Soupeření Djokoviće a Federera

Soupeření Djokoviće a Federera představuje sérii vzájemných zápasů mezi dvěma profesionálními tenisty Novakem Djokovićem ze Srbska a Rogerem Federerem ze Švýcarska. Oba hráči se utkali ve 50 utkáních okruhu (a finále Turnaje mistrů 2014 se neodehrálo). Srbský hráč drží těsnou kladnou bilanci dvaceti sedmi výher ku dvaceti třem porážkám, což představuje úspěšnost 54 %.[1][2] Poměr na tvrdém povrchu je příznivější pro Djokovice, 20–18, stejně tak na trávě vede Srb 3–1, když první vzájemné utkání na zeleném pažitu vyhrál Federer v semifinále Wimbledonu 2012 a poté odešel poražen z finále Wimbledonu 2014, 2015 i 2019. Bilance na antuce je vyrovnaná 4–4 na zápasy. Devatenáctkrát vzájemné měření sil dospělo až do rozhodující sady.

Los před semifinále Rogers Cupu 2010, nejdelším vzájemným duelem v sérii Masters: Federer–Djoković, 6–1, 3–6, 7–5

Na Grand Slamu tento pár drží rekord, když proti sobě oba jeho aktéři nastoupili k sedmnácti zápasům. Vzájemná bilance vyznívá pro Djokoviće 11–6. Vedle Nadala zůstává srbský tenista jediným tenistou okruhu, který švýcarského hráče dokázal zdolat na dvou po sobě jdoucích turnajích „velké čtyřky“. Poté, co jej přehrál na US Open 2010, vyřadil ho také na Australian Open 2011. Spolu s Nadalem a Murraym jsou pak jedinými třemi tenisty, kteří dosáhli nad Federerem dvouciferného počtu vítězství. Opět Djoković s Nadalem zůstávají osamoceni ve statistice grandslamových výher bez ztráty setu, když Srb stavu 3:0 na sety dosáhl na Australian Open 2008, Australian Open 2011, French Open 2012a Australian Open 2020, Španěl jej tímto způsobem dokázal zdolat ve finále French Open 2008 a semifinále French Open 2019.

Federer ukončil Djokovićovu neporazitelnost v sezóně 2011, do níž Srb vstoupil šňůrou čtyřiceti jedna vítězství. V semifinále French Open 2011 však švýcarskému tenistovi podlehl po čtyřsetovém průběhu. Tuto porážku mu však oplatil v pětisetovém semifinálovém dramatu na záříjovém US Open 2011, kde ve druhém ročníku za sebou odvrátil dva Federerovy mečboly a prošel do finále.[3] Vzájemná série pokračovala v semifinále Wimbledonu 2012, kde Švýcar uštědřil čtyřsetovou porážku tehdejší světové jedničce a obhájci titulu.[4] Řada expertů hodnotí vzájemné soupeření obou hráčů na US Open jako jedno z největších v rámci otevřené éry tenisu.[5]

Semifinálové bitvy na French Open 2011 a US Open 2010 a 2011 řadí Asociace tenisových profesionálů mezi největší tenisové zápasy historie.[3][6][7] Před finále Turnaje mistrů 2014 odstoupil Federer pro poranění zad.[8] Nejdelší vzájemný tiebreak odehráli ve druhé sadě finále Wimbledonu 2015, v němž Djoković nevyužil vedení 6:3 a nakonec jej získal Federer poměrem míčů 12:10. Celý zápas naopak připadl srbskému hráči po výhře 3–1 na sety.

Historie

Vzájemný poměr zápasů[1]
zápasy Federer–Djoković
celkově 23–27
finále celkově 6–13
poměr dle turnajů
Grand Slam 6–11
finále Grand Slamu 1–4
Australian Open 1–4
French Open 1–1
Wimbledon 1–3
US Open 3–3
Turnaj mistrů 3–3
finále Turnaje mistrů 0–2
série Masters 9–11
finále série Masters 3–5
ATP 500/Gold Series 4–2
finále ATP 500/Gold Series 2–2
poměr dle povrchů
antuka 4–4
tráva 1–3
tvrdý povrch venku 13–14
tvrdý povrch v hale 4–6
koberec
poměr dle setů
duely na 2 vítězné sety 16–16
duely na 3 vítězné sety 7–11
duely s 5 odehranými sety 0–4

