Seznam osobností Českých Budějovic

Seznam osobností Českých Budějovic je seznam známých a významných postav, které se v Českých Budějovicích narodily, prožily zde významnou část svého života nebo jsou něčím enormně důležité pro město.

Dvořané a šlechtici

Duchovní a náboženské osobnosti

Související informace naleznete také v článku Seznam českobudějovických biskupů.

Mezi nejdůležitější duchovní a náboženské postavy spjaté s Českými Budějovicemi patří především českobudějovičtí biskupové, sídlící ve městě od zřízení českobudějovické diecéze v roce 1785. Zvláštní pozornost si zaslouží:

V Českých Budějovicích žil a umřel blahoslavený Jindřich Librarius († 1281), první převor a spoluzakladatel dominikánského kláštera v Českých Budějovicích, podle některých zdrojů osobní zpovědník Přemysla Otakara II.

V Českých Budějovicích se narodil cisterciák Franz Xaver Maximilián Millauer (17. prosince 178414. června 1840) – český historik a teolog, rektor Univerzity Karlovy, direktor Královské české společnosti nauk, jednatel Národního muzea.

Jako kaplan působil v Českých Budějovicích vlastenec z doby národního obrození Antonín Krejčí (1812–1872).

S Českými Budějovicemi jsou dále spjata jména několika slavných kněží a řeholníků. V prvé řadě je to sv. Jan Nepomuk Neumann (1811 Prachatice1860 Filadelfie), který v budějovickém Biskupském semináři studoval kněžství. Poté odjel jako misionář do USA, kde se stal redemptoristou a později 4. biskupem filadelfským. Papež Pavel VI. jej prohlásil za svatého. Dalším známým řeholníkem je Václav Klement Petr (1856 Sušice1901 České Budějovice), zakladatel petrinů. Jím vybudovaný hlavní klášter řádu se nachází na Žižkově třídě. V Českých Budějovicích maturoval a v biskupském semináři studoval též kněz Karel Traxler, jeden z nejlepších českých šachistů na přelomu 19. a 20. století.

K petrinům náležel i vědec a spisovatel Josef Petr Ondok (1926 Mydlovary2003 České Budějovice), který otevírá skupinu vědců a teologů spojených s Teologickou fakultou Jihočeské univerzity, založenou spolu s celou univerzitou v roce 1991. Té vévodí především dva přední čeští teologové, Karel Skalický (* 1934 Hluboká nad Vltavou, děkan TF JU v letech 19961999) a salesián Josef Dolista (* 1954, děkan TF JU v letech 19992002, od roku 2004 rektor VŠERS).

Další je kněz a spisovatel František Hobizal (1933 České Budějovice2001 Bavorov), který je mimo jiné autorem tzv. Českobudějovické trilogie.

V Českých Budějovicích působil v letech 20032008 jako generální vikář českobudějovické diecéze Jan Baxant (* 1948 Karlovy Vary), současný biskup litoměřický. Spirituálem místního Biskupského gymnázia je kněz Josef Prokeš (* 1980).

Pedagogové

Sportovci

V Českých budějovicích mají ve 20. století ze sportů nejsilnější pozici hokej, fotbal a volejbal.

Fotbalisté

Hokejisté

Ostatní

Umělci

Herci

Hudebníci

Spisovatelé

Výtvarníci

Fotografové

Malíři, ilustrátoři, grafici

Sochaři a kameníci

Žurnalisté

Architekti

Lékaři

Vědci, inženýři a vynálezci

Evoluční biolog Jan Zrzavý přednáší o fylogenetice

Budějovice se na konci 20. století staly významným centrem výzkumu v České republice, neboť sem byla přesunuta biologická pracoviště Akademie věd ČR. Ta spolu s už dříve zde působícím výzkumem v oblasti potravinářství a zemědělství učinila město velmocí v oblasti biologického, chemického a zemědělského bádání. Na zdejších vědeckých pracovištích a později i Jihočeské univerzitě působí řada věhlasných vědců.

Letci, piloti, kosmonauti

Vojáci

Politici

Právníci

Průmyslníci

Socha Vojtěcha Lanny Na Sadech poblíž ústí Lannovy třídy

Řemeslníci

Úředníci

Ostatní

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.