Krušnohorský vikariát
Krušnohorský vikariát[1] se nachází v severních Čechách a je jedním z 10 vikariátů litoměřické diecéze. Je církevní územní správní jednotkou v litoměřické diecézi, která hraničí na jihozápadě s plzeňskou diecézí a na severozápadě u německé hranice s drážďansko-míšeňskou diecézí. Na severovýchodě hraničí s teplickým vikariátem a na jihovýchodě s lounským vikariátem. Z hlediska územního členění státní správy leží na území okresů Chomutov a Most, které jsou v ústeckém kraji, a v západní části lehce zasahuje do okresu Karlovy Vary v karlovarském kraji. Protože zahrnuje oblast v okolí měst Kadaně, Chomutova a Most, dříve se vikariát nazýval chomutovský. Vzhledem k územnímu rozsahu se mu kolem přelomu druhého a třetího tisíciletí začalo říkat krušnohorský, což lépe vyjadřuje, že zahrnuje region Krušnohoří. Vedle toho, že je ze všech vikariátů litoměřické diecéze územně největší, má i několik specifik.
Krušnohorský vikariát | |
---|---|
![]() | |
Diecéze | litoměřická |
Provincie | česká |
Okrskový vikář | J.M. can. Mgr. Grzegorz Czerny |
Další úřad vikáře | děkan farnosti Litvínov |
Sekretář vikariátu | R.D. Mgr. Alois Heger |
Hlavní účetní | Alena Buřtová |
Stavební technik | Ing. Vladimír Buřt |
Údaje v infoboxu aktuální k 4/2022 |

V modrém štítu stříbrně a červeně čtvrcený kříž provázený vpravo nahoře zlatou lilií. Vše převýšeno černým kněžským kloboukem se dvěma černými střapci. Lilie jako symbol Panny Marie odkazuje na množství mariánských poutních míst ve vikariátu (Květnov, Horní Jiřetín, Březno u Chomutova) i významných kostelů s tímto zasvěcením ve vikariátu (Most, Chomutov).
Vikariát se dělí na jednotlivé farnosti, které jsou v litoměřické diecézi většinou sdružené do farních obvodů, kdy z důvodu nedostatku kněží má jeden kněz na starosti farností více. Řada historických farností krušnohorského vikariátu fakticky zanikla v 2. polovině 20. století vlivem povrchové těžby hnědého uhlí. Farnosti existovaly de iure jen „papírově“ (kanonicky) až do konce roku 2012. V oficiálních zdrojích bylo do té doby uváděno, že tento vikariát má 64 farností a v nich jen 47 kostelů. Na konci roku 2012 byla do krušnohorského vikariátu přičleněna z plzeňské diecéze ještě farnost Vejprty,[2] která se stala nově součástí litoměřické diecéze, takže farností bylo 65. Farnosti byly z důvodu efektivity duchovní správy spojeny do farních obvodů (kolatur). Z hlediska státní správy kolatura může připomínat obce s pověřeným obecním úřadem či obce s rozšířenou působností. Několika farnostem hrozil kvůli touze po těžbě uhlí zánik (nejznámější v této záležitosti byla kauza Horní Jiřetín). Situace se však změnila od 1. ledna a 3. ledna 2013, kdy došlo sloučením k významné redukci počtu farností na celkový počet 10.[3]
V krušnohorském vikariátu se nachází několik významných historických poutních míst. Pomineme-li kapli Panny Marie Bolestné na zámku Jezeří, kde byly v minulosti uchovávány relikvie spojené s událostmi ukřižování Ježíše Krista, jsou to především mariánská poutní místa. Je jimi již zmiňovaný Horní Jiřetín s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, dále Květnov s kostelem Navštívení Panny Marie a také město Most s přesunutým kostelem Nanebevzetí Panny Marie, který je zároveň v Guinnessově knize rekordů je zapsán jako přeprava dosud nejtěžšího předmětu po kolejích.[4] K dalším poutním místům patří kostel sv. Ducha v Chomutově, kostel Povýšení svatého Kříže v Údlicích, kostel svatého Petra a Pavla v Březně, kaple Panny Marie Pomocné ve Vintířově a nakonec mariánskou úctu v regionu rámuje významný poutní kostel Panny Marie s kaplí Panny Marie Utěšitelky v Klášterci nad Ohří.[5] V Kadani se nachází kostel Čtrnácti svatých pomocníků, který spolu kadaňským františkánským klášterem a křížovou cestou sestavenou z výklenkových kaplí[6] tvoří velký poutní komplex.