Australian Open

Djoković a Federer se na úvodním grandslamu sezóny Australian Open utkali v pěti duelech, v nichž byl čtyřikrát úspěšnější srbský hráč a jednou Švýcar. Poprvé se na dvorcích Melbourne Parku střetli v osmifinále roku 2007, kde švýcarský první hráč světa zdolal čtrnáctého nasazeného Djokoviće bez ztráty sady. Následující rok 2008 pak ze semifinále vyšla vítězně srbská světová trojka, a to také po třísetovém průběhu. V následném finále Srb porazil Jo-Wilfrieda Tsongu a připsal první melbournský titul. Jednalo se o vůbec první Federerovu prohru 0:3 na sety od chvíle, kdy se zabydlel na čele světové klasifikace.

Podruhé na sebe oba narazili v semifinálové fázi během Australian Open 2011. Stejně jako před třemi lety nenašel basilejský rodák recept na soupeřovu hru a nezískal ani jednu sadu. Srb si poté vítězstvím nad Andym Murraym připsal druhou melbournskou a celkově čtvrtou grandslamovou trofej. V semifinále Australian Open 2016 triumfoval Djoković 3–1 na sety a vůbec poprvé se v sérii ujal vedení 23–22 na zápasy. Srb měl silný vstup do utkání, když v úvodních dvou sadách dovolil soupeřovi získat jen tři hry. V první z nich se dopustil dvou nevynucených chyb oproti dvanácti Švýcara. Na konci druhého setu měl 88% úspěšnost získaných míčů po prvním servisu (22 z 25) a vyhrával také řadu fiftýnů po druhém Federerově utkání, když úspěšnost basilejského rodáka činila jen 26 % (5 z 19 míčů). Po prvních dvou sadách zahrála světová jednička téměř dvojnásobek vítězných bodů, 52 ku 27, a nečelila žádnému brejkbolu. Zápletka přišla ve třetím dějství, kdy se Švýcar vrátil do utkání prolomeným podáním a šestnácti winnery ku šesti srbského tenisty. Rozhodl tak čtvrtý set, který Djoković vybojoval po využitém rozdílovém brejkbolu. Za 2:19 hodin pošesté postoupil do finále, které následně vyhrál.[9] Padesátý a doposud jejich poslední vzájemný duel nejen na australském majoru, ale i celkově, se uskutečnil v roce 2020 opět v semifinále. Zatímco Djoković ztratil do té doby v turnaji jediný set, Federer se několikrát ocitl na hraně vyřazení, když ve čtvrtfinálovém utkání musel odvracet sedm mečbolů, a byl limitován zranění třísel. Srbský tenista potřetí na turnaji porazila Švýcara bez ztráty setu, přestože Švýcar v prvním setu vedl již 4–1 a 40–0 při podání soupeře a později 5–2. Ve finále pak výhrou pětisetovou výhrou na Thiemem získal 17. grandslamový titul a vrátil se na pozici světové jedničky.

French Open

Na pařížském majoru Roland Garros odehrála dvojice dvě utkání, a to vždy v semifinále. První z nich na French Open 2011. Djoković zažíval jednu z nejlepších sezón otevřené éry tenisu a od počátku roku nebyl poražen. Šňůru 43 vítězství za sebou, respektive sezónní bilanci 41–0, přerušil až Federer na antukovém dvorci Philippa Chatriera. Mezi poslední čtyřkou hráčů mu ke čtyřsetové výhře nad srbskou světovou dvojkou pomohly dva zvládnuté tiebreaky poměrem míčů 7:5.[10] Po pařížském klání Švýcar zvýšil aktivní poměr vzájemných výher na 14–9 a 3–1 na antuce.

Podruhé se oba na kurtech Stade Roland-Garros střetli o rok později v semifinále French Open 2012. Djoković, již v roli prvního muže světa, odčinil předchozí porážku a třetího nasazeného Federera vyřadil bez ztráty setu 6–4, 7–5 a 6–3. Probojoval se tak do svého premiérového pařížského finále a útočil na výkon Australana Roda Lavera z let 1962 a 1969, když by titulem z Roland Garros dosáhl na čtvrtou grandslamovou trofej v řadě a získal tak nekalendářní grandslam. Jeho plány však v rozhodujícím duelu zhatil na antuce favorizovaný Rafael Nadal, jemuž podlehl 4–6, 3–6, 6–2 a 5–7. Španěl slavil rekordní sedmý turnajový titul.

