Okres Kladno

Okres Kladno je okresem na severozápadě Středočeského kraje. Sídlem jeho dřívějšího okresního úřadu bylo město Kladno, které je obcí s rozšířenou působností. Kromě jeho správního obvodu okres obsahuje ještě správní obvod obce s rozšířenou působností Slaný.

Okres Kladno
Území
Sídlo okresu
(1960–2002)
Kladno
KrajStředočeský
LAU 1CZ0203
ISO 3166-2CZ-203
SPZ (1960–2001)KD, KL
Zeměpisné souřadnice50°10′48″ s. š., 14°6′ v. d.
Vznik11. dubna 1960
Základní informace
Rozloha719,61 km²
Počet obyvatel166 845 (2021)[1]
Hustota zalidnění231,9 obyv./km²
Počet ORP2
Počet POÚ4
Počet obcí100
z toho 8 měst
a 2 městyse
Další údaje
Kód okresu3203
Geodata (OSM)OSM, WMF
multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a českým správním jednotkám.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

V rámci kraje sousedí na západě s okresem Rakovník, na jihu s okresem Beroun, na východě s okresem Praha-západ a na severovýchodě s okresem Mělník. Ze severozápadu a severu jej ohraničují okresy Louny a Litoměřice Ústeckého kraje.

Charakteristika okresu

Okres Kladno má tvar nepravidelného čtyřúhelníku, obklopeného ze všech stran specifickými regiony. Na východě rovinatým Mělnickem a příměstskou oblastí okresu Praha-západ, na jihu Berounskem, na západě lesnatým Rakovnickem a na severu Lounskem a podřipskou částí Litoměřicka. Dominují mu především dvě města, průmyslové Kladno s 69 tisíci obyvateli a historické město Slaný s 16 tisíci obyvateli, a tak jej lze pomyslně rozdělit na jižní Kladensko a severní Slánsko. Dalšími městy na okrajích jsou Buštěhrad (3 tisíce obyvatel), Libušín (3 tisíce obyvatel), Smečno (2 tisíce obyvatel), Stochov (5 tisíc obyvatel), Unhošť (5 tisíc obyvatel) a Velvary (3 tisíce obyvatel), přičemž poslední dvě byla také sídly soudních okresů obdobně jako Kladno nebo Slaný.

Vzhledem k tomu okres sestává ze dvou správních obvodů obcí s rozšířenou působností (Kladno a Slaný), které se dále člení na čtyři správní obvody obcí s pověřeným obecním úřadem (Kladno, Slaný, Unhošť, Velvary). K roku 2019 měl okres celkovou plochu 720 km², z toho 66,2 % tvořila zemědělská půda a 20,2 % lesy.[2] Prochází tudy dálnice D6 a D7, dále silnice I. třídy I/6 (zbylé úseky, doposud nepřevedené do II. třídy) I/7, I/16 a I/61. SIlnicemi II. třídy jsou II/101, II/116, II/118, II/201, II/236, II/237, II/238, II/239, II/240, II/606, II/616 a na katastru obce Sazená malým úsekem i II/608.

Z horopisné polohy je Kladensko, jako celek, součástí Českého masivu, kde ve své severní části patří k tzv. Dolnooharské tabuli, ve střední a jižní tabuli k Poberounské soustavě, která se dále dělí na Pražskou plošinu, jejíž součástí je Kladenská tabule, dále na Křivoklátskou vrchovinu a na vrchovinu Džbán. Povrch okresu má poměrně malé výškové rozdíly. Nejvyšší body jsou v Lánské pahorkatině v jižní části okresu. Je to Tuchonín u Malých Kyšic s nadmořskou výškou 488 metrů, který je charakteristický svým protáhlým zalesněným hřebenem a poblíž Kladna Kožová hora (456 m n. m.) se známou rozhlednou.[2]

Z geologického hlediska měla pro dalekou budoucnost Kladenska veliký význam doba prvohorní, neboli paleozoikum. Na jejím sklonku v kamenouhelném útvaru – karbonu, se během milionů let vytvořily mohutné vrstvy kamenného uhlí. Z historicky dochovaných záznamů se začalo s dolováním uhlí v roce 1570 na buštěhradském panství u Vrapic, ale vyráběla se z něho skalice. Začátky dolování na Kladensku se vztahují k Otvovickému údolí, kde bylo zaznamenáno skutečné důlní podnikání v roce 1720. V té době patřily doly slánskému revíru.[2]

