Horní Bousov

Horní Bousov je vesnice, součást města Dolní Bousov v okrese Mladá Boleslav. Nachází se zhruba 2,5 km na sever od Dolního Bousova a 4,5 km na západ od Sobotky, při silnici I/16 ze Sobotky do Mladé Boleslavi (silnice dnes vede okolo vsi severním obchvatem).

Horní Bousov
socha svatého Jana Nepomuckého
Lokalita
Charaktervesnice
ObecDolní Bousov
OkresMladá Boleslav
KrajStředočeský kraj
Historická zeměČechy
Zeměpisné souřadnice50°27′41″ s. š., 15°6′59″ v. d.
Základní informace
Počet obyvatel160 (2011)[1]
Katastrální územíHorní Bousov (6,34 km²)
Nadmořská výška284 m n. m.
PSČ294 04
Počet domů65 (2011)[1]
Horní Bousov
Další údaje
Kód části obce42480
multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Prvotní osídlení v oblasti Horního Bousova se rozkládalo víc na sever, kde posud lze nalézt střepy a dokonce i pazourky. Až počátkem středověku, snad aby se ochránili před nepříjemnými větry, postavili obyvatelé několik obydlí na dnešním místě. Roku 1323 je první zmínka v písemných materiálech a nemluví o pokojných zemědělcích, ale o loupeživém vladykovi Ctiboru z Búsovce, který se zúčastní i dobývání hradu u Turnova. Je tedy možno diskutovat o původu názvu vesnice. Podle etymologických učebnic vzniklo od osobního jména Bohuš, zkráceně a lidově Bús. Analogicky lze mít za to, že ve 13. století Horní Bousov byl menší než Dolní a byl až do polovina 15. století nazýván zdrobněle Busovec. Patřil mezi 112 vsí, které měl ve vlastnictví hradišťský klášter. Před husitskými válkami nastává pomalý úpadek. Před jeho zničením a rozehnáním mnichů husity dne 30. dubna 1420 byl v klášteře vyšetřován Jan Hus. Po pádu kláštera největší počet vesnic uchvátil Jan Čapek ze Sán, který později smutně proslul v bitvě u Lipan. Zanedlouho však vládnou nad bousovskými poddanými kostečtí páni Zajícové z Hazmburka. Málokdo ví, že v této době pohusitské byli křižáci vzdáleni pouhých 6 km od Bousova (spálili tvrz Kněžmost a Solec) a také, že vojsko krále Jiřího z Poděbrad obléhalo dvakrát hrad Kost. Po třicetileté válce patřila Kost a s ní Horní Bousov do Frýdlantského vévodství Albrechta z Valdštejna. Z 18. století pochází nejstarší zachovaná památka v Horním Bousově, socha Jana Nepomuckého.[2]

Hornobousovský pivovar

V roce 1599 se „dvůr“ Horní Bousov a pivovar prodal pánu Oldřichovi Felixovi z Lobkovic za 1900 kop grošů českých, což bylo 1 milion 330 tisíc.[ujasnit] Pivovar býval tam, kde je dnes kravín „Klas“. Dodnes jsou tam hluboké sklepy, kde se uchovávalo pivo, aby mělo svoji správnou teplotu.

Pamětihodnosti

Reference

  1. Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011. 21. prosince 2015. Dostupné online.
  2. Čerpáno z Hornobousovské kroniky č. 2

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.