Tenisová sezóna Rogera Federera 2009

Tenisová sezóna Rogera Federera 2009 znamenala pro švýcarského tenistu zisk dvou Grand Slamů, když ve finále French Open zdolal Švéda Robina Söderlinga 6–4, 7–6, 7–6 a zkompletoval tak jako šestý hráč historie kariérní grandslam – vítězství ze všech čtyř majorů. Po dvou letech opět triumfoval ve Wimbledonu, v němž po výhře nad Američanem Andym Roddickem v pěti setech 5–7, 7–6, 7–6, 3–6 a 16–14, slavil šestou turnajovou trofej. Titul mu zajistil návrat na pozici světové jedničky, kterou do konce roku neopustil. Celkově také získal rekordní 15. grandslam kariéry, čímž překonal 14 titulů Peta Samprase a v tomto parametru se stal nejúspěšnějším mužským tenistou historie.

Federerova sezóna 2009
Roger Federer získal šestý wimbledonský titul
Trenérbez hlavního trenéra
Severin Lüthi
Výdělek8 768 110 USD
       6 305 USD (podíl čtyřhry)
Tenisová raketaWilson
Osobní životsňatek s Mirkou Vavrinecovou
narození dcer:
Myla Rose a Charlene Riva
Rekordy15. Grand Slam ve dvouhře
Oceněnímistr světa ITF
hráč roku ATP Tour
Dvouhra
Poměr zápasů61–12 (83,56 %)
Tituly4 ATP
Nejvyšší umístění1. místo (6. července)
Nejnižší umístění2. místo (5. ledna)
Konečné umístění1. místo (+1)
Dvouhra na Grand Slamu
Australian Openfinále
French Openvítěz
Wimbledonvítěz
US Openfinále
Velké turnaje ve dvouhře
Turnaj mistrůsemifinále
Čtyřhra
Poměr zápasů0–2 (0,0 %)
Nejvyšší umístění461. místo (20. července)
Nejnižší umístění569. místo (5. ledna)
Konečné umístěníneklasifikován
Týmové soutěže
Davis Cup1. kolo Světové skupiny
Sezóny
< 2008
2010 >

Ze dvou zbylých událostí „velké čtyřky“ odešel jako poražený finalista. Na melbournském Australian Open podlehl španělskému hráči Rafaelu Nadalovi a na závěrečném US Open jeho sérii pěti titulů v řadě ukončil Argentinec Juan Martín del Potro.

V sérii Masters proměnil dvě finálové účasti ve vítězství. Na Madrid Open hraném premiérově na antukových dvorcích si poradil s Rafaelem Nadalem. Na tvrdém povrchu letního Cincinnati Masters přehrál Srba Novaka Djokoviće. V rámci třetí nejvyšší kategorie ATP 500 Series podlehl jako trojnásobný obhájce titulu ve finále Swiss Open Djokovićovi.

Na závěrečném Turnaji mistrů se probojoval do semifinále, v němž skončil na raketě ruského hráče a pozdějšího vítěze Nikolaje Davyděnka ve třech setech. V konečné klasifikaci ATP se po roční pauze vrátil na 1. místo, když vystřídal Rafaela Nadala.

Popáté v kariéře se stal mistrem světa ITF a nejlepším hráčem okruhu ATP.

Přehled sezóny

Zimní sezóna na tvrdém povrchu

V rámci přípravy na úvodní grandslam sezóny odehrál dvě exhibice a jeden turnaj okruhu ATP Tour. Na arabské exhibiční události Capitala World Tennis Championship v Abú Dhabí vypadl v semifinále s Andym Murrayem.[1] V semifinálové fázi turnaje Qatar ExxonMobil Open koanného v Dauhá, jenž se uskutečnil v rámci nově kategorie ATP World Tour 250, nestačil opět na skotského tenistu Murrayho. Přípravnou exhibici v dějišti grandslamu AAMI Classic vyhrál, když ve finále zdolal krajana Stanislase Wawrinku.

Na cestě do finále Australian Open

Jako první nasazený se probojoval do čtvrtého kola Australian Open bez ztráty setu. Po výhře nad Rusem Maratem Safinem narazil v osmifinále na českého tenistu Tomáše Berdycha. Ten vstoupil do utkání lépe, když vedl již 2–0 na sety. Švýcar přesto dokázal vývoj otočit a zvítězit 4–6, 6–7, 6–4, 6–4 a 6–2. Za osmdesát minut pak ve čtvrtfinále deklasoval osmého nasazeného Argentince Juana Martína del Potra poměrem 6–3, 6–0, 6–0. Připsal si tak rekordní 19. semifinálovou účast na Grand Slamu v řadě, což se dosud jinému hráči nepodařilo. Poté, co v semifinále přešel přes Andyho Roddicka, v boji o titul na něj čekal největší rival této éry Rafael Nadal. Ve svém osmnáctém grandslamovém finále odešel z kurtu poražen v pěti setech 5–7, 6–3, 6–7, 6–3 a 2–6, když délka střetnutí přesáhla čtyři hodiny. Vůbec poprvé podlehl Španělovi na tvrdém povrchu během události „velké čtyřky“. Při závěrečném ceremoniálu měl Federer „slzy na krajíčku“, když ve svém proslovu bojoval s dojetím.[2] Za příčinu své porážky označil nedostatečnou koordinaci při prvním servisu.[3]