Vzhledem k útlumu těžby uhlí se zvedá kvalita životního prostředí. Částečně sem zasahuje chráněná krajinná oblast Křivoklátsko a v jejím rámci národní přírodní rezervace Vůznice. Kromě ní se na území okresu nachází také národní přírodní památky Bílichovské údolí a Cikánský dolík. Z kulturních památek lze jmenovat zejména lánský zámek, sídlo československých a českých prezidentů, nebo např. Památník Lidice, připomínku nacisty vypálené obce. Ze starší historie se dochovaly pozůstatky přemyslovských hradišť Budeč nebo Libušín, kostely sv. Gotharda a Nejsvětější Trojice ve Slaném či cenné příklady venkovské architektury v okolí tohoto města, zejména spravované Národopisným muzeem Slánska v Třebízi.[2]

Demografické údaje

Data ke sčítání lidu 26. března 2011:

Popis Celkem Ženy Muži
počet obyvatel 159 194 81 265
51,05 %
77 929
48,95 %

Seznam obcí a jejich částí

Rozsah okresu Kladno, platný od roku 2007, s vyznačenými hranicemi a názvy obcí

Města jsou uvedena tučně, městyse kurzívou, části obcí malince.

Běleč Běloky Beřovice (Bakov) Bílichov Blevice Brandýsek (Olšany) Braškov Bratronice (Dolní Bezděkov) Buštěhrad Cvrčovice Černuc (Bratkovice Miletice Nabdín) Doksy Dolany Drnek Družec Dřetovice Dřínov (Drchkov) Hobšovice (Skůry) Horní Bezděkov Hořešovice Hořešovičky Hospozín (Hospozínek) Hostouň Hradečno (Nová Studnice Nová Ves) Hrdlív Hřebeč (Netřeby) Chržín (Budihostice Dolní Kamenice) Jarpice (Budenice) Jedomělice Jemníky Kačice Kamenné Žehrovice Kamenný Most Kladno (Dubí Kročehlavy Rozdělov Švermov Vrapice) Klobuky (Čeradice Kobylníky Kokovice Páleček) Kmetiněves Knovíz Koleč (Mozolín Týnec) Královice Kutrovice Kvílice Kyšice Lány (Vašírov) Ledce Lhota Libochovičky Libovice Libušín Lidice Líský Loucká Makotřasy Malé Kyšice Malé Přítočno Malíkovice (Čanovice Hvězda) Neprobylice Neuměřice Otvovice Páleč Pavlov Pchery (Humny) Pletený Újezd Plchov Podlešín Poštovice Pozdeň (Hřešice) Přelíc Řisuty Sazená Slaný (Blahotice Dolín Kvíc Kvíček Lotouš Netovice Otruby Slaný Trpoměchy Želevčice) Slatina Smečno Stehelčeves Stochov (Čelechovice Honice) Stradonice Studeněves Svárov Svinařov Šlapanice (Budeničky) Třebichovice (Saky) Třebíz Třebusice (Holousy) Tuchlovice (Srby) Tuřany (Byseň) Uhy Unhošť Velká Dobrá Velké Přítočno Velvary (Ješín Malá Bučina Velká Bučina) Vinařice Vraný (Horní Kamenice Lukov) Vrbičany Zájezd (Bůhzdař) Zákolany (Kováry Trněný Újezd) Zichovec Zlonice (Břešťany Lisovice Tmáň Vyšínek) Zvoleněves Želenice Žilina Žižice (Drnov Luníkov Osluchov Vítov)

Změna hranice okresu

Do 1. ledna 2007 spadala pod okres Kladno ještě obec:[3]

Ke stejnému datu byla do okresu Kladno začleněna obec:[3]

Odkazy

Reference

  1. Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2021. Praha. 30. dubna 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-30]
  2. Charakteristika okresu Kladno [online]. Český statistický úřad, rev. 2019-02-07 [cit. 2019-08-08]. Dostupné online.
  3. Vyhláška č. 513/2006 Sb., kterou se mění vyhláška č. 564/2002 Sb., o stanovení území okresů České republiky a území obvodů hlavního města Prahy, ve znění pozdějších předpisů. [cit. 2019-08-08]. Dostupné online.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.