanské říši vypukla Mladoturecká revoluce proti absolutní vládě sultána Abdulhamida II.
1909
- Povstání v Goudi v Řecku svrhlo vládu Dimitriose Rallise a znamenalo počátek rozsáhlých reforem.
1910–1919
1910
- Republikánský státní převrat svrhl portugalského krále Manuela II. a ustavil Portugalskou první republiku.
1913
- Vojenský převrat Výboru jednoty a pokroku v Osmanské říši vedený Enverem Pašou, svrhl koalici Liberální unie a zavedl vojenskou diktaturu vedenou triumvirátem pašů (Státní převrat v Turecku v roce 1913).
- Během La decena tragica, generál Victoriano Huerta svrhl a zavraždil mexického prezidenta Francisca Madera.
1916
- Při své návštěvě města Harar byl etiopský (habešský) lidž (císař) Ijasu V. sesazen klikou aristokratů ve prospěch své tety Zauditu I. Síly loajální císaři byly poraženy v bitvě u Segale a lidž Ijasu se ukrýval na severozápadě Etiopie s malou svitou věrných osob, než byl po pěti letech zadržen.
1917
- Při státním převratu v Kostarice vedeném generálem Tinoco Granadosem byl svržen prezident Alfredo González Flores a nastolena represivní vojenská diktatura.
- V srpnu 1917 se vrchní velitel ruské armády, generál Kornilov, pokusil o puč známý jako Kornilovova aféra, který však byl záhy potlačen.
1919
- István Friedrich svrhl Maďarskou sovětskou republiku.
- Polská pravice se neúspěšně pokusila o svržení levicové vlády.
- Německá komunistická strana se neúspěšně pokusila o svržení vlády.
1920–1929
1920
- Během plánu z Agua Prieta generál Álvaro Obregón za podpory odborů a Zapatistů, vyhnal mexického prezidenta Carranzu.
- Kappův puč v Německu, neúspěšný pokus o svržení Výmarské republiky Námořní brigádou Ehrhardt.
- Neúspěšný bolševický pokus o státní převrat v Gruzii s cílem svržení demokratického systému. Pokusu se účastnila armáda sovětského Ruska.
1921
- Plukovník Rézá Chán společně s Dia al-Din Tabatabaím zahájili převrat proti Ahmadu Šáh Kadžárovi v Íránu.
- Bývalý císař rakousko-uherského soustátí Karel I., jenž byl zároveň uherským králem jako Karel IV., se v Maďarsku pokusil dvakrát o legitimní převzetí trůnu. Oba pokusy, známé také jako "první" a "druhý" královský státní převrat proti regentovi Miklósi Horthymu, byly neúspěšné, zejména proto, že Karel odmítl použít násilí.
1922
- Kvůli porážce v řecko-turecké válce se venizelističtí důstojníci řecké armády, včetně Nikolaa Plastirase a Styliana Gonatase, postavili do čela vzpoury proti královské vládě a přinutili krále Konstantina I. k abdikaci.
- Neúspěšný pokus o státní převrat v Albánii vedený Bajramem Currim, Elezem Isufim, Hamitem Toptanim a Halitem Lleshim.
- Mezi 27. a 29. říjnem byl fašistickým hnutím Černé košile zorganizován pochod na Řím, který vyústil v dosazení Benita Mussoliniho Národní fašistickou stranu na post předsedy vlády Italského království, se souhlasem krále Viktora Emanuela III. Po volbách z roku 1924 a zavraždění Giacoma Matteottiho, nastolil Mussolini 3. ledna 1925 diktaturu.
1923
- Ve Španělsku nastolil Miguel Primo de Rivera diktaturu bez sesazení krále.
- Armádou podporovaný státní převrat z 9. června v Bulharsku sesadil Bulharský agrární národní svaz předsedy Aleksandara Stambolijského a byla nastolena vláda v čele s Aleksandarem Cankovem.
- Pivní puč, neúspěšný pokus o státní převrat vedený vůdcem nacistů Adolfem Hitlerem v Německu.
- Royalistický pokus o státní převrat dvou generálů v Řecku, skončil nezdarem.
1924
- Chilský prezident Arturo Alessandri rezignoval a uprchl poté, co armáda vedená Luisem Altamiranem zahájila převrat.
- Neúspěšný prokomunistický převrat v Estonsku.
- "Červnová revoluce v roce 1924" v Albánii, byla ve skutečnosti státním převratem, při němž byla sesazena prozoguovská vláda a nastolena levicová vláda vedená Fanem Nolim. Na Štědrý den téhož roku nabyl Zogu znovu moc poté, co Noli se svou vládou uprchl ze země.
1925
1926
- Květnový převrat v Polsku provedený Józefem Piłsudským.
- 28. května proběhl vojenský převrat Gomese da Costa v Portugalsku.
- Státní převrat Antanase Smetony v Litvě
- Generál Georgios Kondylis svrhl diktaturu generála Theodora Pangalose v Řecku.