Wimbledon

Premiérové wimbledonské utkání svedlo Federera a Djokoviće v semifinále Wimbledonu 2012. Švýcar v něm vyhrál po setech 6–3, 3–6, 6–4 a 6–3. Tímto vítězstvím se basilejský rodák stal prvním hráčem, jenž Srba porazil na všech čtyřech grandslamových turnajích. V následném finále získal sedmý titul z All England Clubu a sedmnáctý grandslamový, když přehrál Skota Murrayho.

Bodový zisk jej katapultoval zpět do čela žebříčku ATP před Djokoviće. Dalších šestnáct týdnů strávil v čele mužského tenisu. Tento časový úsek mu postačoval k překonání Samprasova rekordu 286 týdnů na prvním místě, když na špici figuroval celkem 302 týdnů.[11][12]

Semifinálovou výhrou na French Open 2011 ukončil Federer 32zápasovou Djokovićovu neporazitelnost

Finálové klání ve Wimbledonu 2014 se stalo jejich 35. vzájemným střetnutím, čímž vyrovnali zápasovou bilanci svých trenérů přítomných v lóži Beckera a Edberga. Úvodní set dospěl do tiebreaku, z něhož vyšel vítězně Švýcar poměrem míčů 9:7, přestože v něm čelil dvěma setbolům za stavu 5:6 a 6:7. Ztráta jeho podání ve třetí hře druhého dějství stačila Srbovi ke srovnání sad na 1–1. Federer tak podruhé v celém turnaji přišel o servis.

Třetí fáze finále se obešla bez prolomeného podání. Ve zkrácené hře tentokrát dominoval Jihoslovan poměrem míčů 7:4. Ve čtvrté sadě následovaly tři breaky v řadě, počínaje čtvrtým gamem. Djoković již vedl 5–2. Za stavu 5–3 podával na vítězství, ale zakončení duelu nezvládl. V následujícím gamu odvrátil Švýcar mečbol za stavu 30:40, když mu pomohlo jestřábí oko, které opravilo původně zahlášený aut na eso. Obrat v setu sedminásobný vítěz dovršil breakem na 7–5 a vynucením si rozhodující sady. V ní měl první příležitost prolomit podání švýcarský hráč za stavu her 3–3. Nevyužil ji, stejně jako soupeř tři příležitosti v následujícím gamu. K dalším dvěma breakbolům se Srb propracoval za stavu 5–4 na gamy a druhý z nich již proměnil díky Federerově bekhendu do pásky. To znamenalo vítězný konec zápasu i celého turnaje.[13][14]

V jubilejním 40. vzájenmném duelu se proti sobě postavili ve finále Wimbledonu 2015. Djoković získal úvodní sadu v jasném tiebreaku poměrem míčů 7:1, když basilejský rodák v předchozím gamu nevyužil dva setboly. Druhě dějství opět dospělo do zkrácené hry. Srb si vypracoval tři setboly vedením 6:3. Přesto Švýcar dokázal srovnat a v nejdelším vzájemném tiebreaku rozhodl využitím druhého setbolu a výsledkem 12:10. Djoković nevyužil pět šancí na ukončení sady. V další z nich Švýcar ztratil podání za stavu 1–1. O tři gamy později došlo k přibližně 20minutovému přerušení pro déšť. Střecha však zatažena nebyla. Po návratu na dvorec Srb udržel dvougamový náskok. Ve čtvrtém setu pak Federerovi dvakrát prolomil servis, když druhá ztráta současně znamenala konec finále. Třetím wimbledonským titulem obhájil trofej. Celkový poměr vzájemných střetnutí tak vyrovnal na 20–20.[15]

Jejich třetí vzájemné wimbledonské finále v roce 2019 se stalo jejich nejdelším zápasem a zároveň nejdelším finále mužské dvouhry na Wimbledonu, když trvalo bez tří minut pět hodin[16]. Federer v pátém rozhodujícím setu dokázal otočit nepříznivý stav 2–4, aby za stavu 8–7 a 40–15 při svém podání nevyužil dva mečboly a následně prohrál v nově zavedeném tiebreaku pátého setu při shodném stavu her 12–12. Srbský tenista v důležitých momentech tiebreaků prvního, třetího a rozhodujícího setu předvedl lepší výkon, když celkově neudělal ani v jednom z nich nevynucenou chybu. Zabránil tak Švýcarovi stát se v 37 letech a 11 měsících nejstarším vítězem grandslamu a zároveň překazil zisk jubilejního 20. titulu z turnajů velké čtyřky. Sám zaznamenal 17. prvenstvím na těchto turnajích a pátý na londýnské trávě.

