Okres Prostějov

Okres Prostějov je okres na jihozápadě Olomouckého kraje. Sídlem jeho dřívějšího okresního úřadu bylo statutární město Prostějov, které je obcí s rozšířenou působností. Kromě jeho správního obvodu okres obsahuje ještě správní obvod obce s rozšířenou působností Konice (sever okresu). Jižní část prostějovského správního obvodu je spravována též pověřeným obecním úřadem Němčice nad Hanou.

Okres Prostějov
Území
Sídlo okresu
(1960–2002)
Prostějov
KrajOlomoucký
LAU 1CZ0713
ISO 3166-2CZ-713
SPZ (1960–2001)PV
Zeměpisné souřadnice49°30′ s. š., 17° v. d.
Vznik11. dubna 1960
Základní informace
Rozloha777,32 km²
Počet obyvatel108 504 (2021)[1]
Hustota zalidnění139,6 obyv./km²
Počet ORP2
Počet POÚ3
Počet obcí97
z toho 5 měst
a 6 městysů
Další údaje
Kód okresu3709
Geodata (OSM)OSM, WMF
multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a českým správním jednotkám.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

V rámci kraje sousedí okres na severovýchodě s okresem Olomouc a na východě s okresem Přerov. Dále pak sousedí na jihu a západě s okresy Vyškov a Blansko (Jihomoravský kraj), na severozápadě s okresem Svitavy (Pardubický kraj) a na jihovýchodě s okresem Kroměříž (Zlínský kraj).

Specifický hákovitý tvar okresu je způsoben obcházením vojenského újezdu Březina, který patří do okresu Vyškov.

Charakteristika okresu

Prostějovsko se rozkládá v samém středu Moravy a tvoří jádro moravské oblasti Haná. Díky zdejší úrodné půdě zde dominuje zemědělství; kdysi významný textilní průmysl již upadl. K roku 2019 měl okres rozlohu 770 km², z toho 70 % tvořila zemědělská půda a jen necelých 20 % lesy.[2] Západní část okresu vyplňuje Drahanská vrchovina a východní část zvlněný Hornomoravský úval. Podnebí je zde teplé s mírnou zimou, ve vyšších polohách na západě o něco vlhčí a chladnější.[2] Nejvyšším bodem okresu jsou Skalky (735 m n.m.) na západní hranici, ve východní rovinaté části dominuje Velký Kosíř (442 m), jemuž se žertovně přezdívá „Hanácké Mont Blanc“.[2]

Vodopisně náleží území do povodí Moravy, především prostřednictvím říčky Romže, která protéká od severozápadu celým okresem. Od soutoku s Hloučelou v Prostějově se nazývá také Valová. Po severovýchodní hranici okresu teče Blata, jižní okraj odvodňuje Haná a západní okraj patří do povodí Punkvy. Největší vodní plochou v okrese je vodní nádrž Plumlov na Hloučele.

Administrativně se okres člení na dva správní obvody obcí s rozšířenou působností (Konice a Prostějov), které se dále člení na tři správní obvody obcí s pověřeným obecním úřadem (Konice, Němčice nad Hanou a Prostějov). Zdaleka největším městem je Prostějov (44 tisíc obyvatel)[2], žádné další sídlo nemá ani 3000 obyvatel.

Hlavním silničním tahem okresu je dálnice D46, jižní částí pak vede dálnice D1 se souběžnou silnicí I/47. Hlavním silničním uzlem je Prostějov, kde se s D46 křižuje silnice II/150 (někdejší silnice I/18) a dále odsud vybíhají silnice II/366, II/367, II/377, II/433, II/434 a II/449. V Konici se II/366 kříží se silnicemi II/373 a II/448.

Železniční osou Prostějovska je větev tratě č. 270 Olomouc–Prostějov–Nezamyslice (dříve značená jako 301), která v Nezamyslicích navazuje na páteřní trať č. 300 Brno–Přerov. V Prostějově z trati 270 odbočuje trať 306 (dříve 271) do Dzbelu (přes Konici), z níž v Kostelci na Hané odbočuje trať 307 (dříve 273) směr Senice na Hané a Červenka.

Na území okresu se nachází k roku 2017 národní přírodní památky Hrdibořické rybníky, Kosířské lomy a Za Hrnčířkou, národní přírodní rezervace Špraněk a dalších 31 přírodních památek a 13 přírodních rezervací. Kromě řady jiných tudy prochází mezinárodní cyklotrasa „Jantarová stezka“, v obci Skalka se nachází lázně s alkalicko-sirnatými prameny a kromě řady kulturních památek v Prostějově (např. Národního domu) lze navštívit např. zámky Konice, Čechy pod Kosířem se známým parkem a muzeem kočárů nebo Plumlovský zámek, u nějž je i oblíbená přehrada.

Seznam obcí a jejich částí

Města jsou uvedena tučně, městyse kurzívou, části obcí malince.

Alojzov Bedihošť Bílovice-Lutotín (Bílovice Lutotín) Biskupice Bohuslavice Bousín (Repechy) Brodek u Konice (Lhota u Konice) Brodek u Prostějova (Sněhotice) Březsko Budětsko (Slavíkov Zavadilka) Buková Čehovice Čechy pod Kosířem Čelčice Čelechovice na Hané (Kaple Studenec) Dětkovice Dobrochov Dobromilice Doloplazy (Poličky) Drahany Držovice Dřevnovice Dzbel Hačky Hluchov Horní Štěpánov (Nové Sady Pohora) Hradčany-Kobeřice (Hradčany Kobeřice) Hrdibořice Hrubčice (Otonovice) Hruška Hvozd (Klužínek Otročkov Vojtěchov) Ivaň Jesenec Kladky Klenovice na Hané Klopotovice Konice (Čunín Křemenec Ladín Nová Dědina Runářov) Kostelec na Hané Koválovice-Osíčany (Koválovice u Tištína Osíčany) Kralice na Hané (Kraličky) Krumsín Laškov (Dvorek Kandia Krakovec) Lešany Lipová (Hrochov Seč) Ludmírov (Dětkovice Milkov Ospělov Ponikev) Malé Hradisko (Okluky) Mořice Mostkovice Myslejovice (Kobylničky Křenůvky) Němčice nad Hanou Nezamyslice (Těšice) Niva Obědkovice Ohrozim Ochoz Olšany u Prostějova (Hablov) Ondratice Otaslavice Otinoves Pavlovice u Kojetína (Unčice) Pěnčín Pivín Plumlov (Hamry Soběsuky Žárovice) Polomí Prostějov (Čechovice Čechůvky Domamyslice Krasice Prostějov Vrahovice Žešov) Prostějovičky Protivanov Přemyslovice (Štarnov) Ptení (Holubice Ptenský Dvorek) Raková u Konice Rakůvka Rozstání (Baldovec) Seloutky Skalka Skřípov Slatinky Smržice Srbce Stařechovice (Služín) Stínava Stražisko (Maleny Růžov) Suchdol (Jednov Labutice) Šubířov (Chobyně) Tištín Tvorovice Určice Víceměřice Vícov Vincencov Vitčice Vranovice-Kelčice (Kelčice Vranovice) Vrbátky (Dubany Štětovice) Vrchoslavice (Dlouhá Ves) Vřesovice Výšovice Zdětín Želeč

Odkazy

Reference

  1. Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2021. Praha. 30. dubna 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-30]
  2. Charakteristika okresu Prostějov [online]. Český statistický úřad [cit. 2019-09-22]. Dostupné online.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.