1928
- Povstání ráse Balča Safoa proti králi Tafari Makonnenovi (budoucímu etiopskému císaři Haile Selassiemu I.). Povstání se stalo pouhou demonstrací síly a bylo rázně ukončeno rásem Dargem. Balča Safo se vzdal a následně byl uvězněn.
- Státní převrat v Etiopii (1928) proti králi Tafari Makonnenovi (budoucímu etiopskému císaři Haile Selassiemu I.). Státní převrat skončil nezdarem.
1929
- Tuvinský státní převrat (1929) – prosovětský, protibuddhistický převrat v Tuvinské lidové republice.
1931
- V březnu 1931 proběhl neúspěšný převrat v Japonsku radikály Sakurakai.
- 21. října 1931 druhý neúspěšný pokus o převrat v Japonsku radikálů Sakurakai.
1932
- Vzpoura v Mäntsälä, neúspěšný pokus o státní převrat hnutí Lapua ve Finsku.
- Incident 15. května, pokus o převrat v Japonsku.
- Siamský státní převrat (1932) znamenal klidný přechod od absolutní monarchie (někdejší Siamské království) k ústavní monarchii (dnešní Thajsko).
- Chilská armáda provedla převrat, který svrhl prezidenta Montera a zavedl Chilskou socialistickou republiku. Po dvanácti dnech, jiní armádní důstojníci provedli protipřevrat a ukončili socialistickou republiku. Nový provizorní prezident Abraham Oyanedel obnovil demokracii.
1930–1939
1930
- Povstání ráse Gugsa Welleho proti králi Tafari Makonnenovi (budoucímu etiopskému císaři Haile Selassiemu I.), rázně ukončeno ministrem války, rásem Mulugetou Yeggazuem, v bitvě u Anchemu.
- Brazilská revoluce (1930), Getúlio Vargas v nekrvavém převratu převzal moc v Brazílii.
- Rafael Leónidas Trujillo převzal vládu od Horacia Vásqueze po ničivém hurikánu v Dominikánské republice.
- Vojenský převrat v Argentině. Generál José Félix Uriburu svrhl prezidenta Yrigoyena.
1933
- Uruguayský prezident Gabriel Terra rozpustil parlament a postavil se do čela převratu.
- Fulgencio Batista na Kubě svrhl Céspedese y Quesadu ve vzpouře seržantů.
- Plán na Převrat v Bílém domě (známý jako Business Plot) proti Rooseveltově administrativě v USA. Nebyl uskutečněn poté, co se generál Smedley Butler rozhodl oznámit plán úřadům.
1934
- Převrat Konstantina Pätse v Estonsku.
- Převrat Kārlise Ulmanise v Lotyšsku.
- 25. července neúspěšný pokus rakouských nacistů o státní převrat v První Rakouské republice, zvaný červencový puč (německy: Juliputsch), incident však vyvrcholil zavražděním kancléře Engelberta Dollfuße
- Státní převrat 19. května v Bulharském království.
1935
- Neúspěšný venizelistický pokus o převrat 1. března v Řecku
- Během vnitřního převratu v Mexiku, prezident Lázaro Cárdenas nechal deportovat a vyhostit exprezidenta Callese, čímž ukončil Callesovu moc nad mexickou vládou.
- 10. října, generál Georgios Kondylis svrhl vládu a zrušil republiku, poté restauroval monarchii v Řecku.
1936
- Sianský incident, při kterém byl unesen generál Čankajšek svým zástupcem Čang Süe-liangem. Ten požadoval, aby Čankajšek zastavil boje proti čínským komunistům, a místo toho se připojil ke společné obraně proti Japoncům. Jeho manželce s jejím bratrem se následně podařilo s Čangem vyjednat Čankajškovo propuštění.
- Část armády uchvátila moc nad částí území Španělska, což znamenalo počátek španělské občanské války. Později se moci v zemi chopil generál Francisco Franco jako diktátor.
- Incident 26. února, neúspěšný pokus o státní převrat mladšími armádními důstojníky, kterým se však podařilo ustavit vojenskou vládu v Japonsku.
- Srpnový převrat Ioannise Metaxase nastolil tzv. srpnový režim v Řecku.
- Státní převrat Bakra Sidkího a Hikmata Sulajmana ze 30. října v Iráckém království sesadil předsedu vlády Jasína al-Hašimiho.
1937
- Brazilský prezident Getúlio Vargas, jenž vládl demokraticky od roku 1934, zahájil samopřevrat a stal se diktátorem Brazílie (Estado Novo - "Nový stát").
1938
- Rumunský král Karel II. zahájil samopřevrat, zrušil parlamentní demokracii ve prospěch královské diktatury.
- Vargasovy ozbrojené složky odhalily pokus integralistů o státní převrat v Brazílii. Vargas a jeho stráže povstání ukončili hrubou silou u paláce Guanabara.
1939
- Spiknutí armádních důstojníků a členů dělnické strany Španělska (PSOE) v republikánské zóně Španělska vyústilo ve vytvoření Národní obranné rady, jako krok směrem k mírovým jednáním s nacionálními socialisty. Jednání nakonec ztroskotala, nicméně převrat byl předzvěstí konce občanské války ve Španělsku.