Zádové poranění, které si přivodil na konci roku 2008, jej vyřadilo z dalšího turnaje Barclays Dubai Tennis Championships a také účasti v prvním kole Davisova poháru proti Spojeným státům. Informaci o přerušení sezóny oznámil po preventivní prohlídce, jež měla zjistit, zda „jsou záda zcela v pořádku … na zbytek sezóny 2009“.[4] Tenistův agent Tony Godsick dne 4. března uvedl, že se Federerova dubajského tréninku zkušebně účastnil australský kouč Darren Cahill.[5] O týden později se Cahill rozhodl nepodílet na Švýcarově přípravě, když nesouhlasil se závazkem smlouvy doprovázet jej na turnajích.[6]

Federer se na dvorce vrátil dvěma březnovými Mastersy. Na prvním z nich, kalifornském BNP Paribas Open v Indian Wells, jej v semifinále vyřadil Andy Murray. Na následném Sony Ericsson Open v Key Biscayne prošel úvodními třemi duely bez ztráty setu. Skončil opět v semifinálové fázi, tentokrát na raketě Srba Novaka Djokoviće 6–4, 3–6 a 3–6. Frustrovaný během utkání zlomil raketu, když jeho nabíhaný forhend skončil na pásce. Jednalo se o stejný úder, kterým neúspěšně zakončil finále Wimbledonu 2008.[7]

Antuková sezóna

Přes původní rozhodnutí nestartovat na Monte-Carlo Rolex Masters, na poslední chvíli přijal divokou kartu a nastoupil ke svému premiérovému turnaji sezóny na antuce. Poprvé na monacké události prohrál již ve třetím kole, když nestačil na daviscupového kolegu Stanislase Wawrinku.

Na římském Internazionali BNL d'Italia podlehl poprvé na antukovém povrchu Djokovićovi, který ho zdolal mezi posledními čtyřmi hráči 4–6, 6–3 a 6–3.

Do madridského Mutua Madrilena Madrid Open vstupoval s výhodou volného losu. Třetí a poslední šanci na zisk titulu z antukového Mastersu využil, když po výhrách nad Roddickem a del Potrem, ve finále přehrál Rafaela Nadala 6–4 a 6–4.[8] Ukončil tím Španělovu 33zápasovou neporazitelnost na antuce. Podruhé mu také překazil možnost, stát se prvním tenistou, jenž by triumfoval na všech třech antukových Mastersech v roce.

Na pařížském grandslamu French Open vydřel osmifinálové vítězství proti Němci Tommymu Haasovi, s nímž po dvou nezvládnutých tiebreacích prohrával 0–2 na sety. Poté na jeho raketě skončil Francouz Gaël Monfils. V rekordním 20. semifinále Grand Slamu za sebou si poradil s Argentincem Juanem Martínem del Potrem. Ve finále na něj po třech letech nečekal Nadal, ale švédský hráč Robin Söderling, jemuž uštědřil třísetovou porážku 6–1, 7–6 a 6–4. Získal tak první titul na Roland Garros a jako šestý tenista historie zkompletoval kariérní grandslam – výhru na všech turnajích velké čtyřky. V počtu grandslamových titulů se čtrnáctým triumfem dotáhl na rekordní zápis Američana Peta Samprase a devatenáctou finálovou účastí se vyrovnal nejlepšímu v této statistice, Čechoameričanovi Ivanu Lendlovi.[9]

Sezóna na trávě

V důsledku vítězného dojetí a únavy z Roland Garros se odhlásil z tradiční wimbledonské přípravy, německého turnaje Gerry Weber Open.[10]

Prvním turnajem na trávě se tak stal až londýnský Wimbledon, kam přijížděl v roli nejvýše nasazeného. Světová jednička Nadal se odhlásila pro zánět šlachy. Na šestizápasové cestě do finále Federer přehrál Tchajwance Lu Jan-suna, Španěla Guillerma Garcíu-Lópeze, Němce Philippa Kohlschreibera, který mu na turnaji sebral první set. Mezi poslední šestnáctkou jej v repríze pařížského finále nezastavil Söderling a po výhře nad Chorvatem s dělovým servisem Ivem Karlovićem pronikl do svého 21. semifinále Grand slamu v řadě. V něm porazil německého zástupce Tommy Haase. Vytvořil tak wimbledonský rekord, když se posedmé za sebou probojoval do finále. Současně se stal prvním tenistou historie, který si dvacetkrát zahrál finále dvouhry na Grand Slamu. V boji o titul mu potřetí na londýnském pažitu zkřížil cestu Američan Andy Roddick. Pětisetová bitva trvající čtyři hodiny a sedmnáct minut skončila šťastněji pro Federera, ktetý soupeře soupeře udolal výsledkem 5–7, 7–6, 7–6, 3–6 a 16–14.

