Kabaret U dobré pohody

Kabaret U dobré pohody byl zábavný pořad Československé televize, který vznikal v letech 1973 až 1980. Byl prezentován jako „pestrý kaleidoskop písniček, scének, parodií a veselých výstupů s populárními hereckými a pěveckými osobnostmi“.

Kabaret U dobré pohody
Žánrhudební pořad
DramaturgieAlena Berková
Zdeněk Procházka
František Živný
ScénářGustav Oplustil
RežieZdeněk Podskalský
Alexej Nosek (pouze 1. a 2. díl)
Země původuČeskoslovensko Československo
Jazykčeština
Počet dílůcca 30
Obvyklá délkacca 65–95 minut
Produkce a štáb
Vedoucí
produkce
Eva Kubátová
Eva Münzová
Arnošt Doležel
KameraJindřich Novotný
Jiří Lebeda
Josef Barták
Jaroslav Procházka
Jan Tenora
Václav Dort
Václav Malý
Stanislav Benc
Petr Vaněček
Karel Kašpar
Saša Rašilov
Jaroslav Procházka
Vladimír Dousek
Zdeněk Uher
Kael Klihavec
Miloslav Borovanský
Petr Čepický
Jan Matiášek
Bohuslav Kudláček
Ivan Rybák
Vladimír Řezníček
Alois Nožičks
StřihJaroslav Kotlant, Jiří Šebelka, Pavel Vantuch, Jana Malásková, Václav Seidl
ZvukJiří Urban
Petr Šimák
Produkční
společnost
Československá televize
Premiérové vysílání
Formát obrazubarevný PAL 4:3
Formát zvukumono
Vysíláno1973 – 1980
Posloupnost
PředchozíKabaret U zvonečku
Kabaret U dobré pohody na ČSFD, Kinoboxu, FDb, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zvláštností pořadu bylo jednak důsledné označování jednotlivých dílů pořadovými čísly bez podtitulů (tematické zaměření toho kterého dílu pak obvykle doplnil konferenciér při svém úvodním slovu), jednak fakt, že úvodní a závěrečná píseň byly s výjimkou textových detailů shodné včetně podobné choreografie. Dramaturgie pořadu se vyhýbala politickým narážkám a díky tomu se před kameru mohly vrátit osobnosti prvorepublikové zábavy (Inka Zemánková, Jára Pospíšil, Hana Vítová aj.), úspěch slavily i výstupy členů Divadla Járy Cimrmana. Součástí programu některých dílů byla hudební feérie tematicky příbuzných písní, interpretovaných řadou zpěváků a herců.

Vzhledem k tomu, že pořad vznikal v rámci II. programu Československé televize, stal se jedním z prvních zábavných pořadů, které byly od počátku vyráběny výhradně v barevné verzi (například přímý předchůdce Kabaret U zvonečku, laděný spíše do prvorepublikového stylu, byl pouze černobílý). Některé z dílů byly vcelku reprízovány až po téměř půlstoletí na nostalgickém programu ČT3, ale nikoliv všechny – není tedy známo, zda se dochoval kompletní archiv pořadu. Z úspěšných čísel byly vytvořeny nejméně dva sestřihy a jedna dlouhohrající gramofonová deska, řada výstupů se objevila i v jiných střihových a vzpomínkových pořadech v televizi i rozhlasu.

Původní díly

Č. díluTémaPrůvodní slovoHudební doprovodVyrobenoPremiéraDélka
1úvodní dílMiloslav Šimek, Luděk Sobota za pomoci slovníkových definic podle knihy B. Kočího.Orchestr Karla Vlacha1973II. program, 19730728a28. července 1973 19:30[1]86 minut