1940–1949
1940
- Norský fašistický politik Vidkun Quisling se pokusil o svržení norské vlády v reakci na německou invazi do Dánska a Norska.
- Státní převraty organizované Sovětským svazem během okupace Baltských států (Estonsko, Lotyšsko, a Litva)
- Juan Andreu Almazán se pokusil o státní převrat v Mexiku, aby zamezil inauguraci zvoleného prezidenta Manuela Ávily Camacha.
1941
- Legionářská vzpoura: rumunská polovojenská Železná garda (známá též jako legionáři) se neúspěšně pokusila o svržení conducătora Iona Antonesca.
- Proněmecký Rašíd Alí al-Kajlání a Zlatý čtverec svrhl režim probritského regenta Abd al-Iláha (státní převrat v Iráku), což vyústilo v anglo-iráckou válku.
- Probritský jugoslávský král Petr II. a jeho stoupenci provedli převrat v Jugoslávském království s cílem nahradit proněmeckého regenta prince Pavla, což vyústilo v invazi do Jugoslávie (Dubnová válka) ze strany Osy.
1942
- Převrat francouzské domobrany v Alžíru, jímž 400 civilních francouzských vlastenců během 15 hodin zneškodnilo vichistický XIX. armádní sbor v Alžíru, uvěznili vichistické generály (Juina, Darlana ad.), čímž umožnili okamžitý úspěch operace Torch.
1943
- Vojenský převrat v Argentině ze 4. června, při němž Arturo Rawson sesadil Ramóna Castilla. Ministr práce Juan Domingo Perón se stal natolik populárním, že byl roku 1946 demokraticky zvolen prezidentem.
- Převrat z 24. července s cílem odstranit fašistického diktátora Benita Mussoliniho z postu předsedy vlády Italského království a nahradit jej maršálem Badogliem. Hrabě Dino Grandi a Velká fašistická rada drtivou většinou hlasovala pro žádost králi Viktoru Emanuelovi, aby zcela obnovil svou ústavní moc. Následujícího dne si král předvolal Mussoliniho do svého paláce a z funkce ho odvolal.
1944
- Spiknutí z 20. července německých branných sil a záložní armády jako součást Operace Valkýra s cílem zabít Adolf Hitler, převzít kontrolu nad Třetí říší a vyjednat mír se Spojenci. Pokus ztroskotal poté, co bylo zjištěno, že Hitler po výbuchu bomby nezemřel a záložní armáda začala odmítat přijímání rozkazů od německého abwehru. Na 5 000 účastníků bylo veřejně souzeno a hromadně popraveno.
- Státní převrat krále Michala z 23. srpna. Proněmecký diktátor Ion Antonescu byl svržen a král Michal změnil orientaci národní politiky od Osy na stranu Spojenců.
- Státní převrat z 9. září v Bulharsko. Vláda proněmeckého předsedy vlády Konstantina Muravieva byla svržena a Kimon Georgiev z Vlastenecké fronty se přiklonil na stranu Spojenců.
- Říjnová Operace Panzerfaust. Nacistické Německo silou nahradilo royalistickou maďarskou vládu regenta Miklóse Horthyho za pronacistickou vládou Strany Šípových křížů vedenou Ferencem Szálasim.
1945
- Vláda Getúlio Vargase v Brazílii skončila při převratu vedeném generálem Mourãoem, jedním z bývalých stoupenců Vargase.
- Isaías Medina Angarita byl svržen při převratu a Rómulo Betancourt byl pověřen vedením polovojenské junty ve Venezuele.
1947
1948
- Únorový převrat v Československu. K moci se dostali komunisté v čele s Klementem Gottwaldem a zavedli diktaturu proletariátu.
- Převrat ve Venezuele, který svrhl demokraticky zvolenou vládu Rómula Gallegose. Byla ustavena vojenská junta v čele Carlosem Delgado Chalbaudem.
- Neúspěšný pokus o státní převrat v Jemenském království
1949
- Vojenský převrat v Sýrii generála Husního al-Za'ima, který s podporou Američanů svrhl zvoleného prezidenta Šukrí al-Kuwatliho, což umožnilo položení Transarabského ropovodu. Sýrie do konce roku 1949 zažila ještě další dva státní převraty.
1950–1959
1951
- Neúspěšný vojenský převrat námořnictva v Thajsku.
- Úspěšný vojenský převrat armády v Thajsku.
- "Ravalpindská dohoda" – neúspěšný pokus o vojenský převrat Ayuba Khana v Pákistánu.
- Neúspěšný vojenský převrat v Argentině proti Juanu Perónovi.
- Bolivijský generál Hugo Ballivián ustavuje juntu v Bolívii, aby zamezil zvolení reformisty Estenssora a převzetí úřadu.
1952
- Vojenský převrat v Egyptě svrhl monarchii.
- Fulgencio Batista vedl úspěšný a pokojný převrat a svrhl demokraticky zvolenou vládu na Kubě.