US Open

Na posledním grandslamu roku US Open pár proti sobě nastoupil v pěti navazujících ročnících 2007–2011. Třikrát ze střetnutí vyšel vítězně Federer a dvakrát srbský tenista. Švýcar soupeře zdolal bez ztráty setu v Djokovićově premiérovém finále Grand Slamu na US Open 2007. Dosáhl tak na čtvrtý titul z Flushing Meadows v řadě.[17] V úvodním setu utkání šel Srb podávat na její vítězství, ale basilejský rodák se vrátil do hry úspěšným breakem. V prvních dvou sadách pak Federer vždy zvládl zkrácené hry a ve třetí dovedl utkání do vítězného konce díky prolomenému podání.

Servírující Federer a Djoković na příjmu v duelu základní skupiny Turnaje mistrů 2013

Další dvě výhry Federer přidal v semifinále US Open 2008 a 2009. Zakončení druhého z nich mělo neobvyklý průběh, když vítězný míček na mečbol zahrál mezi nohama a Srba prohodil. Tento bod poté basilejský rodák popsal jako „… nejlepší míč, který jsem v životě zahrál“.[18]

Poslední dvě střetnutí na dvorcích Národního tenisového centra Billie Jean Kingové naopak vyzněla ve prospěch Djokoviće, který tak zmírnil pasivní zápasovou bilanci na 2–3. Ve dvouhře roku 2010 přehrála srbská světová trojka Švýcara po dramatickém pětisetovém průběhu 5–7, 6–1, 5–7, 6–2 a 7–5. Postup do finále pro Djokoviće znamenal, že svého rivala vystřídal na 2. příčce žebříčku ATP. Semifinálová účast pro Federera znamenala 20. vítězný zápas na Grand Slamu během jedné sezóny, a to sedmý rok za sebou. Takovou úspěšnost v minulosti zaznamenal pouze Čehoameričan Ivan Lendl.

Ve dvouhře roku 2011 se oba aktéři potřetí utkali v semifinálové fázi grandslamu. Po melbournské prohře a pařížském vítězství rozehrál Federer utkání dobře, když si připsal první dva sety. Oba předváděli výborný tenis se silným podáním. Švýcar však začal více chybovat a Djoković toho využil k zisku třetí a čtvrté sady. V rozhodujícím dějství Švýcar prolomil soupeřovo podání a šel podávat na ukončení zápasu. Za stavu 5–3 měl dva mečboly a stejně jako v předchozím ročníku, je nedokázal proměnit. Srbský tenista vycítil šanci a šňůrou čtyř her získal rozhodující pátý set poměrem 7–5. Počtvrté v roce tak soupeře porazil, jenž po Wimbledonu podruhé za sebou na Grand Slamu vypadl, přestože již vedl 2–0 na sety.

Djoković a Federer po finále Cincinnati Masters 2015

Obě semifinále z let 2010 a 2011 vykazovaly některé společné momenty. Rozhodující pátý set vždy vyzněl ve prospěch Srba poměrem 7–5 a naopak švýcarský hráč nedokázal ani v jednom ze dvou zápasů proměnit dva mečboly. Djoković pak v prvním finále podlehl Nadalovi, aby následující sezónu stejnému španělskému tenistovi porážku oplatil a získal tak první titul na US Open.[6]

Do finále US Open 2015 vstupoval Djoković v roli světové jedničky a Federer jako světová dvojka. Srbský tenista vyhrál po čtyřsetovém průběhu, když se klíčovými ukázaly dva brejkboly za stavu gamů 4–4 ve třetí sadě, které Federer neproměnil. V opačném případě by šel podávat na vedení 2:1 na sety. Byl to naopak Švýcar, jenž v následující hře ztratil servis a poté i celou sadu. První hráč světa proměnil první mečbol a potřetí porazil Federera ve finále grandslamu.[19] Srb byl efektivnější v proměňování brejkbolů, když využil šest z třinácti šancí. Naopak Švýcar zužitkoval jen čtyři brejkové příležitosti z dvaceti tří nabídek.[20]