Úvodní píseň Zveme vás, páni, dámy, na kabaret zpívá Milan Chladil. Chestertonova scénka z anglického šlechtického sídla (Svatopluk Beneš jako lord Humperdinck, Miloš Kopecký jako komorník James, Václav Sloup jako synovec George, Zuzana Šavrdová jako kuchařka Henrietta, Vítězslav Černý jako zahradník, Lubomír Lipský jako kloboučník). Operní parodii předvedou Milan Karpíšek a Vladimír Jedenáctík. Šanson zpívá Jitka Molavcová. Satirická scénka Takhle by to nešlo, Křivánku (Jan Libíček jako ředitel, Stanislav Fišer jako referent Křivánek, Zdena Balounová jako sekretářka Emilka). Ljuba Hermanová a její taneční číslo o gramofonu. Milena Zahrynowská a Pavlína Filipovská v kupletu o tragické lásce. Pantomima z restaurace (L. Lipský jako číšník, M. Kopecký jako host). Inkognito kvartet a píseň o životosprávě. Scénka o přípravě svatby (Karolina Slunéčková jako svobodná Božena, Jiřina Bohdalová jako vdaná Lucie, Vladimír Menšík jako manžel Fanda, Lubomír Kostelka jako budoucí ženich Venda). Skupina Plavci s písní Lepší je být sám.

Mezi účinkujícími je v závěrečných titulkách uveden i Milan Drobný, ale v dochovaném záznamu jeho výstup není. 
2Díl druhý1973I. program, 19731116a16. listopadu 1973 20:00[2]61 minut

Úvodní píseň Zeměkoule není nic než velká scéna zpívá Laďka Kozderková. Nezdařený úvodní přípitek L. Soboty s M. Šimkem. Píseň Slunce pod kloboukem nosím zpívá Karel Hála. L. Sobota předvádí své kutilské umění. Scénka Kutil James maluje pokoj (Jiří Lír jako tatínek James, Zdena Hadrbolcová jako jeho manželka, Roman Skamene jako syn Timothy, Otto Šimánek jako dědeček, Marie Rosůlková jako babička). Zdravotní problémy Šimka a Soboty. Scénka V zubní ordinaci (Miroslav Homola jako pacient, Hana Valešová jako zubní asistentka)[pozn. 1]. Kuplet o třídní učitelce zpívá Jiří Koutný. Sobota a Šimek o poezii. Šanson Červené milování z pera J. Červeného zpívá Josef Zíma. Restaurační scénka Lidé rozličných povah (Miloš Kopecký jako číšník, Lubomír Lipský jako host). Valérie Čižmárová s písní To byl svět. Sobota a Šimek o příslovích. Scénka Chytráctví (Václav Štekl jako pojišťovák, Dalimil Klapka jako pojištěný Novák, Lubomír Lipský jako ukecaná babička). Ljuba Hermanová se šansonem Jsem vaše Betty (spoluúčinkuje Roman Hemala). Sobotovy verše na závěr.

Tančí skupina v choreografii Jiřího Blažka. Mezi účinkujícími jsou v závěrečných titulkách dále uvedeni Rudolf Pellar a Viktor Sodoma. V dochovaném záznamu jejich výstupy nejsou. 
3Silvestrovské vydání[3]<Karel ŠtědrýOrchestr Karla Vlacha1973II. program, 19731231a31. prosince 1973 20:20[4]91 minut

Úvodní píseň Atom dobré nálady zpívají Hana Talpová a Pavel Beneš. Ladislav Vodička v kupletu o výchově dětí. Josef Větrovec a Slávka Budínová ve scénce Stříbrné plátno. Ljuba Hermanová a píseň o Arsénu Lupinovi. Operetní parodii Eduarda Basse a Karla Ballinga o mravopočestnosti na gymnáziu v Kocourkově zpívají Settleři. Zasloužilý vedoucí lahůdkářství (Lubomír Kostelka ve scénce M. Horníčka z fotoateliéru mistra Čočky (Lubomír Lipský, pomocník Zdeněk Najman). Karel Hála zpívá o fotografii dívky Annie. Hana Zagorová s písní Náš dům zní smíchem. Scénka Přítel z dětství (Darek Vostřel jako otec, H. Zagorová jako dcera, Karel Koloušek jako dávný přítel Honza Sádlo z Vinohrad). Milostná halekačka skupiny Saze. Jiří Suchý s písní Mami, von na mě mrk, Jitka Molavcová s písní Poslal si mě pan Beránek pro pivo, jejich společný duet Mám už tě dost. Uršula Kluková, Josef Dvořák a Miroslav Homola ve scénce Z kamenných dob Rádiožurnálu. Laďka Kozderková s písní Já mám ráda kominíka.

