Kostel svatého Petra a Pavla (Růžová)

Kostel svatého Petra a Pavla stojí v centru obce Růžová, v okrese Děčín. Od roku 1966 je chráněn jako kulturní památka.[1]

Kostel svatého Petra a Pavla
v Růžové
Kostel sv. Petra a Pavla v Růžové
Místo
StátČesko Česko
KrajÚstecký
okresDěčín
ObecRůžová
Souřadnice50°50′38,95″ s. š., 14°17′34,42″ v. d.
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézelitoměřická
Vikariátděčínský
FarnostRůžová
Statusfarní kostel
Užíváníbližší informace:
o bohoslužbách
o programu při NOCI KOSTELŮ
Další informace
Kód památky18306/5-3905 (PkMISSezObrWD)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Farnost je v Růžové poprvé zmiňována již k roku 1352, kdy spadala pod děkanství Lípa (dnešní Česká Lípa). Od roku 1562 byla protestantská. Kostel v Růžové vystavěl v barokním slohu v letech 17101712[2] na místě starší stavby teplický stavitel Christian Lagler.[3] Patronaci nad kostelem převzal majitel panství hrabě František Karel Clary-Aldringen. Dne 9. října 1712 byla stavba vysvěcena Johannem Christophem Müllerem za účasti hraběcí rodiny. Kostel byl vyzdoben obrazy apoštolů, přičemž plátno se sv. Petrem a Pavlem pochází zřejmě z dílny okruhu Petra Brandla. Dnes se obrazy nacházejí v zámku v Děčíně. V roce 1786 došlo v Růžové k obnovení farnosti, pod kterou spadají i Kamenická Stráň a Mezná. Až do roku 1912 spadala pod vikariát Česká Kamenice, později přešla pod vikariát Děčín. Až do roku 1946 zde byl farářem Mons. Robert Franze.

Fotodokumentace následků požáru

Po válce nebyla farnost obsazena a kostel byl spravován z Děčína. Postupně chátral, neboť tehdejší komunistický režim údržbu náboženských památek zanedbával. Zdevastovanému a vyrabovanému kostelu zasadil další ránu 1. srpna 1988 požár, který vznikl, když tehdejší duchovní správce Benno Rössler neopatrně spaloval suchou trávu a listí poblíž kostela. Od hořící kupky přeskočil oheň na blízkou túji a z ní na střechu kostela. Kostel vyhořel takřka do základů; na místě zůstala jen zřícenina. Na jaře 1989 vydal Okresní národní výbor v Děčíně rozhodnutí o jeho demolici. Na tu už díky převratu v listopadu 1989 nedošlo. V letech 1996-2000 prošel kostel kompletní rekonstrukcí díky snaze pastoračního asistenta Mgr. Marcela Hrubého, kterému se podařilo se spolupracovníky kostel opravit, a 7. října 2000 byl znovu vysvěcen biskupem ThDr. Josefem Kouklem. Současný mobiliář pochází z kostelů v Dubnici v Podještědí (oltáře), Zahořanech u Litoměřic (varhany, křtitelnice a sochy sv. Petra a Pavla) a Markvarticích (sochy). Lavice jsou kopií lavic z kostela v Konojedech u Úštěka.

Na vstupní rampě před kostelem stojí sochy apoštolů.[2] Kolem kostela býval hřbitov. Nový katolický hřbitov na stráni pod Petrovým vrchem začal sloužit roku 1906.

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-07-13]. Identifikátor záznamu 129010 : kostel sv. Petra a Pavla. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ .
  2. DAVID, Petr; SOUKUP, Vladimír. 777 kostelů, klášterů a kaplí České republiky. Praha: Soukup & David, 2002. 308 s. ISBN 80-7011-708-7. S. 46.
  3. Záznam v Památkovém katalogu.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.