Seznam zápasů: Djoković–Federer

Legenda
2004–2008 od 2009 Djoković Federer
Grand Slam Grand Slam 11 6
Tennis Masters Cup ATP World Tour Finals 3 3
ATP Masters Series ATP World Tour Masters 1000 11 9
ATP International Series Gold ATP World Tour 500 2 4
ATP International Series ATP World Tour 250 0 0
Davis Cup Davis Cup 0 1

Dvouhra: 50 (27–23)

č. rok turnaj povrch fáze vítěz výsledek čas D–F
1.2006 Monte Carloantuka64 v koleFederer6–3, 2–6, 6–31:490–1
2.2006 Davis Cuptvrdý (h)barážFederer6–3, 6–2, 6–31:580–2
3.2007 Australian Opentvrdý16 v koleFederer6–2, 7–5, 6–31:500–3
4.2007 DubajtvrdýčtvrtfináleFederer6–3, 6–7(6–8), 6–32:030–4
5.2007 KanadatvrdýfináleDjoković7–6(7–2), 2–6, 7–6(7–2)2:131–4
6.2007 US OpentvrdýfináleFederer7–6(7–4), 7–6(7–2), 6–42:241–5
7.2008 Australian OpentvrdýsemifináleDjoković7–5, 6–3, 7–6(7–5)2:262–5
8.2008 Monte CarloantukasemifináleFederer6–3, 3–2skreč1:122–6
9.2008 US OpentvrdýsemifináleFederer6–3, 5–7, 7–5, 6–22:442–7
10.2009 MiamitvrdýsemifináleDjoković3–6, 6–2, 6–31:463–7
11.2009 ŘímantukasemifináleDjoković4–6, 6–3, 6–32:114–7
12.2009 CincinnatitvrdýfináleFederer6–1, 7–52:074–8
13.2009 US OpentvrdýsemifináleFederer7–6(7–3), 7–5, 7–52:344–9
14.2009 Basilejtvrdý (h)fináleDjoković6–4, 4–6, 6–22:115–9
15.2010 KanadatvrdýsemifináleFederer6–1, 3–6, 7–52:225–10
16.2010 US OpentvrdýsemifináleDjoković5–7, 6–1, 5–7, 6–2, 7–53:446–10
17.2010 ŠanghajtvrdýsemifináleFederer7–5, 6–41:426–11
18.2010 Basilejtvrdý (h)fináleFederer6–4, 3–6, 6–11:556–12
19.2010 ATP World Tour Finalstvrdý (h)semifináleFederer6–1, 6–41:216–13
20.2011 Australian OpentvrdýsemifináleDjoković7–6(7–3), 7–5, 6–43:007–13
21.2011 DubajHardfináleDjoković6–3, 6–31:128–13
22.2011 Indian WellstvrdýsemifináleDjoković6–3, 3–6, 6–22:079–13
23.2011 French OpenantukasemifináleFederer7–6(7–5), 6–3, 3–6, 7–6(7–5)3:399–14
24.2011 US OpentvrdýsemifináleDjoković6–7(7–9), 4–6, 6–3, 6–2, 7–53:5110–14
25.2012 ŘímantukasemifináleDjoković6–2, 7–6(7–4)1:3911–14
26.2012 French OpenantukasemifináleDjoković6–4, 7–5, 6–32:0512–14
27.2012 WimbledontrávasemifináleFederer6–3, 3–6, 6–4, 6–32:1912–15
28.2012 CincinnatitvrdýfináleFederer6–0, 7–6(9–7)1:2012–16
29.2012 ATP World Tour Finalstvrdý (h)fináleDjoković7–6(8–6), 7–52:1413–16
30.2013 Pařížtvrdý (h)semifináleDjoković4–6, 6–3, 6–22:0014–16
31.2013 ATP World Tour Finalstvrdý (h)zákl. skupinaDjoković6–4, 6–7(2–7), 6–22:2215–16
32.2014 DubajtvrdýsemifináleFederer3–6, 6–3, 6–21:4515–17
33.2014 Indian WellstvrdýfináleDjoković3–6, 6–3, 7–6(7–3)2:1216–17
34.2014 Monte-CarloantukasemifináleFederer7–5, 6–21:1516–18
35.2014 WimbledontrávafináleDjoković6–7(7–9), 6–4, 7–6(7–4), 5-7, 6–43:5617–18
36.2014 Shanghai MasterstvrdýsemifináleFederer6–4, 6–41:3517–19
2014 ATP World Tour Finalstvrdý (h)fináleDjokovićbez boje17–19
37.2015 DubajtvrdýfináleFederer6–3, 7–51:2417–20
38.2015 Indian WellstvrdýfináleDjoković6–3, 6–7(5–7), 6–22:1718–20
39.2015 ŘímantukafináleDjoković6–4, 6–31:1519–20
40.2015 WimbledontrávafináleDjoković7–6(7–1), 6–7(10–12), 6–4, 6–32:5520–20
41.2015 CincinnatitvrdýfináleFederer7–6(7–1), 6–31:3020–21
42.2015 US OpentvrdýfináleDjoković6–4, 5–7, 6–4, 6–43:2021–21
43.2015 ATP World Tour Finalstvrdý (h)zákl. skupinaFederer7–5, 6–21:1721–22
44.2015 ATP World Tour Finalstvrdý (h)fináleDjoković6–3, 6–41:2022–22
45.2016 Australian OpentvrdýsemifináleDjoković6–1, 6–2, 3–6, 6–32:1923–22
46.2018 CincinnatitvrdýfináleDjoković6–4, 6–41:2424–22
47.2018 Pařížtvrdý (h)semifináleDjoković7–6(8–6), 5–7, 7–6(7–3)3:0225–22
48.2019 WimbledontrávafináleDjoković7–6(7–5), 1–6, 7–6(7–4), 4–6, 13–12(7–3)4:5726–22
49.2019 ATP Finalstvrdý (h)zákl. skupinaFederer6–4, 6–31:1326–23
50.2020 Australian OpentvrdýsemifináleDjoković7–6(7–1), 6–4, 6–32:1927–23
čas – hod:min; D–F – Djoković–Federer

