Cena kněžny asturské

Cena kněžny asturské (španělsky: Premios Princesa de Asturias, česky někdy uváděná i jako Cena princezny asturské; do roku 2014 Cena knížete asturského) je ocenění udílené od roku 1981 ve Španělsku jednotlivcům, skupinám lidí či organizacím z celého světa za pozoruhodné úspěchy v různých oblastech vědy, kultury a mezinárodních vztahů.

Divadlo Campoamor v Oviedu, kde se ceny předávají.

Historie

24. září 1980 byla v Oviedu (hlavním městě španělské provincie Asturie) za přítomnosti španělského královského páru a korunního prince Filipa založena Nadace knížete asturského (španělsky Fundación Príncipe de Asturias). Jejím čestným předsedou se stal tehdy dvanáctiletý Filip, který byl jako následník trůnu nositelem titulu Kníže z Asturie.

V roce 1981 pak nadace začala udílet každoroční Ceny knížete asturského (Premios Príncipe de Asturias). Slavnostní předávání cen probíhá vždy na podzim v Oviedu a Filip se ho zúčastnil každý rok s jedinou výjimkou v roce 1984, kdy studoval v zahraničí a ceny předal jeho otec, král Juan Carlos I.

V roce 2014 se Filip stal španělským králem a titul kněžny asturské přešel na jeho starší dceru Leonor. Ta se stala novou čestnou předsedkyní nadace a v souladu s tím byla od roku 2015 přejmenována jak nadace (Fundación Princesa de Asturias - Nadace kněžny asturské), tak i ceny.[1] Vzhledem k nízkému věku princezny však zatím ceny předává jejím jménem i nadále její otec.

Součástí každé ceny je diplom, odznak nadace, soška, kterou navrhl Joan Miró, a finanční odměna. Pokud se oceněný z jakéhokoliv důvodu nezúčastní ceremoniálu v Oviedu, obdrží pouze diplom.

Kategorie

Umění

Emblém ceny prince Asturského

Komunikace a humanitní vědy

Mezinárodní spolupráce

Literatura

Sociální vědy


Sport

Technický a vědecký výzkum

Svornost

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Prince of Asturias Awards na anglické Wikipedii.

  1. Tisková zpráva k přejmenování nadace a cen [online]. [cit. 2019-01-29]. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.