Povodeň v Česku (2009)
Povodeň v roce 2009 se stala třetí nejhorší katastrofou v novodobé historii České republiky. K 29. červnu si vyžádala 13 lidských životů a škody podle odhadu přesahují 5,6 miliard korun[1]. Povodeň začala 23. června.
Pondělí 22. června 2009
- Meteorologové varovali před silným deštěm, který může zvedat hladiny zejména menších řek.
Úterý 23. června 2009
- 8.30 – Vytrvalý déšť zvedl hladiny jihočeských řek. Říčka Černá v Líčově na Českokrumlovsku vystoupala na třetí stupeň povodňové aktivity.
- 13.00 – Meteorologové varovali před silným deštěm.
- 17.00 – Hladiny jihočeských řek postupně kulminovaly. Před 17.00 byl v kraji vyhlášen 3. povodňový stupeň na pěti místech.
Středa 24. června 2009
- 7.00 – Hladiny jihočeských řek rozkolísal noční déšť. Na většině toků pouze zpomalil pokles, Blanice stoupala.
- 8.30 – Hladiny řek v Moravskoslezském a Olomouckém kraji stouply – na šesti místech byl vyhlášen 1. stupeň – bdělost.
- 17.30 – V Olomouckém kraji byl vyhlášen 3. stupeň na Bělé v Mikulovicích a 2. stupeň na Vidnávce ve Vidnavě.
- 21.00 – Na Vsetínsku se vylilo několik toků, které zaplavily stovky domů. Nejvíce zasaženými byly obce Zubří, Zašová, Valašské Meziříčí, Lešná. Voda zastavila provoz i na některých železničních tratích na střední a severní Moravě.
- 21.30 – Voda zaplavila desítky domů na Novojičínsku. Nejvíce byly postiženy obce Mořkov, Žilina u Nového Jičína, Životice u Nového Jičína, Hodslavice, Jeseník nad Odrou. Hasiči zahájili evakuace obyvatel.
- 22.50 – Bylo oznámeno, že záplavy si večer v Novém Jičíně vyžádaly život jedné ženy.
Čtvrtek 25. června 2009
- 1.30 – Hydrometeorologové varovali před deštěm a povodněmi (zejména Jihočeský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj) a před silnými bouřkami (Vysočina, Pardubicko, Morava).
- 7.30 – Policie potvrdila šest obětí na Novojičínsku – čtyři lidé se utopili a dva zemřeli zřejmě na srdeční selhání poté, co se k nim nedostali včas záchranáři. Tři lidé, dva muži a žena, zahynuli v Jeseníku nad Odrou a jedna žena se utopila v Novém Jičíně-Žilině. Voda pobořila několik domů.
- 11.00 – Začalo mimořádné zasedání Bezpečnostní rady státu, které svolal premiér Jan Fischer.
- 12.20 – Vláda rozhodla vyčlenit na pomoc povodní postiženým částem Moravy až 54 milionů korun. Na záchranných pracích se může podílet až 1000 vojáků.
- 12.19 – Na Novojičínsku byly bez elektřiny stovky domácností, bez zemního plynu téměř 2000 odběratelů a bez pitné vody obyvatelé městských částí Nového Jičína Bludovic a Žiliny, a také obce Kunín, kde byl zaplaven i nedávno rekonstruovaný zámek.
- 14.30 – Záplavy si vyžádaly už deset obětí. Nejvíce – osm obětí – je z Novojičínska. Celkem šest lidí se utopilo na Novojičínsku a Přerovsku, další čtyři se nedočkali lékařské péče.
- 16.45 – Hladiny jihočeských řek zvedly zvýšené odtoky z přehrad. Třetí povodňové stupně platily na Blanici v Bavorově a na Malši v Roudném. Horní toky pozvolna klesaly.
- 16.50 – Moravskoslezský kraj rozdělí postiženým povodní 70 milionů korun Kč.
Pátek 26. června 2009
- 9.30 – Kvůli vysoké hladině Vltavy se uzavřela pražská Čertovka.
- 10.30 – Podle mluvčí ČEZ jsou škody na distribučním vedení na Moravě předběžně vyčísleny na čtyři miliony korun.
- 11.00 – Z odhadu Ředitelství silnic a dálnic vyplývá, že záplavy způsobily na dálnicích, rychlostních silnicích a silnicích první třídy škody za zhruba miliardu korun.
- 15.00 – Pojišťovny měly od klientů kvůli záplavám zatím nahlášeno několik tisíc událostí v hodnotě přes 100 milionů korun. Z odhadů vyplývá, že se celkové škody způsobené klientům pohybují mezi 400 až 500 miliony Kč.
- 17.00 – Záplavy na severní a střední Moravě poškodily železniční tratě v řádech stovek milionů korun.
- 23.00 – Večerní bouře a přívalové deště způsobily problémy na Jesenicku, velká voda zde zasáhla 17 obcí. Hasiči přes noc zachránili 64 a evakuovali 150 osob.
