Rubikon

Rubikon (italsky Rubicone) je řeka na Apeninském poloostrově v severní Itálii (Emilia-Romagna). Je dlouhá přibližně 80 km.

Rubikon
Základní informace
Délka toku80 km
SvětadílEvropa
Pramen
Strigara
250 m n. m.
Ústí
Jaderské moře
44°10′4,96″ s. š., 12°26′35,77″ v. d.
0 m n. m.
Protéká
Itálie Itálie (Emilia-Romagna Emilia-Romagna)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Středozemní moře, Jaderské moře
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Průběh toku

Řeka pramení východně od vesnice Roncofreddo, která se nachází ve zvlněné krajině apeninského předhůří. Potom protéká městem Savignano sul Rubicone a u Gatteo a Mare se vlévá do Jaderského moře, nedaleko od města Rimini.

Historie

Řeka nese jméno antické řeky Rubikon, nicméně není jednoznačně potvrzeno, že se skutečně jedná o starověký Rubikon. Na ten kandiduje více toků v okolí, navíc se od dob antiky změnila řečiště.

Římské právo zakazovalo kterémukoli vojevůdci překročit řeku se stálým vojskem. Řeka byla považována za hranici mezi římskou provincií Předalpské Galie a Itálií. Zákon tak chránil republiku před vnitřní vojenskou hrozbou.

Když Julius Caesar v roce 49 př. n. l. řeku překročil, tento zákon porušil, čímž nevyhnutelně vyvolal ozbrojený konflikt — občanskou válku. Podle římského historika Suetonia zde pronesl slavnou frázi Kostka je vržena (Alea iacta est). Toto rčení znamená jasné a stručné označení stavu či situace, kdy nelze couvnout či vzít rozhodnutí zpět; v podobném smyslu se užívá i slovní spojení překročit Rubikon. Po překročení řeky se v bitvě u Farsalu střetl s Pompejem, porazil jej a stal se pánem Říma. Roku 46 př. n. l. byl zvolen diktátorem. Tím prakticky skončila římská republika.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.