Okres Mladá Boleslav

Okres Mladá Boleslav je okres v severní části Středočeském kraji. Sídlem jeho dřívějšího okresního úřadu bylo město Mladá Boleslav, které je obcí s rozšířenou působností. Kromě jeho správního obvodu okres obsahuje ještě správní obvod obce s rozšířenou působností Mnichovo Hradiště.

Okres Mladá Boleslav
Území
Sídlo okresu
(1960–2002)
Mladá Boleslav
KrajStředočeský
LAU 1CZ0207
ISO 3166-2CZ-207
SPZ (1960–2001)MB
Zeměpisné souřadnice50°24′ s. š., 14°54′ v. d.
Vznik11. dubna 1960
Základní informace
Rozloha1 022,83 km²
Počet obyvatel131 042 (2021)[1]
Hustota zalidnění128,1 obyv./km²
Počet ORP2
Počet POÚ4
Počet obcí120
z toho 8 měst
a 5 městysů
Další údaje
Kód okresu3207
Geodata (OSM)OSM, WMF
multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a českým správním jednotkám.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

V rámci kraje sousedí na západě s okresem Mělník, na jihu s okresem Praha-východ a na jihovýchodě s okresem Nymburk. Dále pak sousedí na severozápadě, severu a na severovýchodě s okresy Česká Lípa, Liberec a Semily Libereckého kraje a na východě s okresem Jičín Královéhradeckého kraje.

Charakteristika okresu

Okres se skládá ze dvou správních obvodů obcí s rozšířenou působností (Mladá Boleslav a Mnichovo Hradiště), které se dále člení na čtyři správní obvody obcí s pověřeným obecním úřadem (Mladá Boleslav, Bělá pod Bezdězem, Benátky nad Jizerou a Mnichovo Hradiště). Největšími městy jsou Mladá Boleslav (44 tisíc obyvatel), Mnichovo Hradiště (9 tisíc obyvatel) a Benátky nad Jizerou (7 tisíc obyvatel).

Povrch je proměnlivý, zatímco na severu převažují pahorkatiny Českého ráje, jižní část okresu je nížinatá a zasahuje až k Labi, do něhož ústí řeka Jizera, která území okresu dělí na zhruba dvě stejné části. V jejich soutoku je také nejnižší bod okresu, nejvyšším bodem je vrch Mužský (463 m n. m.). Rozloha činí 1023 km², z toho k roku 2019 tvořila 62,5 % zemědělská půda a 26,1 % lesy.[2]

Zemědělství se vzhledem k charakteru území daří pouze na jihu, pěstují se zde převážně obilniny a cukrovka. Severní část okresu byla dříve charakteristická textilním, papírenským a kovodělným průmyslem. Nyní je dominantním automobilový průmysl (Škoda Auto), který významně ovlivňuje ekonomickou situaci nejen regionu, ale prakticky celého státu.[2] Územím okresu prochází dálnice D10 a silnice I. třídy číslo I/16 a I/38. Silnicemi II. třídy jsou II/259, II/268, II/272, II/276, II/277, II/279, II/280, II/281, II/331 a II/610.

Na území okresu částečně zasahují chráněné krajinné oblasti Český ráj a Kokořínsko – Máchův kraj. Dále se zde nacházejí národní přírodní památky Klokočka, Radouč a Rečkov. Turisticky přitažlivý je také skalní hrad Drábské světničky nebo Jabkenická obora. Nachází se zde též řada dalších pamětihodností, zejména mladoboleslavský hrad, zříceniny hradů v Dražicích, Michalovicích a Zvířeticích a zámky v Benátkách nad Jizerou, Bezně, Kosmonosech, Košátkách, Niměřicích, Skalsku i jinde. Jako národní kulturní památky jsou chráněny románský kostel sv. Mikuláše ve Vinci, barokní zámek Mnichovo Hradiště a budova střední průmyslové školy v Mladé Boleslavi navržená Jiřím Krohou.[2][3]

Seznam obcí a jejich částí

Města jsou uvedena tučně, městyse kurzívou, části obcí malince.

