Indonéská kuchyně

Indonéská kuchyně je národní kuchyní Indonésie. Je to jedna z nejrozmanitějších národních kuchyní světa, protože v Indonésii žije na 17 508 ostrovech přes 300 různých etnických skupin.[1][2][3]

Indonéské jídlo v indonéském hlavním městě Jakarta
Tradiční indonéské jídlo tempoyak

V Indonésii se mísí několik gastronomických vlivů, například kuchyně Sumatry byla ovlivněna indickou kuchyní a kuchyní Středního východu, kuchyně Jávy je převážně tradiční, s malým vlivem čínské kuchyně, zatímco kuchyně východní Indonésii je podobná kuchyni Polynésie a Melanésie. Indonéská kuchyně byla též ovlivněna nizozemskou kuchyní.[4]

Většina indonéských jídel je pikantní, ale indonéské kuchyně pracuje i se základními chutěmi (sladká, slaná, kyselá, hořká). Základním pilířem je pálivá krevetová pasta sambal.

Indonéská kuchyně používá sedm základních postupů přípravy jídla: smažení, grilování, pečení, pražení, sauté, vaření a příprava na páře.

Národní jídla

Nejpopulárnějšími jídly v Indonésii jsou: nasi goreng (smažená rýže s nudlemi a masem)[5][6], gado-gado (salát ze zeleniny, vajec natvrdo, brambor, tofu, tempehu a lontongu, což je přísada z rýže zabalená v banánovém listu, podávaný s arašídovou omáčkou)[7][8], saté (grilované kořeněné maso na špejli, rozšířené po celé jihovýchodní Asii) a soto (různé tradiční polévky)[9], nicméně indonéské ministerstvo turismu roku 2014 vyhlásilo národním jídlem tumpeng (kuželovitá miska s rýže se zeleninou a masem). Roku 2018 to ovšem změnilo na 5 národních jídel, kterými jsou: nasi goreng, saté, soto, gado-gado a rendang (kořeněný masový pokrm).

Fotky národních jídel

Botok tawon, pokrm se včelími larvami

Suroviny

Hojně je používána zelenina, často se používá listová zelenina (např. špenát), ovšem většina druhů listové zeleniny, co se používá není v Česku moc známa (např. kangkung, genjer, liánovec, maniok nebo papája). Hojně se používá česnek, ale i další zelenina. Z masa se nejčastěji používá hovězí, kozí, kuřecí a kachní, naopak málo používané je vepřové maso (z důvodu islámu), nicméně většina nemuslimských národů v Indonésii ho běžně konzumuje. Protože je Indonésie ostrovní stát, hojně se používají také ryby. Dalšími využívanými surovinami jsou rýže, pšenice, plody moře, sojová omáčka nebo kokosové mléko.[10] Konzumují se také některé druhy hmyzu, ale hmyz není v Indonésii tak populární jako v jiných asijských zemích.[11] Jako tuk se používá nejčastěji palmový olej.

Různá indonéská koření

Koření

Indonéskému souostroví Moluky se dříve říkalo "Ostrovy koření", a tak není divu, že koření je v Indonésii velice důležité. Nejčastěji se využívají směsi koření zvané bumbu. Mnoho koření pochází z Indonésie, například muškátový oříšek nebo hřebíček. Dále se také používá pepř, kurkuma, citronová tráva, šalotka, skořice, koriandr, tamarind, zázvor a řada dalších.[12]

Ovoce

V Indonésii roste mnoho druhů tropického ovoce, často se jí syrové, ovšem dělají se z něho také různé šťávy, zákusky nebo saláty (příkladem je ovocný salát rujak). Mezi nejkonzumovanější ovoce patří: mango, mangostan, chlebovník (jackfruit), durian, duku, pomelo, karambola, mombín, banán, avokádo, longan, papája, kvajáva nebo ananas.

Ketoprak
Tapai
Lawar
Saksang
Ikan bakar

Indonéská jídla

Brem bali (5% alkoholu)

Nápoje

V Indonésii se pijí různé čaje (například teh botol ,sladký jasmínový čaj prodávaný v lahvích, nebo teh manis, slazený čaj, který se podává ve většině indonéských domácností), dále káva nebo džusy z místního ovoce, dají se zde ale sehnat i sladké limonády jako je coca-cola nebo fanta. Tradičním nápoji jsou i bajigur a bandrek, teplé kořeněné nápoje z kokosového mléka nebo kokosového cukru. Alkoholické nápoje nejsou příliš časté (z důvodů islámu), ale podle staročínských zdrojů se v Indonésii hojně pilo palmové víno zvané tuak, které dnes pije převážně kmen Batak. Mezi další indonéské alkoholické nápoje patří rýžové víno brem bali z ostrova Bali a palmové víno sopi z Moluk a Nusa Tenggary.[13] Minahasové na severní Sulawesi zase pijí vysoce alkoholický nápoj cap tikus. V Indonésii jsou také pivovary, nejznámějšími jsou Bintang a Anker.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Indonesian cuisine na anglické Wikipedii.

  1. About Indonesian food. Food. Dostupné online [cit. 2018-11-14]. (anglicky)
  2. Incredible Indonesian dishes you need to try now. Mashed.com [online]. [cit. 2018-11-14]. Dostupné online. (anglicky)
  3. Food in Indonesia - Indonesian Food, Indonesian Cuisine - traditional, popular, dishes, diet, history, common, meals, staple, rice. www.foodbycountry.com [online]. [cit. 2018-11-14]. Dostupné online. (anglicky)
  4. Epicurina Indonesia. www.epicurina.com [online]. [cit. 2018-11-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-08-23. (anglicky)
  5. nasi goreng | Indonesian to English Translation - Oxford Dictionaries. Oxford Indonesian Living Dictionary [online]. [cit. 2018-11-13]. Dostupné online. (anglicky)
  6. Nasi Goreng, Indonesia's mouthwatering national dish. www.bali-travel-life.com [online]. 2010-07-06 [cit. 2018-11-13]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu.
  7. the definition of gado-gado. www.dictionary.com [online]. [cit. 2018-11-13]. Dostupné online. (anglicky)
  8. ‘Gado-gado’ Ayu Minantri | The Jakarta Post. www.thebalidaily.com [online]. 2015-06-15 [cit. 2018-11-13]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu.
  9. MEDIA, Kompas Cyber. Kemenpar Tetapkan 5 Makanan Nasional Indonesia, Ini Daftarnya - Kompas.com. KOMPAS.com. 2018-04-10. Dostupné online [cit. 2018-11-13]. (anglicky)
  10. Home - Belindo. www.belindo.com [online]. [cit. 2018-11-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-09-07. (anglicky)
  11. MEDIA, Kompas Cyber. Mencicipi Gurihnya Keripik Olahan Jangkrik Halaman 1 - Kompas.com. KOMPAS.com. 2016-09-13. Dostupné online [cit. 2018-11-14]. (anglicky)
  12. Kumar's Curries & Wok Pastes www.verstegen-direct.co.uk. www.verstegen-direct.co.uk [online]. [cit. 2018-11-14]. Dostupné online.
  13. POST, The Jakarta. A taste for spirits. The Jakarta Post. Dostupné online [cit. 2018-11-14]. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.