V pořadu vystupoval dále MA-MA-kvartet a taneční skupina ČST. 
41974
5Díl pátýKarel Štědrý včetně imitátorských výstupů1974II. program, 19740608a8. června 1974 20:00[5]77 minut

Úvodní píseň Mé první představení zpívá Marta Šafaříková. K. Štědrý s písní Každý to má rád, když mu začnou hrát. Scénka Slon na koupání (Luděk Kopřiva jako pan Procházka, Stanislav Fišer a Roman Hemala jako chuligáni)[pozn. 2]. Viktor Sodoma a Skupina Františka Ringo Čecha s písní Zázračný slon Béďa. K. Štědrý o anekdotách. Jára Pospíšil a operetní píseň Líbám ženy vás tak rád. Scénka z kanceláře divadelního ředitele (Václav Voska jako ředitel, Jiřina Bohdalová jako uchazečka). Jaroslav Štercl zpívá kuplet o své životní smůle, spoluúčinkuje Vítězslav Černý. Eva Pilarová s písní Kolotoč. Kouzelnické vystoupení Prodejce suršpecielních kravat značky Sen(o) Hollywoodu (eskamotér je pravděpodobně M. Trnka?). Taneční vystoupení na charlestonovou směs (Josef Koníček a E. Boubelíková). Kuplet Eduarda Basse o rodinných vztazích v podání Lubomíra Lipského[pozn. 3]. Rodinné setkání po letech – Ilja Prachař jako zaneprázdněný otec-herec, Jaromír Hanzlík jako stejně zaneprázdněný syn-stavební inženýr. Settleři s téměř parodickou směsí trampských písní.

Mezi účinkujícími jsou v závěrečných titulkách dále uvedeni M. Zahrynowská, D. Vlachová, Z. Balounová, E. Lorencová. Tančila baletní skupina Městských divadel pražských. 
6Díl šestýKarel Štědrý1974I. program, 19740713a13. července 1974 20:00[6]81 minut
Úvodní píseň Kabaret je smíchu tobogán zpívá K. Štědrý. Šanson On je někdo s klavírem, malou dechovkou a vokálním doprovodem zpívá Hana Zagorová. Scénka Podezřelá nečekaná návštěva (Růžena Merunková jako Mařenka, Vladimír Menšík jako návštěvník František, Zdeněk Dítě jako manžel). Jaromír Mayer a píseň Hádavá dívka. Michal Tučný se Zelenáči zpívají baladu Feleena z El Pasa. Scénka Náhrdelník (Miloš Kopecký jako klenotník Rivaltin, Květa Fialová jako podvodnice, Ota Sklenčka jako psychiatr profesor Champien). Josef Laufer s písní Justýnka a dragoun. Arnošt Kavka s písněmi Havanská noc a Máňa, přičemž hraje na troje syntezátory. Jaroslav Štercl s písní Lesů pán. Ljuba Hermanová se šansonem o starém gramofonu. Miloslav Šimek, Luděk Sobota a Petr Nárožný odpovídají na problém Má se ve vlaku zapřádat rozhovor se spolucestujícími?. Zamilovaná operetní směska - zpívají Laďka Kozderková, Jiří Koutný, Milena Zahrynowská, Milan Karpíšek, Vladimír Jedenáctík, spoluúčinkují Jiří Lír jako herec, Mirko Musil jako inspicient, František Filipovský jako dirigent. 
7Díl sedmý, tentokrát o vodě, lodích a rybách[7]Karel Štedrý197474 minut