Bakov nad Jizerou (Brejlov Buda Horka Chudoplesy Klokočka Malá Bělá Malý Rečkov Podhradí Studénka Velký Rečkov Zájezdy Zvířetice) Bělá pod Bezdězem (Bezdědice Březinka Hlínoviště Vrchbělá) Benátky nad Jizerou (Benátky nad Jizerou I Benátky nad Jizerou II Benátky nad Jizerou III Dražice Kbel) Bezno Bílá Hlína Bítouchov (Dalešice Dolánky) Boreč (Žebice) Boseň (Mužský Zápudov Zásadka) Bradlec Branžež (Nová Ves Zakopaná) Brodce Březina (Honsob) Březno (Dolánky) Březovice (Víska) Bukovno (Líny) Ctiměřice Čachovice (Struhy) Čistá Dalovice (U Česany) Dlouhá Lhota Dobrovice (Bojetice Holé Vrchy Chloumek Libichov Sýčina Týnec Úherce) Dobšín (Kamenice) Dolní Bousov (Bechov Horní Bousov Ošťovice Střehom Svobodín Vlčí Pole) Dolní Krupá Dolní Slivno (Slivínko) Dolní Stakory Domousnice (Skyšice) Doubravička Horky nad Jizerou Horní Bukovina (Dolní Bukovina) Horní Slivno Hrdlořezy Hrušov Husí Lhota Charvatce Chocnějovice (Buda Buřínsko 1.díl Buřínsko 2.díl Drahotice Ouč Rostkov Sovenice) Chotětov (Hřivno) Chudíř Jabkenice Jivina Jizerní Vtelno Josefův Důl Katusice (Doubravice Spikaly Trnová Valovice) Klášter Hradiště nad Jizerou Kluky Kněžmost (Býčina Čížovka Drhleny Chlumín Koprník Lítkovice Malobratřice Násedlnice Solec Soleček Srbsko Suhrovice Úhelnice Žantov) Kobylnice Kochánky Kolomuty Koryta Kosmonosy (Horní Stakory) Kosořice Košátky Kováň Kovanec Krásná Ves Krnsko (Řehnice) Kropáčova Vrutice (Kojovice Krpy Střížovice Sušno) Ledce Lhotky (Řehnice) Lipník Loukov Loukovec (Hubálov) Luštěnice (Voděrady Zelená) Mečeříž Mladá Boleslav (Mladá Boleslav I Mladá Boleslav II Mladá Boleslav III Mladá Boleslav IV Bezděčín Čejetice Čejetičky Debř Chrást Jemníky Michalovice Podchlumí Podlázky) Mnichovo Hradiště (Dneboh Dobrá Voda Hněvousice Hoškovice Hradec Kruhy Lhotice Olšina Podolí Sychrov Veselá) Mohelnice nad Jizerou (Podhora) Mukařov (Borovice Vicmanov) Němčice Nemyslovice Nepřevázka Neveklovice Niměřice (Dolní Cetno Horní Cetno) Nová Telib (Kladěruby) Nová Ves u Bakova Obrubce (Obora) Obruby Pěčice Pětikozly Petkovy (Čížovky) Písková Lhota (Zámostí) Plazy (Valy) Plužná Prodašice Předměřice nad Jizerou (Kačov) Přepeře Ptýrov (Čihátka Maníkovice Ptýrovec) Rabakov Rohatsko Rokytá (Dolní Rokytá Horní Rokytá) Rokytovec (Malé Horky) Řepov Řitonice Sedlec Semčice Sezemice (Jirsko 1. díl) Skalsko Skorkov (Otradovice Podbrahy) Smilovice (Bratronice Rejšice Újezd Újezdec) Sojovice Sovínky Strašnov Strážiště (Kozmice) Strenice Sudoměř Sukorady (Martinovice) Tuřice (Sobětuchy) Ujkovice Velké Všelisy (Krušiny Malé Všelisy Zamachy) Veselice Vinařice Vinec Vlkava (Bor) Vrátno Všejany (Vanovice) Zdětín Žďár (Břehy Doubrava Příhrazy Skokovy Žďár Žehrov) Žerčice Židněves

Změna hranice okresu

Do 31. prosince 2006 byly v okrese Mladá Boleslav také obce Hlavenec, Kostelní Hlavno a Sudovo Hlavno, které byly od 1. ledna 2007 převedeny do okresu Praha-východ.[4]

Odkazy

Reference

  1. Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2021. Praha. 30. dubna 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-30]
  2. Charakteristika okresu Mladá Boleslav [online]. Český statistický úřad, rev. 2019-02-07 [cit. 2019-08-12]. Dostupné online.
  3. ŠUBRT, Pavel. Střední průmyslová škola se stala národní kulturní památkou [online]. Mladá Boleslav: mb-net.cz, 2017-02-23 [cit. 2019-08-12]. Dostupné online. (česky)
  4. Vyhláška č. 513/2006 Sb., kterou se mění vyhláška č. 564/2002 Sb., o stanovení území okresů České republiky a území obvodů hlavního města Prahy, ve znění pozdějších předpisů. [cit. 2019-08-12]. Dostupné online.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.