Ve Wimbledonu získal šestý titul

V následné pondělní klasifikaci ze 6. července vystřídal Nadala na čele žebříčku ATP. Pozici světové jedničky, již do konce sezóny neopustil.[11] Celkový počet 30 her v pátém setu byl také novým rekordem Grand Slamu. Do historických statistik se duel zapsal jako do té doby nejdelší grandslamové finále mužské dvouhry se 77 gamy, když poslední rozhodující sada trvala rekordních 95 minut.[12] Americká televizní stanice ESPN utkání nazvala „právě probíhající klasikou“ (instant classic).[13] Ve Velké Británii finále zaznamenalo nejvyšší televizní rating u jakéhokoli wimbledonského finále od roku 2001.[14] Triumfem se Švýcar stal čtvrtým hráčem otevřené éry tenisu, jemuž se podařilo dosáhnout na tzv. Channel Slam, tj. tituly z French Open a Wimbledonu během jednoho kalendářního roku. Doplnil tak trojici Rafael Nadal (2008), Björn Borg (1978–1980) a Rod Laver (1969). Spolu s Nadalem drželi jako jediní dva hráči současně grandslamové tituly z antuky, trávy a tvrdého povrchu (Federer byl úřadujícím šampiónem US Open 2008, French Open 2009 a Wimbledonu 2009).

Letní sezóna na amerických betonech

První utkání po pětitýdenní přestávce odehrál ve druhém kole kanadského Mastersu Rogers Cup, v němž přešel přes Kanaďana Frédérica Niemeyera.[15] Po postupu přes Stanislase Wawrinku, když musel ve druhé sadě dotahovat třígamovou ztrátu, mu stopku mezi posledními osmi vystavil francouzský hráč Jo-Wilfried Tsonga těsnou výhrou 7–6, 1–6 a 7–6. V rozhodujícím setu přitom Švýcar prohospodařil náskok čtyř her. Daný ročník Canada Masters se zapsal do historie tenisu, jakožto první singlový turnaj, na němž všech osm nejvýše postavených tenistů žebříčku postoupilo do čtvrtfinále. Zbylými šesti hráči byli Nadal, Murray, Djoković, Roddick a del Potro.

Druhou událostí letní série US Open se stal tradiční Masters Cincinnati Open, kde si v úvodních třech kláních poradil s Argentincem José Acasusem, Španělem Davidem Ferrerem a bývalou světovou jedničkou Lleytonem Hewittem. V semifinále oplatil prohry z úvodu sezóny Skotovi Andymu Murraymu a po finálové výhře 6–1, 7–5 nad Novakem Djokovićem slavil čtvrtý a poslední titul roku, celkově 61. kariérní.[16]

Roger Federer na vítězném Wimbledonu 2009

V roli turnajové jedničky a pětinásobného obhájce titulu přijížděl na grandslam US Open, kde v úvodním kole bez potíží zdolal amerického hráče Devina Brittona.[17] Poté si poradil s Němcem Simonem Greulem[18] a ve třetí fázi mu první set na turnaji odebral Hewitt.[19] Po tomto duelu měl Federer s Australanem aktivní bilanci vzájemných utkání 16–7, z toho posledních 14 zápasů bez porážky.[20] V osmifinále zdolal bez zaváhání španělského antukáře Tommyho Robreda a potřetí za sebou na Grand Slamu porazil Robina Söderlinga, tentokrát ve čtyřsetovém čtvrtfinále.[21] Mezi posledními čtyřmi tenisty na něj nestačil Srb Novak Djoković, když vítězný míček na mečbol zahrál mezi nohama. Tento bod poté označil za „… nejlepší míč, který jsem v životě zahrál“.[22] Do 21. grandslamového finále nastupoval jako favorit proti Juanu Martínovi del Potrovi. Z pětisetové bitvy nakonec odešel poražen výsledkem 6–3, 6–7, 6–4, 6–7 a 2–6. Skončila tak jeho 40zápasová neporazitelnost na newyorském majoru. Del Potro se stal po Nadalovi druhým tenistou, který dokázal Švýcara přehrát ve finále Grand Slamu.[23]

Podzimní halová sezóna

V polovině září odcestoval se švýcarským týmem do Janova, kde na antuce přispěl dvěma body k vítězství v baráži Světové skupiny Davisova poháru proti Itálii. První výhry na otevřených dvorcích oddílu Valletta Cambiaso Club dosáhl nad Simonem Bolellim.[24] Druhým bodem z utkání proti Potitu Staracemu dopomohl k záchraně Švýcarů v elitní skupině soutěže i pro následující ročník.[25] Po zápasu prohlásil: „Předvedl jsem velmi dobrou hru. Nutně ale potřebuju pauzu. Mám potíže s nohou a paží — všechno bolí. A mám také v plánu hlídání dětí“.[26] Následně se odhlásil ze dvou asijských událostí, tokijského Japan Open a šanghajského Shanghai ATP Masters 1000.[27]