Rekordy

Djoković a Federer:

  • představují jedinou dvojici v otevřené éře tenisu, která proti sobě na Grand Slamu odehrála 15 zápasů,
  • představují jedinou dvojicí hráčů v otevřené éře tenisu, která proti sobě v semifinále Grand Slamu odehrála 10 zápasů,
  • drží rekord 6 vzájemných zápasů na US Open,
  • drží rekord 5 vzájemných zápasů na jediném Grand Slamu, a to v pěti následných ročnících (US Open, 2007–2011)

Dvouhra: 2 (1–1)

č. datum místo konání povrch fáze vítěz výsledek D–F
1. prosinec 2011 Abú Zabí, SAE[21] tvrdý semifinále Djoković 6–2, 6–1 1–0
2.2014 Nové Dillí, Indie[22] tvrdý (h) zs Federer 6–5(6–5) 1–1
D–F – Djoković–Federer

Chronologické srovnání dvojice na Grand Slamu

2005–2010

Tenista200520062007200820092010
AUS FRA WIM USA AUS FRA WIM USA AUS FRA WIM USA AUS FRA WIM USA AUS FRA WIM USA AUS FRA WIM USA
Novak Djoković 1R 2R 3R 3R 1R QF 4R 3R 4R SF SF F W SF 2R SF QF 3R QF SF QF QF SF F
Roger Federer SF SF W W W F W W W F W W SF F F W F W W F W QF QF SF

2011–2016

Tenista201120122013201420152016
AUS FRA WIM USA AUS FRA WIM USA AUS FRA WIM USA AUS FRA WIM USA AUS FRA WIM USA AUS FRA WIM USA
Novak Djoković W SF W W W F SF F W SF F F QF F W SF W F W W W W 3R F
Roger Federer SF F QF SF SF SF W QF SF QF 2R 4R SF 4R F SF 3R QF F F SF A SF A

2017–2020

Tenista2017201820192020
AUS FRA WIM USA AUS FRA WIM USA AUS FRA WIM USA AUS FRA WIM USA
Novak Djoković 2R QF QF A 4R QF W W W SF W 4R W NH
Roger Federer W A W QF W A QF 4R 4R SF F QF SF NH

18–22

Tenista18 let19 let20 let21 let22 let
AUS FRA WIM USA AUS FRA WIM USA AUS FRA WIM USA AUS FRA WIM USA AUS FRA WIM USA
Novak Djoković 1R 2R 3R 3R 1R QF 4R 3R 4R SF SF F W SF 2R SF QF 3R QF SF
Roger Federer Q1 1R 1R Q2 3R 4R 1R 3R 3R QF QF 4R 4R 1R 1R 4R 4R 1R W 4R

