FC Barcelona

FC Barcelona (celým názvem: Futbol Club Barcelona, zkráceně Barcelona či Barça) je profesionální španělský fotbalový klub sídlící ve městě Barcelona, v autonomním společenství Katalánsko. Od sezóny 1929 hraje v Primera División, španělské nejvyšší fotbalové soutěži. Domácím fotbalovým stadionem je Nou Estadi del Futbol Club Barcelona známý pod jménem Camp Nou s kapacitou téměř 100 tisíc diváků[4]. Klubové barvy jsou modrá a granátová.[1]

FC Barcelona
NázevFutbol Club Barcelona
PřezdívkaBlaugranas, Barça
ZeměŠpanělsko Španělsko
MěstoBarcelona
Založen29. listopadu 1899
Asociace RFEF
Barvymodrá a granátová ( )[1]
[[Soubor:Kit left arm.svg|top|{{#if: _fcbarcelona2021h|link=|alt=]]
Domácí dres
[[Soubor:Kit left arm.svg|top|{{#if: _fcbarcelona2021a|link=|alt=]]
Venkovní dres
[[Soubor:Kit left arm.svg|top|{{#if: _fcbarcelona2021t|link=|alt=]]
Alternativní
SoutěžPrimera División
2020/213. místo
StadionCamp Nou
Souřadnice41°22′33″ s. š., 2°3′8″ v. d.
Kapacita99 354 [2]
Vedení
Vlastníkčlenové klubu („socios“)[3]
PředsedaJoan Laporta (od 2021)
Trenér Xavi
Oficiální webová stránka
Největší úspěchy
Ligové tituly26× mistr Španělska
Domácí trofeje30× Copa del Rey
Copa de la Liga
13× Supercopa de España
Mezinárodní trofejePMEZ / Liga mistrů UEFA
Veletržní pohár
Pohár vítězů pohárů
Superpohár UEFA
MS ve fotbale klubů
Latinský pohár
Některá data mohou pocházet z datové položky.

FC Barcelona má na kontě mnohé úspěchy. Barcelona je šestadvacetinásobným mistrem Španělska a pětinásobným vítězem Ligy mistrů UEFA (v letech 1992, 2006, 2009, 2011, 2015). Nejvíckrát vyhrála Copa del Rey (30×) a španělský superpohár Supercopa de España (13×, naposledy v roce 2018). V roce 2009 a 2011 získala trofej Mistrovství světa ve fotbale klubů a mnohé další.[5]

Kromě fotbalového jsou v klubu i další týmy basketbalový, házenkářský, futsalový a hokeje na kolečkových bruslích. Od svého založení v roce 1899 má klub heslo: Més que un club (v překladu z katalánštiny: Víc než klub).

Historie

Sestava z roku 1910

Football Club Barcelona založil v roce 1899 Joan (Hans) Gamper. Gamper se do Barcelony přestěhoval kvůli svým podnikatelským aktivitám v roce 1898, kdy mu bylo 21 let. Švýcarský podnikatel zvolil za klubové barvy červenou a modrou, inspirován svým oblíbeným švýcarským fotbalovým klubem FC Basel 1893. Dalšími spoluzakladateli byli Walter (Gualteri) Wild, Lluis d’Ossó, přítomni byli také Bartomeu Terrados, Otto Kunzle, Otto Maier, Enric Ducal, Pere Cabot, Josep Llobet, John Parsons a William Parsons. Walter Wild, rodák z Anglie se stal prvním prezidentem klubu. V kombinaci s jeho hráčskými schopnostmi ho můžeme považovat za první klubovou legendu. První dres klubu byl napůl sešitý z barev purpurové a modré. Trenýrky byly bílé.

Na počátku existence používala Barcelona jako svůj znak oficiální městský znak Barcelony, aby demonstrovala své spojení s městem. V roce 1910 usoudilo vedení, že klub potřebuje vlastní znak, a vypsalo výběrovou soutěž. Tu vyhrálo logo anonymního přispěvatele, které se s malými úpravami zachovalo dodnes (viz kapitolu Znak). Historicky první utkání sehrála FC Barcelona proti skupině anglických přistěhovalců, prohrála 1:0. Roku 1909 získal klub první oficiální hřiště s kapacitou 6000 diváků. V počáteční éře vyhrál klub několikrát katalánský pohár (první v roce 1901) a čtyřikrát dokázal zvítězit ve španělském mistrovství. První trofej získal roku 1901, kdy vyhrál Copa Macaya. O rok později hrál hned v prvním ročníku finále Copa del Rey, kde podlehl Clubu Vizcaya.

Z Les Corts na Camp Nou (1922–1957)

„Zlatá éra“ klubu trvala od roku 1919 do roku 1929. Během této doby zůstávala Barcelona prakticky neporažena na domácí půdě. V roce 1922 byl slavnostně otevřen stadion Les Corts a klub na něm zvítězil ve vůbec prvním ročníku La ligy v roce 1929. Stadion se otevíral s kapacitou 20 000 diváků, později byla rozšířena na 60 000 diváků. Přezdívalo se mu Katedrála fotbalu. V této době hrály v klubu hvězdy jako Samitier, Alcántara, Zamora, Sagi, Piera či Sancho.

V roce 1930 však přišly těžké časy, kdy klub přišel o svou chloubu – stadion Les Corts, který obsadil fašistický diktátor Primo de Rivera, jenž si ze stadionu udělal tábor pro občanskou válku. Poprvé se tak projevila zášť politické moci vůči Barceloně. Hlavním důvodem byla příslušnost klubu ke Katalánsku. Mnoho členů klubu bylo pronásledováno, někteří byli zatčeni. Konce největšího teroru se členové klubu dočkali až po konci občanské války, kdy počet členů klesl o 75 % a zázemí klubu dokonce postihlo ostřelování bombami.

Klubu se však podařilo vstát z popela a v sezóně 1944/45 získal svůj druhý titul, který byl záhy následován dalšími. Počet členů se oproti předválečnému zdvojnásobil. Do roku 1957 měla Barcelona na kontě šest mistrovských titulů, více než dvacet titulů katalánských a 13 vítězství v Copa del Rey. V roce 1950 přišel do týmu Ladislav Kubala a tým i s jeho podporou získal v sezóně 1952/53 první mistrovský „double“.

Víc než klub (1957–1974)

„Víc než klub“ je napsáno na tribuně

Ve 40. letech se objevily myšlenky, že stadion v Les Corts nebude dostačující pro potřeby tak velkého klubu, jako je Barcelona. V roce 1953 tak tehdejší prezident Francesc Miró-Sans nechal zahájit stavbu nového stadionu s názvem Camp Nou s kapacitou přes 98 000 diváků. Stadion byl slavnostně otevřen 24. září 1957. Otevření účinkovalo jako pokropení živou vodou a úspěchy se dostavily velmi brzy. Již v následujících dvou sezónách získal klub titul a na mezinárodní scéně vyhrála Barcelona taktéž dvakrát po sobě, v letech 1958 a 1960, Pohár veletržních měst. Ten pak vyhrála ještě roku 1966 a se třemi vítězstvími ji v dnes již neexistující soutěži nikdo nepředstihne.

V 60. letech se u fanoušků začala stále více projevovat nejen sportovní, ale i sociální příslušnost ke klubu. Barcelona se stala národním symbolem „utlačovaného“ katalánského lidu. V roce 1968 prohlásil tehdejší prezident klubu Narcís de Carreras při svém vřelém přivítání po příchodu, že „Barca je víc než jen klub“, což přesně vyjadřuje její spojitost s lidmi v Katalánsku. Toto heslo se ujalo jako oficiální a dnes jej lze vidět na hlavní tribuně stadionu Camp Nou. Po sportovní stránce se však klub potýkal s neúspěchy, kdy nedokázal sesadit tehdy fenomenální Real Madrid z mistrovského trůnu. Dařilo se mu alespoň v domácím poháru, kde si připsal dalších pět vítězství.

V roce 1973 byl do klubu z Ajaxu Amsterdam přiveden nizozemský ostrostřelec Johan Cruijff, díky němuž získala Barcelona po dlouhých čtrnácti letech znovu mistrovský titul. S příchodem Cruijffa se změnila hra klubu k nepoznání, tým předváděl ofenzivní fotbal, který byl označován za nejhezčí na světě.

Na podzim roku 1974 proběhly oslavy 75. výročí založení klubu, kde se ukázal sociální význam Barcelony. Na oslavy dorazilo množství umělců, vznikaly chorály, plakáty a odehrála se různá setkání hráčů s diváky. Vznikl také oficiální chorál klubu Cant del Barça.

Nová strategie (1974–1990)

S příchodem nového prezidenta Josep Lluís Núñez i Clemente se mění strategie a politika klubu. Núñez přišel 1. července 1978, tedy po odchodu hvězdy Johana Cruijffa. Hlavním cílem je nyní stabilizace klubu a práce s vlastními odchovanci. Vzniká nová fotbalová akademie. Počet členů klubu se vyšplhal až na 700 tisíc v roce 1993. Na sportovním poli dochází k lehkému útlumu, zejména na domácí scéně, kde klub získal pouze jeden mistrovský titul v roce 1985. V domácím poháru Copa del Rey však získává hned pět trofejí a v roce 1990 jich na kontě má už 23.

Na mezinárodní scéně se daří o mnoho lépe. Klub se kvůli neúspěchům nedostává do Poháru mistrů evropských zemí, ale hned třikrát vítězí v Poháru vítězů pohárů. Ve své strategii však Núñez jednou poleví, a to když na nátlak fanoušků za miliardu pessos přivádí v roce 1982 argentinskou superhvězdu Diega Maradonu. Ten však vydrží v klubu pouze do roku 1984, kdy odchází do italského SSC Neapol.

Dream Team (1990–1994)

José Mari Bakero

Když prezident Josep Bugladin Núñez i Clemente měnil sportovní strategii klubu, prohlásil, že to bude velmi bolestné. „Je možné, že deset let nevyhrajeme titul. Je to sice tvrdá cena, ale na konci bude stát vysněný tým.“ Nemýlil se. Barcelona sice vyhrála mezi lety 1974 a 1990 pouze jeden titul, ale na počátku 90. let povstal tým snů.

V roce 1986 prohrála Barcelona ve finále Poháru UEFA a nedůvěra fanoušků rostla. Ovšem bylo znatelné, že výkony klubu jdou vzhůru. Trenérského kormidla se chopila bývalá superhvězda Johan Cruijff. Barcelona dokázala čtyřikrát v řadě zvítězit v Primera División. V klubu dominovaly hvězdy jako Josep Guardiola, José Mari Bakero, Ronald Koeman či Hristo Stoičkov. Tito hráči pak v sezóně 1991/92 získali tři velevýznamné trofeje. Po mistrovském titulu v Primera División následovala vyřazovací část nultého ročníku Ligy mistrů. Ze semifinálové skupiny (odkud postupoval pouze vítěz) přešla s přehledem přes trojici Sparta Praha, Benfica Lisabon a Dynamo Kyjev. Ve finále pak potkala italskou Sampdorii Janov. V základní hrací době skončil zápas bez gólů. V prodloužení pak rozhodl Ronald Koeman gólem ve 112. minutě o premiérovém vítězství Barcelony v Lize mistrů. Vítězstvím se zároveň kvalifikovala do souboje o další významnou trofej – Superpohár UEFA. Tam se potkala s vítězem Poháru UEFA, kde ve dvou zápasech (1:1/2:1) porazila německý Werder Brémy. Získala tak už třetí trofej v sezóně, což se jí do té doby nepodařilo.

Od Nizozemce k Nizozemci (1994–2008)

Úspěch „týmu snů“ na počátku 90. let byl obrovský a přilákal Barceloně po světě miliony fanoušků. Prohrané finále Ligy mistrů 1993/94 v řeckých Aténách však znamenalo konec této druhé zlaté éry. V klubu byl znát přetlak hvězd a napětí, které vyústilo odchodem trenéra Cruijffa během sezóny 1995/96. Po něm se v klubu vystřídalo během sedmi let hned šest trenérů. Barcelona získala v roce 1997 ještě jednou a naposledy Pohár vítězů pohárů, ale byl znát její celkový ústup z absolutní špičky evropského fotbalu.