Závěrečnou halovou část roku rozehrál až počátkem listopadu na Davidoff Swiss Indoors v rodné Basileji. Na cestě do svého sedmého finále sezóny prošel po výhrách nad Belgičanem Olivierem Rochusem, Italem Andreasem Seppim, Kazachem Jevgenijem Koroljevem. V semifinále si poradil s krajanem a přítelem z dětství Marcem Chiudinellim. V boji o titul jej stejně jako v Miami a Římě porazil Srb Novak Djoković po setech 4–6, 6–4 a 2–6.[28]

Roger Federer na vítězném French Open 2009

Dalším turnajem se stal Paris Masters, kde v posledních šesti letech nikdy nepřešel čtvrtfinále. Po volném losu se ve druhém kole utkal s Francouzem Julienem Benneteauem, který ukončil jeho krátké pařížské účinkování.[29]

Poslední událostí roku se již tradičně stal Turnaj mistrů premiérově konaný v britské metropoli Londýně. V základní skupině přehrál Fernanda Verdasca a Andyho Murrayho, čímž si zajistil konečnou prvnípříčku ve světové klasifikaci ATP. Ve třetím duelu podruhé v řadě podlehl del Potrovi, ale dostatečný počet získaných gamů mu stačil k postupu do semifinále. V něm pak prohrál s vítězem turnaje Nikolajem Davyděnkem. Výhra pro ruského tenistu představovala první Federerovu porážku ze třinácti vzájemných zápasů.

V sezóně tak Švýcar dosáhl na tři hlavní cíle. Zakončil rok na 1. místě žebříčku ATP, patnáctou trofejí překonal rekordních 14 grandslamových titulů Peta Samprase a podařilo se mu zkompletovat kariérní Grand Slam výhrou na Roland Garros.

Přehled utkání

Grand Slam

turnajfázestavsoupeřvýsledek
Australian Open 1. kolo výhra Andreas Seppi 6–1, 7–6(7–4), 7–5
2. kolo výhra Jevgenij Koroljov 6–2, 6–3, 6–1
3. kolo výhra Marat Safin 6–3, 6–2, 7–6(7–5)
4. kolo výhra Tomáš Berdych 4–6, 6–7(6–8), 6–4, 6–4, 6–2
čtvrtfinále výhra Juan Martín del Potro 6–3, 6–0, 6–0
semifinále výhra Andy Roddick 6–2, 7–5, 7–5
finále prohra Rafael Nadal 5–7, 6–3, 6–7(3-7), 6–3, 2–6
French Open 1. kolo výhra Alberto Martín 6–4, 6–3, 6–2
2. kolo výhra José Acasuso 7–6(10–8), 5–7, 7–6(7–2), 6–2
3. kolo výhra Paul-Henri Mathieu 4–6, 6–1, 6–4, 6–4
4. kolo výhra Tommy Haas 6–7(4–7), 5–7, 6–4, 6–0, 6–2
čtvrtfinále výhra Gaël Monfils 7–6(8–6), 6–2, 6–4
semifinále výhra Juan Martín del Potro 3–6, 7–6(7–2), 2–6, 6–1, 6–4
finále vítěz (14) Robin Söderling 6–1, 7–6(7–1), 6–4
Wimbledon 1. kolo výhra Lu Jan-sun 7–5, 6–3, 6–2
2. kolo výhra Guillermo García-López 6–2, 6–2, 6–4
3. kolo výhra Philipp Kohlschreiber 6–3, 6–2, 6–7(5–7), 6–1
4. kolo výhra Robin Söderling 6–4, 7–6(7–5), 7–6(7–5)
čtvrtfinále výhra Ivo Karlović 6–3, 7–5, 7–6(7–3)
semifinále výhra Tommy Haas 7–6(7–3), 7–5, 6–3
finále vítěz (15) Andy Roddick 5–7, 7–6(8–6), 7–6(7–5), 3–6, 16–14
US Open 1. kolo výhra Devin Britton 6–1, 6–3, 7–5
2. kolo výhra Simon Greul 6–3, 7–5, 7–5
3. kolo výhra Lleyton Hewitt 4–6, 6–3, 7–5, 6–4
4. kolo výhra Tommy Robredo 7–5, 6–2, 6–2
čtvrtfinále výhra Robin Söderling 6–0, 6–3, 6–7(6–8), 7–6(8–6)
semifinále výhra Novak Djoković 7–6 (7–3), 7–5, 7–5
finále prohra Juan Martín del Potro 6–3, 6–7(5–7), 6–4, 6–7(4–7), 2–6