1953
- Společný anglo-americký převrat v Íránu, s krycím názvem Operace Ajax, svrhl předsedu vlády Mosaddeka.[7]
- "Ústavní puč" v Pákistánu vedený generálním guvernérem Pákistánu, Ghulámou Mohammadem za podpory polního maršála Ajuba Chana. Mohammad demitoval předsedu vlády a rozpustil ústavní shromáždění.
1954
- Demokraticky zvolenou vládu plukovníka Jacoba Árbenze Guzmána v Guatemale vytlačil plukovník Carlos Castillo Armas během operace organizované americkou CIA s krycím názvem Operace PBSUCCESS.[8]
- Vojenský převrat v Paraguayi vynesl k moci Alfreda Stroessnera.
- Vojenský převrat v Janamu (francouzské kolonii v Indii) vedený Dadalou Raphaelem Ramanayyou, svrhl francouzskou nadvládu v Janamu.
1955
- Protipuč v Brazílii vedený maršálem Lottem svrhl vládu Carlose Luze a zabránil převratu proti zvolení prezidenta Juscelina Kubitschka.
- Revolución Libertadora v Argentině, při níž vojenský převrat svrhl prezidenta Peróna.
1956
- Neúspěšný pokus o vojenský převrat vedený plukovníkem Barquínem proti kubánskému prezidentovi Fulgenciu Batistovi[9][10]
1957
- Kolumbijská armáda za podpory stávky a studentských nepokojů a sesadila Gustava Rojase Pinillu a předala moc vládní juntě a předsedovi Gabrielu París Gordillovi.[11]
- Kvazi-převrat vedl k měsíčnímu souběhu dvou vlád v San Marinu (tzv. "Fatti di Rovereta").
- Převrat v Thajsku vedl ke svržení maršála Plaeka Pibulsonggrama.
1958
- Po třech týdnech protestů venezuelská armáda odstranila Marcose Péreze Jiméneze a nastolila velitele venezuelského námořnictva Wolfganga Larrazábala.
- Vojenský převrat v Pákistánu. Vrchní velitel a ministr obrany, gen. Muhammad Ajúb Chán, svrhl vládu Iskandara Mírzy a stal se prezidentem po vítězství ve zmanipulovaném referendu.
- Vojenský převrat v Iráku svrhl království.
- Vojenský převrat ve Francouzské republice. Generál Jacques Massu převzal moc nad Alžírem a hrozil invazí do Paříže, pokud se Charles de Gaulle nestane hlavou státu.
1959
- Brazilské vzdušné síly unesly civilní letadlo a pokusily se o převrat proti Juscelinu Kubitschkovi.
1960–1969
1960
- Vojenský převrat v Turecku.
- Vojenský převrat v Demokratické republice Kongo.
- Neúspěšný vojenský převrat proti Haile Selassiemu I. v Etiopii.
- Srpnový převrat v Laosu, ukončen v prosinci protipřevratem.
1961
- Státní převrat ze 16. května v Jižní Koreji vedený Pak Čong-huim svrhl druhou republiku a nastolil vládu Nejvyšší rady národní obrody.
- Zavraždění diktátora Rafaela Trujilla v Santo Domingo ukončilo 30 let brutální diktatury v Dominikánské republice.
- Neúspěšný vojenský převrat čtyř vysloužilých generálů v době Alžírská válka s cílem svržení prezidenta de Gaulla v Páté Francouzské republice, který se v roce 1958 k moci sám dostal vojenským státním převratem.
- Státní převrat v Somálsku vedený somalilandskými armádními důstojníky s cílem zrušení unie států Somalilandu a Somálska.
1962
- Vojenský převrat v Argentině. Prezident Arturo Frondizi byl svržen armádou během zahraniční cesty.
- Vojenský převrat v Jemenském království
- Pokus o vojenský převrat vedený křesťanskými důstojníky na Cejlonu (dnešní Srí Lanka).
- Vojenský převrat generála Ne Win v Barmě svrhla ústavně zvolenou vládu předsedy U Nua.
1963
- Guatemalský prezident Miguel Ydígoras Fuentes byl svržen armádou. Enrique Peralta Azurdia převzal moc a nastolil vládu Instituční strany do voleb v roce 1966.[12]
- Armáda svrhla prezidenta Juana Bosche v září 1963, pouhých sedm měsíců do termínu jeho zvolení prvním demokratickým prezident v Dominikánské republice od roku 1924. Bosch byl nahrazen juntou do roku 1965, kdy byl svržen.[13]
- Neúspěšný pokus o vojenský převrat v Turecku.
- Vojenský převrat v Jižním Vietnamu, při němž byl za pomoci Američanů svržen Ngô Ðình Diệm.
- Vojenský převrat v Ekvádoru.
- Vojenský převrat v Togu.
- Vojenský převrat v Sýrii.