Klub však dokázal těžit ze svého postavení a na domácí půdě se mu podařilo posbírat po dvou titulech mistra v letech 1998 a 1999 i stejný počet vítězství ve španělském poháru Copa del Rey v letech 1997 a 1998. V roce 2000 odešel nejdéle sloužící prezident v historii (22 let) Josep Lluís Núñez i Clemente. Přespříští prezident klubu Joan Laporta pak znovu mění strategii a místo starších hvězd typu Luise Figa či Patricka Kluiverta přivádí Ronaldinha, Samuela Eto’a a Deca.

Tento tým již pod vedením nizozemského kouče Franka Rijkaarda nečeká na úspěch dlouho. Již v sezóně 2004/05 vítězí v Primera División a připisuje si šesté vítězství v Supercopa de España. V následující sezóně dokonce podruhé triumfuje v Lize mistrů a s obhajobou trofejí za Primera División a Španělský superpohár získává „treble“. Je nutno doplnit, že ve finále ligy mistrů ve francouzském Stade de France porazila anglický Arsenal 2:1. V roce 2006 pak Barcelona podepisuje sponzorský kontrakt s neziskovou organizací UNICEF a jako první klub světa za hlavní reklamu na dresu neinkasuje peníze, naopak přispívá částkou 20 milionů eur ročně.

Zlaté dítě Pep Guardiola a fantom Messi (2008–2012)

Se závěrem sezóny 2007/08 poměrně nečekaně skončil v klubu kouč Frank Rijkaard, který v klubu působil pět let. S ním odešly i pilíře útočné hry týmu – Ronaldinho[6] a Deco, které nedlouho na to následoval i kamerunský ostrostřelec Eto’o. Prezident Joan Laporta se odhodlal k riskantnímu tahu a angažoval trenéra B-týmu Barcelony Josepa „Pepeho“ Guardiolu.[7] Tento kouč byl známý svým dosti benevoletním přístupem k hráčům (což byl důvod, proč někteří tento tah kritizovali). Do pozice tahouna týmu dosadil velmi nadaného argentinského technika Lionela Messiho. Pilíře nově vzniklého týmu tvořili Andrés Iniesta, Xavi, obránce Carles Puyol, Dani Alves a brankář Víctor Valdés. Takto vzniklý tým se brzy ukázal jako „fotbalová symfonie“.

Nejlepší rok v klubové historii – 2009

Příchod Josepa Guardioly na post prvního kouče na počátku sezóny 2008/09 účinkoval jako pokropení živou vodou. Tento energický kouč dovedl tým k nejúspěšnější sezóně v historii klubu, když se mu podařilo nejprve získat španělský „double“ (vítěz ligy i poháru), poté potřetí triumfovat v Lize mistrů, následně zvítězit jak v evropském, tak španělském Superpoháru a nakonec dovršit sezónu snů ziskem titulu Mistra světa klubů. Zisk šesti trofejí znamenal pro Barcelonu obrovský příval podpory fanoušků i mezinárodního uznání, respektu a autority. Navíc se nyní již světovým superhvězdám v čele s Messim, Xavim a Iniestou podařilo zvítězit na hřišti svého největšího rivala Realu Madrid 6:2,[8] což byla pro „Bílý balet“ dosud největší domácí porážka v El Clásico. Vítězství nad Manchesterem United v Lize mistrů a Estudiantes de La Plata na Mistrovství světa klubů se odrazily v přílivu financí i nových členů (za rok 2009 jich přibylo 170 tisíc). Barcelona tak v tomto roce vyhrála všechny soutěže, kterých se účastnila – španělský klub nemůže momentálně získat více než šest trofejí. Navíc Lionel Messi byl za rok 2009 oceněn ziskem Zlatého míče a stal se fotbalistou světa podle FIFA.

Nová fotbalová dynastie

Toho, čeho jsme v minulosti byli svědky třeba v podání Realu Madrid nebo AC Milán, se nyní odehrává v Barceloně. Klub přepisuje historii pod koučem Guardiolou a s fenomenální trojicí Messi, Xavi, Iniesta. Zdatně jim sekunduje zbytek týmu – Valdés, Puyol, Abidal, Piqué, Pedro, Villa a mnozí další. Již dnes, když slyšíte tato jména, víte, že se jedná o legendy.

V sezóně 2009/10 dokráčel klub až de semifinále Ligy mistrů, kde byl vyřazen pozdějším vítězem Interem Milán. Na domácí scéně se mu podařilo obhájit titul v Primera División, v pořadí už dvacátý.[9] Lionel Messi byl opět oceněn jako nejlepší hráč světa,[10] jako první vítěz v anketě nově vzniklé sloučením dvou dosud nejvýznamnějších. To však není všechno: na prvních třech místech se umístili jen hráči Barcelony – Messi, Xavi, Iniesta.

Následující sezóna dopadla pro klub opět skvěle, když se ve třech soutěžích potýkal s velmi silným rivalem Realem Madrid. Ve Primera División dokázala Barcelona zvítězit rozdílem čtyř bodů již několik kol před koncem. V Lize mistrů na sebe tito soupeři narazili v semifinále, i tady dokázala Barcelona svého rivala přetlačit celkovým skóre 3:1. Ve finále pak pohodlně porazila Manchester United a dokráčela si pro svůj historicky čtvrtý triumf – třetí za posledních šest let. Jediné, čím se doposud rok 2011 liší od roku 2009, je prohra ve finále domácí poháru Copa del Rey právě s Realem Madrid. Real vyhrál zápas v prodloužení, když ve 103. minutě rozhodl svým gólem Cristiano Ronaldo. Barcelona si tak na svůj 26. domácí pohár musí ještě počkat.

Sezona 2011/12

Oslava gólu

Ročník začal pro Barcelonu velmi dobře. V letním období získala dvě velké posily. Francesc Fàbregas přišel po dlouhém jednání z Arsenal FC za 29 milionů €[11] a v klubu se uvedl velmi dobře, když v prvních čtyřech kolech Primera División 2011/12 dal vždy gól. Druhou posilou byl chilský útočník Alexis Sánchez, který přišel posílit útok z italského Udinese Calcio za 26 milionů €[12].

I s těmito hráči vstoupil klub do sezony dvojzápasem o Supercopa de España 2011, čili španělský Superpohár s Realem Madrid. Po úvodní remíze 2-2 na hřišti Realu[13] přišla domácí výhra 3-2, kterou dvěma góly počvtrté v historii[14]. Den před utkáním se konal los nového ročníku Ligy mistrů, kde byl Barceloně nalosován mimo jiné i český mistr FC Viktoria Plzeň[15]. Při této příležitosti byl nejlepším hráčem Evropy za sezonu 2010/11 vyhlášen Lionel Messi[16].

Týmové foto po vítězství ve finále MS klubů 2011.

Vítězství v Lize mistrů UEFA 2010/11 přineslo Barçe kromě účasti v Superpoháru UEFA i účast na Mistrovství světa klubů 2011, do jehož semifinále byla nasazena. Po vítězství 4-0 nad Al-Sadd, vítězem Ligy mistrů AFC, si stejným rozdílem poradila se Santos FC, který vyhrál Copa Libertadores 2011 a získala podruhé v historii titul z tohoto prestižního podniku.[17] V semifinálovém utkání se zranil David Villa, který do zbytku sezony nenastoupil.

Sezona 2011-12 naznačila, že Barcelona není neporazitelným tým. V semifinále Ligy mistrů 2011/12 podlehla přes lepší výkon dobře bránící Chelsea a nestala se prvním klubem, který dokázal trofej obhájit.[18] Lionel Messi tak alespoň překonal střelecký rekord soutěže, když se trefil celkem čtrnáctkrát. O titul v Primera División a o sérii tří vítězství jí zase připravil Real Madrid. Věčný rival zvítězil při derby El-Clásico na Nou Campu[19] a vytvořil si rozhodující náskok, který Barca nedokázala stáhnout. Čest klubu tak opět zachraňoval svými góly Lionel Messi, který po dvou letech získal Pichichi Trophy, a to s rekordními 50 brankami.[zdroj?] Nikomu před ním se v předních světových soutěžích nepodařilo této mety dosáhnout.[20] Ve všech soutěžích, kterých se lotos Barcelona účastnila pak vstřelil 73 branek a překonal letitý rekord Gerda Müllera, který v sezoně 1972/73 vstřelil 68 branek.Lionel Messi je nejlepší hráč historie fotbalu[21]

Ten poslední přidal ve finále Copa del Rey 2011/12, kde Barça porazila Athletic Bilbao. V souboji dvou nejúspěšnějších klubů soutěže zvítězila 3-0 a získala v ní 26. vítězství. Tento zápas byl zároveň posledním pro Josepa Guardiolu, nejúspěšnějšího trenéra v historii klubového fotbalu, který během 4 sezon na lavičce katalánského klubu získal neuvěřitelných 14 trofejí.[22][23] S jeho odchodem končí i slavná éra klubu. O navázání na ní se od sezony 2012/13 pokoušel nový trenér Tito Vilanova. zařídil především Lionel Messi. Pro Barcu to bylo jubilejní 10. vítězství v této soutěži, přičemž této mety dosáhl jako první klub[24]. Neuběhly ani dva týdny a Barcelona slavila další triumf. V utkání o Superpohár UEFA, kde se střetla s portugalským vítězem Evropské ligy 2010/11 FC Porto, zvítězila pohodlně 2-0 a v soutěž vyhrála

Roky po Guardiolovi

Sezóna 2012/13

Lionel Messi, šestinásobný vítěz Zlatého míče (2009, 2010, 2011, 2012, 2015, 2019) a historicky nejlepší střelec Barcelony. V rámci všech soutěží vstřelil 672 gólů.[25]

Nový trenér Tito Vilanova do sezony nevstoupil dobře, když se mu nepodařilo získat španělský Superpohár, kde Barcelona podlehla Realu Madrid. Celkově se dá tato sezona považovat za velice rozporuplnou. Messi sice na začátku nového roku počtvrté uspěl v anketě Zlatý míč, ale jeho forma pomalu upadala a už se netěšil takovým úspěchům jako pod Guardiolou. I samotná hra už nebyla zdaleka tak efektivní, ale Barca byla stále velice obávaným klubem a dokráčela až do semifinále Ligy mistrů. Tam po porážkách 0:4 na stadionu Alianz Area a 0:3 na Camp Nou vypadla s Bayernem Mnichov, který následně celou soutěž vyhrál.

V Copa del Rey Barcelona vypadla také v semifinále, kde ji ve vyrovnaném dvojzápase porazil Real Madrid, který pak ve finále podlehl Atléticu Madrid. První trofej za Tita Barcelona nakonec získala, když vyrovnala rekord Realu Madrid (100 bodů) a zvítězila v tomto ročníku La Ligy. Tento pohár byl nakonec Titův poslední, jelikož kvůli zdravotním potížím ze své funkce odstoupil a nahradil ho Gerardo Martino.

Sezóna 2013/14

Klub na sebe v létě upoutal pozornost, když za minimální mzdu poslal do Atlética Madrid svého útočníka Davida Villu a za obrovskou sumu přivedl mladého a talentovaného Neymara. Právě díky gólu tohoto Brazilce se jim podařilo zvítězit v Superpoháru nad Atléticem Madrid. Zajímavé je, že za Atlético se prosadil právě David Villa. Hned po výhře v Superpoháru začala dělat Barcelona svým fanouškům radost, jelikož zažila nejlepší start v historii La Ligy, když první polovinou sezony prošla pouze s jednou porážkou a dvěma remízami.

