Oscar Niemeyer

Oscar Ribeiro de Almeida de Niemeyer Soares (15. prosince 1907, Rio de Janeiro5. prosince 2012, tamtéž) byl brazilský architekt. Je považován za zakladatele moderní brazilské architektury.

Oscar Niemeyer
Oscar Niemeyer v roce 1977.
Rodné jménoOscar Ribeiro de Almeida Niemeyer Soares Filho
Narození15. prosince 1907
Rio de Janeiro
Úmrtí5. prosince 2012 (ve věku 104 let)
Rio de Janeiro, Brazílie Brazílie
Příčina úmrtísrdeční selhání
Místo pohřbeníHřbitov São João Batista
Národnostbrazilská
Alma materEscola Nacional de Belas Artes
Povoláníarchitekt
ZaměstnavatelFederální univerzita v Rio de Janeiru
Ocenění1988 Pritzkerova cena
1998 Royal Gold Medal
Politická stranaBrazilská komunistická strana
Nábož. vyznáníateismus
ChoťVera Lucie Cabrera[1]
DětiAnna Maria Niemeyer
Podpis
Webwww.niemeyer.org.br
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Oscar Niemeyer v padesátých letech

V mládí žil bohémským životem mladíků z elegantních čtvrtí Ria (nazývaných Carioca). Střední školu dokončil, když mu bylo 21 a v témže roce se oženil. Začal pracovat v otcově tiskárně a současně studovat na umělecké škole. Studium ukončil v roce 1934. Přesto, že byl ve finanční tísni, kvůli zájmu o architekturu se rozhodl pracovat bez nároku na odměnu v architektonickém studiu. V roce 1936 bylo studio pověřeno prací na projektu nové budovy ministerstva školství. Jako konzultant byl přizván Le Corbusier. Po třech letech, roku 1939 se Niemeyer stal vedoucím tohoto studia.

Výčet jeho prací je velmi rozsáhlý. Mezi nejznámější patří centrála Organizace spojených národů v New Yorku (1952), koncepce hlavního města Brasília a řada veřejných budov v něm (1957–1964). Centrum města Brasília s Niemeyerovými stavbami bylo v roce 1987 UNESCEM zařazeno na seznam světového kulturního dědictví. V roce 2016 byl na stejný seznam zapsán i soubor staveb Pampulha navržených Niemeyerem v Belo Horizonte.

Jeho veřejné a politické postoje byly levicové. V roce 1945 vstoupil do Brazilské komunistické strany. Po nástupu vojenské vlády k moci emigroval v roce 1966 do Francie. Zde mimo jiné byl architektem sídla ústředního výboru Komunistické strany Francie. I když po několika letech mohl pokračovat v práci na svých brazilských projektech, do vlasti se vrátil až po všeobecné amnestii roku 1982. Přátelil se s brazilskými prezidenty Juscelinem Kubitschekem a Lula da Silvou. Učil na univerzitě v Riu.

Zemřel 5. prosince 2012 v Brazílii ve věku 104 let na problémy spojené s ledvinami a zápalem plic.[2]

Ocenění

Kromě řady ocenění za architekturu doma i v zahraničí byla oceněna i jeho veřejná angažovanost:

Niemeyer ve svých projektech neměl rád pravé úhly. Jeho krédem bylo, že důležitější než architektura jsou lidé v ní žijící. Architektura má usnadnit jejich život. Jeho postoj k architektuře vyjadřoval i tento jeho citát:

Neláká mě pravý úhel, a ani přímá, tvrdá, nepružná linie vytvořená člověkem. Co mě láká je volná, smyslná křivka, kterou nacházím v horách mé vlasti, v meandrech řek, v oblacích na nebi, na těle milované ženy. Celý vesmír je vytvořen z křivek. Einsteinův zakřivený vesmír. (1996)

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Z džungle udělal metropoli. Zemřel architekt Niemeyer. Deník. 7. prosinec 2012, s. 16.
  2. Zemřel slavný brazilský architekt Oscar Niemeyer [online]. iDnes.cz, 2012-02-06 [cit. 2012-12-06]. Dostupné online.
  3. ENTIDADES ESTRANGEIRAS AGRACIADAS COM ORDENS PORTUGUESAS - Página Oficial das Ordens Honoríficas Portuguesas. www.ordens.presidencia.pt [online]. [cit. 2019-08-26]. Dostupné online.
  4. BOE.es - Documento BOE-A-2009-17696. www.boe.es [online]. [cit. 2019-08-26]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.