Ministr obchodu Spojeného království
Ministr obchodu Spojeného království, respektive prezident úřadu pro obchod (President of the Board of Trade) je funkce ve vládě Spojeného království zřízená v roce 1786. Úřad navazoval na krátce předtím zrušený post prezidenta úřadu pro obchod a kolonie fungující po většinu 18. století.
Ministerstvo obchodu Spojeného království (Board of Trade) | |
---|---|
Elizabeth Truss, ministryně zahraničního obchodu a prezidentka úřadu pro obchod, ve funkci od července 2019 | |
Založeno | 1786 |
Historie
První pokusy o centrální správu obchodních záležitostí v Anglii spadají do doby Anglické republiky a protektorátu Olivera Cromwella. Po obnovení monarchie byly v roce 1660 zřízeny dvě státní rady pro obchod a kolonie, od roku 1675 spadaly obchodní a koloniální záležitosti pod výbor Tajné rady pro obchod a kolonie (Committee of the Privy Council for Trade and Plantations). Za vlády Viléma Oranžského byl v roce 1695 zřízen úřad pro obchod a kolonie, v jehož čele stál prezident (First Lord of Trade). Díky územním ziskům v severní Americe během sedmileté války bylo v roce 1768 založeno samostatné ministerstvo kolonií, které částečně převzalo kompetence úřadu pro obchod. Naopak nedlouho poté v roce 1782 v důsledku americké války za nezávislost a ztrátě rozsáhlých kolonií v Americe došlo k reorganizaci státní správy a úřad pro obchod stejně tak jako ministerstvo kolonií byly zrušeny. Koloniální záležitosti přešly dočasně pod nově zřízené ministerstvo vnitra, zatímco obchodní záležitosti spadaly opět pod výbor Tajné rady (1782–1786). Prezidentem výboru Tajné rady pro obchod a kolonie byl v letech 1784–1786 vikomt Thomas Townshend, výbor měl 18 členů, z nichž většina zastávala zároveň jiné funkce ve státní správě. V roce 1786 byl úřad pro obchod (Board of Trade) obnoven v čele s nově jmenovaným prezidentem Charlesem Jenkinsonem.
Během 19. století se několikrát změnila nejen struktura úřadu pro obchod, ale i jeho kompetence vzhledem k zániku historických institucí, které svým oborem do obchodních záležitostí částečně spadaly (nejvyšší mincmistr, prezident úřadu námořního pokladu, generální intendant armády). K dalším proměnám ministerstva obchodu došlo během první a druhé světové války, kdy vznikly úřady částečně přebírající agendu ministerstva obchodu (ministerstvo výživy, 1916; ministerstvo zahraničního obchodu, 1917; ministerstvo pro hospodářskou válku, 1939; ministerstvo paliv a energetiky, 1942).
Prezident úřadu pro obchod byl automaticky členem Tajné rady (Privy Council), na rozdíl od ministra zahraničí a vnitra ale neměl statut státního sekretáře a nepatřil k užšímu vládnímu kabinetu. Ke změně postavení prezidenta obchodního úřadu došlo až ve druhé polovině 20. století, kdy se tento post stal již spíše historickým, ale jeho vykonavatelé nosili titul státního sekretáře obchodu s různými obměnami názvu. Od roku 2016 je titul prezidenta úřadu pro obchod spojena s funkcí ministra zahraničního obchodu (Principal Secretary of State for International Trade).
Náměstkem ministra obchodu byl v letech 1786–1867 viceprezident úřadu pro obchod (Vicepresident of the Board of Trade). Tato funkce byla zřízena v roce 1786 spolu s obnoveným ministerstvem pro obchod. Funkce viceprezidenta byla málokdy samostatná, její vykonavatel zastával často souběžně některý další úřad ekonomické správy (generální intendant armády, prezident úřadu námořního pokladu, generální poštmistr atd.) Post byl zrušen v roce 1867 a nahrazen funkcí parlamentního tajemníka úřadu pro obchod (Parliamentery Secretary of the Board of Trade). Stejně jako na jiných ministerstvech platilo nepsané pravidlo, že pokud byl ministr obchodu členem Sněmovny lordů, jeho parlamentní tajemník byl poslancem Dolní sněmovny, aby mohl obhajovat obchodní politiku v dolní komoře.
Seznam ministrů obchodu Spojeného království od roku 1786
Související články
Odkazy
Externí odkazy
- Historie úřadu pro obchod na webu British History Online dostupné online
- Úřad pro obchod na Encyclopedia Britannica dostupné online