I přes skvělé výsledky byla však hra velice kritizovaná a ani trápící se Messi s tím nedokázal nic udělat. Upadnutí jeho formy se projevilo, když Zlatý míč 2013 vyhrál Cristiano Ronaldo a přerušil tak Messiho čtyřletou dominanci. Druhou polovinu sezony došlo na slova kritiků a Barceloně se začalo všechno hroutit. V Lize mistrů sice prošla přes Manchester City FC, ale už ve čtvrtfinále po výsledcích 1:1 a 1:0 vypadla s Atléticem Madrid. V lize jejich výsledky taky upadaly, avšak o titul bojovali až do posledního zápasu, kde se jim však nepodařilo porazit Atlético a skončili tak na druhém místě právě po méně slavném madridském klubu.

I v Copa del Rey bojovala Barcelona doslova do posledních minut. Dostali se totiž až do finále, jenže vyrovnaný zápas pár minut před koncem rozhodl Gareth Bale a pohár tak získal Real Madrid. Barcelona tedy po dlouhé době zažila sezonu bez trofeje, což vedlo k okamžitému odvolání Gerarda Martina. Místo něj z Celty Vigo přivedlo vedení Luise Enriqueho.

Éra Luise Enriqueho

Sezóna 2014/15

Po neúspěšné sezoně bylo jasné, že klub čeká přestavba. Luis Enrique Martínez García se zbavil nejdřív náhradníka Alexise Sáncheze a poté i Cesca Fabregase. Klub navíc opustili i Víctor Valdés, Manuel Pinto a Carles Puyol. Místo nich klub za rekordní částku přivedl Luise Suáreze, Ivana Rakitiče, Claudia Brava, Marc-Andrého ter Stegena, Thomase Vermaelena a Jérémy Mathieua. Barcelona prošla přestavbou a do sezony vstoupila velice dobře.

Hned v prvních měsících velice zářil právě Neymar, jehož přestup byl do té doby spíše kritizován. I Lionel Messi po dvou letech nalezl svou ztracenou formu a všechno se začalo vyvíjet ve prospěch katalánského velkoklubu. Trenér navíc dával spoustu šancí mladým hráčům z B-týmu, což se ale mnohým fanouškům nelíbilo. Když však klub ke konci října podlehl Realu Madrid, forma značně upadla a fanoušci už opět očekávali sezonu bez trofejí.

Po potupné prohře 0:1 s Realem Sociedad se však situace začala měnit. Hra se zlepšila, rozstřílel se i klíčový hráč Lionel Messi. V březnu 2015 klub navíc díky brankám Jéremyho Mathieua a Luise Suáreze dokázal porazit Real Madrid a se čtyřbodovým náskokem nad odvěkým rivalem byl na dobré cestě k vítězství v La Lize. Titul byl zajištěn v předposledním kole 17. května 2015 při vítězství 1:0 proti Atléticu Madrid. Vítězný gól vstřelil Lionel Messi.[26] Ve finále španělského poháru se po úžasné sólové akci prosadil Lionel Messi, na nějž navázal Neymar a v závěru přidal další gól opět Messi. Katalánci tedy ve finále zvítězili 3:1. Barceloně se také podařilo vyhrát Lize mistrů UEFA 2014/15, ve finále porazila Juventus FC díky gólům Ivana Rakitiće, Luise Suáreze a Neymara. Zápas skončil 3:1 pro Barcelonu a díky tomu znovu vyhrála treble. Stala se tak prvním klubem historie, který tohoto úspěchu dosáhl dvakrát.

Messi, Neymar a Suárez navíc v sezóně společně nastříleli 122 branek a pokořili tak španělský rekord. Konec sezony se i přes velké soutěžní úspěchy nesl ve smutném duchu, jelikož se naplnil dlouho očekávaný přestup a klub opustila jedna z jeho největších legend- Xavi. Nutno ale podotknout, že mu klub během posledního ligového zápasu připravil ohromnou rozlučku.

Sezóna 2015/16

Klub nevstoupil do sezóny vůbec dobře, když v přípravných přátelských zápasech prohrál s nejdříve s Manchesterem United, Chelsea, ale poté i Fiorentinou. Nutno ale podotknout, že do těchto zápasů nezasáhly hvězdy jako Messi, Neymar, Mascherano, Bravo nebo Alves, kteří si prodloužili dovolenou díky své účasti na Copa América 2015. Prvním oficiálním zápasem sezóny byl Superpohár UEFA 2015, kde Barcelona vyzvala Sevillu a když už se zdálo, že Sevilla opravdu otočí náskok Barcelony 4:1, v prodloužení rozhodl svým gólem Pedro a zápas skončil 5:4 pro katalánský celek. Krátce poté Barcelona nastoupila do dvojzápasu o španělský Superpohár proti Athletic Bilbau. První zápas se hrál venku a k překvapení všech skončil 4:0 pro Athletic. V odvetě Barcelona nedokázala náskok soupeře stáhnout, zápas skončil 1:1.

Krátce poté klub opustil Pedro, který zamířil do Chelsea FC, jelikož toužil po větším prostoru. Barcelona přes léto naopak získala Ardu Turana z Atletica Madrid a Aleixe Vidala ze Sevilly. Oba hráči na svůj start ale museli počkat až do příštího přestupového období díky zákazu přestupů, který byl Barceloně udělen. Z B-týmu Luis Enrique povolal útočníky Munira a Sandra, kteří mu sloužili jako náhradníci a Alena Halilovice, který byl ale obratem poslán na hostování do Sportingu Gijón.

I v domácí lize Barcelona zažila velice pomalý start. Vyhráli sice první čtyři zápasy v řadě, ale jejich výkony byly kritizovány. Jako první Barcelonu potrestala Celta Vigo, když Barcelonu ztrapnila výsledkem 4:1. Krátce nato se při zápasu s Las Palmas zranil Lionel Messi na dva měsíce a Barcelona utrpěla další porážku, tentokrát od Sevilly (1:2). Během zranění Lionela Messiho se Neymar a Suárez, ale také třeba do té doby nepříliš známý hráč Sergi Roberto, dostali do obrovské formy a odstartovali dlouhou vlnu skvělých výkonů, kterou završili vítězstvím 4:0 nad Realem Madrid na Santiagu Bernabeu. Dvakrát se do sítě konkurenta trefil Luis Suárez a po jednom gólu přidali Andrés Iniesta a Neymar. Barcelona si tak upevnila průběžnou první příčku v lize.

V prosinci navíc Barcelona již potřetí vyhrála Mistrovství světa klubů a stala se tak nejúspěšnějším klubem v dějinách této soutěže. Luis Suárez na turnaji nastřílel pět gólů a stal se nejlepším střelcem i hráčem turnaje. Barcelona tak zakončila rok 2015 s pěti ze šesti možných trofejí. Dalším úspěchem byl Zlatý míč, který v lednu 2016 vyhrál Lionel Messi a vylepšil tak svůj vlastní rekord v počtu vyhraných Zlatých míčů.

Sezóny 2017 - 2020

8. března 2017 Barcelona zaznamenala největší návrat v historii Ligy mistrů v osmifinálovém 16. kole Ligy mistrů 2016-17, když porazila Paris Saint-Germain 6:1[27], přesto, že první duel prohrála ve Francii se skóre 4:0 (celkové skóre 6-5).[28] 29. května 2017 byl bývalý hráč Ernesto Valverde jmenován nástupcem Luisa Enriqueho, který podepsal dvouletý kontrakt s opcí na další rok.[29]

20. září 2017 Barcelona vydala prohlášení, ve kterém zaujala stanovisko ke katalánskému referendu z roku 2017 a uvedla: "FC Barcelona bude při maximálním respektování svého rozmanitého souboru členů nadále podporovat vůli většiny obyvatel Katalánska, a bude to dělat občanským, mírovým a příkladným způsobem".[30] V den referenda požádal barcelonský výbor o odložení zápasu proti UD Las Palmas z důvodu násilí v Katalánsku, avšak žádost La Liga odmítla, a proto byl hrán za zavřenými branami.[31] Vítězem La Ligy v sezóně 2017-18 byla 9. května 2018 Barcelona, ​​která zvítězila nad Villarrealem 5:1[32] a stanovila tak nejdelší sérii bez prohry (43 zápasů) v historii La Ligy.

27. dubna 2019 získala Barcelona 26. titul v La Lize.[33] Titul v La Liga však zastínilo potupné vypadnutí z Ligy mistrů v semifinále s jejím pozdějším vítězem Liverpoolem. Barca prohrála druhý zápas 0:4[34] poté, co po domácím vítězství 3:0 měla postup na dosah.[35] 13. ledna 2020 bývalý trenér Realu Betis Quique Setién po prohře s Atlétikem Madrid ve španělském Superpoháru nahradil Ernesta Valverdeho a stal se novým hlavním trenérem Barcelony.[36] Barcelona byla na čele ligy, když vypuknutí pandemie koronavirus COVID-19 zastavilo celou soutěž. Posledním odehraných zápasů před nuceným přerušením bylo domácí vítězství 1:0 nad Real Sociedad 7. března 2020.[37] Liga se obnovila až v polovině června a po více než tříměsíční přestávce odehrála Barcelona první zápas až 13. června proti Mallorce. Po návratu na hřiště ale jejich výkonnost poklesla a nakonec 16. července prohrála ligový titul s Realem Madrid.[38] I přesto, že Katalánci prohráli boj o ligový titul, v Lize mistrů měli stále naději, protože zvítězili nad FC Neapol 3:1[39], což znamenalo, že nastoupí proti Bayernu Mnichov, který v sezoně zdolal Chelsea. Barca však uhrála jednu z najpotupnejších proher ve své historii s výsledkem 2:8.[40] Výsledek znamenal, že Barca se popáté za sebou nedostala do finále Ligy mistrů, když jednou postoupila do semifinále a čtyřikrát vypadla ve čtvrtfinálové fázi. Dne 17. srpna klub potvrdil, že Setién byl odvolán z funkce trenéra,[41] přičemž ze své funkce byl odvolán i fotbalový ředitel Eric Abidal.[42] O dva dny později byl Ronald Koeman jmenován novým hlavním trenérem Barcelony.[43] Tím se však změny neskončily. 27. října oznámil Josep Maria Bartomeu (vůči jeho osobě se veřejně ohradil i Leo Messi)[44] svou rezignaci na funkci prezidenta spolu se zbytkem představenstva.[45]

Kronika Futbol Club Barcelona

Kronika historie Futbol Club Barcelona

  • 1902 - Barcelona získává svou první trofej, vyhrává Copa Macaya. Založena soutěž Copa del Rey.
  • 1905 - První vítězství v Campionat de Catalunya, do zániku soutěže ji FCB vyhraje 23×
  • 1909 - Premiérová účast v celostátní soutěži. Šlo o královský pohár Copa del Rey. Vypadnutí v semifinále.
  • 1910 -  Copa del Rey (1. titul). Klub vyhrává svou skupinu a o pohár se dělí s Athletic Bilbao. Vítězství v Copa dels Pirineus
  • 1911 - Vyloučení z Copa del Rey. Vítězství v Copa dels Pirineus
  • 1912 -  Copa del Rey (2. titul). Vítězství v Copa dels Pirineus
  • 1913 -  Copa del Rey (3. titul). Klub vyhrává svou skupinu a o pohár se dělí s Real Unión. Vítězství v Copa dels Pirineus
  • 1914 a 1915 - neúčast v kterékoliv soutěži
  • 1916 - Semifinále Copa del Rey
  • 1919 - Finále Copa del Rey

  • 1920 -  Copa del Rey (4. titul).
  • 1922 -  Copa del Rey (5. titul). Slavnostně otevřen stadion Les Corts
  • 1924 - Semifinále Copa del Rey
  • 1925 -  Copa del Rey (6. titul).
  • 1926 -  Copa del Rey (7. titul).
  • 1927 - Semifinále Copa del Rey
  • 1928 -  Copa del Rey (8. titul). Ve třetím opakovaném finále s Real Sociedad
Založena Primera División
  • 1928-29 -  Mistr Primera División (1. titul).
  • 1929-30 - 2. místo v lize

  • 1930-31 - 4. místo v lize
  • 1931-32 - 3. místo v lize. Finalista Copa della Repubblica (Copa del Rey)
  • 1932-33 - 4. místo v lize
  • 1933-34 - 9. místo v lize
  • 1934-35 - 6. místo v lize
  • 1935-36 - 5. místo v lize. Finalista Copa della Repubblica (Copa del Rey)