- Večerní bouře na jihu Čech zaplavovala sklepy, hlavně na Jindřichohradecku. Zasáhla i část Českobudějovicka a Prachaticka. Přívalový déšť ale neovlivnil pokles hladin rozvodněných řek, které dosahovaly maximálně druhého povodňového stupně.
Sobota 27. června 2009
- 11.50 – Hasiči nalezli v katastru obce Vlčice na Jesenicku mrtvolu muže. Po 14.00 mluvčí krajských hasičů potvrdila, že dvanáctou obětí záplav na Moravě je velitel jednotky místních hasičů, který utonul.
- 13.00 – Ministr obrany Martin Barták oznámil, že armáda bude v zaplavených oblastech pomáhat odstraňovat následky škod po takovou dobu, po jakou to bude potřeba. Armáda má v terénu 555 mužů a 44 kusů techniky.
- 14.00 – Hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík vyhlásil na Jesenicku stav nebezpečí. Opatření platí do 30. června.
- 21.30 – Policisté nalezli v noci v Bergově, části obce Vlčice na Jesenicku, mrtvolu sedmačtyřicetiletého muže. Tělo bylo nalezeno v místním potoce Mlýnský náhon.
Neděle 28. června 2009
- Přívalový déšť v noci ze soboty na neděli vyplavil obce na jihu Čech. Bouře se prohnala přes Prachaticko a Strakonicko a část Českokrumlovska a Českobudějovicka. Hasiči evakuovali nejméně 379 lidí. Kvůli noční bouři a dešti jsou bez proudu stovky domácností.
- 10.00 – Jihočeský hejtman Jiří Zimola vyhlásil stav nebezpečí, který potrvá do příští neděle a bude platit pro obce s rozšířenou působností Prachatice, Strakonice, Písek a Vodňany.
- 10.15 – Hydrometeorologové prodloužili varování před přívalovými dešti až do středečního večera.
- 12.00 – Další stovky lidí musely být evakuovány v Protivíně a dalších jihočeských obcích.
- 16.00 – Pražská povodňová komise rozhodla o tom, že se zavřou protipovodňová vrata u hotelu Four Seasons a postaví se bariéry u Národního divadla.
- 22.00 – Podle expertů Ústřední protipovodňové komise budou škody napáchané letošními povodněmi větší než ty, které způsobily záplavy na jaře 2006. Měly by tedy překonat 5,6 miliardy korun.
Pondělí 29. června 2009
- 0.30 – Otava kulminovala v Písku. Přestože panovaly obavy, kam až voda vystoupá, nakonec se nedotkla ani připravených zátarasů.
- 1.00 – Na jihu Čech byl podle Vodohospodářského informačního portálu vyhlášen na čtyřech místech třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení, a na dalších dvou druhý stupeň – pohotovost. Druhý stupeň platil i na jednom místě na Plzeňsku a na severní Moravě.
- 10.00 – Meteoroložka Dagmar Honsová uklidňovala, že Čechy bouřky v pondělí nezasáhnou. Odpoledne ale předpověď změnila a upozornila, že místy v Česku naprší až 40 mm.
- 12.00 – České dráhy upřesnily počet tratí, které byly stále mimo provoz. Kvůli povodním byla stále zavedena náhradní autobusová doprava na čtyřech tratích na Novojičínsku a Valašskomeziříčsku. Na koridoru do Ostravy byl provoz obnovený pouze po jedné koleji. Voda zpozdila až o dvě hodiny vlaky z Polska.
- 13.00 Přívalový liják postihl město Moravská Třebová, podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu ve městě spadlo 78 mm srážek, z toho během jedné hodiny 70 mm. Velké škody však příval nezpůsobil. Lokální záplavy postihly i další obce na Svitavsku a Orlickoústecku.
- 15.00 Bouřka zasáhla okresy Jihlava a Havlíčkův Brod. Jen v Poříčí mělo pět domů vyplavené sklepy.
- 18.00 Bouřka zasáhla jih Čech. Hasiči čerpali vodu ze sklepů v Hluboké nad Vltavou a na Lišovsku. Strom zastavil dopravu mezi Týnem nad Vltavou a Veselím nad Lužnicí.
Úterý 30. června 2009
- 10.00 Hladiny řek na Jesenicku postupně klesaly. Nejvyšší stupně povodňového nebezpečí platily stále na jihočeské Blanici na odtoku z Husinecké přehrady, v Bavorově a Heřmani. Řeka již klesala.
- 11.00 Až do večera 3. července prodloužili meteorologové výstrahu před nebezpečím bouřek s intenzivními dešti, objevit se mohly v kterémkoli kraji. Naopak pouze pro Jihočeský kraj platila do pátečního večera výstraha před povodněmi. Na Jesenicku nadále trval stav nebezpečí.
- 13.00 Energetikům se již podařilo obnovit dodávku elektrické energie v naprosté většině obcí na Jesenicku. Bez dodávek zůstali pouze lidé, jejichž domy či elektroinstalace byly ve stavu, který zapojení elektřiny ještě nedovoloval. Některé domácnosti byly bez dodávek plynu.
