Dálnice na Ukrajině

Ukrajina má poměrně malou dálniční síť, pokud bychom do ní zařadili pouze úseky, které skutečně odpovídají mezinárodním předpisům pro klasifikaci dálnic. Existující významné silnice lze většinou kvalifikovat jen jako dvouproudové silnice (po dvou pruzích v každém směru), neboť jim chybí středový dělicí pás se svodnicemi, odstavný proud a další bezpečnostní prvky, a vyskytují se na nich povětšinou pouze jednoúrovňové křižovatky. Jedná se tedy spíše o hlavní rychlostní silnice, přičemž tato síť dosahuje 5 % délky všech státních a oblastních silnic. Celková délka silnic na Ukrajině, považovaných za dálnice a označených písmenem M, dosahuje 8080 km. Maximální povolená rychlost na těchto tzv. dálnicích je pro osobní automobily 130 km/h. Ukrajinské dálnice nejsou zpoplatněn. Od roku 2015 Ukrajina schválila nový projekt Velké budování, jehož cílem je změnit normy silnic dle norem EU. Jeho cílem by měly být státní rychlostní silnice a obchvaty měst bez poplatku a zpoplatněné soukromé dálnice.

Dálnice M01 v Černihivu

Po roce 2014

V letech 2015–2018 prošel silniční průmysl mnoha inovacemi, z nichž mnohé jsou určeny dlouhodobě. Zejména v roce 2019 pokračují práce na provádění „Programu rozvoje silnic na období 2018–2022“. Důležitým průlomem je projekt Go Highway – mezinárodní dopravní koridor spojující ukrajinské černomořské přístavy Oděsa a Mykolayiv s polským Gdaňskem. Jiné jsou vnitrostátní, jako třeba:

Dněpr–Reshetilovka (dálnice N-31)

Od roku 2020 pokračují práce na strategické dálnici N-31 spojující hlavní město Kiev s Dněprem, hlavním průmyslovým uzlem. Největší staveniště se nachází v oblasti Poltavy, kde se od nuly staví 7 kilometrový úsek dálnice s betonovým povrchem. Součástí obchvatu kolem Poltavy je 518 metrů dlouhý historický viadukt.

Kyjev–Odessa (dálnice M-05)

Od roku 2020 probíhají práce na rekonstrukci dálnice Kyjev–Oděsa po celéúctyhidné délce 453 km. Dokončení rekonstrukce je naplánováno na rok 2021. Podle Ukravtodor je rekonstrukce „složitá“, protože zahrnuje nejen povrch vozovky, ale také přilehlé silniční služby, jako je instalace komplexů hmotnosti v pohybu (WiM), mimoúrovňové křižovatky a opuštění levotočivých pruhů (budou pouze pravotočivé sjezdy ve stylu dálníce).

Zhytomyr – severní obchvat (M-06)

Část severního obchvatu dálnice M-06 kolem Žytomyr se rozšiřuje na čtyři pruhy, přičemž maximální rychlost se zvyšuje na 110 km/h. Projekt zahrnuje čtyři víceúrovňové přestupní uzly a tři mimoúrovňové železniční přejezdy. Dokončení stavby proběhlo v roce 2020.

První obchvat Rivne – severní obchvat

V současnosti je ve městě Rivne ve výstavbě obchvat dvouproudové silnice. První fáze je 6 km dlouhý úsek silnice postavený od nuly spojující dálnice N-25 a T-18-32. Cílem projektu je odlehčit centrum města od silného tranzitního provozu. Projekt zahrnuje 280 metrů dlouhý nadjezd nad údolím.

Seznam dálnic

Schéma ukrajinských dálnic
Dálnice M02 u Baturynu
Čtyřproudový úsek dálnice M05 v Kyjevě
Dálnice M03 mezi Kyjevem a Boryspilem
Rychlostní limity na Ukrajině

Dálnice jsou na Ukrajině označovány písmenem M (Mizhnarodniukrajinsky mezinárodní; ne však, jak je často mylně zaměňováno, motorwayanglický výraz pro dálnici). Ukrajinské slovo pro dálnici je šose, v azbuce Шосе.

Číslo Mapa Trasa Konečná délka (km)
KyjevBrovaryČernihivRipkyBělorusko Bělorusko (Dálnice M8) 206
Kipti (M01) – BorznaKrolevecHluchivRusko Rusko (Dálnice M3) 242,5
KyjevBoryspilJahotynPyrjatynLubnyChorolPoltavaValkyCharkovČuhujivIzjumSlovjanskBachmutDebalceveAntracytRusko Rusko (Dálnice M19) 844
SnamjankaOleksandrijaPjatychatkyDniproNovomoskovskPavlohradPokrovskSelydoveDoněckMakijivkaJenakijeveVuhlehirskDebalceveAlčevskLuhanskNovosvitlivkaSorokyneRusko Rusko (Dálnice M21) 567
KyjevVasylkivŽaškivUmaňPetrovirivkaOděsa 453
KyjevŽytomyrRivneLvovSvaljavaMukačevoUžhorodČopMaďarsko Maďarsko (Dálnice M34) 821,5
KyjevBučaMalynSarnyKovelJahodynPolsko Polsko 486,5
UžhorodSlovensko Slovensko (Dálnice D1) 14
LvovTernopilPolsko Polsko (Rychlostní silnice S17) 174
LvovJavorivPolsko Polsko (Dálnice A4) 69
LvovMostyskaPolsko Polsko 72
StryjŽydačivChodorivBerežanyTernopilVoločyskChmelnyckyjVinnycjaHajsynUmaňKropyvnyckyjZnamjanka 746,5
KropyvnyckyjNovoukrajinkaPervomajskOknyMoldavsko Moldavsko 254,5
OděsaMykolajivChersonBeryslavNova KachovkaMelitopolPrymorskBerďanskMariupolNovoazovskRusko Rusko 624
OděsaIzmajilMoldavsko Moldavsko 244,5
OděsaPervomaiscMoldavsko Moldavsko 58,5
ChersonOlešky – de facto Rusko Rusko (poloostrov Krym) ArmjanskKrasnoperekovskDžankojFeodosijaKertsch 423,5
CharkovMerefaKrasnohradPereščepyneNovomoskovskZáporožíVasylivkaMelitopol – de facto Rusko Rusko (poloostrov Krym) – SimferopolAluštaJalta 682,5
Bělorusko BěloruskoKovelRožyščeLuckDubnoKremenecZbaražTernopilTerebovljaKopyčynciČortkivKicmaňČernoviceRumunsko Rumunsko 504
CharkovRusko Rusko (Dálnice M2) 28,5
SchytomyrBerdyčivKalynivkaŽmerynkaMohyliv-PodylskijMoldavsko Moldavsko 221
PoltavaOleksandrija 186,5
MukačevoBerehovoVynohradivChustBuštynoTeresvaWelykyj BytschkiwRumunsko Rumunsko 49,5
MukačevoŁużankaMaďarsko Maďarsko 37,5
SolomonovoYanoshi 59,5
VýlokRumunsko Rumunsko 20,5
OděsaČornomorsk 14
KryzhanivkaSychavka 49
LjubotynHubynykha 158

Poznámka: města vyznačená kurzívou se nacházejí de jure na Ukrajině, na poloostrově Krymu de facto obsazeném Ruskou federací.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku State Highways (Ukraine) na anglické Wikipedii.

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.