  • 1939-40 - 9. místo v lize
  • 1940-41 - 4. místo v lize
  • 1941-42 - 12. místo v lize.  Copa del Generalísimo (9. titul)
  • 1942-43 - 3. místo v lize
  • 1943-44 - 6. místo v lize
  • 1944-45 -  Mistr Primera División (2. titul)
  • 1945-46 - 2. místo v lize. Vítěz Copa d'Or Argentina
  • 1946-47 - 4. místo v lize
  • 1947-48 -  Mistr Primera División (3. titul)
  • 1948-49 -  Mistr Primera División (4. titul). Vítěz Copa Eva Duarte
  • 1949-50 - 5. místo v lize

  • 1950-51 - 4. místo v lize.  Copa del Generalísimo (10. titul)
  • 1951-52 -  Mistr Primera División (5. titul).  Copa del Generalísimo (11. titul). Vítěz Copa Eva Duarte
 
  • 1952-53 -  Mistr Primera División (6. titul).  Copa del Generalísimo (12. titul). Vítěz Copa Eva Duarte
  • 1953-54 - 2. místo v lize. Finalista Copa del Generalísimo
  • 1954-55 - 2. místo v lize
  • 1955-56 - 2. místo v lize
  • 1956-57 - 3. místo v lize.  Copa del Generalísimo (13. titul)
  • 1957-58 - 3. místo v lize. Vítěz  Pohár veletržních měst (1. vítězství)
  • 1958-59 -  Mistr Primera División (7. titul).  Copa del Generalísimo (14. titul)
  • 1959-60 -  Mistr Primera División (8. titul). Vítěz  Pohár veletržních měst (2. vítězství)

  • 1960-61 - 4. místo v lize. Finalista Poháru mistrů evropských zemí
  • 1961-62 - 2. místo v lize. Finalista Pohár veletržních měst
  • 1962-63 - 6. místo v lize.  Copa del Generalísimo (15. titul)
  • 1963-64 - 2. místo v lize
  • 1964-65 - 6. místo v lize
  • 1965-66 - 3. místo v lize. Vítěz  Pohár veletržních měst (3. vítězství)
  • 1966-67 - 2. místo v lize
  • 1967-68 - 2. místo v lize.  Copa del Generalísimo (16. titul)
  • 1968-69 - 3. místo v lize. Finalista Poháru vítězů pohárů
  • 1969-70 - 5. místo v lize

  • 1970-71 - 2. místo v lize.  Copa del Generalísimo (17. titul)
  • 1971-72 - 3. místo v lize
  • 1972-73 - 2. místo v lize
  • 1973-74 -  Mistr Primera División (9. titul). Finalista Copa del Generalísimo
  • 1974-75 - 3. místo v lize
  • 1975-76 - 2. místo v lize
  • 1976-77 - 2. místo v lize
  • 1977-78 - 2. místo v lize.  Copa del Rey (18. titul)
  • 1978-79 - 5. místo v lize. Vítěz  Pohár vítězů pohárů (1. vítězství). Finalista Superpoháru UEFA
  • 1979-80 - 4. místo v lize

  • 1980-81 - 5. místo v lize.  Copa del Rey (19. titul)
  • 1981-82 - 2. místo v lize. Vítěz  Pohár vítězů pohárů (2. vítězství). Finalista Superpoháru UEFA
  • 1982-83 - 4. místo v lize.  Copa del Rey (20. titul).  Supercopa de España (1. titul).  Copa de la Liga (1. titul).
  • 1983-84 - 3. místo v lize. Finalista Copa del Rey
  • 1984-85 -  Mistr Primera División (10. titul). Finalista Supercopa de España
  • 1985-86 - 2. místo v lize.  Copa de la Liga (2. titul). Finalista Poháru mistrů evropských zemí. Finalista Copa del Rey
  • 1986-87 - 2. místo v lize
  • 1987-88 - 6. místo v lize.  Copa del Rey (21. titul). Finalista Supercopa de España
 
  • 1988-89 - 2. místo v lize. Vítěz  Pohár vítězů pohárů (3. vítězství). Finalista Superpoháru UEFA
  • 1989-90 - 3. místo v lize.  Copa del Rey (22. titul). Finalista Supercopa de España

  • 1990-91 -  Mistr Primera División (11. titul).  Supercopa de España (2. titul). Finalista Poháru vítězů pohárů.
  • 1991-92 -  Mistr Primera División (12. titul).  Supercopa de España (3. titul). Vítěz  Liga mistrů UEFA (1. titul). Superpohár UEFA (1. vítězství). Finalista Interkontinentálního poháru
  • 1992-93 -  Mistr Primera División (13. titul). Finalista Supercopa de España
  • 1993-94 -  Mistr Primera División (14. titul).  Supercopa de España (4. titul). Finalista Ligy mistrů UEFA
  • 1994-95 - 4. místo v lize
  • 1995-96 - 3. místo v lize.  Supercopa de España (5. titul). Finalista Copa del Rey
  • 1996-97 - 2. místo v lize.  Copa del Rey (23. titul). Vítěz  Pohár vítězů pohárů (4. vítězství). Superpohár UEFA (2. vítězství). Finalista Supercopa de España
  • 1997-98 -  Mistr Primera División (15. titul).  Copa del Rey (24. titul). Finalista Supercopa de España
  • 1998-99 -  Mistr Primera División (16. titul). Finalista Supercopa de España
  • 1999–2000 - 2. místo v lize

  • 2000-01 - 4. místo v lize
  • 2001-02 - 4. místo v lize
  • 2002-03 - 6. místo v lize
  • 2003-04 - 2. místo v lize
  • 2004-05 -  Mistr Primera División (17. titul).  Supercopa de España (6. titul)
  • 2005-06 -  Mistr Primera División (18. titul).  Supercopa de España (7. titul). Vítěz  Liga mistrů UEFA (2. titul). Finalista Superpoháru UEFA. Finalista mistrovství světa ve fotbale klubů
  • 2006-07 - 2. místo v lize
  • 2007-08 - 3. místo v lize
  • 2008-09 -  Mistr Primera División (19. titul).  Copa del Rey (25. titul).  Supercopa de España (8. titul). Vítěz  Liga mistrů UEFA (3. titul). Superpohár UEFA (3. vítězství). Mistrovství světa klubů (1. vítězství).
  • 2009-10 -  Mistr Primera División (20. titul).  Supercopa de España (9. titul).

  • 2010-11 -  Mistr Primera División (21. titul). Vítěz  Liga mistrů UEFA (4. titul). Finalista Copa del Rey
  • 2011-12 - 2. místo v lize.  Copa del Rey (26. titul).  Supercopa de España (10. titul). Superpohár UEFA (4. vítězství). Mistrovství světa klubů (2. vítězství).
  • 2012-13 -  Mistr Primera División (22. titul)
     Supercopa de España (11. titul).

Úspěchy

Úspěchy A–týmu

Kontinentální medaile
Domácí medaile
  • Španělská nejvyšší fotbalová soutěž (Primera División; 26× vítěz)[50]
    • FC Barcelona: 1929, 1944/45, 1947/48, 1948/49, 1951/52, 1952/53, 1958/59, 1959/60, 1973/74, 1984/85, 1990/91, 1991/92, 1992/93, 1993/94, 1997/98, 1998/99, 2004/05, 2005/06, 2008/09, 2009/10, 2010/11, 2012/13[51], 2014/15, 2015/16, 2017/18, 2018/19
    • FC Barcelona: 1929/30, 1945/46, 1953/54, 1954/55, 1955/56, 1961/62, 1963/64, 1966/67, 1967/68, 1970/71, 1972/73, 1975/76, 1976/77, 1977/78, 1981/82, 1985/86, 1986/87, 1988/89, 1996/97, 1999/00, 2003/04, 2006/07, 2011/12, 2013/14, 2016/17
    • FC Barcelona: 1931/32, 1942/43, 1956/57, 1957/58, 1965/66, 1968/69, 1971/72, 1974/75, 1983/84, 1989/90, 1995/96, 2007/08
  • Španělský fotbalový pohár (Copa del Generalísimo, Copa del Rey; 30× vítěz)[52]
    • FC Barcelona: 1910, 1912, 1913, 1920, 1922, 1925, 1926, 1928, 1942, 1951, 1952, 1952/53, 1957, 1958/59, 1962/63, 1967/68, 1970/71, 1977/78, 1980/81, 1982/83, 1987/88, 1989/90, 1996/97, 1997/98, 2008/09, 2011/12, 2014/15, 2015/16, 2016/17, 2017/18
  • Španělský ligový pohár (Copa de la Liga; 2× vítěz)[53]
    • FC Barcelona: 1982/83, 1985/86
  • Španělský Superpohár (Supercopa de España; 13× vítěz)[54]
    • FC Barcelona: 1983, 1991, 1992, 1994, 1996, 2005, 2006, 2009, 2010, 2011, 2013, 2016, 2018
Menší úspěchy
  • Pyrenees Cup (4× vítěz)[55][56]
    • FC Barcelona: 1910, 1911, 1912, 1913
  • Copa de Oro Argentina (1× vítěz)[57]
    • FC Barcelona: 1945
  • Copa Eva Duarte (3× vítěz)[54]
    • FC Barcelona: 1948, 1952, 1953
  • Pequeña Copa del Mundo de Clubes (1× vítěz)[58]
    • FC Barcelona: 1957
  • Campionat de Catalunya (23× vítěz)[59]
    • FC Barcelona: 1902, 1903, 1904/05, 1908/09, 1909/10, 1910/11, 1912/13, 1915/16, 1918/19, 1919/20, 1920/21, 1921/22, 1923/24, 1924/25, 1925/26, 1926/27, 1927/28, 1929/30, 1930/31, 1931/32, 1934/35, 1935/36, 1937/38
    • FC Barcelona: 1901, 1907/08, 1911/12, 1932/33, 1936/37
  • Mediterranean League (1× vítěz)[60]
    • FC Barcelona: 1937/38
  • Copa Catalunya (8× vítěz)[61]
    • FC Barcelona (kombinovaně s FC Barcelona „B“): 1990/91, 1992/93, 1999/00, 2003/04, 2004/05, 2006/07, 2012/13, 2013/14
  • Supercopa de Catalunya (2× vítěz)
  • Trofeo Teresa Herrera (5× vítěz)[64]
    • FC Barcelona: 1948, 1951, 1972, 1990, 1993
  • Copa Martini & Rossi (6× vítěz)
  • Trofeo Ramón de Carranza (3× vítěz)[71]
    • FC Barcelona: 1961, 1962, 2005
  • Trofeu Joan Gamper (42× vítěz)[72]
    • FC Barcelona: 1966, 1967, 1968, 1969, 1971, 1973, 1974, 1975, 1976, 1977, 1979, 1980, 1983, 1984, 1985, 1986, 1988, 1990, 1991, 1992, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019
  • Coupe Mohammed V (1× vítěz)[73]
    • FC Barcelona: 1969
  • Trofeo Festa d'Elx (3× vítěz)[74]
    • FC Barcelona: 1970, 1989, 2003
  • Trofeo Costa del Sol (1× vítěz)[75]
    • FC Barcelona: 1977
  • Trofeo Ciudad de Alicante (2× vítěz)[76]
    • FC Barcelona: 1983, 1987
  • Trofeo Ciudad de Zaragoza (1× vítěz)[77]
    • FC Barcelona: 1985
  • Trofeo Naranja (1× vítěz)[78]
    • FC Barcelona: 1987
  • Torneig Ciutat de Barcelona (1× vítěz)[79]
    • FC Barcelona: 1989
  • Trofeo Ciudad de Marbella (1× vítěz)[80]
    • FC Barcelona: 1993
  • Trofeo Ciutat de Lleida (1× vítěz)[81]
    • FC Barcelona: 1998
  • Amsterdam Tournament (1× vítěz)[82]
    • FC Barcelona: 2000
  • Franz Beckenbauer Cup (1× vítěz)
    • FC Barcelona: 2007[83]
  • Audi Cup (1× vítěz)
    • FC Barcelona: 2011[84]
  • Tournoi de Paris (1× vítěz)
    • FC Barcelona: 2012[85]
  • Trofeo Colombino (1× vítěz)[86]
    • FC Barcelona: 2014
  • International Champions Cup (1× vítěz)
    • FC Barcelona: 2017 USA[87]
  • La Liga-Serie A Cup (1× vítěz)
    • FC Barcelona: 2019[88]

