Okres Rakovník

Okres Rakovník je okresem v západní části Středočeského kraje. Sídlem jeho dřívějšího okresního úřadu bylo město Rakovník, které je od roku 2003 obcí s rozšířenou působností a jejíž správní obvod je totožný s okresem.

Okres Rakovník
Území
Sídlo okresu
(1960–2002)
Rakovník
KrajStředočeský
LAU 1CZ020C
ISO 3166-2CZ-20C
SPZ (1960–2001)RA
Zeměpisné souřadnice50°6′ s. š., 13°42′ v. d.
Vznik11. dubna 1960
Základní informace
Rozloha896,3 km²
Počet obyvatel55 737 (2021)[1]
Hustota zalidnění62,2 obyv./km²
Počet ORP1
Počet POÚ4
Počet obcí83
z toho 3 města
a 6 městysů
Další údaje
Kód okresu3212
Kód SO ORP272
Geodata (OSM)OSM, WMF
multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a českým správním jednotkám.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Na východě a jihovýchodě sousedí se středočeskými okresy Kladno a Beroun, na jihu a jihozápadě s okresy Rokycany a Plzeň-sever Plzeňského kraje a na severozápadě a severu s okresem Louny Ústeckého kraje.

Charakteristika okresu

Rakovnicko má v rámci kraje nejnižší počet obyvatel i hustotu zalidnění.[2] Celé tvoří správní obvod jediné obce s rozšířenou působností (Rakovník), který se dále člení na čtyři správní obvody obcí s pověřeným obecním úřadem (Jesenice, Křivoklát, Nové Strašecí a Rakovník). Z celkem 83 obcí okresu jsou tři města: Rakovník (16 tisíc obyvatel), Nové Strašecí (6 tisíc obyvatel) a Jesenice (2 tisíce obyvatel), a šest má status městyse (Kněževes, Křivoklát, Mšec, Pavlíkov, Senomaty a Slabce). Historicky se Rakovnicko člení na šest oblastí: centrální s Rakovníkem, Křivoklátsko na jihovýchodě, Novostrašecko na severovýchodě, Poddžbánsko na severu, Jesenicko na západě (dříve součást Sudet) a tzv. Balkán a Čistecko na jihu.[3]

Území okresu tvořila k roku 2019 z 52,5 % zemědělská půda a z 38,1 % lesy, jde tak o jeden z nejvíce zalesněných okresů kraje.[2] V oblasti zemědělství převažuje tradiční chmelařství, na jihu se také pěstují brambory a obilí. Průmysl je především chemický (prací prášky a čisticí prostředky) a keramický (obkladové dlaždice). Okresem prochází dálnice D6, která zde pokračuje jako silnice I/6. Dalšími silnicemi I. třídy jsou I/16 a I/27. Silnice II. třídy v okrese jsou II/116, II/201, II/206, II/221, II/227, II/228, II/229, II/233, II/236, II/237 a II/606.

Povrch je mírně zvlněný, přecházející do pahorkatin. Na severovýchodě se nachází plošina Džbán, na severozápadě Rakovnická pahorkatina, na jihozápadě Plaská pahorkatina a na jihovýchodě se zdvíhá Křivoklátská vrchovina. Zde hlubokým údolím protéká Berounka a na většině jejího území byla vyhlášena chráněná krajinná oblast Křivoklátsko, mimořádně cenné a převážně zalesněné území. Kromě ní se v okrese Rakovník nacházejí také čtyři národní přírodní rezervace: Pochválovská stráň, Týřov, Velká Pleš a Vůznice. I díky husté síti pěších a cyklistických cest a naučných stezek je Rakovnicko oblíbeným cílem pro rekreaci a přitažlivé pro turistický ruch.[2] Nejvýznamnější památkou je Křivoklát, gotický hrad a národní kulturní památka. Kromě něj se zde nachází např. zřízeniny hradů Krakovec, Týřov nebo Džbán, nejvíce památek má ovšem samotný Rakovník, zejména kostel sv. Bartoloměje či dvě zachované městské brány (Pražská a Vysoká). U severních hranic okresu se také nachází Kounovské kamenné řady neznámého původu.

Zeměpisné extrémy

Seznam obcí a jejich částí

Rozsah okresu Rakovník s vyznačenými názvy a hranicemi obcí

Města jsou uvedena tučně, městyse kurzívou, části obcí malince.

Bdín Branov Břežany Čistá (Křekovice Kůzová Lhota Nová Ves Smrk Strachovice Zdeslav) Děkov (Nová Ves Vlkov) Drahouš (Svatý Hubert Tlestky) Hořesedly Hořovičky (Bukov Hokov Vrbice) Hracholusky Hřebečníky (Novosedly Šlovice Týřovice Újezdec) Hředle Hvozd (Žďáry) Chrášťany (Nový Dvůr) Janov Jesenice (Bedlno Chotěšov Kosobody Podbořánky Soseň) Kalivody Karlova Ves Kněževes Kolešov Kolešovice (Heřmanov Zderaz) Kounov Kozojedy Krakov Krakovec (Zhoř) Kroučová Krty Krupá Krušovice Křivoklát (Častonice Písky) Lašovice Lišany Lubná Lužná Malinová Městečko Milostín (Povlčín) Milý Mšec Mšecké Žehrovice (Lodenice) Mutějovice (Lhota pod Džbánem) Nesuchyně Nezabudice Nové Strašecí (Pecínov) Nový Dům Olešná Oráčov (Klečetné) Panoší Újezd Pavlíkov (Chlum Ryšín Skřivaň Tytry) Petrovice Pochvalov Přerubenice (Dučice) Příčina Přílepy Pšovlky Pustověty Račice Rakovník (Rakovník I Rakovník II) Roztoky Ruda Rynholec Řeřichy (Nový Dvůr) Řevničov Senec Senomaty (Hostokryje Nouzov) Skryje Slabce (Kostelík Malé Slabce Modřejovice Nová Ves Rousínov Skupá Svinařov) Smilovice Srbeč Svojetín (Veclov) Sýkořice Šanov Šípy (Bělbožice Milíčov) Švihov Třeboc Třtice Václavy Velká Buková (Kalubice Malá Buková) Velká Chmelištná (Hůrky) Všesulov Všetaty Zavidov Zbečno (Újezd nad Zbečnem) Žďár (Otěvěky)

Změna hranice okresu

Do 1. ledna 2007 spadala do okresu Rakovník ještě obec Lány – nyní okres Kladno.[4]

Reference

  1. Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2021. Praha. 30. dubna 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-30]
  2. Charakteristika okresu Rakovník [online]. Český statistický úřad, rev. 2019-02-07 [cit. 2019-07-19]. Dostupné online.
  3. BEDNAŘÍK, Tomáš. Rakovnicko. Praha, Litomyšl: Paseka, 2008. ISBN 978-80-7185-908-6. S. 5, 6.
  4. Vyhláška č. 513/2006 Sb., kterou se mění vyhláška č. 564/2002 Sb., o stanovení území okresů České republiky a území obvodů hlavního města Prahy, ve znění pozdějších předpisů. [cit. 2019-08-03]. Dostupné online.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.