Úvodní píseň Kabaret je svět zpívá K. Štědrý. Skupina Kamarádi táborových ohňů s písní Lodník je pán (spoluúčinkuje Olga Blechová jako šenkýřka). Hospodská scénka Rybářská krčma: K. Štědrý, Jiří Bruder, Luděk Kopřiva, Jiří Krampol, Ladislav Potměšil, Miroslav Homola, Roman Hemala a Vítězslav Černý[pozn. 4]. Kontrabasové kvinteto, KTO a K. Štědrý s písní Za vejtoňskou hospodou. Miluše Voborníková a Petr Spálený s písní Pod Karlovým mostem. Satirická scénka Řemeslníci v obchodě (J. Krampol, Zdeněk Najman, Mirko Musil, Jiří Lír, Josef Haukvic, Lubomír Kostelka, Zdenka Balounová). KTO, O. Blechová a Waldemar Matuška s písní o desperátovi. Baletní vystoupení Kouzelný valčík. Kuplet O milování Pepy a Máni (Jan Faltýnek, Luba Skořepová). Bramborové divadlo o pomstě hraběcího ducha (mluví Jiří Brož a L. Skořepová). Ella Šárková s písní o módě. Lubomír Lipský, Vladimír Menšík a Stella Zázvorková vyplňují v kavárně kvíz o šťastném manželství. Buřinky a Berušky Petra Dudeška s vlastní písničkovou směsí.

Mezi účinkujícími jsou dále uvedeni Miloš Nedbal, Milena Zahrynowská aj. 
8Díl osmý, tentokrát na téma muž a žena[8]197572 minut
9Díl devátýKarel ŠtědrýOrchestr Karla Vlacha197576 minut

Úvodní píseň zpívá Waldemar Matuška. Ladislav Vodička se skupinou Vodomilové zpívá o přírodě a lásce. Scénka z pera Fan Vavřincové Psychoanalýza (Jiřina Bohdalová jako Marie, Jaroslav Kepka jako její manžel Jiří, Iva Janžurová jako návštěva Lucie předvede i stoj na hlavě). W. Matuška a K. Štědrý se svou klasickou písní Opilá bílá myška (údajně po pětisté). Šanson Dívka školou povinná v podání neurčené šestice dam. Scénka z pera Jiřího Melíška U zubaře (Luděk Kopřiva jako MUDr. Jurajda, Otto Šimánek jako poctivý nálezce, Vítězslav Černý jako druhý poctivý nálezce). Operní parodii Otoman a lesní panna přednesou Milan Karpíšek, Vladimír Jedenáctík, Josef Bek a František Filipovský v rolích novodobých Kocourkovských učitelů. Jiří Korn a píseň Tango s neznámou dámou. Proslov o pohádkách Járy Cimrmana přednese Ladislav Smoljak, následné libreto V chaloupky stínu přednesou L. Smoljak (tenor), Zdeněk Svěrák (baryton), Oldřich Unger (bas), Miloň Čepelka (tenor), Pavel Vondruška (soprán), rekvizity zajistí Václav Kotek. Ivan Mládek a Banjo Band s písní Jarky Mottla Samotář.

