Addis Abeba

Addis Abeba (amharsky nový květ) je hlavní město Etiopie. Místo pro výstavbu hlavního města vybrala císařovna Taytu Betul. Založeno bylo roku 1886 jejím manželem Menelikem II. a dnes počet jeho obyvatel dosahuje 3,5 milionu (2,3 milionu podle sčítání obyvatel z roku 1994). Město leží v nadmořské výšce nad 2360 m na úpatí hory Entoto. Průměrná roční teplota je 16 °C; pohybuje se mezi 15 °C (prosinec) a 18 °C (květen). Roční úhrn srážek činí 1220 mm. V Addis Abebě a okolí bylo vysázeno množství blahovičníků, které díky rychlému růstu poskytují stín a jsou také zdrojem palivového a stavebního dříví.[1] Pitnou vodu a elektrickou energii město získává především z přehrady Koka na řece Awaš.

Addis Abeba
Poloha
Souřadnice9°2′ s. š., 38°44′ v. d.
Nadmořská výška2 355 m n. m.
Časové pásmoUTC +3
StátEtiopie Etiopie
Addis Abeba
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha530 km²
Počet obyvatel3 352 000 (2016)
Hustota zalidnění6 324,5 obyv./km²
Správa
StarostaDiriba Kuma
Vznik1886
Oficiální webwww.addisababacity.gov.et
Telefonní předvolba11
PSČ1000
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Průměrné měsíční teploty a úhrny srážek

Roku 1936 byla okupována italskými vojsky. Oběti invaze připomíná pomník Yekatit 12.

V Addis Abebě sídlí několik významných úřadů. Organizace africké jednoty, která zde byla v roce 1963 založena, měla ve městě svůj sekretariát. Dnes zde sídlí Komise Africké unie. V Addis Abebě rovněž sídlí Ekonomická komise OSN pro Afriku. Mezi místní pamětihodnosti patří centrální náměstí Meskel, katedrály svatého Jiří a Nejsvětější Trojice, Menelikův palác, divadlo Hager Fikir, národní muzeum a obrovské tržiště Mercato, označované s rozlohou 60 km² za největší v Africe.[2] Město má také univerzitu a zoologickou zahradu. Velké množství přistěhovalců z venkova žije ve slumech, míra nezaměstnanosti v metropoli se odhaduje na čtyřicet procent.[3]

Dopravní spojení zajišťuje mimo jiné mezinárodní letiště Bole a železniční trať do Džibuti. Jako v jediném městě v celé Africe je zde vybudován systém lehkého metra, jímž se zařazuje mezi pouze pět afrických měst s provozem metra.

Město je známé rovněž pod původním oromským názvem Finfinne (Horký pramen).

Partnerská města

Reference

  1. Moje Afrika Dostupné online
  2. Magazín Ego! Dostupné online
  3. Časopis Rozvojovka Dostupné online Archivováno 26. 1. 2019 na Wayback Machine

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.