- Vojenský převrat v Iráku provedený vůdci hnutí Baas v Bagdádu svrhl režim gen. Abdula Karima Kásima. Generál byl zajat a zastřelen.[14]
- Honduraská armáda svrhla demokratickou vládu, 10 dní před a scheduled election. Oswaldo López Arellano převzal moc od Ramóna Moralese, a zabránil tak zřejmému nástupu Modesta Rodase Alvarada.
1964
- Spiknutí Piano Solo v Itálii.
- Místní revolucionáři svrhli sultána Džamšída bin Abdulláha v Zanzibaru.
- Humberto Castelo Branco byl dosazen jako prezident poté, co vojenský převrat v Brazílii svrhl prezidenta Joãoa Goularta.[15]
- Viceprezident René Barrientos a generál Alfredo Ovando Candía svrhli prezidenta Estenssora v Bolívii.[16]
- Vojenský převrat v Jižním Vietnamu, při němž byl svržen Duong Van Minh.
- Vojenský převrat v Bolívii: generál René Barrientos Ortuño převzal moc Víctora Paz Estenssora.
- Krátký vojenský převrat v Gabunu byl potlačen za pomoci Francouzů.
- Dubnový převrat v Laosu potlačen by americkým velvyslancem. Neúspěšný pokus skončil v srpnu.
1965
- Spiknutí v Bulharské lidové republice s cílem svržení Todora Živkova bylo odhaleno.
- Vojenský převrat v Alžírsku, při němž ministr obrany plk. Houari Boumedienne získal nadvládu.
- Neúspěšný pokus o státní převrat v Indonésii.
- Vojenský převrat v Demokratické republice Kongo.
- Vojenský převrat ve Středoafrické republice.
- Lednový převrat v Laosu skončil neúspěchem.
1966
- Vojenský převrat v Ghaně.
- Vojenský převrat v Horní Voltě (dnešní Burkina Faso), 3. ledna Sangoulé Lamizana svrhl Maurikia Yaméoga.
- Vojenský převrat v Sýrii.
- První vojenský převrat v Nigérii ukončil první republiku. Generálmajor Johnson Aguiyi-Ironsi se stal hlavou státu.
- Šachbát bin Sultán Ál Nahján, vládce Abú Zabí byl sesazen pokojným převratem a nahrazen svým bratrem šejkem Zajdem bin Sultán Ál Nahján.
- Vojenský převrat v Nigérii. Yakubu Gowon se dostal k moci srvžením Johnsona Aguiyi-Ironsiho.
- Vojenský převrat v Argentině. Civilní prezident Arturo Illia byl svržen vojenskými silami podporujícími velení generála Juana Carlose Onganíy.
- Údajný pokus o státní převrat na Srí Lance.
- Státní převrat v Laosu (1966) vedený vzdušnými silami skončil neúspěchem
1967
- Vojenský převrat v Řecku nastolil režim plukovníků.
- Pokus o vojenský převrat (Operace Guitar Boy) v Ghaně.
- Vojenský převrat v Togu vedl ke 38leté vládě Gnassingbého Eyadémy.
- Vojenský převrat proti předsedovi vlády Sierry Leone, Siaku Stevensovi a generálnímu guvernérovi, brigádnímu generálovi Davidu Lansanovi, který se jmenoval prozatímním vůdcem.
- Plukovník Biafranské armády Victor Banjo osnoval převrat proti biafranskému prezidentovi Odumegwuu Ojukwuovi. Spiknutí bylo odhaleno přes informátora a Banjo byl s 2 dalšími spojenci byl 22. září popraven.
1968
- Převrat v Panamě proti prezidentovi Arnulfu Ariasi Madridovi, vedený majorem Martinezem.
- Vojenský převrat v Iráku vynesl k moci Socialistickou stranu obrody.
- Vojenský převrat v Peru, vedený generálem Alvaradem.
- Vojenský převrat brigádního generála Andrewa Juxona-Smithe proti brigádnímu generálovi Davidu Lansanovi znovunastolil předsedu vlády Sierry Leone Stevense.
1969
- Muammar Kaddáfí svrhl monarchii v Libyi.
- Vojenský převrat v Somálsku.
- Vojenský převrat v Súdánu.
- Pedro Aleixo, legitimní viceprezident Brazílie, byl nahrazen vojenská junta poté, co Artur da Costa e Silva ze zdravotních důvodů odstoupil z úřadu.
- Vojenský převrat v Pákistánu, při němž vrchní velitel gen. Jahjá Chán přinutil prezidenta, polního maršála Ajjúba Chána (který se sám dostal k moci při převratu), k předání moci.
1970–1979
1970
- Převrat v Sýrii, vedený Háfizem al-Asadem (Opravná revoluce).
- Převrat v Bolívii, brzy následovaný levicovým protipučem.
- Převrat v Ománu, při kterém Kábús ibn Saíd sesadil svého otce Saída bin Taimura a stal se sultánem.
- Neúspěšný pokus o státní převrat neofašistickou skupinou v Itálii.
- Inscenovaný pokus o převrat skupiny Tatenokai vedené Jukiem Mišimou v Japonsku.
- Vojenský převrat v Kambodži sesadil krále Norodoma Sihanuka a nastolil khmerskou vládu Lona Nola.