- 14.00 Královéhradeckým a Pardubickým krajem postupovaly silné bouřky doprovázené dalšími nebezpečnými jevy. Na Tiché Orlici v Lichkově na Orlickoústecku byl v 16.45 dosažen první stupeň povodňové aktivity. Voda měla stoupat už jen málo a neměla překročit druhý stupeň povodňové aktivity.
- 15.00 Voda s bahnem po odpolední bouři zaplavila sklepy řady domů na Žďársku, Havlíčkobrodsku, Jihlavsku a Třebíčsku. Hasiči čerpali vodu a čistili zanesená koryta potoků, odstraňovali i spadlé stromy. Voda nevnikla do obytných částí domů a nikdo nebyl zraněn. Bouřky zastavily dopravu na dvou tratích v kraji. Na trati Kolín – Havlíčkův Brod spadlo ve stanici Okrouhlice trakční vedení. Na trati Jihlava – Okříšky se zase u obce Bransouze na Třebíčsku na trať sesula zemina a spadly stromy.
- 16.00 Nad Ústeckým krajem se odpoledne přehnala silná bouřka. Hasiči museli kvůli dešti a větru čerpat vodu ze sklepů, zprovozňovali ucpanou kanalizaci a odstraňovali spadlé větve a stromy na vozovku. Nejčastěji vyjížděli na Děčínsku, a to v osmi případech. Šestkrát zasahovali na Mostecku, po třech případech na Litoměřicku a Teplicku.
- 17.00 Na Novojičínsku pokračovalo odklízení následků záplav. V některých obcích trvaly velké problémy s dodávkou pitné vody. V důsledku její špatné kvality se zatím 13 lidí nakazilo průjmovým onemocněním. Moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas sdělil, že v nejbližších dnech bude na 44 místech Novojičínska provizorně obnoveno přemostění mostními konstrukcemi, které vlastní Správa státních hmotných rezerv.
Středa 1. července
- Hladiny řek pomalu klesaly.
- Po poledni přišel přívalový déšť, který hladiny řek opět zvedl.
Čtvrtek 2. července
- Před polednem přišla další bouře s přívalovým deštěm.
- 1. stupeň povodňové aktivity byl vyhlášen i v Krkonoších (Jilemnicko, Trutnovsko) a Děčín.
Pátek 3. července
- Přes noc opět potrápila voda jižní Čechy, musely být evakuovány dva dětské tábory a byl pohřešován jeden člověk.
- Tábor: voda zaplavila několik ulic, místy bylo více než půl metru vody.
- Kolem třinácté hodiny byla nalezena další oběť povodní. Jednalo se o muže z Borů, kterého spláchla voda při kontrole rybníka. Byla to už 14 oběť povodní v roce 2009.
Sobota 4. července
- První stupeň povodňové aktivity platil od rána na několika místech jižních Čech: na Vltavě od Lipenské přehrady až do Českých Budějovic, na celém úseku střední a dolní Lužnice a také na dolní Blanici. Prachatickem se ale odpoledne přehnal další přívalový déšť. Osmadvacet dětí a 12 dospělých z dětského tábora u Soumarského mostu se preventivně nastěhovalo do základní školy ve Volarech. Přívalové deště se objevily i na dalších místech Jihočeského kraje. V Temešváru na Písecku bylo naměřeno 44 mm srážek za hodinu. Na některých místech podle radarových záznamů mohlo spadnout až 70 mm srážek. Lokální přívalové deště s mohutnými srážkami se objevily také na Strakonicku.
- Odpoledne blesková povodeň rozvodnila hladiny řek Kamenice (během 20 minut o 170 cm), Ploučnice a Bystrá na Děčínsku a Českolipsku. Nejvíce zasaženy byly obce Srbská Kamenice, Janská, Markvartice a Horní a Dolní Habartice, kde s evakuací pomáhal vrtulník. Na Českolipsku byly největší problémy v okolí Kamenického Šenova a Nového Oldřichova. Říčka Bystrá v Novém Oldřichově překonala protipovodňové úpravy, které měly odolat stoleté vodě a zaplavila asi polovinu vesnice, hasiči museli evakuovat rodinu s malým dítětem. V Markvarticích se Bystrá rozlila až do šíře sta metrů. Na Děčínsku kvůli dešti musela být uzavřena zatopená silnice I/13 v České Kamenici. Voda zaplavila také ulici Vítězství přímo v Děčíně nebo silnice nižších tříd u Srbské Kamenice a obce Janská i řadu dalších míst.
- Situace se postupně zklidňovala na Vysočině. V povodí řeky Jihlavy panoval normální stav, nevyskytly se žádné enormní srážky jako v minulých dnech, které by zvedly hladinu toků. Na řece Oslavě pod přehradou Mostiště na Žďársku platil druhý povodňový stupeň. Přítok do nádrže však klesal, pohyboval se kolem 6 m³/s. Vodohospodáři z přehrady odpouštěli přibližně 20 m³/s kvůli preventivnímu uvolnění prostor v nádrži. Hladina byla 40 cm pod kótou přelivu, odpouštěním byla snížena o dalších asi 60 cm.[2]
Reference
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Povodeň v Česku (2009) na Wikimedia Commons
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.