Mezi účinkujícími jsou v závěrečných titulkách dále uvedeni Judita Čeřovská, Ludmila Roubíková, H. Postránecká, V. Boubelíková, Jiří Lír, P. Hlavica, M. Ježil. V dochovaném záznamu jejich výstupy nejsou. 
10Díl desátý197577 minut
11Díl jedenáctý197519751231a31. prosince 197587 minut
12Díl dvanáctý, o vynálezech[9]Karel Štědrý, včetně několika písníOrchestr Karla Vlacha197689 minut
Úvodní píseň Mistr Kabaret zpívá Helena Vondráčková. Judita Čeřovská a píseň Sám pod svou hvězdou. Scénka z pera Fan Vavřincové Americké dědictví (Eduard Dubský jako notář, Dana Medřická jako dědička Kovářová, Miloš Kopecký jako dědic Hubáček). Ivan Mládek a Banjo Band s písní Svatební holínky, následuje Luděk Sobota s přednáškou Jak zašít sobě punčochu a s písní Švadlenka Madlenka. Taneční vystoupení skupiny Luďka Švábenského na swingové melodie. Scénka z pera Jana Pixy Kauzální axiomat (Jiří Lír jako vynálezce, Vlastimil Bedrna, Zdeněk Dítě a Milan Mach jako referenti patentového úřadu). Martha a Tena Elefteriadu s písní Od zítřka máme dovolenou. Skupina Plavci s písní Berounka. H. Vondráčková s písní Orchestrion. Miroslav Horníček vypráví o historii audiovizuálních děl. Směs z klasických prvorepublikových operet a muzikálů zazpívají Hana Vítová, Jára Pospíšil, Věra Ferbasová, Svatopluk Beneš, Ella Šárková, Gustav Nezval, Inka Zemánková, František Hanus, Ljuba Hermanová. 
13Díl třináctý, o jaru a přírodě197671 minut
14Díl čtrnáctý, o koníčkách, zálibách a sběratelství[10]Karel Štědrý, včetně nekolika číselOrchestr Československé televize, řídí Václav Zahradník
Orchestr Československého rozhlasu, řídí Josef Vobruba
197675 minut
Úvodní píseň zpívá Naďa Urbánková. Interview s náhodnými diváky utne Stella Zázvorková. Do studia je přivolán i choreograf Josef Koníček, jenž se pak aktivně účastní tanečního číla u písně Křídla motýlí (zpívá Yvetta Simonová). Luděk Sobota v monologu o sběratelství a chovatelství, který zakončí písní Žížaly, nebojte se v doprovodu Banjo Bandu. Markéta Johnová s písní Každý muž má hobby. Unikátní vandalskou sbírku pana Maštalíře (Josef Vinklář) obdivuje kriminalista Pištora (František Filipovský). Vědomostní sběratel Jaroslav Štercl vede Souboj s pamětí. N. Urbánková a Country Beat Jiřího Brabce s písněmi Stačilo jen zavolat a Ó, ty to nepochopíš. Scénka Léčka lovce zvuků (Jiří Lír jako svůdník Eduard, Kateřina Burianová jako slečna Růženka). Feérie písní na ptačí téma (Waldemar Matuška, Eva Pilarová). 
15Díl patnáctý, o divadelních prknech[11]Karel Štědrý, včetně několika písníOrchestr Československé televize, řídí Václav Zahradník197692 minut

Úvodní kuplet zpívá Waldemar Matuška. Josef Vinklář, Jana Dítětová, Zdeněk Dítě a Luba Skořepová se rozhodují mezi divadelním představením a hokejovým přenosem. Píseň Chtěla bych tančit jen přednese Věra Vlková. Bohumil Bezouška vypráví o Klubu dobráků v Národním divadle. Ježkova skladba Metamorfózy na téma boha Jupitera a jeho milenek. Hamletův monolog o herectví přednese Luděk Munzar. W. Matuška zpívá o proměně herce v postavu. Klub dobráků se sejde v téměř plném obsazení (B. Bezouška, L. Munzar, Milan Karpíšek, Čestmír Řanda, František Filipovský, Jiří Sovák, Vladimír Jedenáctík), duet Láska nebeská zapějí divadelní tenoři M. Karpíšek a V. Jedenáctík. Hana Hegerová přednese šanson Ráda vzpomínám. Divadelní autor Čutora (Miloš Kopecký) deklamuje o půl třetí ráno svou hru Nehas, co tě nepálí divadelnímu řediteli (Josef Beyvl)[pozn. 5]. Věra Nerušilová a F. Filipovský v hudební grotesce o divadelním konkursu. Miroslav Horníček o prehistorii i současnosti herecké profese. Ljuba Hermanová a její píseň Blázni z povolání.

Tančila Baletní skupina ČST, choreograf Josef Koníček. 
16Díl šestnáctý197786 minut
17Díl sedmnáctý[12]197779 minut
18Díl osmnáctý[13]197798 minut
19Díl devatenáctý197789 minut
20Díl dvacátý[14]197885 minut
211978
22Díl dvacátý druhý197892 minut
23Díl dvacátý třetí197979 minut
24Díl dvacátý čtvrtý197982 minut
251979
26Díl dvacátýšestý, veselý a ko(u)zelnýKarel Štědrý, Dagmar Veškrnová, František Filipovský, Petr KravčíkOrchestr Václava Hybše198095 minut