Dvouhra: 73 (61–12)

utkání turnaj stát datum kat. místo povrch fáze soupeř stav výsledek
767. Dauhá Katar 1/5 250 venku tvrdý 32 v kole Potito Starace výhra 6–2, 6–2
768. Dauhá Katar 1/5 250 venku tvrdý 16 v kole Andreas Seppi výhra 6–3, 6–3
769. Dauhá Katar 1/5 250 venku tvrdý QF Philipp Kohlschreiber výhra 6–2, 7–6(8–6)
770. Dauhá Katar 1/5 250 venku tvrdý SF Andy Murray prohra 7–6(8–6), 2–6, 2–6
771. Australian Open Austrálie 1/19 GS venku tvrdý 128 v kole Andreas Seppi výhra 6–1, 7–6(7–4), 7–5
772. Australian Open Austrálie 1/19 GS venku tvrdý 64 v kole Jevgenij Koroljev výhra 6–2, 6–3, 6–1
773. Australian Open Austrálie 1/19 GS venku tvrdý 32 v kole Marat Safin výhra 6–3, 6–2, 7–6(7–5)
774. Australian Open Austrálie 1/19 GS venku tvrdý 16 v kole Tomáš Berdych výhra 4–6, 6–7(4–7), 6–4, 6–4, 6–2
775. Australian Open Austrálie 1/19 GS venku tvrdý QF Juan Martín del Potro výhra 6–3, 6–0, 6–0
776. Australian Open Austrálie 1/19 GS venku tvrdý SF Andy Roddick výhra 6–2, 7–5, 7–5
777. Australian Open Austrálie 1/19 GS venku tvrdý Finále Rafael Nadal prohra 5–7, 6–3, 6–7(3–7), 6–3, 2–6
Indian Wells Masters USA 3/12 1000 venku tvrdý 128 v kole volný los  
778. Indian Wells Masters USA 3/12 1000 venku tvrdý 64 v kole Marc Gicquel výhra 7–6(7–4), 6–4
779. Indian Wells Masters USA 3/12 1000 venku tvrdý 32 v kole Ivo Karlović výhra 7–6(7–4), 6–3
780. Indian Wells Masters USA 3/12 1000 venku tvrdý 16 v kole Fernando González výhra 6–3, 5–7, 6–2
781. Indian Wells Masters USA 3/12 1000 venku tvrdý QF Fernando Verdasco výhra 6–3, 7–6(7–5)
782. Indian Wells Masters USA 3/12 1000 venku tvrdý SF Andy Murray prohra 3–6, 6–4, 1–6
Miami Masters USA 3/25 1000 venku tvrdý 128 v kole volný los  
783. Miami Masters USA 3/25 1000 venku tvrdý 64 v kole Kevin Kim výhra 6–3, 6–2
784. Miami Masters USA 3/25 1000 venku tvrdý 32 v kole Nicolas Kiefer výhra 6–4, 6–1
785. Miami Masters USA 3/25 1000 venku tvrdý 16 v kole Taylor Dent výhra 6–3, 6–2
786. Miami Masters USA 3/25 1000 venku tvrdý QF Andy Roddick výhra 6–3, 4–6, 6–4
787. Miami Masters USA 3/25 1000 venku tvrdý SF Novak Djoković prohra 6–3, 2–6, 3–6
Monte Carlo Masters Monako 4/12 1000 venku antuka 64 v kole volný los  
788. Monte Carlo Masters Monako 4/12 1000 venku antuka 32 v kole Andreas Seppi výhra 6–4, 6–4
789. Monte Carlo Masters Monako 4/12 1000 venku antuka 16 v kole Stanislas Wawrinka prohra 4–6, 5–7
Rome Masters Itálie 4/27 1000 venku antuka 64 v kole volný los  
790. Rome Masters Itálie 4/27 1000 venku antuka 32 v kole Ivo Karlović výhra 6–4, 6–4
791. Rome Masters Itálie 4/27 1000 venku antuka 16 v kole Radek Štěpánek výhra 6–4, 6–1
792. Rome Masters Itálie 4/27 1000 venku antuka QF Mischa Zverev výhra 7–6(7–3), 6–2
793. Rome Masters Itálie 4/27 1000 venku antuka SF Novak Djoković prohra 6–4, 3–6, 3–6
Madrid Masters Španělsko 5/10 1000 venku antuka 64 v kole volný los  
794. Madrid Masters Španělsko 5/10 1000 venku antuka 32 v kole Robin Söderling výhra 6–1, 7–5
795. Madrid Masters Španělsko 5/10 1000 venku antuka 16 v kole James Blake výhra 6–2, 6–4
796. Madrid Masters Španělsko 5/10 1000 venku antuka QF Andy Roddick výhra 7–5, 6–7(5–7), 6–1
797. Madrid Masters Španělsko 5/10 1000 venku antuka SF Juan Martín del Potro výhra 6–3, 6–4
798. Madrid Masters Španělsko 5/10 1000 venku antuka Finále Rafael Nadal vítěz 6–4, 6–4
799. Roland Garros Francie 5/25 GS venku antuka 128 v kole Alberto Martín výhra 6–4, 6–3, 6–2
800. Roland Garros Francie 5/25 GS venku antuka 64 v kole José Acasuso výhra 7–6(10–8), 5–7, 7–6(7–2), 6–2
801. Roland Garros Francie 5/25 GS venku antuka 32 v kole Paul-Henri Mathieu výhra 4–6, 6–1, 6–4, 6–4
802. Roland Garros Francie 5/25 GS venku antuka 16 v kole Tommy Haas výhra 6–7(4–7), 5–7, 6–4, 6–0, 6–2
803. Roland Garros Francie 5/25 GS venku antuka QF Gaël Monfils výhra 7–6(8–6), 6–2, 6–4