Úspěchy mládeže

Kontinentální medaile
Domácí medaile
  • Španělská nejvyšší fotbalová soutěž do 19 let (dříve ligová soutěž / od roku 1995 jako turnaj Copa de Campeones; 4× vítěz)[90]
    • FC Barcelona: 1993/94, 2004/05, 2008/09, 2010/11
    • FC Barcelona: 1986/87, 1987/88, 1990/91, 1999/00
  • Španělská fotbalová ligová soutěž do 19 let (kvalifikace do soutěže Copa de Campeones; 11× vítěz)
    • FC Barcelona: 1999/00 (sk. 3), 2000/01 (sk. 3), 2004/05 (sk. 3), 2005/06 (sk. 3), 2008/09 (sk. 3), 2009/10 (sk. 3), 2010/11 (sk. 3), 2012/13 (sk. 3), 2013/14 (sk. 3), 2016/17 (sk. 3), 2017/18 (sk. 3)
  • Španělský fotbalový pohár do 19 let (Copa del Rey Juvenil; 18× vítěz)[91]
    • FC Barcelona: 1951, 1959, 1973, 1974, 1975, 1976, 1977, 1980, 1986, 1987, 1989, 1994, 1996, 2000, 2002, 2005, 2006, 2011

Hráči

Všechny hráče, kteří kdy hráli za FC Barcelona a na české verzi Wikipedie mají existující článek naleznete v Kategorii:Fotbalisté FC Barcelona

Současná soupiska

Španělské kluby jsou limitovány pravidly nařizující, že každý klub smí mít na soupisce pouze tři hráče, kteří mají občanství ve státech mimo Evropskou unii. Toto pravidlo se nevztahuje na hráče s dvojím občanstvím a na hráče z tzv. AKT (Africká, Karibská a Pacifická skupina států).

Současná soupiska

K 2. lednu 2022[92]

Číslo Pozice Hráč
1 B Marc-André ter Stegen
2 O Sergiño Dest
3 O Gerard Piqué (zástupce kapitána)
4 O Ronald Araújo
5 Z Sergio Busquets (kapitán)
6 Z Riqui Puig
7 Ú Ousmane Dembélé
8 O Dani Alves
9 Ú Memphis Depay
10 Ú Ansu Fati
11 Ú Yusuf Demir (na hostování z Rapidu Vídeň)
12 Ú Martin Braithwaite
13 B Neto
Číslo Pozice Hráč
14 Z Philippe Coutinho
15 O Clément Lenglet
16 Z Pedri
17 Ú Luuk de Jong (na hostování ze Sevilly)
18 O Jordi Alba (čtvrtý kapitán)
20 Z Sergi Roberto (třetí kapitán)
21 Z Frenkie de Jong
22 O Óscar Mingueza
23 O Samuel Umtiti
24 O Eric García
26 B Iñaki Peña
28 Z Nico González
30 Z Gavi
33 Ú Abde Ezzalzouli

Na hostování

Číslo Pozice Hráč
Z Miralem Pjanić (na hostování v Beşiktaşi do 30. června 2022)
Ú Antoine Griezmann (na hostování v Atléticu Madrid do 30. června 2022)
Číslo Pozice Hráč
Ú Francisco Trincão (na hostování ve Wolverhamptonu Wanderers do 30. června 2022)
Ú Rey Manaj (na hostování ve Spezii do 30. června 2022)

Realizační tým

Trenérský tým
Pozice Jméno
Hlavní trenér Xavi
Asistent trenéra Alfred Schreuder
Henrik Larsson
Trenér brankářů José Ramón de la Fuente
Kondiční trenér Albert Roca
Vedoucí mládeže Patrick Kluivert

Umístění v jednotlivých sezonách

Stručný přehled

Zdroj:[93]

Jednotlivé ročníky

Zdroj:[93]

Legenda: Z – zápasy, V – výhry, R – remízy, P – porážky, VG – vstřelené góly, OG – obdržené góly, +/− – rozdíl skóre, B – body, zlaté podbarvení – 1. místo, stříbrné podbarvení – 2. místo, bronzové podbarvení – 3. místo, červené podbarvení – sestup, zelené podbarvení – postup, fialové podbarvení - reorganizace, změna skupiny či soutěže

Španělsko (1929 – )
Sezóny Liga Úroveň Z V R P VG OG +/- B Pozice
1929 Primera División 11811343723+1425 1.
1929/30 Primera División 11811164636+1023 2.
1930/31 Primera División 1187744043-321 4.
1931/32 Primera División 11810444026+1424 3.
1932/33 Primera División 1187564234+819 4.
1933/34 Primera División 11880104240+216 9.
1934/35 Primera División 1229675544+1124 6.
1935/36 Primera División 12211293932+724 3.
Španělské soutěže se v letech 1936–39 nehrály, a to kvůli právě probíhající občanské válce.
1939/40 Primera División 12283113238-619 9.
1940/41 Primera División 12213185545+1027 4.
1941/42 Primera División 12683155766-919 12.
1942/43 Primera División 12614487750+2732 3.
1943/44 Primera División 12610885946+1328 6.
1944/45 Primera División 12617545030+2039 1.
1945/46 Primera División 12614754831+1735 2.
1946/47 Primera División 12614395942+1731 4.
1947/48 Primera División 12615746531+3437 1.
1948/49 Primera División 12616556636+3037 1.
1949/50 Primera División 126133106747+2029 5.
1950/51 Primera División 130163118361+2235 4.
1951/52 Primera División 13019569243+4943 1.
1952/53 Primera División 13019478243+3942 1.
1953/54 Primera División 130164107439+3536 2.
1954/55 Primera División 13017767539+3641 2.
1955/56 Primera División 13022356726+4147 2.
1956/57 Primera División 13016777037+3339 3.
1957/58 Primera División 13017496938+3138 3.
1958/59 Primera División 13024339626+7051 1.
1959/60 Primera División 13022268828+6046 1.
1960/61 Primera División 130136116247+1532 4.
1961/62 Primera División 13018488146+3540 2.
1962/63 Primera División 130119104536+931 6.
1963/64 Primera División 13019477438+3642 2.
1964/65 Primera División 130144125941+1832 6.
1965/66 Primera División 13016685127+2438 3.
1966/67 Primera División 13020285829+2942 2.
1967/68 Primera División 13015964829+1939 2.
1968/69 Primera División 130131074018+2236 3.
1969/70 Primera División 13013984031+935 4.
1970/71 Primera División 13019565022+2843 2.
1971/72 Primera División 13417984026+1443 3.
1972/73 Primera División 134181064121+2046 2.
1973/74 Primera División 13421857524+5150 1.
1974/75 Primera División 134157125736+2137 3.
1975/76 Primera División 13418796141+2043 2.
1976/77 Primera División 13418976934+3545 2.
1977/78 Primera División 13416994929+2041 2.
1978/79 Primera División 134166126937+3238 5.
1979/80 Primera División 134131294233+938 4.
1980/81 Primera División 134185116641+2541 5.
1981/82 Primera División 13419787540+3545 2.
1982/83 Primera División 134171076029+3144 4.
1983/84 Primera División 13420866228+3448 3.
1984/85 Primera División 134211126925+4453 1.
1985/86 Primera División 13418976136+2545 2.
1986/87 Primera División 144241556329+3463 2.
1987/88 Primera División 138159144944+539 6.
1988/89 Primera División 138231148026+5457 2.
1989/90 Primera División 138235108339+4451 3.
1990/91 Primera División 13825767433+4157 1.
1991/92 Primera División 13823968737+5055 1.
1992/93 Primera División 13825858734+5358 1.
1993/94 Primera División 13825679142+4956 1.
1994/95 Primera División 1381810106045+1546 4.
1995/96 Primera División 142221467239+3380 3.
1996/97 Primera División 142286810248+5490 2.
1997/98 Primera División 138235107856+2274 1.
1998/99 Primera División 13824778743+4479 1.
1999/00 Primera División 138197127046+2464 2.
2000/01 Primera División 138171298057+2363 4.
2001/02 Primera División 1381810106537+2864 4.
2002/03 Primera División 1381511126347+1656 6.
2003/04 Primera División 13821986339+2472 2.
2004/05 Primera División 13825947329+4484 1.
2005/06 Primera División 13825768035+4582 1.
2006/07 Primera División 138221067833+4576 2.
2007/08 Primera División 138191097643+3367 3.
2008/09 Primera División 138276510535+7087 1.
2009/10 Primera División 13831619824+7499 1.
2010/11 Primera División 13830629521+7496 1.
2011/12 Primera División 138287311429+8591 2.
2012/13 Primera División 138324211540+75100 1.
2013/14 Primera División 138276510033+6787 2.
2014/15 Primera División 138304411021+8994 1.
2015/16 Primera División 138294511229+8391 1.
2016/17 Primera División 138286411637+7990 2.
2017/18 Primera División 13828919929+7093 1.
2018/19 Primera División 13826939036+5487 1.
2019/20 Primera División 13825768638+4882 2.
2020/21 Primera División 13824778538+4779 3.
2021/22 Primera División 1 4 2 2 0 8 5 +3 8 7.

Účast v evropských pohárech

Zdroj:[46][47]