Farnosti krušnohorského vikariátu
Historické farnosti zaniklé k 31. prosinci 2012
- Bečov u Mostu
- Blatno u Chomutova
- Boč nad Ohří
- Boleboř
- Brandov
- Březno u Chomutova
- Čachovice
- České Zlatníky
- Český Jiřetín
- Dolany
- Dolní Jiřetín
- Droužkovice
- Ervěnice
- Fláje
- Havraň
- Holešice
- Hora svaté Kateřiny
- Hora svatého Šebestiána
- Horní Jiřetín
- Hrušovany u Chomutova
- Chomutov
- Jirkov
- Kadaň
- Kalek
- Klášterec nad Ohří
- Klíny
- Kopisty u Mostu
- Kralupy u Chomutova
- Krbice
- Křímov
- Litvínov
- Lomazice
- Louchov
- Lužice
- Malý Háj
- Mašťov
- Mikulovice u Vernéřova
- Místo
- Most – in urbe
- Most – extra urbem
- Nová Ves v Horách
- Nové Sedlo nad Bílinou
- Okounov
- Perštejn
- Podlesice
- Prunéřov
- Radnice
- Radonice
- Rašovice
- Slatinice
- Stranná
- Sušany
- Tureč
- Tušimice
- Údlice – Přečaply
- Úhošťany
- Vejprty
- Veliká Ves
- Vilémov
- Všestudy
- Vtelno u Mostu
- Výsluní
- Vysočany
- Želina
- Židovice
Farní obvody, přehled zaniklých a nástupnických farností
Farnosti mají osoby pověřené různými funkcemi uvedené na svých stránkách či v diecézním katalogu.
Okrskoví vikáři
- do 31. března 2009 Jan Kozár, vikariátní sekretář Josef Čermák
- 6. dubna 2009 – 30. června 2009 Josef Čermák (pověřen vedením vikariátu)
- od 1. července 2010 Grzegorz Czerny
Odkazy
Reference
- Katalog biskupství litoměřického, Vikariát krušnohorský
- Farní obvod Vejprty přináležející do konce roku 2012 k plzeňské diecézi. Přiřazen k litoměřické diecézi je od 1. ledna 2013 na základě dekretu Kongregace pro biskupy. Farní obvod Vejprty přebírá 7. prosince 2012 generální vikář litoměřické diecéze Stanislav Přibyl CSsR.
- Acta Curiae Episcopalis Litomericensis. Litoměřice: Biskupství litoměřické, 2013. 18 s. Kapitola 20. Sloučení farností, s. 16–17.
- POLOCHOVÁ, Iveta. Švýcaři stěhují historickou budovu po kolejích, aby ji nemuseli zbořit. iDNES.cz [online]. 2012-05-23 [cit. 2012-05-23]. Dostupné online.
- MACEK, Jaroslav. 950 let litoměřické kapituly. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 2007. 320 s. ISBN 978-80-7195-121-6. S. 246.
- HLAVÁČEK, Petr. Sedm pádů Kristových aneb barokní křížová cesta v Kadani. Kadaň: Město Kadaň, 2014.
Literatura
- MACEK, Jaroslav. Katalog litoměřické diecéze AD 1997. Litoměřice: Biskupství litoměřické, 1997. 430 s.