Velkopopovická Kozlovka a Marie Hanzelková s písní Lék dobré nálady. Hudební parodie na téma operních tenorů. Manželská scénka Lístky do divadla (Svatopluk Beneš, Jiřina Bohdalová). Eva Pilarová s písní Pořád stejně já. V orchestrální Trumpet blues si zahraje i sám kapelník Václav Hybš. Laďka Kozderková v parodii Já už jsem vdaná (Y Viva Espana). Miroslav Horníček o kouzelnících. Jitka Molavcová s písní Vzducholoď. Naďa Urbánková s písní Kudy, kudy. Okénko hostů: nejstarší a nejmladší účastníci II. festivalu heligonkářů v Hořovicích: Alois Kočka (85 let), Petr Kvaltín (10 let). Fenomenální hráč na bicí Petr Šprunk zahraje poslepu na xylofon. Josef Větrovec a Vlastimil Bedrna ve scénce o napáleném kouzelníkovi. Ondřej Havelka a Swingové trio Ypsilonky s písní Chyťte brouka. Josef Bek s písní Až se můj čas ponachýlí. Kouzelnický výstup s gilotinou. Fešáci s písní Co na Fešáky neplatí. Miloslav Šimek (dr. Brejcha) a Luděk Sobota (Líbezný) ve scénce Advokátní kancelář. Písničková feérie o očích (Jiří Štědroň, L. Kozderková, N. Urbánková, F. Filipovský, K. Štědrý, J. Bek, D. Veškrnová, M. Tučný, Aleš Ulm, L. Sobota).

Tančily Balet Laterny Magiky a Balet ČST. 
271980I. program, 19800412a12. dubna 1980 20:30[15]
281980
29Díl dvacátý devátý, tentokrát se širším generačním záběrem198064 minut
301980

Sestřihové díly

Č.NázevPřipraviliDélkaVyrobenoPremiéra
1Kaleidoskop dobré pohody[16]není uvedeno113 minut1978
Čísla extrahována z 8. až 11. dílu. 
2Přehlídka dobré pohody[17]není uvedeno72 minut1980

Poznámky

  1. Jde o upravenou scénku Talentovaná holička, kterou v roce 1964 hrála Luba Skořepová.
  2. Stejnou scénku uvedl v roce 1981 Československý rozhlas, kdy chuligána hrál Jaroslav Štercl a osloveného Procházku Lubomír Lipský.
  3. Fakticky jde o jiné provedení skeče Zamotané příbuzenstvo Vlasty Buriana, které o několik let později nazpíval i Michal Tučný.
  4. Jde o inscenovanou příhodu z povídkové knížky Tři muži ve člunu, autor Jerome Klapka Jerome.
  5. Stejnou scénku uvedl Československý rozhlas v roce 1964, autora tehdy hrál Milan Neděla.

Reference

  1. Rudé právo, 21. 7. 1973
  2. Rudé právo, 10. 11. 1973
  3. Česká televize: Kabaret U dobré pohody, díl silvestrovský - zveřejněno 10. 7. 2020
  4. Rudé právo, 30. 12. 1973
  5. Rudé právo, 1. 6. 1974
  6. Rudé právo, 13. 7. 1974
  7. Česká televize: Kabaret U dobré pohody, díl sedmý - zveřejněno 6. 7. 2020
  8. Česká televize: Kabaret U dobré pohody, díl osmý - zveřejněno 4. 1. 2021
  9. Česká televize: Kabaret U dobré pohody, díl dvanáctý - zveřejněno 13. 12. 2000
  10. Česká televize: Kabaret U dobré pohody, díl čtrnáctý - zveřejněno 7. 10. 2000
  11. Česká televize: Kabaret U dobré pohody, díl patnáctý - zveřejněno 3. 10. 2000
  12. Česká televize: Kabaret U dobré pohody, díl sedmnáctý - zveřejněno 24. 5. 2000
  13. Česká televize: Kabaret U dobré pohody, díl osmnáctý - zveřejněno 2. 6. 2020
  14. Česká televize: Kabaret U dobré pohody, díl dvacátý - zveřejněno 5. 9. 2000
  15. Rudé právo, 5. 4. 1980
  16. Česká televize: Kaleidoskop dobré pohody
  17. Česká televize: Přehlídka dobré pohody

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.