Ročník Soutěž Kolo Klub Doma Venku Celkem
1949 Latinský pohár Semifinále Stade de Reims 5:0 (Barcelona)
Finále Sporting CP 2:1 (Madrid)
1952 Latinský pohár Semifinále Juventus FC 4:2 (Paříž)
Finále OGC Nice 1:0 (Paříž)
1955/58 Veletržní pohár Základní skupina A Kodaň XI6:21:1 1. místo
Semifinále Birmingham City FC1:03:44:4 (3. zápas: 2:1)
Finále Londýn XI6:02:28:2
1958/60 Veletržní pohár 1. kolo Basilej XI5:22:17:3
Čtvrtfinále Inter Milán4:04:28:2
Semifinále Bělehrad XI3:11:14:2
Finále Birmingham City FC4:10:04:1
1959/60 Pohár mistrů evropských zemí 1. kolo PFK CSKA Sofia6:22:28:4
2. kolo AC Milán5:12:07:1
Čtvrtfinále Wolverhampton Wanderers FC4:05:29:2
Semifinále Real Madrid1:31:32:6
1960/61 Veletržní pohár 1. kolo Záhřeb XI4:31:15:4
Čtvrtfinále Hibernian FC3:24:47:6
1960/61 Pohár mistrů evropských zemí Předkolo Lierse SK2:03:05:0
1. kolo Real Madrid2:12:24:3
Čtvrtfinále Spartak Hradec Králové4:01:15:1
Semifinále Hamburger SV1:01:22:2 (3. zápas: 1:0)
Finále SL Benfica 2:3
1961/62 Veletržní pohár 1. kolo Západní Berlín XI3:00:13:1
2. kolo GNK Dinamo Zagreb5:12:27:3
Čtvrtfinále Sheffield Wednesday FC2:02:34:3
Semifinále FK Crvena zvezda4:12:06:1
Finále Valencia CF1:12:63:7
1962/63 Veletržní pohár 1. kolo CF Os Belenenses1:11:12:2 (3. zápas: 3:2)
2. kolo FK Crvena zvezda1:02:33:3 (3. zápas: 0:1)
1963/64 Pohár vítězů pohárů 1. kolo Shelbourne FC3:12:05:1
2. kolo Hamburger SV4:40:04:4 (3. zápas: 2:3)
1964/65 Veletržní pohár 1. kolo ACF Fiorentina0:12:02:1
2. kolo Celtic FC3:10:03:1
3. kolo RC Strasbourg Alsace2:20:02:2 (3. zápas: 0:0, HM)
1965/66 Veletržní pohár 1. kolo VV DOS7:10:07:1
2. kolo Royal Antwerp FC2:01:23:2
3. kolo Hannover 961:01:22:2 (3. zápas: 1:1, HM)
Čtvrtfinále RCD Espanyol1:01:02:0
Semifinále Chelsea FC2:00:22:2 (3. zápas: 5:0)
Finále Real Zaragoza0:14:24:3
1966/67 Veletržní pohár 2. kolo Dundee United FC1:20:21:4
1967/68 Veletržní pohár 1. kolo FC Zürich1:01:32:3
1968/69 Pohár vítězů pohárů 1. kolo FC Lugano3:01:04:0
2. kolo Volný los
Čtvrtfinále FK Lyn3:22:25:4
Semifinále 1. FC Köln4:12:26:3
Finále Slovan Bratislava 2:3
1969/70 Veletržní pohár 1. kolo Boldklubben 19134:02:06:0
2. kolo Győri ETO FC2:03:25:2
3. kolo Inter Milán1:21:12:3
1970/71 Veletržní pohár 1. kolo GKS Katowice3:21:04:2
2. kolo Inter Milán1:21:22:4
Superfinále Leeds United FC 2:1
1971/72 Pohár vítězů pohárů 1. kolo Lisburn Distillery FC4:03:17:1
2. kolo FC Steaua București0:11:21:3
1972/73 Pohár UEFA 1. kolo FC Porto0:11:31:4
1973/74 Pohár UEFA 1. kolo OGC Nice2:00:32:3
1974/75 Pohár mistrů evropských zemí 1. kolo FC Linz5:00:05:0
2. kolo Feyenoord3:00:03:0
Čtvrtfinále Åtvidabergs FF2:03:05:0
Semifinále Leeds United FC1:11:22:3
1975/76 Pohár UEFA 1. kolo PAOK FC6:10:16:2
2. kolo SS Lazio4:03:07:0
3. kolo Vasas SC3:11:04:1
Čtvrtfinále PFK Levski Sofia4:04:58:5
Semifinále Liverpool FC0:11:11:2
1976/77 Pohár UEFA 1. kolo CF Os Belenenses3:22:25:4
2. kolo KSC Lokeren2:01:23:2
3. kolo Östers IF5:13:08:1
Čtvrtfinále Athletic Bilbao2:21:23:4
1977/78 Pohár UEFA 1. kolo FC Steaua București5:13:18:2
2. kolo AZ Alkmaar1:11:12:2
3. kolo Ipswich Town FC3:00:33:3
Čtvrtfinále Aston Villa FC2:12:24:3
Semifinále PSV Eindhoven3:10:33:4
1978/79 Pohár vítězů pohárů 1. kolo FK Šachtar Doněck3:01:14:1
2. kolo RSC Anderlecht3:00:33:3
Čtvrtfinále Ipswich Town FC1:01:22:2 (v)
Semifinále KSK Beveren1:01:02:0
Finále Fortuna Düsseldorf 4:3 po prodl.
1979 Superpohár UEFA Finále Nottingham Forest FC1:10:11:2
1979/80 Pohár vítězů pohárů 1. kolo Íþróttabandalag Akraness5:01:06:0
2. kolo FC Aris Bonnevoie7:14:111:2
Čtvrtfinále Valencia CF0:13:43:5
1980/81 Pohár UEFA 1. kolo Sliema Wanderers FC1:02:03:0
2. kolo 1. FC Köln0:41:01:4
1981/82 Pohár vítězů pohárů 1. kolo PFK Botev Plovdiv4:10:14:2
2. kolo ASVS Dukla Praha4:00:14:1
Čtvrtfinále 1. FC Lokomotive Leipzig1:23:04:2
Semifinále Tottenham Hotspur FC1:01:12:1
Finále Standard Liège 2:1
1982 Superpohár UEFA Finále Aston Villa FC1:00:31:3
1982/83 Pohár vítězů pohárů 1. kolo Apollon Limassol8:01:19:1
2. kolo FK Crvena zvezda2:14:26:3
Čtvrtfinále FK Austria Wien1:10:01:1 (v)
1983/84 Pohár vítězů pohárů 1. kolo 1. FC Magdeburg2:05:17:1
2. kolo NEC Nijmegen2:03:25:2
Čtvrtfinále Manchester United FC2:00:32:3
1984/85 Pohár vítězů pohárů 1. kolo FC Metz1:44:25:6
1985/86 Pohár mistrů evropských zemí 1. kolo TJ Sparta ČKD Praha0:12:12:2 (v)
2. kolo FC Porto2:01:33:3 (v)
Čtvrtfinále Juventus FC1:01:12:1
Semifinále IFK Göteborg3:00:33:3 (5:4 pen.)
Finále FC Steaua București 0:0 (0:2 pen.)
1986/87 Pohár UEFA 1. kolo KS Flamurtari Vlorë0:01:11:1 (v)
2. kolo Sporting CP1:01:22:2 (v)
3. kolo Bayer 05 Uerdingen2:02:04:0
Čtvrtfinále Dundee United FC1:20:11:3
1987/88 Pohár UEFA 1. kolo CF Os Belenenses2:00:12:1
2. kolo FK Dynamo Moskva2:00:02:0
3. kolo KS Flamurtari Vlorë4:10:14:2
Čtvrtfinále Bayer 04 Leverkusen0:10:00:1
1988/89 Pohár vítězů pohárů 1. kolo Fram Reykjavík5:02:07:0
2. kolo Lech Poznań1:11:12:2 (5:4 pen.)
Čtvrtfinále Aarhus GF0:01:01:0
Semifinále CFKA Sredec Sofia4:21:16:3
Finále UC Sampdoria 2:0
1989 Superpohár UEFA Finále AC Milán1:10:11:2
1989/90 Pohár vítězů pohárů 1. kolo Legia Warszawa1:11:02:1
2. kolo RSC Anderlecht2:10:22:3
1990/91 Pohár vítězů pohárů 1. kolo Trabzonspor7:20:17:3
2. kolo Fram Reykjavík3:02:15:1
Čtvrtfinále FK Dynamo Kyjev1:13:24:3
Semifinále Juventus FC3:10:13:2
Finále Manchester United FC 1:2
1991/92 Pohár mistrů evropských zemí 1. kolo FC Hansa Rostock3:00:13:1
2. kolo 1. FC Kaiserslautern2:01:33:3 (v)
Základní skupina B AC Sparta Praha3:20:1 1. místo
SL Benfica2:10:0
FK Dynamo Kyjev3:02:0
Finále UC Sampdoria 1:0 po prodl.
1992 Superpohár UEFA Finále Werder Bremen2:11:13:2
1992 Interkontinentální pohár Finále São Paulo FC 1:2
1992/93 Liga mistrů UEFA 1. kolo Viking FK1:00:01:0
2. kolo PFK CSKA Moskva2:31:13:4
1993/94 Liga mistrů UEFA 1. kolo FK Dynamo Kyjev4:11:35:4
2. kolo FK Austria Wien3:02:15:1
Základní skupina A Galatasaray SK3:00:0 1. místo
AS Monaco FC2:01:0
FK Spartak Moskva5:12:2
Semifinále FC Porto 3:0
Finále AC Milán 0:4
1994/95 Liga mistrů UEFA Základní skupina A Galatasaray SK2:11:2 2. místo
IFK Göteborg1:11:2
Manchester United FC4:01:2
Čtvrtfinále Paris Saint-Germain FC1:11:22:3
1995/96 Pohár UEFA 1. kolo Hapoel Beerševa FC5:07:012:0
2. kolo Vitória SC3:04:07:0
3. kolo Sevilla FC3:11:14:2
Čtvrtfinále PSV Eindhoven2:23:25:4
Semifinále FC Bayern Mnichov1:22:23:4
1996/97 Pohár vítězů pohárů 1. kolo AEK Larnaka2:00:02:0
2. kolo FK Crvena zvezda3:11:14:2
Čtvrtfinále AIK Stockholm3:11:14:2
Semifinále ACF Fiorentina1:12:03:1
Finále Paris Saint-Germain FC 1:0
1997 Superpohár UEFA Finále Borussia Dortmund2:01:13:1
1997/98 Liga mistrů UEFA 2. předkolo Skonto FC3:21:04:2
Základní skupina C Newcastle United FC1:02:3 4. místo
PSV Eindhoven2:22:2
FK Dynamo Kyjev0:40:3
1998/99 Liga mistrů UEFA Základní skupina D Manchester United FC3:33:3 3. místo
Brøndby IF2:02:0
FC Bayern Mnichov1:20:1
1999/00 Liga mistrů UEFA Základní skupina B AIK Stockholm5:02:1 1. místo
ACF Fiorentina4:23:3
Arsenal FC1:14:2
Osmifinálová skupina A Hertha BSC3:11:1 1. místo
AC Sparta Praha5:02:1
FC Porto4:22:0
Čtvrtfinále Chelsea FC5:11:36:4
Semifinále Valencia CF2:11:43:5
2000/01 Liga mistrů UEFA Základní skupina H Leeds United FC4:01:1 3. místo
Beşiktaş JK5:00:3
AC Milán0:23:3
2000/01 Pohár UEFA 3. kolo Club Brugge KV1:12:03:1
4. kolo AEK Athény5:01:06:0
Čtvrtfinále Celta de Vigo2:12:34:4 (v)
Semifinále Liverpool FC0:00:10:1
2001/02 Liga mistrů UEFA 3. předkolo Wisła Kraków1:04:35:3
Základní skupina F Fenerbahçe SK1:03:0 1. místo
Bayer 04 Leverkusen2:11:2
Olympique Lyon2:02:3
Osmifinálová skupina B Liverpool FC0:03:1 1. místo
Galatasaray SK2:21:0
AS Roma1:10:3
Čtvrtfinále Panathinaikos FC3:10:13:2
Semifinále Real Madrid0:21:11:3
2002/03 Liga mistrů UEFA 3. předkolo Legia Warszawa3:01:04:0
Základní skupina H Club Brugge KV3:21:0 1. místo
Galatasaray SK3:12:0
FK Lokomotiv Moskva1:03:1
Osmifinálová skupina A Bayer 04 Leverkusen2:02:1 1. místo
Newcastle United FC3:12:0
Inter Milán3:00:0
Čtvrtfinále Juventus FC1:21:12:3
2003/04 Pohár UEFA 1. kolo FK Matador Púchov8:01:19:1
2. kolo Panionios GSS2:03:05:0
3. kolo Brøndby IF2:11:03:1
4. kolo Celtic FC0:00:10:1
2004/05 Liga mistrů UEFA Základní skupina F Celtic FC1:13:1 2. místo
FK Šachtar Doněck3:00:2
AC Milán2:10:1
Osmifinále Chelsea FC2:12:44:5
2005/06 Liga mistrů UEFA Základní skupina C Werder Bremen3:12:0 1. místo
Udinese Calcio4:12:0
Panathinaikos FC5:00:0
Osmifinále Chelsea FC1:12:13:2
Čtvrtfinále SL Benfica2:00:02:0
Semifinále AC Milán0:01:01:0
Finále Arsenal FC 2:1
2006 Superpohár UEFA Finále Sevilla FC 0:3
2006 MS ve fotbale klubů Semifinále Club América 4:0
Finále Sport Club Internacional 0:1
2006/07 Liga mistrů UEFA Základní skupina A PFK Levski Sofia5:02:0 2. místo
Werder Bremen2:01:1
Chelsea FC2:20:1
Osmifinále Liverpool FC1:21:02:2 (v)
2007/08 Liga mistrů UEFA Základní skupina E Olympique Lyon3:02:2 1. místo
VfB Stuttgart3:12:0
Rangers FC2:00:0
Osmifinále Celtic FC1:03:24:2
Čtvrtfinále FC Schalke 041:01:02:0
Semifinále Manchester United FC0:00:10:1
2008/09 Liga mistrů UEFA 3. předkolo Wisła Kraków4:00:14:1
Základní skupina C Sporting CP3:15:2 1. místo
FK Šachtar Doněck2:32:1
FC Basel 18931:15:0
Osmifinále Olympique Lyon5:21:16:3
Čtvrtfinále FC Bayern Mnichov4:01:15:1
Semifinále Chelsea FC0:01:11:1 (v)
Finále Manchester United FC 2:0
2009 Superpohár UEFA Finále FK Šachtar Doněck 1:0
2009 MS ve fotbale klubů Semifinále Atlante FC 3:1
Finále Estudiantes de La Plata 2:1 po prodl.
2009/10 Liga mistrů UEFA Základní skupina F Inter Milán2:00:0 1. místo
FK Dynamo Kyjev2:02:1
FK Rubin Kazaň1:20:0
Osmifinále VfB Stuttgart4:01:15:1
Čtvrtfinále Arsenal FC4:12:26:3
Semifinále Inter Milán1:01:32:3
2010/11 Liga mistrů UEFA Základní skupina D Panathinaikos FC5:13:0 1. místo
FK Rubin Kazaň2:01:1
FC København2:01:1
Osmifinále Arsenal FC2:11:33:4
Čtvrtfinále FK Šachtar Doněck5:11:06:1
Semifinále Real Madrid1:12:03:1
Finále Manchester United FC 3:1
2011 Superpohár UEFA Finále FC Porto 2:0
2011 MS ve fotbale klubů Semifinále Al-Sadd SC 4:0
Finále Santos FC 4:0
2011/12 Liga mistrů UEFA Základní skupina H AC Milán2:23:2 1. místo
FK BATE4:05:0
FC Viktoria Plzeň2:04:0
Osmifinále Bayer 04 Leverkusen7:13:110:2
Čtvrtfinále AC Milán3:10:03:1
Semifinále Chelsea FC2:20:12:3
2012/13 Liga mistrů UEFA Základní skupina G FK Spartak Moskva3:23:0 1. místo
SL Benfica0:02:0
Celtic FC2:11:2
Osmifinále AC Milán4:00:24:2
Čtvrtfinále Paris Saint-Germain FC1:12:23:3 (v)
Semifinále FC Bayern Mnichov0:30:40:7
2013/14 Liga mistrů UEFA Základní skupina H AFC Ajax4:01:2 1. místo
Celtic FC6:10:1
AC Milán3:11:1
Osmifinále Manchester City FC2:12:04:1
Čtvrtfinále Atlético Madrid1:10:11:2
2014/15 Liga mistrů UEFA Základní skupina F APOEL FC1:04:0 1. místo
Paris Saint-Germain FC3:12:3
AFC Ajax3:12:0
Osmifinále Manchester City FC1:02:13:1
Čtvrtfinále Paris Saint-Germain FC2:03:15:1
Semifinále FC Bayern Mnichov3:02:35:3
Finále Juventus FC 3:1
2015 Superpohár UEFA Finále Sevilla FC 5:4
2015 MS ve fotbale klubů Semifinále Kuang-čou Evergrande Tchao-pao 3:0
Finále CA River Plate 3:0
2015/16 Liga mistrů UEFA Základní skupina E AS Roma6:11:1 1. místo
Bayer 04 Leverkusen2:11:1
FK BATE3:02:0
Osmifinále Arsenal FC3:12:05:1
Čtvrtfinále Atlético Madrid2:10:22:3
2016/17 Liga mistrů UEFA Základní skupina C Celtic FC7:02:0 1. místo
Borussia Mönchengladbach4:02:1
Manchester City FC4:01:3
Osmifinále Paris Saint-Germain FC6:10:46:5
Čtvrtfinále Juventus FC0:00:30:3
2017/18 Liga mistrů UEFA Základní skupina D Juventus FC3:00:0 1. místo
Sporting CP2:01:0
Olympiacos FC3:10:0
Osmifinále Chelsea FC3:01:14:1
Čtvrtfinále AS Roma4:10:34:4 (v)
2018/19 Liga mistrů UEFA Základní skupina B PSV Eindhoven4:02:1 1. místo
Tottenham Hotspur FC1:14:2
FC Internazionale Milano2:01:1
Osmifinále Olympique Lyon5:10:05:1
Čtvrtfinále Manchester United FC3:01:04:0
Semifinále Liverpool FC3:00:43:4
2019/20 Liga mistrů UEFA Základní skupina F Borussia Dortmund3:10:0 1. místo
FC Internazionale Milano2:12:1
SK Slavia Praha2:10:0
Osmifinále SSC Neapol