804. Roland Garros Francie 5/25 GS venku antuka SF Juan Martín del Potro výhra 3–6, 7–6(7–2), 2–6, 6–1, 6–4
805. Roland Garros Francie 5/25 GS venku antuka Finále Robin Söderling vítěz 6–1, 7–6(7–1), 6–4
806. Wimbledon V. Británie 6/22 GS venku tráva 128 v kole Lu Jan-sun výhra 7–5, 6–3, 6–2
807. Wimbledon V. Británie 6/22 GS venku tráva 64 v kole Guillermo García-López výhra 6–2, 6–2, 6–4
808. Wimbledon V. Británie 6/22 GS venku tráva 32 v kole Philipp Kohlschreiber výhra 6–3, 6–2, 6–7(5–7), 6–1
809. Wimbledon V. Británie 6/22 GS venku tráva 16 v kole Robin Söderling výhra 6–4, 7–6(7–5), 7–6(7–5)
810. Wimbledon V. Británie 6/22 GS venku tráva QF Ivo Karlović výhra 6–3, 7–5, 7–6(7–3)
811. Wimbledon V. Británie 6/22 GS venku tráva SF Tommy Haas výhra 7–6(7–3), 7–5, 6–3
812. Wimbledon V. Británie 6/22 GS venku tráva Finále Andy Roddick vítěz 5–7, 7–6(8–6), 7–6(7–5), 3–6, 16–14
Canada Masters Kanada 8/10 1000 venku tvrdý 64 v kole volný los  
813. Canada Masters Kanada 8/10 1000 venku tvrdý 32 v kole Frédéric Niemeyer výhra 7–6(7–3), 6–4
814. Canada Masters Kanada 8/10 1000 venku tvrdý 16 v kole Stanislas Wawrinka výhra 6–3, 7–6(7–5)
815. Canada Masters Kanada 8/10 1000 venku tvrdý QF Jo-Wilfried Tsonga prohra 6–7(5–7), 6–1, 6–7(3–7)
Cincinnati Masters USA 8/16 1000 venku tvrdý 64 v kole volný los  
816. Cincinnati Masters USA 8/16 1000 venku tvrdý 32 v kole José Acasuso výhra 6–3, 7–5
817. Cincinnati Masters USA 8/16 1000 venku tvrdý 16 v kole David Ferrer výhra 3–6, 6–3, 6–4
818. Cincinnati Masters USA 8/16 1000 venku tvrdý QF Lleyton Hewitt výhra 6–3, 6–4
819. Cincinnati Masters USA 8/16 1000 venku tvrdý SF Andy Murray výhra 6–2, 7–6(10–8)
820. Cincinnati Masters USA 8/16 1000 venku tvrdý Finále Novak Djoković vítěz 6–1, 7–5
821. US Open USA 8/31 GS venku tvrdý 128 v kole Devin Britton výhra 6–1, 6–3, 7–5
822. US Open USA 8/31 GS venku tvrdý 64 v kole Simon Greul výhra 6–3, 7–5, 7–5
823. US Open USA 8/31 GS venku tvrdý 32 v kole Lleyton Hewitt výhra 4–6, 6–3, 7–5, 6–4
824. US Open USA 8/31 GS venku tvrdý 16 v kole Tommy Robredo výhra 7–5, 6–2, 6–2
825. US Open USA 8/31 GS venku tvrdý QF Robin Söderling výhra 6–0, 6–3, 6–7(6-8), 7–6(8–6)
826. US Open USA 8/31 GS venku tvrdý SF Novak Djoković výhra 7–6(7–3), 7–5, 7–5
827. US Open USA 8/31 GS venku tvrdý Finále Juan Martín del Potro prohra 6–3, 6–7(5–7), 6–4, 6–7(4–7), 2–6
828. ITA vs. SUI, DC Svět Itálie 9/18 DC venku antuka baráž Simone Bolelli výhra 6–3, 6–4, 6–1
829. ITA vs. SUI, DC Svět Itálie 9/18 DC venku antuka baráž Potito Starace výhra 6–3, 6–0, 6–4
830. Basilej Švýcarsko 11/2 500 hala tvrdý 32 v kole Olivier Rochus výhra 6–3, 6–4
831. Basilej Švýcarsko 11/2 500 hala tvrdý 16 v kole Andreas Seppi výhra 6–3, 6–3
832. Basilej Švýcarsko 11/2 500 hala tvrdý QF Jevgenij Koroljev výhra 6–3, 6–2
833. Basilej Švýcarsko 11/2 500 hala tvrdý SF Marco Chiudinelli výhra 7–6(9–7), 6–3
834. Basilej Švýcarsko 11/2 500 hala tvrdý Finále Novak Djoković prohra 4–6, 6–4, 2–6
Paris Masters Francie 11/8 1000 hala tvrdý 64 v kole volný los  
835. Paris Masters Francie 11/8 1000 hala tvrdý 32 v kole Julien Benneteau prohra 6–3, 6–7(4–7), 4–6
836. ATP World Tour Finals V. Británie 11/22 WC hala tvrdý zs Fernando Verdasco výhra 4–6, 7–5, 6–1
837. ATP World Tour Finals V. Británie 11/22 WC hala tvrdý zs Andy Murray výhra 3–6, 6–3, 6–1
838. ATP World Tour Finals V. Británie 11/22 WC hala tvrdý zs Juan Martín del Potro prohra 2–6, 7–6(7–5), 3–6
839. ATP World Tour Finals V. Británie 11/22 WC hala tvrdý SF Nikolaj Davyděnko prohra 2–6, 6–4, 5–7
QF – čtvrtfinále, SF – semifinále, zs – základní skupina
kategorie: 250 – ATP 250 Series / 500 – ATP 500 Series / 1000 – Masters Series / GS – Grand Slam / WC – ATP Tour World Championships / DC – Davis Cup