23–27

Tenista23 let24 let25 let26 let27 let
AUS FRA WIM USA AUS FRA WIM USA AUS FRA WIM USA AUS FRA WIM USA AUS FRA WIM USA
Novak Djoković QF QF SF F W SF W W W F SF F W SF F F QF F W SF
Roger Federer W 3R W W SF SF W W W F W W W F W W SF F F W

28–32

Tenista28 let29 let30 let31 let32 let
AUS FRA WIM USA AUS FRA WIM USA AUS FRA WIM USA AUS FRA WIM USA AUS FRA WIM USA
Novak Djoković W F W W W W 3R F 2R QF QF A 4R QF W W W SF W 4R
Roger Federer F W W F W QF QF SF SF F QF SF SF SF W QF SF QF 2R 4R

33–37

Tenista33 let34 let35 let36 let37 let
AUS FRA WIM USA AUS FRA WIM USA AUS FRA WIM USA AUS FRA WIM USA AUS FRA WIM USA
Novak Djoković W
Roger Federer SF 4R F SF 3R QF F F SF A SF A W A W QF W A QF 4R

38–40

Tenista38 let39 let
AUS FRA WIM USA AUS FRA WIM USA
Novak Djoković
Roger Federer 4R SF F QF SF A NH A
Legenda
tučně pár se na turnaji utkal
A turnaje se hráč nezúčastnil NH turnaje se nekonal
Q1/2 prohra v kole kvalifikace R prohra v daném kole turnaje
QF prohra ve čtvrtfinále SF prohra v semifinále
F prohra ve finále W vítězství v turnaji

Vývoj kariéry dvojice

Federer (nar. 8. srpna 1981) je přibližně o šest let starší než Djoković (nar. 22. května 1987). Tabulka uvádí srovnání vývoje tenisových kariér obou členů dvojice. V každém svislém sloupci je dosažný věk tenisty v konkrétní sezóně a kumulovaný zisk titulů a výher (vítězných zápasů) do konce dané sezóny. Počátek je v 18 letech stáří obou hráčů, čemuž odpovídá rok sezóny, v němž tohoto věku každý z dvojice dosáhl.

Například Federer sezónu 2004 zakončil ve věku 23 let. Do té doby vyhrál celkově 4 Grand Slamy, 61 grandslamových utkání a na okruhu ATP získal celkem 22 titulů. Sezónu zakončil na 1. místě žebříčku a na jeho čele v celé kariéře figuroval 48 týdnů. Ve srovnání s tím, Djoković ve 23 letech zakončil sezónu 2010. Do té doby zvítězil celkem na 1 Grand Slamu a vyhrál 18 titulů. Danou sezónu 2010 zakončil na 3. místě.

Věk (na konci sezóny)18192021222324252627282930313233343536
Federerovy sezóny1999200020012002200320042005200620072008200920102011201220132014201520162017
Djokovićovy sezóny2005200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023
tituly na Grand SlamuFederer000014691213151616171717171719
Djoković0001114567101212
výhry* na Grand SlamuFederer072026396185112138162188208228247260279297307325
Djoković51433516685110134158180207228237
tituly celkověFederer0014112233455357616670767782888895
Djoković02711161828344148596668
výhry* celkověFederer1551100158236310391483551617678743807878923996105910801132
Djoković1353121185263324394469543604686751783
konečný žebříčekFederer64.29.13.6.2.1.1.1.1.2.1.2.3.2.6.2.3.16.2.
Djoković78.16.3.3.3.3.1.1.2.1.1.2.12.
týdnů světovou jedničkouFederer0000048100152204237262285285302302302302302302
Djoković0000002662101121180223223
* – výhra znamená vítězný zápas

Chronologie výsledků na Grand Slamu

Tabulka uvádí kombinovanou chronologii výsledků na Grand Slamu, jako by Djoković i Federer představovali jednoho hráče. Započítán je vždy lepší výsledek člena dvojice.

