Benátky nad Jizerou II

Benátky nad Jizerou II je část města Benátky nad Jizerou v okrese Mladá Boleslav. Leží na jihu Benátek nad Jizerou. Městem protéká Jizera. Městem prochází dálnice D10. Je zde evidováno 629 adres.[2] Trvale zde žije přibližně 4 000[1] obyvatel. Benátky nad Jizerou II leží v katastrálním území Staré Benátky.

Benátky nad Jizerou II
Lokalita
Charakterčást města
ObecBenátky nad Jizerou
OkresMladá Boleslav
KrajStředočeský kraj
Historická zeměČechy
Zeměpisné souřadnice50°17′4″ s. š., 14°49′48″ v. d.
Základní informace
Počet obyvatel4 018 (2011)[1]
Katastrální územíStaré Benátky (13,39 km²)
PSČ294 71
Počet domů594 (2011)[1]
Benátky nad Jizerou II
Další údaje
Kód části obce402702
multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Staré Benátky jsou podstatně starší než Nové, byly průmyslovým srdcem Benátek nad Jizerou. Z let 1761 až 1764 pochází rokokový kostel Nanebevzetí Panny Marie na zdejším hřbitově.

Na počátku 19. století benátecké panství získal Leopold Felix hrabě z Thun-Hohenštejna jako věno své manželky Elišky ze Solopysk. Hrabě zde v roce 1820 založil pivovar. Ten od roku 1904 patřil hraběcí rodině Kinských, od roku 1916 byl majitelem Rudolf Ferdinand hrabě Kinský.[3]

V místě bývalého loveckého letohrádku na přelomu 60. a 70. let 19. století založen cukrovar. Výsledky tohoto podniku ale nebyly v jeho sedmdesátileté historii příznivé, často byl ve ztrátě a neustále se měnili jeho majitelé. Starobenátecký cukrovar byl roku 1949 začleněn do Carborunda, výrobny umělého brusiva, čímž zdejší výroba cukru skončila. Během 19. století v těsné blízkosti dnešního náměstí Na Burse vyrostla sladovna a měšťanský pivovar Klášter. Objekty sladovny stojí dodnes a stále vyrábí, pivovar ale vyhořel a jeho produkce ustala. Některé budovy pivovaru byly k vidění ještě před zahájením stavby Penny marketu.

Mezi nejvýznamnější podniky patřil zdejší výrobce umělého brusiva Carborundum-Electrite. Několik desítek metrů za sladovnou byly v roce 1892 na místě mlýna, strhnutého povodní, postaveny první dílny na výrobu karborunda. O benátecké brousky byl zájem, a tak se kapacity a podnik rozšiřovaly. Ke Karbu byl kromě bývalého cukrovaru připojen také Rekord Kolín. Ve své největší slávě továrna zaměstnávala cca 2700 lidí, což byli téměř všichni práceschopní obyvatelé Benátek. Kvůli rozšiřování výroby byla také v Benátkách ve druhé polovině 20. století vybudována řada činžovních domů na Náměstí 17. listopadu a nové panelové sídliště na místě Růžičkova statku a několika původních stavení, včetně staré zástavby Pražské ulice. Tento stavební zásah tak zcela změnil ráz města. Ale mnoho pracovníků z důvodů značné prašnosti, bez které výroba nebyla možná, zaplatilo těžkým zdravotními obtížemi, rakovinu plic, tuberkulózu nebo silikózu. Rovněž byla znečištěna půda na pozemcích závodu, v posledních letech ovšem probíhají úspěšné asanace kontaminované zeminy. Po roce 1989 však došlo k několika neúspěšným privatizacím podniku a také se nepodařilo nalézt odbyt pro výrobky, které byly dříve tak žádané. Posledním majitelem se ale stala rakouská firma Tyrolit, která se snaží zvýšit výrobu.

Další fotografie

Reference

  1. Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011. 21. prosince 2015. Dostupné online.
  2. Počet domů podle databáze ministerstva vnitra k 9. říjnu 2009
  3. Pivovar Staré Benátky na www.pivovary.info

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.