Děčínský vikariát
Děčínský vikariát[1] se nachází v severních Čechách a je jedním z 10 vikariátů litoměřické diecéze. Je církevní územní správní jednotkou v litoměřické diecézi, která hraničí na jihozápadě s teplickým vikariátem, na jihu s litoměřickým vikariátem a z východu s českolipským vikariátem. Ze severozápadu, severu i severovýchodu je přes hranici s Německem respektive Svobodným státem Sasko, a z české strany v oblasti šluknovského výběžku, obklopen diecézí drážďansko-míšeňskou. Z hlediska územního členění státní správy je děčínský vikariát téměř identický s okresem Děčín.
Děčínský vikariát | |
---|---|
Diecéze | litoměřická |
Provincie | česká |
Okrskový vikář | R.D. ThLic. Jacek Kotisz |
Další úřad vikáře | farář v Dolní Poustevně |
Hlavní účetní | Alena Převorová |
Stavební technik | Tomáš Buřt |
Údaje v infoboxu aktuální k 4/2022 |
Vikariát je tvořen 46 farnostmi. V nich se nachází dohromady 47 kostelů a řada větších kaplí, které jsou uvedeny v přehledu. Dále je zde mnoho menších kaplí a kapliček, božích muk, křížů a jiných sakrálních památek, které jsou uvedeny na stránkách pojednávajících o konkrétních farnostech. Přirozeným centrem je město Děčín ležící v jižní části vikariátu, které mu dalo jméno. Jednotlivé farnosti jsou ve vikariátu sdružené do farních obvodů (kolatur), kdy z důvodu nedostatku kněží má jeden kněz na starosti farností více. Z hlediska státní správy kolatura může připomínat obce s pověřeným obecním úřadem či obce s rozšířenou působností. Okrskovým vikářem je od roku 2018 Jacek Kotisz, který farářem v Dolní Poustevně a zároveň duchovním správcem děkanství Varnsdorf i celého okolí.
V děčínském vikariátu se nachází řada významných poutních míst. Nejprve jsou to poutní místa spojená s úctou k Nejsvětější Trojici nebo k některé Božské osobě. Za nejvýznamnější lze považovat Křížovou horu v Jiřetíně pod Jedlovou. K dalším patří kostel sv. Jana Křtitele v Horních Habarticích a dnes již zaniklý kostel Nejsvětější Trojice poblíž Verneřic na tzv. Gottesbergu (Božím vrchu). K mariánským poutním místům patří na prvním místě Bazilika Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově, kde došlo v roce 1866 k tzv. Filipovském zázraku při němž byla uzdravena smrtelně nemocná mladá žena. Místu se začalo přezdívat „Lourdy severních Čech“.[2] Do místa často směřují Lužičtí Srbové ze sousední Horní Lužice. Dalšími mariánským poutními místy jsou loretánská kaple v Rumburku, kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Vilémově, kostel Panny Marie Sněžné ve Sněžné poblíž Krásné Lípy, kaple Narození Panny Marie v České Kamenici a kaple Panny Marie Sněžné v Děčíně u kostela Povýšení svatého Kříže. Úcta k matce Panny Marie sv. Anně je po staletí zvlášť silná na Anenském vrchu (něm. Annaberg) poblíž Lobendavy a v kostele svaté Anny v Jedlce.[3]
Farnosti děčínského vikariátu
- Arnoltice
- Bělá u Děčína
- Benešov nad Ploučnicí
- Brtníky
- Česká Kamenice
- Děčín I
- Děčín IV - Podmokly
- Dolní Podluží
- Dolní Poustevna
- Dolní Žleb
- Doubice
- Fukov
- Horní Habartice
- Hřensko
- Huntířov
- Chřibská
- Javory
- Jedlka
- Jetřichovice
- Jílové
- Jiřetín pod Jedlovou
- Jiříkov
- Kerhartice
- Království
- Krásná Lípa u Rumburka
- Kytlice
- Lipová
- Lobendava
- Malá Bukovina
- Markvartice u Děčína
- Merboltice
- Mikulášovice
- Nebočady
- Rumburk
- Růžová
- Rychnov u Děčína
- Sněžná u Krásné Lípy
- Srbská Kamenice
- Staré Křečany
- Studánka
- Šluknov
- Těchlovice
- Valkeřice
- Varnsdorf
- Velký Šenov
- Verneřice
Farní obvody děčínského vikariátu
Farnosti jsou z důvodu efektivity duchovní správy spojeny do farních obvodů (kolatur). Některé farnosti mohou mít správce dva. Jednoho, který má na starosti materiální záležitosti (in materialibus); a druhého, který vykonává duchovní službu (in spiritualibus). Upřesňující údaje v kolonce správce se vztahují k obsazené farnosti. Farnosti mají osoby pověřené různými funkcemi uvedené na svých stránkách či v diecézním katalogu.
Okrskoví vikáři
- 1946–1950 Vojtěch Bartoš SJ[4]
- 1965 – 1974 Josef Dobiáš[5]
- do 31. prosince 2013 Alexej Baláž
- 2014–2018 Vojtěch Suchý SJ
- od 1. září 2018 Jacek Kotisz
Odkazy
Reference
- Katalog biskupství litoměřického
- http://rumburk.farnost.cz/farnost/filipov/bazilika.php/
- MACEK, Jaroslav. 950 let litoměřické kapituly. 1997. vyd. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství 320 s. ISBN 978-80-7195-121-6. S. 260.
- PAVLÍK, Jan. Vzpomínky na zemřelé jezuity, narozené v Čechách, na Moravě a v moravském Slezsku od roku 1814. 1. vyd. Olomouc: Refugium Velehrad-Roma, 2011. 800 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7412-067-1. S. 429–430.
- FORMÁNKOVÁ, Pavlína; KREMLIČKOVÁ, Ladislava. SECURITAS IMPERII 11. Praha: Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, 2005. 423 s. ISBN 80-86621-16-2. S. 33.
Literatura
- MACEK, Jaroslav. Katalog litoměřické diecéze AD 1997. Litoměřice: Biskupství litoměřické, 1997. 430 s.