Krušnohorský vikariát
Krušnohorský vikariát[1] se nachází v severních Čechách a je jedním z 10 vikariátů litoměřické diecéze. Je církevní územní správní jednotkou v litoměřické diecézi, která hraničí na jihozápadě s plzeňskou diecézí a na severozápadě u německé hranice s drážďansko-míšeňskou diecézí. Na severovýchodě hraničí s teplickým vikariátem a na jihovýchodě s lounským vikariátem. Z hlediska územního členění státní správy leží na území okresů Chomutov a Most, které jsou v ústeckém kraji, a v západní části lehce zasahuje do okresu Karlovy Vary v karlovarském kraji. Protože zahrnuje oblast v okolí měst Kadaně, Chomutova a Most, dříve se vikariát nazýval chomutovský. Vzhledem k územnímu rozsahu se mu kolem přelomu druhého a třetího tisíciletí začalo říkat krušnohorský, což lépe vyjadřuje, že zahrnuje region Krušnohoří. Vedle toho, že je ze všech vikariátů litoměřické diecéze územně největší, má i několik specifik.
Krušnohorský vikariát | |
---|---|
Diecéze | litoměřická |
Provincie | česká |
Okrskový vikář | J.M. can. Mgr. Grzegorz Czerny |
Další úřad vikáře | děkan farnosti Litvínov |
Sekretář vikariátu | R.D. Mgr. Alois Heger |
Hlavní účetní | Alena Buřtová |
Stavební technik | Ing. Vladimír Buřt |
Údaje v infoboxu aktuální k 4/2022 |
Vikariát se dělí na jednotlivé farnosti, které jsou v litoměřické diecézi většinou sdružené do farních obvodů, kdy z důvodu nedostatku kněží má jeden kněz na starosti farností více. Řada historických farností krušnohorského vikariátu fakticky zanikla v 2. polovině 20. století vlivem povrchové těžby hnědého uhlí. Farnosti existovaly de iure jen „papírově“ (kanonicky) až do konce roku 2012. V oficiálních zdrojích bylo do té doby uváděno, že tento vikariát má 64 farností a v nich jen 47 kostelů. Na konci roku 2012 byla do krušnohorského vikariátu přičleněna z plzeňské diecéze ještě farnost Vejprty,[2] která se stala nově součástí litoměřické diecéze, takže farností bylo 65. Farnosti byly z důvodu efektivity duchovní správy spojeny do farních obvodů (kolatur). Z hlediska státní správy kolatura může připomínat obce s pověřeným obecním úřadem či obce s rozšířenou působností. Několika farnostem hrozil kvůli touze po těžbě uhlí zánik (nejznámější v této záležitosti byla kauza Horní Jiřetín). Situace se však změnila od 1. ledna a 3. ledna 2013, kdy došlo sloučením k významné redukci počtu farností na celkový počet 10.[3]
V krušnohorském vikariátu se nachází několik významných historických poutních míst. Pomineme-li kapli Panny Marie Bolestné na zámku Jezeří, kde byly v minulosti uchovávány relikvie spojené s událostmi ukřižování Ježíše Krista, jsou to především mariánská poutní místa. Je jimi již zmiňovaný Horní Jiřetín s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, dále Květnov s kostelem Navštívení Panny Marie a také město Most s přesunutým kostelem Nanebevzetí Panny Marie, který je zároveň v Guinnessově knize rekordů je zapsán jako přeprava dosud nejtěžšího předmětu po kolejích.[4] K dalším poutním místům patří kostel sv. Ducha v Chomutově, kostel Povýšení svatého Kříže v Údlicích, kostel svatého Petra a Pavla v Březně, kaple Panny Marie Pomocné ve Vintířově a nakonec mariánskou úctu v regionu rámuje významný poutní kostel Panny Marie s kaplí Panny Marie Utěšitelky v Klášterci nad Ohří.[5] V Kadani se nachází kostel Čtrnácti svatých pomocníků, který spolu kadaňským františkánským klášterem a křížovou cestou sestavenou z výklenkových kaplí[6] tvoří velký poutní komplex.
Farnosti krušnohorského vikariátu
Historické farnosti zaniklé k 31. prosinci 2012
- Bečov u Mostu
- Blatno u Chomutova
- Boč nad Ohří
- Boleboř
- Brandov
- Březno u Chomutova
- Čachovice
- České Zlatníky
- Český Jiřetín
- Dolany
- Dolní Jiřetín
- Droužkovice
- Ervěnice
- Fláje
- Havraň
- Holešice
- Hora svaté Kateřiny
- Hora svatého Šebestiána
- Horní Jiřetín
- Hrušovany u Chomutova
- Chomutov
- Jirkov
- Kadaň
- Kalek
- Klášterec nad Ohří
- Klíny
- Kopisty u Mostu
- Kralupy u Chomutova
- Krbice
- Křímov
- Litvínov
- Lomazice
- Louchov
- Lužice
- Malý Háj
- Mašťov
- Mikulovice u Vernéřova
- Místo
- Most – in urbe
- Most – extra urbem
- Nová Ves v Horách
- Nové Sedlo nad Bílinou
- Okounov
- Perštejn
- Podlesice
- Prunéřov
- Radnice
- Radonice
- Rašovice
- Slatinice
- Stranná
- Sušany
- Tureč
- Tušimice
- Údlice – Přečaply
- Úhošťany
- Vejprty
- Veliká Ves
- Vilémov
- Všestudy
- Vtelno u Mostu
- Výsluní
- Vysočany
- Želina
- Židovice
Farní obvody, přehled zaniklých a nástupnických farností
Farnosti mají osoby pověřené různými funkcemi uvedené na svých stránkách či v diecézním katalogu.
Okrskoví vikáři
- do 31. března 2009 Jan Kozár, vikariátní sekretář Josef Čermák
- 6. dubna 2009 – 30. června 2009 Josef Čermák (pověřen vedením vikariátu)
- od 1. července 2010 Grzegorz Czerny
Odkazy
Reference
- Katalog biskupství litoměřického, Vikariát krušnohorský
- Farní obvod Vejprty přináležející do konce roku 2012 k plzeňské diecézi. Přiřazen k litoměřické diecézi je od 1. ledna 2013 na základě dekretu Kongregace pro biskupy. Farní obvod Vejprty přebírá 7. prosince 2012 generální vikář litoměřické diecéze Stanislav Přibyl CSsR.
- Acta Curiae Episcopalis Litomericensis. Litoměřice: Biskupství litoměřické, 2013. 18 s. Kapitola 20. Sloučení farností, s. 16–17.
- POLOCHOVÁ, Iveta. Švýcaři stěhují historickou budovu po kolejích, aby ji nemuseli zbořit. iDNES.cz [online]. 2012-05-23 [cit. 2012-05-23]. Dostupné online.
- MACEK, Jaroslav. 950 let litoměřické kapituly. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 2007. 320 s. ISBN 978-80-7195-121-6. S. 246.
- HLAVÁČEK, Petr. Sedm pádů Kristových aneb barokní křížová cesta v Kadani. Kadaň: Město Kadaň, 2014.
Literatura
- MACEK, Jaroslav. Katalog litoměřické diecéze AD 1997. Litoměřice: Biskupství litoměřické, 1997. 430 s.