Válečná loď
Válečná loď je speciální loď, která je určena k provádění bojových operací. Může být určena pro přímé provádění bojových operací na moři, pro pobřeží ochranu z moře, pro provádění útočných operací z moře, pro ochranu a zásobování jiných válečných lodí nebo pro transporty nebo jako nosiče zbraní.
Každá válečná loď má svého velitele s hodností podle seznamu hodností válečného námořnictva, má svou vlajku a znak velení. Velikost lodi nebo její typ záleží na účelu válečné lodi. Souboj válečných lodí protivníků se nazývá námořní bitva.
Válečné lodě jsou obvykle budované zcela jinak než obchodní lodě. Mimo toho, že jsou vybaveny zbraněmi, jsou konstruovány tak, aby vydržely i významné poškození. Jsou také rychlejší a lépe manévrují než obchodní lodě. Válečné lodě přepravují pouze zbraně, munici a bojovou posádku. Jsou součástí válečného námořnictva.
Během války se rozdíly mezi válečnými a obchodními loděmi obvykle stíraly. Obchodní lodě jsou vybaveny zbraněmi a podléhají velení vojenského námořnictva. Slouží jako pomocné nebo podpůrné křižníky. Až do 17. století bylo obvyklé, že obchodní lodě byly nuceny k službě u vojenského námořnictva. Až do 19. století kvůli nebezpečí pirátských přepadů bylo zcela obvyklé, že větší obchodní lodě byly vyzbrojeny děly.
Typy válečných lodí
- kaibókan
- korveta
- křižník
- chráněný křižník
- lehký křižník
- nechráněný křižník
- obrněný křižník
- pancéřový křižník
- protiletadlový křižník
- průzkumný křižník
- raketový křižník
- těžký křižník
- torpédový křižník
- vrtulníkový křižník
Válečné čluny
Historické typy
Související články
Externí odkazy
- Slovníkové heslo válečná loď ve Wikislovníku
- Obrázky, zvuky či videa k tématu válečná loď na Wikimedia Commons