Přehled finále

Legenda
Grand Slam (2–2 D)
Tennis Masters Cup (0–0 D)
ATP Masters Series (2–0 D)
ATP World Tour 500 (0–1 D)
ATP World Tour 250 (0–0 D)
D – dvouhra; Č – čtyřhra
Finále dle povrchu
tvrdý (1–3 D)
antuka (2–0 D)
tráva (1–0 D)
Finále dle místa
venku (4–2 D)
hala (0–1 D)

Dvouhra: 7 (4–3)

stav č. datum turnaj povrch soupeř ve finále výsledek
Finalista 22. 20090201a1. února 2009 Australian Open, Melbourne, Austrálie tvrdý Rafael Nadal 5–7, 6–3, 6–7(3–7), 6–3, 2–6
Vítěz 58. 17. května 2009 Madrid, Španělsko (2) antuka Rafael Nadal 6–4, 6–4
Vítěz 59. 7. června 2009 French Open, Paříž, Francie antuka Robin Söderling 6–1, 7–6(7–1), 6–4
Vítěz 60. 5. července 2009 Wimbledon, Londýn, VB (6) tráva Andy Roddick 5–7, 7–6(8–6), 7–6(7–5), 3–6, 16–14
Vítěz 61. 20090823a23. srpna 2009 Cincinnati, Spojené státy (3) tvrdý Novak Djoković 6–1, 7–5
Finalista 23. 14. září 2009 US Open, New York, Spojené státy tvrdý Juan Martín del Potro 6–3, 6–7(5–7), 6–4, 6–7(4–7), 2–6
Finalista 24. 8. listopadu 2009 Basilej, Švýcarsko tvrdý (h) Novak Djoković 4–6, 6–4, 2–6

Finanční odměny

Vítězné emoce v semifinále French Open proti del Potrovi
Soutěž turnaj finanční odměna
Dvouhra[30] Qatar Open$50 900
Australian OpenA$1 000 000
Indian Wells Masters$148 100
Miami Masters$148 100
Monte-Carlo Masters27 500
Rome Masters€103 450
Mutua Madrid Masters €585 000
French Open €1 060 000
Wimbledon £850 000
Canada Masters$59 200
Cincinnati Masters$443 500
US Open$800 000
Davidoff Swiss Indoors€134 000
BNP Paribas Masters€15 200
Tennis Masters Cup$360 000
Čtyřhra[31] Indian Wells Masters$2 000
Davidoff Swiss Indoors€2 925
Přehled výdělek v sezóně$8 768 110[32]
výdělek v kariéře$53 362 067
kurziva – turnajový titul

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku 2009 Roger Federer tennis season na anglické Wikipedii.