- USA plánovaly "ústavní převrat", aby zabránily uchopení moci Salvadorem Allendem v Chile.[17]
- Neúspěšný pokus o převrat OOP proti králi Husajnovi I. v Jordánsku.
1971
- (Vojenský převrat v Turecku).
- Vojenský převrat v Ugandě vedený Idi Aminem.
- Předseda vlády polní maršál Thanom Kittikačorn provedl a samopřevrat svrhl svou vlastní vládu v Thajsku.
- Krátký vojenský převrat v Súdánu proti vládě Džafara Nimeiryho.
- Údajné spiknutí proti vůdci Mao Ce-tungovi v Číně, provedený stoupenci Lina Piaa, tehdejšího místopředsedy Komunistické strany Číny.
1972
- 13. ledna vedl plukovník Ignatius Kutu Acheampong státní převrat s cílem svržení demokraticky zvolené vlády Pokrokové strany a jejího vůdce dr. Kofiho Busii v Ghaně.
- Vyhlášení samopřevratu filipínského prezidenta Ferdinanda Marcose 21. září.
- Samopřevrat jihokorejského prezidenta Pak Čong-huie 17. října, tzv. Říjnový jusin (Říjnová restaurace).
1973
- V červnu zahájil Roberto Souper neúspěšný převrat, zvaný Tanquetazo, proti chilskému prezidentovi Salvadoru Allendemu.
- Atocké spiknutí v Pákistánu, při kterém hrstka armádních a leteckých důstojníků provedla neúspěšný pokus o svržení vlády Zulfikara Alího Bhutta.
- 11. září byl vojenským převratem svržen socialisticko-marxistický prezident Chile, Salvador Allende, a do čela se dostala junta v čele s generálem Pinochetem.
- Uruguayský prezident Juan María Bordaberry rozpustil parlament a provedl převrat.
- 25 listopadu, zastánci tuhé linie armády vedení brigádní generálem Dimitriem Ioannidisem svrhla prezidenta Georgia Papadopulose, dosavadní vůdce řecké junty.
- Neúspěšný státní převrat v Laosu vedený vzdušnými silami skončil neúspěchem.
1974
- Levicový vojenský převrat v Portugalsku, známý jako Karafiátová revoluce, ukončil diktaturu Marcela Caetana.
- Vojenský převrat na Kypru podporovaný řeckými plukovníky svrhl krále Makaria a iniciovala tureckou invazi.
- Vojenský převrat v Etiopii komunistické junty vedený generálem Amanem Andomem a Mengistuem Mariamem.
1975
- Vojenský převrat v Bangladéši. Několik mladších majorů s podporou Khandákara Muštaka Ahmeda a několika dalších avamilskými vůdci svrhla vládu šejka Mudžíbura Rahmána a dosadila Khandákara Muštaka Ahmeda za hlavu státu.
- Vojenský převrat na Komorách, kdy žoldnéř Bob Denard sesadil prezidenta Ahmeda Abdalláha z úřadu při vojenském puči 3. srpna 1975.
- Vojenský převrat v Nigérii svrhl Yakubua Gowona. K moci se dostal Murtala Ramat Mohammed.
- Vojenský převrat v Bangladéši vedený brigádním generálem Chalídem Mušarrafem, nechal zatknout náčelníka generálního štábu Ziaura Rahmána. O 4 dny později byl Chalíd Mušarraf zavražděn v protipuči vedeném Abú Taherem, který osvobodil generála Ziaura Rahmána a znovu jej dosadil do čela armádního štábu. Začalo masové vraždění armádních důstojníků a Ziaur Rahmán převzal od plukovníka Tahera kontrolu nad zemí. Po měsíci nechal generál Ziaur Rahmán za vraždy důstojníků Abú Tahera oběsit.
- Vojenský převrat v Čadu svrhl a zabití prezidenta Françoise Tombalbayea.
- Neúspěšný vojenský převrat v Řecku.
1976
- Vojenský převrat v Ekvádoru.
- Maršál Je Ťien-jing a politický vůdce Chua Kuo-feng provedli převrat proti Gangu čtyř, vedený vdovou po Mao Ce-tungovi, Ťiang Čching, který vedl k návratu Teng Siao-pchinga a zahájení období reforem v Číně.
- Vojenský převrat v Thajsku.
- Neúspěšný pokus o státní převrat v Nigérii. Murtala Mohammad zavražděn, ale Olusegun Obasanjo unikl a stal se hlavou státu.
- Vojenský převrat v Argentině svrhl Isabel Perónovou a vedl k Procesu národní obrody.
1977
- Vojenský převrat v Pákistánu. Vrchní velitel gen. Muhammad Zijául-Hak svrhl civilní vládu a po zinscenovaném soudním procesu v roce 1979 nechal popravit předsedu vlády Zulfikara Bhutta.
- Neúspěšný pokus o převrat se odehrál během vlády generála Ziaura Rahmana v Bangladéši. Generál Ziaur Rahman poté nechal usmrtit 2500 vojáků a důstojníků.
