Jitka Molavcová
Jitka Molavcová (* 17. března 1950 Praha) je česká herečka, zpěvačka, spisovatelka, muzikantka a moderátorka, hrající od roku 1970 až dodnes v divadle Semafor, kde je hlavní partnerkou Jiřímu Suchému.
Jitka Molavcová | |
---|---|
Jitka Molavcová (2016) | |
Základní informace | |
Narození | 17. března 1950 (72 let) Praha Československo |
Žánry | popmusic |
Povolání | zpěvačka, herečka, moderátorka |
Nástroje | klavír[1], flétna, kytara, saxofon, banjo, ukulele, kantele, smyčcový žaltář[2], činely [3], |
Aktivní roky | 1970–současnost |
Příbuzná témata | Jiří Suchý, divadlo Semafor |
Partner(ka) | Alfred Strejček |
Web | http://www.jitkamolavcova.cz/ |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Biografie
Vystudovala střední průmyslovou školu grafickou. Její profesionální život se změnil po celostátní pěvecké soutěži Talent v roce 1970, kterou vyhrála s písní Hany Hegerové Lásko má. V témže roce se zúčastnila konkurzu do divadla Semafor. Prošla s úspěchem a stala se jednou ze semaforských „girls“, kde zpočátku zpívala v originále zejména francouzské šansony.
Její jemný dívčí soprán se začal prosazovat také v rozhlase a na nahrávkách Supraphonu, písničky jako Teď hádej, Hej Tóny, Nové boty, Vrať mi moje srdce zpátky nebo Náledí se staly hity.
Její výrazný talent se projevoval čím dál tím více a po účinkování v několika semaforských hrách (Kytice, Elektrická puma, Smutek bláznivých panen) se postupně stala hlavní ženskou osobností tohoto divadla.
Neobvyklé kombinace jejího jemného osobního půvabu a nevšedního komického talentu si všimla brzy také televize a film. Na plátně se stala například partnerkou Karla Gotta ve snímku Hvězda padá vzhůru (1974).
V 80. letech započala její dlouholetá a velice úspěšná práce pro děti (pořady Malý televizní kabaret, Studio Kamarád, Kosmická čarodějnice), objevila se v řadě televizních pohádek jako Taneček přes dvě pekla, Královna koloběžka, Doktorská pohádka, O chytrém Honzovi aneb Jak se Honza stal králem, Vohnice a Kylián a v mnohých dalších. Vtiskla svůj hlas večerníčku Káťa a Škubánek. Nezapomenutelná je také její postava nešťastně zamilované pokojské Heli v seriálu Návštěvníci z roku 1983.
V té době ztvárnila na semaforském jevišti řadu dalších rolí (Markéta ve hře Faust), ale jedna z nich měla pro její budoucí kariéru rozhodující význam. Ve hře Jonáš, dejme tomu v úterý, která měla premiéru 5. března 1985, se zrodila postava slečny Žofie Melicharové. Jako věrná a zamilovaná hospodyně stárnoucího kabaretiéra, nepříliš vzdělaná, ale s velkým srdcem, získala svoji životní roli a velkou popularitu. Výstupy pana Jonáše a slečny Melicharové patří dodnes na repertoáru Semaforu k tomu nejlepšímu. Společně se objevili také na filmovém plátně: Jonáš a Melicharová (1986) a Jonáš, aneb Jak je důležité míti Melicharovou (1988).
Další příležitostí pro její komický talent se na počátku 90. let stala role „žárlivé ruské matrony“ Varvary v inscenaci Nižni Novgorod s nezapomenutelným sólem Námořníci ze všech světa konců… Úspěch měly také hry Mé srdce je Zimmer frei či Víkend s Krausovou.
Velkou šanci jí dalo v polovině 90. let také Hudební divadlo v Karlíně, kde na jeho prknech několik let ztvárňovala Dolly Leviovou v muzikálu Hello Dolly. Za svůj výkon obdržela Cenu Thálie za rok 1996. Později se zde objevila také jako herečka v inscenaci Zvonokosy.[4]
V letech 1997 a 1998 vystoupila (pěvecky, tanečně a recitačně) spolu s Jiřím Suchým na předvánočním podvečeru Masarykova demokratického hnutí v Divadle Kolowrat, od nějž Jiří (též nemalou zásluhou Jitky) obdržel v Míčovně pražského hradu 7. března 1998 „Čestnou medaili T. G. Masaryka“ v přímém televizním přenosu, se kterou se „pochlubil“ ve večerním přenosu divadelního představení.
V hudební produkci posledních let přinesla coby zpěvačka dva výrazné počiny: Já mám ráda komiky, ve kterém nazpívala nové verze slavných šlágrů českých a světových komiků, a v roce 1999 pak album australských lidových písní Nezacházej slunce s moderními aranžemi a krásnými texty. Pro děti natočila CD Zpívánky.