  1. Murray defeats Nadal, wins Abu Dhabi. tennis.com. TENNIS.com, 2009-03-01. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-06-19. (anglicky)
  2. Piers Newbery. Nadal beats Federer in epic final. news.bbc.co.uk. BBC News, 2009-02-01. Dostupné online [cit. 2009-06-30]. (anglicky)
  3. Federer blames poor first serve. news.bbc.co.uk. BBC News, 2009-02-01. Dostupné online [cit. 2009-06-30]. (anglicky)
  4. CBC Sports. Federer withdraws from Davis Cup, Dubai event. www.cbc.ca. Cbc.ca, 2009-02-17. Dostupné online [cit. 2009-06-30]. (anglicky)
  5. New tennis coach ready to serve Federer [online]. GOTOTENNIS, 2009-03-05 [cit. 2009-08-17]. Dostupné online. (anglicky)
  6. Cahill turns down Federer. www.smh.com.au. Smh.com.au, 2009-03-12. Dostupné online [cit. 2009-06-30]. (anglicky)
  7. Federer sees red in Miami [online]. Swissinfo.ch [cit. 2009-06-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-03-08. (anglicky)
  8. Federer ends Nadal run in Madrid. news.bbc.co.uk. BBC Sport, 2009-05-17. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 18 May 2009. (anglicky)
  9. BIERLEY, Steve. Roger Federer wins at Roland Garros to enter pantheon of grand slam greats. Guardian. London: 2009-06-07. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 11 June 2009. (anglicky)
  10. Federer withdraws from Gerry Weber Open. www.gerryweber-open.de [online]. [cit. 2013-12-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-06-13.
  11. Stephen Wilson. Federer makes Grand Slam history at Wimbledon. sports.yahoo.com. Yahoo, 2009-07-06. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-03-08. (anglicky)
  12. BBC Sport Today 2009-07-06
  13. Ravi Ubha. Federer-Roddick another instant classic. sports.espn.go.com. ESPN, 2009-07-05. Dostupné online [cit. 2009-07-06]. (anglicky)
  14. Jason Deans. More than 11 million watch Roger Federer win Wimbledon final on BBC. www.guardian.co.uk. London: Guardian, 2009-07-06. Dostupné online [cit. 2009-10-14]. (anglicky)
  15. Murray eases through in Montreal. news.bbc.co.uk. BBC Sport, 2009-08-11. Dostupné online [cit. 2009-08-12]. (anglicky)
  16. Federer secures Cincinnati title. news.bbc.co.uk. BBC Sport, 2009-08-23. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 24 August 2009. (anglicky)
  17. US Open day one as it happened. news.bbc.co.uk. BBC Sport, 2009-08-31. Dostupné online [cit. 2009-10-27]. (anglicky)
  18. Erik Matuszewski and Mason Levinson. Federer, Nadal, Williams Sisters Roll in U.S. Open Early Finish [online]. Bloomberg, 2009-09-03 [cit. 2009-09-03]. Dostupné online. (anglicky)
  19. Federer through as Roddick falls. news.bbc.co.uk. BBC Sport, 2009-09-06. Dostupné online [cit. 2009-09-26]. (anglicky)
  20. Head to Head – Federer v Hewitt [online]. ATP World Tour [cit. 2009-09-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-01-26. (anglicky)
  21. Federer eases into US last eight. news.bbc.co.uk. BBC Sport, 2009-09-07. Dostupné online [cit. 2009-09-07]. (anglicky)
  22. Monday's final: Roger vs. Del Potro [online]. Roger Federer Official Website, 2009-09-14 [cit. 2009-10-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-09-22. (anglicky)
  23. Piers Newbery. Del Potro dethrones Federer in US. news.bbc.co.uk. BBC Sport, 2009-09-15. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 15 September 2009. (anglicky)
  24. Swiss take 2–0 lead behind Federer [online]. ESPN [cit. 2009-09-18]. Dostupné online. (anglicky)
  25. edition.cnn.com/2009/SPORT/09/20/tennis.federer.davis.cup/. CNN. 2009-09-20. Dostupné online [cit. 2010-05-22]. (anglicky)
  26. www.atpworldtour.com/News/Tennis/2009/09/Davis-Cup-PO-Swiss-Serbia-Sweden-Win-Ties.aspx [online]. [cit. 2010-02-15]. Dostupné online. (anglicky)
  27. www.rogerfederer.com/en/rogers/news/newsdetail.cfm?uNewsID=967 [online]. [cit. 2013-12-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-05-16. (anglicky)
  28. Djokovic ends Federer's Basel reign [online]. Dostupné online. (anglicky)
  29. Roger Federer's past struggles in Paris play on his mind. The Daily Telegraph. London: 2009-11-12. Dostupné online [cit. 2010-05-22]. (anglicky)
  30. Roger Federer's 2009 Singles Activity [online]. ATP World Tour [cit. 2013-07-31]. Dostupné online. (anglicky)
  31. Roger Federer's 2009 Doubles Activity [online]. ATP World Tour [cit. 2013-07-31]. Dostupné online. (anglicky)
  32. ATP Prize Money 2009 [online]. stevegtennis.com [cit. 2013-08-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-02-02. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.