Rivalita s jinými kluby

Rivalita mezi kluby je dvojího charakteru. První z nich můžeme nazvat geografický. Je mnohem častější a vzniká poměrně jednoduše mezi kluby s nepříliš od sebe vzdálenými domácími hřišti. Jde o kluby ze stejného města, případně regionu. V případě FC Barcelony jde o městského rivala RCD Espanyol a vzájemný duel těchto dvou mužstev se nazývá El derbi Barceloní (v překladu Barcelonské derby). Druhý charakter by se dal nazvat historický. Rivalita v tomto případě vzniká velmi dlouho, zejména mezi úspěšnými kluby, které často mezi sebou bojují o přední místa v domácích soutěžích. Typický s světově proslulý příklad najdeme právě ve Španělsku a jedním z akterů je FC Barcelona. Jejím největším rivalem je Real Madrid a vzájemný souboj se nazývá El Clásico (v překladu Klasika).

El Clásico (Real Madrid)

Souboj v semifinále Ligy mistrů 2010/11
Podrobnější informace naleznete v článku El Clásico.

Jeden z největších a nejsledovanějších duelů na světě mezi nejslavnějšími kluby světa[94]. Souboj mezi FC Barcelona a Real Madrid CF. Aktuálně (2018) proti Barceloně stojí 33 titulů z Primera División a 13 vítězství v Lize mistrů UEFA Realu. Rivalita mezi těmito kluby je tak velmi pochopitelná. Navíc je silně podpořena politicko-historickými důvody. Barcelona je centrum Katalánska, které se cítí utlačováno pod nadvládou Španělského království a léta žádá o autonomii. Pro Katalánce je FC Barcelona národním mužstvem a Real Madrid symbolem zla. Soupeření tak má nejen sportovní charakter, ale je z něj cítit politické a kulturní napětí.[95]

El derbi Barceloní (RCD Espanyol)

Camp Nou při zápase s RCD Espanyol
Aktuální k 31. červenci 2019
Klub Zápasy V R P Góly
FC Barcelona 210 123 43 44 404
RCD Espanyol 210 44 43 123 223

Největším lokálním rivalem byl od založení obou klubů RCD Espanyol, druhý slavný klub z Barcelony. Bílo-modří podle mnohých zradili katalánský lid, když přijali královský patronát a přidali korunu do loga klubu. A tak i zde můžeme vidět politický podtext. V době nadvlády generála Francisco Francoa byl Espanyol symbolem zrady katalánského lidu a přisluhovačem moci. Proti tomu stál revolucionářský duch příznivců Barcy. Rivalitu s RCD Espanyol můžeme pozorovat především mezi fanoušky obou klubů.

Z herního hlediska není Espanyol tak úspěšný jako Barcelona. Na kontě nemá žádný mistrovský titul, „pouze“ 4 vítězství v Copa del Rey. Ovšem při prvních dvou (1929, 1940) musel přejít právě přes Barcelonu, aby trofej získal. Mezi těmito kluby bylo odehráno nejvíce zápasů ze všech regionálních derby (Madrid, Sevilla, ...) na území Španělska. V sezoně 2008/09, kdy Barcelona získal „treble“, byl Espanyol prvním klubem, který porazil Barcu na domácím hřišti Camp Nou.[96]

Znak

Původní znak
Luis Suarez v dresu Barcelony 2019.

Původní znak z roku 1899 byl totožný s městským znakem Barcelony,[97] jako důkaz soudržnosti klubu a města. V roce 1910 byla vypsána soutěž na nový znak. Soutěž vyhrál příspěvek neznámého autora, který slouží s drobnými úpravami dodnes. Úpravy proběhly v letech 1910 (po zavedení znaku), 1920, 1936, 1941, 1960, 1974, 1975 a 2002. V roce 2018 má být schválena další změna, vypuštění písmen FCB, která by měla platit od nové sezóny.

Znak z roku 2002 (desátý v historii klubu) tvoří štít se zlatými okraji. Horní část štítu je vertikálně dělena na dvě poloviny. V levé je červený kříž na bílém poli (Creu de Sant Jordi). Pravou tvoří červené a žluté svislé pruhy (barvy Katalánska). Spodní část tvoří rudé a modré svislé pruhy (barvy klubu), na nichž leží zlatý fotbalový míč. Mezi horní a spodní částí je (2018) zlatý pruh s písmeny FCB (počáteční písmena názvu klubu). Užívá se i černobílá varianta znaku.[98]

Dres

Dres Barcelony byl původně sešit ze dvou dresů různých barev napůl. Trenýrky byly původně bílé. Barvy jsou symbolem Katalánska. Postupně se dres vyvíjel. Na dresu se objevily pruhy, kterých časem přibývalo. Dnes se prakticky před každou sezonou domácí dres lehce upravuje a venkovní dres téměř zcela mění. Například v sezoně 2010/11 byl venkovní dres tyrkysový, v sezoně 2011/12 je venkovní dres poprvé v historii černý. Na hrudi měl dres Barcelony až do sezony 2011/12 logo a nápis UNICEF. Od sezony 2011-12 nosil na hrudi logo neziskové charitativní organizace Qatar Foundation a od sezony 2013-14 již plně komerční logo sponzora. Dres pro sezonu 2012/13 představili činovnící klubu spolu se společností Nike 22. května 2012. Design se opět vrací ke třem pruhům, tentokrát však v moderní "rozpité" podobě.[99]

[[Soubor:Kit left arm.svg|top|{{#if: |link=|alt=]]
1899
[[Soubor:Kit left arm.svg|top|{{#if: _blue_stripes|link=|alt=]]
1910
[[Soubor:Kit left arm.svg|top|{{#if: _fcbarcelona0910|link=|alt=]]
1913
[[Soubor:Kit left arm.svg|top|{{#if: _redshoulders|link=|alt=]]
1935
[[Soubor:Kit left arm.svg|top|{{#if: _red_stripes|link=|alt=]]
1950
[[Soubor:Kit left arm.svg|top|{{#if: |link=|alt=]]
1955 (pro Evropské poháry)
[[Soubor:Kit left arm.svg|top|{{#if: _fcbarcelona0910|link=|alt=]]
1984
[[Soubor:Kit left arm.svg|top|{{#if: _fcbarcelona9192h|link=|alt=]]
1992
[[Soubor:Kit left arm.svg|top|{{#if: _bluelower|link=|alt=]]
1995
[[Soubor:Kit left arm.svg|top|{{#if: _fcbarcelona0708|link=|alt=]]
1997
[[Soubor:Kit left arm.svg|top|{{#if: |link=|alt=]]
1998
[[Soubor:Kit left arm.svg|top|{{#if: _thinblacklower|link=|alt=]]
2001
[[Soubor:Kit left arm.svg|top|{{#if: _fcbarcelona0304h|link=|alt=]]
2003
[[Soubor:Kit left arm.svg|top|{{#if: _fcbarcelona0405h|link=|alt=]]
2004
[[Soubor:Kit left arm.svg|top|{{#if: _fcbarcelona0506h|link=|alt=]]
2005
[[Soubor:Kit left arm.svg|top|{{#if: |link=|alt=]]
2006
[[Soubor:Kit left arm.svg|top|{{#if: _fcbarcelona0708h|link=|alt=]]
2007
[[Soubor:Kit left arm.svg|top|{{#if: |link=|alt=]]
2008
[[Soubor:Kit left arm.svg|top|{{#if: _fcbarcelona0910h|link=|alt=]]
2009
[[Soubor:Kit left arm.svg|top|{{#if: _fcbarcelona1011h|link=|alt=]]
2010
[[Soubor:Kit left arm.svg|top|{{#if: _fcbarcelona1112h|link=|alt=]]
2011
[[Soubor:Kit left arm.svg|top|{{#if: _fcbarcelona1213h|link=|alt=]]
2012
[[Soubor:Kit left arm.svg|top|{{#if: _fcbarcelona1314h|link=|alt=]]
2013