- Vojenský převrat v Afghánistánu.
1978
- Komunistický převrat v Afghánistánu.
- Pokus o převrat v Somálsku, skupina státních představitelů zejména z klanu Madžírtín (Darod) se neúspěšně pokusila o svržení diktatury Muhammada Siada Barreho. Většina osob, které napomáhaly spiknutí, byly hromadně popraveny, několik prominentních představitelů, vč. Abdullahiho Júsufa Ahmeda přežilo a utvořilo první obrannou skupinu proti Barremu – Somálskou demokratickou frontu spásy.[18]
- Neúspěšný vojenský převrat ve Španělsku, známý jako Operace Galaxia.
1979
- Státní převrat z 12. prosince v Jižní Koreji. Čon Tu-hwan nastolil prezidentský režim.
- 4. června poručík letectva Jerry John Rawlings, major Boakye Danquah a další vedli vojenské povstání, které odstranilo ghanskou vládu.
- 20. září byl ve Francií vedeném převratu Operace Barracuda svržen středoafrický císař Jean-Bédel Bokassa. Středoafrické císařství bylo zrušeno a byla nastolena Středoafrická republika v čele s prezidentem Davidem Dackem.
- V Salvadoru proběhl převrat za odstavení armády od moci v zemi. To vedlo k desetiletí bojů (známých jako Salvadorská občanská válka) za sovětské intervence a americké snahy o zastavení šíření komunistického hnutí v Jižní Americe.
2010–současnost
2015
- Ve dnech 13–15. května proběhl neúspěšný pokus o státní převrat generála Niyombareho proti prezidentu Nkurunzizaovi v Burundi.
- 17. září proběhl pokus o státní převrat generála Gilberta Diendérého v Burkina Faso proti prezidentovi Michelu Kafandovi.[19]
2016
- V červenci 2016 část turecké armády zahájila neúspěšný pokus o státní převrat proti prezidentu Erdoğanovi, údajně vedený Fethullahem Gülenem.[20]
- 8. října 2016 se v Burkina Fasu loajalisté Blaise Compaorého a bývalá prezidentská stráž neúspěšně pokusili o svržení prezidenta Kaborého.[21][22][23]
- 14. října 2016 byl zahájen libyjský převrat proti předsedovi vlády al-Sarradžovi vedený Chálifou al-Guwajlem.
- 18. října 2016 vůdce ISIS, Abú Bakr al-Baghdádí přežil pokus o státní převrat Islámské policie v iráckém Mosulu.[24]
2017
- 29. března proběhl venezuelský samopřevrat
- 6. srpna proběhl pokus o vojenský převrat ve Venezuele.[25][26][27][28]
- 15. listopadu 2017 v Harare v ranních hodinách oznámil armádní mluvčí převzetí moci armádou v Zimbabwe. To se stalo poté, co armáda získala kontrolu nad vysíláním státní televizní stanice. Během noci, předtím, než byla přepadena soukromá rezidence prezidenta a do doby, než bude vyhlášena nová hlava státu, prezident Robert Mugabe zůstává v domácím vězení. Vojenská policie také zadržela a uvěznila několik vládních ministrů, kteří byli označeni za prezidentské zločince. Mugabe 21. listopadu rezignoval.[29]
- v prosinci proběhl pokus o svržení vlády v Rovníkové Guineji.[30]
2018
- Státní převrat v Jemenu provedla Jižanská přechodná rada proti prezidentu Abd Rabú Mansúr Hádímu.
2019
- Pokus o vojenský převrat v Gabonu
- Státní převrat v Súdánu
- Povstání ve Venezuele
- 22. června proběhl pokus o státní převrat v Etiopii. Náčelník generálního štábu Seare Mekonnen se pokusil svrhnout demokratizační proces premiéra Abiye Ahmeda. Mekonnen byl společně se třemi dalšími účastníky pokusu zastřelen v Addis Abebě. Podle státních úřadů za pokusem stojí armádní generál Asamnew Tsige. [31]
2020
- 18. srpna proběhl vojenský puč v Mali. Malijský prezident Ibrahim Boubacar Keita byl donucen rozpustit parlament a rezignovat.[32]
2021
- 1. února proběhl vojenský převrat v Myanmaru. Barmská armáda, která následně převzala moc, zadržela šéfku vlády Aun Schan Su Ťij, prezidenta Win Myina a další politiky a vyhlásila výjimečný stav na jeden rok. Moc převzal velitel ozbrojených sil Min Aun Hlain.[33][34][35]
Reference
- Birth of Roman Republic [online]. UNRV History [cit. 2008-10-02]. Dostupné online. (anglicky)
- 100-50 př. Kr. [online]. History Central [cit. 2008-10-02]. Dostupné online. (anglicky)
- 50-0 př. Kr. [online]. History Central [cit. 2008-10-02]. Dostupné online. (anglicky)
- BINGHAM, Woodbridge. Li Shih-min's coup in A. D. 626. I: The climax of princely rivalry. Journal of the American Oriental Society. 1950. (anglicky)