V posledních letech se kromě nepřetržitého účinkování v divadle Semafor (nejnověji komedie Jako když tiskne, Sukně smutnou jehlou spíchnutá či Lysistrata) věnuje také středověké tematice (inscenace Oráč a smrt) a moderování (jeden z ročníků cen TýTý a ceny Thálie). K saxofonu a kytaře, které bravurně ovládá, přidala několik dalších hudebních nástrojů. S úspěchem vystupuje v rozhlase a je autorkou několika pohádkových knížek (Pohádky z pastelky, Pohádky a písničky pro šikovné děti).
V roce 2007 se objevila také na prknech Národního divadla. V režii Miloše Formana ztvárnila roli Tetičky v legendárním představení Dobře placená procházka, večerníček Berta a Ufo, kterému propůjčila svůj nezaměnitelný hlas. Ti nejmenší ji pak mají možnost vidět v Kouzelné školce nebo v hudebním pořadu Muzicírování, kde mj. spolu s Janem Maxiánem seznamuje děti zejména s písničkami z Osvobozeného divadla a divadla Semafor v České televizi.
Diskografie
- 1972: Hej, Tóny/Dám ti růži – Supraphon 0 43 1308 h, SP
- 1973: Babiččino údolí/Teď hádej – Supraphon 0 43 1533 h, SP [5]
- 1973: Miláčku/Orchestrion z ráje – Supraphon 0 43 1917 h, SP
- 1975: Jitka Molavcová – Supraphon 1 13 1549 H, LP [6]
- 1990: Na okně seděla kočka... – Supraphon, LP (podtitul: ...ale už nesedí. Kde je? Tomu, kdo ji najde zazpívá Jitka Molavcová 17 veselých písniček)[7]
- 1994: Já mám ráda komiky – Jitka Molavcová zpívá písničky slavných komiků – Multisonic 31 0216-2311, CD
- 1997: Písně zbožné, milostné a darebné – Hudba a poezie středověku – Jitka Molavcová, Alfred Strejček, Pavel Jurkovič – ,CD [8]
- 1998: Zpívánky s Jitkou Molavcovou – Sony Music / Bonton, CD
- 2005: Teď hádej – , CD
- 2010: Pop galerie – Supraphon, CD
Kompilace
- 1973: 12 pro Mladý svět – Supraphon, LP – A3. Co mi dáš – Jitka Molavcová
- 1978 Mojmír Balling – Mojmír Balling – Supraphon 1113 2517 H, LP – 21. Krajkoví – Jitka Molavcová (album s písněmi hudebního skladatele Mojmíra Ballinga)
- 2003 To byl váš hit – 70. léta – , CD – 04. Ukrejvám rozpaky – Jitka Molavcová
Práce pro rozhlas
- 1991 Tři veteráni. Na motivy Jana Wericha napsala Helena Sýkorová. Hráli: Ladislav Mrkvička, Karel Heřmánek, Alois Švehlík, Věra Kubánková, Jitka Molavcová, Yvetta Blanarovičová, Josef Vinklář, Michaela Kuklová, Jiří Lír, Jiří Binek, Antonín Hardt, Dagmar Weinlichová a František Němec. Hudba Miroslav Kořínek. Dramaturgie Eva Košlerová. Režie Karel Weinlich.
Literatura
Reference
- http://www.denik.cz/moje_rodina/molavcova20080228.html
- http://www.chaire.cz/nastroje/
- Archivovaná kopie. www.impuls.cz [online]. [cit. 2010-08-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-01-12.
- Zvonokosy se vrací na scénu Karlína. iDNES.cz [online]. 2001-12-08 [cit. 2021-09-02]. Dostupné online. (česky)
- Archivovaná kopie. www.zateckecountry.cz [online]. [cit. 2010-08-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-09-14.
- http://www.semafor.wdr.cz/main.php?left=274&top=40&profil=disk&sablona=4&detail=1&temaN=jitka_molavcova&oborI=2
- http://www.semafor.wdr.cz/main.php?left=146&top=39&profil=disk&sablona=4&detail=1&temaN=na_okne_sedela_kocka&oborI=2
- http://mluveny.panacek.com/mluvene-slovo-na-gramofonovych-deskach/13262-pisne-zbozne-milostne-a-darebne-hudba-a-poezie-stredoveku-1997.html
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Jitka Molavcová na Wikimedia Commons
- Osoba Jitka Molavcová ve Wikicitátech
- Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Jitka Molavcová
- Semafor
- Jitka Molavcová v Česko-Slovenské filmové databázi
- Jitka Molavcová ve Filmové databázi
- Jitka Molavcová na Kinoboxu.cz
- Jitka Molavcová v Internet Movie Database (anglicky)
- Jitka Molavcová na Dabingforum.cz