Turnaj19981999200020012002200320042005200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020SR
Australian Open A Q1 3R 3R 4R 4R W SF W W W F W W W W SF W W W W W W 14 / 21
French Open A 1R 4R QF 1R 1R 3R SF F F F W QF F F SF F F W QF QF SF 2 / 21
Wimbledon A 1R 1R QF 1R W W W W W F W SF W W F W W SF W W W NH 13 / 21
US Open A Q2 3R 4R 4R 4R W W W W W F F W F F SF W F QF W QF 8 / 20
Legenda
SR tituly/odehrané turnaje A turnaje se hráč nezúčastnil
Q1/2 prohra v kole kvalifikace R prohra v daném kole turnaje
QF prohra ve čtvrtfinále SF prohra v semifinále
F prohra ve finále W vítězství v turnaji

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Djokovic–Federer rivalry na anglické Wikipedii.

  1. (anglicky) Poměr vzájemných utkání: Federer vs. Djokovic na oficiální stránce ATP Tour
  2. Novak & Roger: The Rivalry [online]. ATPWorldTour.com [cit. 2013-04-24]. Dostupné online. (anglicky)
  3. Djokovic Snatches Monumental Victory from Federer. Tennis Now. Dostupné online [cit. 14 September 2011]. (anglicky)
  4. Wimbledon 2012: Roger Federer keeps his dream of equalling Sampras' record alive. The Times of India. 7 July 2012. Dostupné online [cit. 7 July 2012]. (anglicky)
  5. Roger Federer vs. Novak Djokovic: The Best Hard Court Rivalry [online]. Bleacher Report, 28 August 2011 [cit. 2012-01-24]. Dostupné online. (anglicky)
  6. MITCHELL, Kevin. Novak Djokovic reaches US Open final after stunning Roger Federer [online]. The Guardian, 2011-09-10 [cit. 2011-09-30]. Dostupné online. (anglicky)
  7. French Open 2011: Roger Federer destroys Novak Djokovic's run of victories to surge into final [online]. Telegraph [cit. 2011-10-29]. Dostupné online. (anglicky)
  8. Djokovič získal čtvrtou trofej z Turnaje mistrů bez boje! Federer k finále nenastoupil. tenisportál.cz [online]. 2014-11-16 [cit. 2014-11-18]. Dostupné online.
  9. Djokovic Reaches Sixth Australian Open Final [online]. ATP World Tour, Inc., 2016-01-28 [cit. 2016-02-03]. Dostupné online.
  10. http://www.tennisnow.com/News/Federer-Breaks-Djokovic-s-Streak,-Will-Face-Nadal-.aspx
  11. Federer turns the beat around to No. 1 [online]. ATP World Tour, 8 July 2012. Dostupné online. (anglicky)
  12. FENDRICH, Howard. Federer beats Murray for 7th Wimbledon, 17th major. Yahoo! Sports. July 8, 2012. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-03-17. (anglicky)
  13. NEWBERY, Piers. Novak Djokovic beats Roger Federer to win title. BBC Sport. BBC, 6 July 2014. Dostupné online [cit. 7 July 2014]. (anglicky)
  14. Djokovic Returns to No. 1 with Wimbledon Victory [online]. ATP World Tour, 6 July 2014 [cit. 2014-07-07]. Dostupné online. (anglicky)
  15. Djokovič obhájil wimbledonský titul, ve finále porazil opět Federera. Tenisportal.cz [online]. 2015-07-12 [cit. 2015-07-12]. Dostupné online.
  16. Djokovic tops Federer in epic Wimbledon final [online]. 2019-07-14 [cit. 2020-06-13]. Dostupné online.
  17. Federer grabs fourth straight U.S. Open win, 12th career Grand Slam title [online]. Sports.espn.go.com, 2007-09-10 [cit. 2011-10-29]. Dostupné online. (anglicky)
  18. Monday's final: Roger vs. Del Potro [online]. Roger Federer Official Website, 2009-09-14 [cit. 2009-10-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-09-22. (anglicky)
  19. Raněný, proti všem, přesto Djokovič dobyl druhý titul z US Open. iDNES.cz [online]. 2015-09-13 [cit. 2015-09-14]. Dostupné online.
  20. GRAHAM, Bryan Armen. US Open 2015: Novak Djokovic beats Roger Federer in men's final – live!. The Guardian [online]. 2015-09-13 [cit. 2015-09-14]. Dostupné online.
  21. Djokovic dominates to secure place in final against impressive Ferrer [online]. 30 December 2011 [cit. 2013-12-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-01-14. (anglicky)
  22. IPTL: Federer beats Djokovic, but Royals win [online]. [cit. 2014-12-13]. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.