- History of the Plot [online]. The Gunpowder Plot Society [cit. 2008-10-02]. Dostupné online. (anglicky)
- History of England: In the name of God, go [online]. HistoryWorld [cit. 2016-03-18]. Dostupné online. (anglicky)
- New York Times Special Report: Secret History of the CIA in Iran, http://www.nytimes.com/library/world/mideast/041600iran-cia-index.html
- Cullather, Nick. Secret History: The CIA's classified account of its operations in Guatemala, 1952–1954. [s.l.]: Stanford University Press, 1999. ISBN 0-8047-3311-2. (anglicky)
- DEPALMA, Anthony. Ramón Barquín, Cuban Colonel, Dies at 93. New York Times. 2008-03-06. Dostupné online [cit. 2008-03-31]. (anglicky)
- SULLIVAN, Patricia. Ramón M. Barquín, 93; Led Failed '56 Coup in Cuba. Washington Post. 2008-03-06. Dostupné online [cit. 2008-03-31]. (anglicky)
- Szulc, pg. 78
- Szulc, str. 81
- Szulc, pgs. 80-81
- The Middle East and North Africa, 2004. 50th. vyd. London: Europa, 2004. (Regional surveys of the world). Dostupné online. ISBN 1-85743-184-7. (anglicky)
- Szulc, str. 75
- Szulc, pgs. 82-83
- Falcoff, Mark, Kissinger and Chile Archivováno 3. 10. 2012 na Wayback Machine, Commentary, 2003.
- Nina J. Fitzgerald, Somalia: issues, history, and bibliography, (Nova Publishers: 2002), s. 25.
- Vůdce pokusu o puč v Burkina Fasu se údajně nachází na ambasádě Vatikánu. Aktuálně.cz [online]. 2015-09-30 [cit. 2021-01-13]. Dostupné online. (česky)
- Turecko týden po otřesu: 10 tisíc lidí ve vazbě, 15. červenec jako Den mučedníků. ČT24 [online]. 2016-07-22 [cit. 2020-01-14]. Dostupné online.
- Burkina Faso 'foils coup plot by forces loyal to Compaore' [online]. Dostupné online. (anglicky)[nedostupný zdroj]
- Burkina Faso foiled coup attempt in early October, minister says [online]. Dostupné online. (anglicky)
- Au Burkina Faso, le pouvoir affirme avoir déjoué une tentative de coup d’Etat [online]. Dostupné online. (anglicky)
- [nedostupný zdroj] Baghdadi survives coup attempt by ISIS Islamic Police in Mosul
- http://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/venezuela-putsch-gegen-maduro-laut-regierung-niedergeschlagen-15139281.html
- http://www.spiegel.de/politik/ausland/venezuela-soldaten-rufen-zu-putsch-auf-mehrere-festnahmen-a-1161569.html
- http://www.n-tv.de/politik/Soldaten-rufen-zu-Putsch-auf-article19970593.html
- Archivovaná kopie. deutsch.rt.com [online]. [cit. 2017-12-01]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-10-24.
- Zimbabwe's President Mugabe resigns [online]. 21. listopadu 2017 [cit. 2017-11-21]. Dostupné online. (anglicky)
- Cameroon, Equatorial Guinea reopen border after four months. Cameroon Intelligence Report. 23. dubna 2018. Dostupné online [cit. 2018-04-24]. (anglicky)
- Etiopie zažila nezdařený puč. E15. 24. června 2019, roč. 2019, s. 10. Dle ČTK.
- DIALLO, Tiemoko. Mali soldiers promise elections after coup condemned abroad [online]. Reuters.com, 2020-08-19 [cit. 2020-08-19]. Dostupné online. (anglicky)
- Myanmarská armáda zadržela vládu a vyhlásila výjimečný stav. ČT24 [online]. Česká televize [cit. 2021-08-02]. Dostupné online.
- Převrat v Barmě: Armáda zadržela politiky včetně Su Ťij a chopila se moci - Novinky.cz. www.novinky.cz [online]. [cit. 2021-02-08]. Dostupné online.
- Barmu převzala armáda. Zadržela Su Ťij, vyhlásila výjimečný stav. iDNES.cz [online]. 2021-02-01 [cit. 2021-02-08]. Dostupné online.
Literatura
- Szulc, Tad (1965). "Latin America", The New York Times Company, Library of Congress 65-27528
Související články
- Státní převrat
- Seznam státních převratů a pokusů o státní převrat podle států
- Seznam invazí
- Seznam povstání a revolucí
- Občanská válka
- Revoluce
Externí odkazy
- Státní převraty ve světě od roku 1950 po současnost Archivováno 25. 7. 2017 na Wayback Machine – Databáze státních převratů a pokusů o státní převrat od roku 1950 po současnost, autoři Jonathan Powell a Clayton Thyne.
- Coups d'État, 1946–2015 - Seznam státních převratů a pokusů o státní převrat v letech 1946–2015, autor: Center for Systemic peace.
Portály: Politika | Historie | Válka
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.