Odkazy

Související články

Reference

  1. "PŮVOD KLUBOVÝCH BAREV FC BARCELONY" [online]. fcbarcelona.cz, 30.02.2016 [cit. 2018-09-10]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (česky)
  2. FC Barcelona Information [online]. barcelona.cat., 16. srpna 2010 [cit. 2011-09-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-09-15. (anglicky)
  3. Tajemství úspěchu Barcelony tkví v majitelích. Patří fanouškům. Český rozhlas [online]. 2011-10-31 [cit. 2021-07-26]. Dostupné online.
  4. A Five Star Stadium [online]. barcelona.cat [cit. 2011-09-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-09-15. (anglicky)
  5. FC Barcelona Trophy Room [online]. barcelona.cat [cit. 2011-09-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 24-10-2011. (anglicky)
  6. Ronaldinho přestupuje za 21 milionů € do AC Milán. fotbal.sport.cz [online]. [cit. 2011-07-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-06-08.
  7. Guardiola by se měl stát novým koučem Barcelony Archivováno 8. 6. 2020 na Wayback Machine, sport.cz 6. 5. 2008
  8. Barcelona porazila Real Madrid na jeho hřišti 6:2. fotbal.sport.cz [online]. [cit. 2011-07-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-06-08.
  9. Barcelona získala jubilejní 20. titul, čas.sk 17.05.2010 (slovensky)
  10. Překvapení: Zlatý míč získal opět Lionel Messi, isport.cz 10.01.2011
  11. 'Vítej doma!' Fabregas přestoupil do Barcelony [online]. lidovky.cz, 12. srpna 2011 [cit. 2011-09-23]. Dostupné online. (česky)
  12. Super úlovek Barcy. Získala střelce Sáncheze [online]. isport.cz, 22. července 2011 [cit. 2011-09-23]. Dostupné online. (česky)
  13. Superpohár rozhodne odveta, Real remizoval s Barcelonou [online]. isport.cz, 14. srpna 2011 [cit. 2011-09-23]. Dostupné online. (česky)
  14. Barcelona má další trofej, v Superpoháru přehrála Porto [online]. aktuálně.cz, 26. srpna 2011 [cit. 2011-09-23]. Dostupné online. (česky)
  15. Los Ligy mistrů: Plzeň vyfasovala Barcelonu, AC Milán a Borisov [online]. isport.cz, 26. srpna 2011 [cit. 2011-09-23]. Dostupné online. (česky)
  16. Nejlepším fotbalistou v Evropě je Messi [online]. ČTK, 25. srpna 2011 [cit. 2011-09-23]. Dostupné online. (česky)
  17. Barcelona vyhrála MS klubů, ve finále rozdrtila brazilský Santos [online]. Deník Sport, 18. prosince 2011 [cit. 2012-06-08]. Dostupné online. (česky)
  18. Chelsea vyřadila Barcelonu a míří do finále [online]. Česká televize, 24. dubna 2012 [cit. 2012-06-08]. Dostupné online. (česky)
  19. Real porazil Barcelonu a má už sedm bodů náskok [online]. Česká televize, 21.04.2011 [cit. 2012-06-08]. Dostupné online. (česky)
  20. Messi zničil Espaňol čtyřmi góly! V lize jich nasázel už 50! [online]. isport.cz, 05.05.2011 [cit. 2012-06-08]. Dostupné online. (česky)
  21. Four-goal Lionel Messi gives Pep Guardiola perfect Barcelona send-off [online]. The Guardian, 05.05.2011 [cit. 2012-06-08]. Dostupné online. (anglicky)
  22. Slastné loučení. Guardiola získal s Barcelonou španělský pohár [online]. Deník Sport, 25.05.2012 [cit. 2012-06-08]. Dostupné online. (česky)
  23. Guardiola v Barceloně končí. Rozhodl se neprodloužit smlouvu [online]. Česká televize, 27.04.2012 [cit. 2012-06-08]. Dostupné online. (česky)
  24. Messi vystřílel Barceloně španělský Superpohár [online]. lidovky.cz, 18. srpna 2011 [cit. 2011-09-23]. Dostupné online. (česky)
  25. http://www.fcbarcelona.com/club/the-honours/detail/card/fc-barcelona-individual-records FC Barcelona oficial rekords (anglicky)
  26. Barcelona slaví mistrovský titul, zařídil ho gólem božský Messi, iSport.cz, cit. 17. 5. 2015
  27. Barcelona vs Paris Saint Germain 6:1 08/03/2017. rowdie.co.uk [online]. [cit. 2021-01-08]. Dostupné online.
  28. Paris Saint Germain vs Barcelona 4:0 14/02/2017. rowdie.co.uk [online]. [cit. 2021-01-08]. Dostupné online.
  29. Ernesto Valverde is the new FC Barcelona coach. www.fcbarcelona.com [online]. [cit. 2021-01-08]. Dostupné online. (anglicky)
  30. Official communique from FC Barcelona. www.fcbarcelona.com [online]. [cit. 2021-01-08]. Dostupné online. (anglicky)
  31. INNES, Richard. 7 most bizarre images from Barcelona vs Las Palmas… played behind closed doors. mirror [online]. 2017-10-01 [cit. 2021-01-08]. Dostupné online. (anglicky)
  32. Barcelona vs Villarreal 5:1 09/05/2018. rowdie.co.uk [online]. [cit. 2021-01-08]. Dostupné online.
  33. REUTERS. Barcelona win La Liga title as Lionel Messi goal secures victory over Levante. the Guardian [online]. 2019-04-27 [cit. 2021-01-08]. Dostupné online. (anglicky)
  34. Liverpool vs Barcelona 4:0 07/05/2019. rowdie.co.uk [online]. [cit. 2021-01-08]. Dostupné online.
  35. Barcelona vs Liverpool 3:0 01/05/2019. rowdie.co.uk [online]. [cit. 2021-01-08]. Dostupné online.
  36. BURT, Jason. Barcelona appoint former Real Betis coach Quique Setien after Ernesto Valverde sacked. The Telegraph. 2020-01-13. Dostupné online [cit. 2021-01-08]. ISSN 0307-1235. (anglicky)
  37. Barcelona vs Real Sociedad 1:0 Prediction 07/03/2020. rowdie.co.uk [online]. [cit. 2021-01-08]. Dostupné online.
  38. Real Madrid beat Villarreal to win La Liga. BBC Sport. Dostupné online [cit. 2021-01-08]. (anglicky)
  39. Barcelona vs Napoli 3:1 Prediction 08/08/2020. rowdie.co.uk [online]. [cit. 2021-01-08]. Dostupné online.
  40. Barcelona vs Bayern München 2:8 Prediction 14/08/2020. rowdie.co.uk [online]. [cit. 2021-01-08]. Dostupné online.
  41. Quique Setién no longer first team coach. www.fcbarcelona.com [online]. [cit. 2021-01-08]. Dostupné online. (anglicky)
  42. Agreement for the ending of Éric Abidal's contract. www.fcbarcelona.com [online]. [cit. 2021-01-08]. Dostupné online. (anglicky)
  43. Ronald Koeman, the return of an FC Barcelona legend. www.fcbarcelona.com [online]. [cit. 2021-01-08]. Dostupné online. (anglicky)
  44. Bartomeu breaks the silence on his conflict with Leo Messi. FCBN [online]. [cit. 2021-01-08]. Dostupné online. (anglicky)
  45. Josep Maria Bartomeu announces the resignation of the Board of Directors. www.fcbarcelona.com [online]. [cit. 2021-01-08]. Dostupné online. (anglicky)
  46. "European Cups Archive" [online]. rsssf.com [cit. 2019-10-29]. Dostupné online. (anglicky)
  47. "Latin Cup" [online]. rsssf.com [cit. 2019-10-29]. Dostupné online. (anglicky)
  48. "Intercontinental Club Cup" [online]. rsssf.com [cit. 2019-10-29]. Dostupné online. (anglicky)
  49. "FIFA Club World Cup" [online]. rsssf.com [cit. 2019-10-29]. Dostupné online. (anglicky)
  50. "Spain - List of Champions" [online]. rsssf.com [cit. 2019-10-29]. Dostupné online. (anglicky)
  51. Real zaváhal na Espaňolu, čímž Barceloně posvětil 22. španělský titul. iDNES.cz [online]. 2013-05-12 [cit. 2013-05-12]. Dostupné online.
  52. "Spain - List of Cup Finals" [online]. rsssf.com [cit. 2019-10-29]. Dostupné online. (anglicky)
  53. "Spain - List of League Cup Finals" [online]. rsssf.com [cit. 2019-10-29]. Dostupné online. (anglicky)
  54. "Spain - List of Super Cup Finals" [online]. rsssf.com [cit. 2019-10-29]. Dostupné online. (anglicky)
  55. "Challenge International du Sud de la France ("Coupe des Pyrenées - Copa Pirineos")" [online]. rsssf.com [cit. 2019-10-15]. Dostupné online. (anglicky)
  56. Antoni Closa i Garcia, Jaume Rius i Solé, Joan Vidal i Urpí, eds. (2001). Un Segle de futbol català: 1900-2000 (katalánsky). Barcelona: Federació Catalana de Futbol. str. 62.
  57. "Historia de la Supercopa de España: ¿Sabías que durante unos años se llamó Copa Eva de Duarte y Perón?" [online]. rfef.es, 03.08.2015 [cit. 2019-10-15]. Dostupné online. (španělsky)
  58. "Pequeña Copa del Mundo and Other International Club Tournaments in Caracas" [online]. rsssf.com [cit. 2019-10-15]. Dostupné online. (anglicky)
  59. "Spain - List of Champions of Catalonia" [online]. rsssf.com [cit. 2019-10-15]. Dostupné online. (anglicky)
  60. "Spain - Mediterranean League Libre 1937" [online]. rsssf.com [cit. 2019-10-15]. Dostupné online. (anglicky)
  61. "Spain - List of Cup Winners of Catalonia" [online]. rsssf.com [cit. 2019-10-15]. Dostupné online. (anglicky)
  62. "El Barcelona gana la Supercopa de Catalunya al Espanyol en la tanda de penaltis" [online]. elpais.com, 30.10.2014 [cit. 2019-10-15]. Dostupné online. (španělsky)
  63. "El Barça se lleva la Supercopa de Catalunya en los penaltis" [online]. marca.com, 07.03.2018 [cit. 2019-10-15]. Dostupné online. (španělsky)
  64. "Trofeo Teresa Herrera (La Coruña-Spain)" [online]. rsssf.com [cit. 2019-10-19]. Dostupné online. (anglicky)
  65. "El Mundo Deportivo, Barcelona, str. 1 (25. prosince 1948)" [online]. mundodeportivo.com [cit. 2019-10-19]. Dostupné online. (španělsky)
  66. "El Mundo Deportivo, Barcelona, str. 3 (12. června 1949)" [online]. mundodeportivo.com [cit. 2019-10-19]. Dostupné online. (španělsky)
  67. "El Mundo Deportivo, Barcelona, str. 1 (5. června 1950)" [online]. mundodeportivo.com [cit. 2019-10-19]. Dostupné online. (španělsky)
  68. "El Mundo Deportivo, Barcelona, str. 1 (15. června 1952)" [online]. mundodeportivo.com [cit. 2019-10-19]. Dostupné online. (španělsky)
  69. "El Mundo Deportivo, Barcelona, str. 1 (25. prosince 1952)" [online]. mundodeportivo.com [cit. 2019-10-19]. Dostupné online. (španělsky)
  70. "El Mundo Deportivo, Barcelona, str. 1 (25. prosince 1953)" [online]. mundodeportivo.com [cit. 2019-10-19]. Dostupné online. (španělsky)
  71. "Trofeo Ramón de Carranza (Cádiz-Spain)" [online]. rsssf.com [cit. 2019-10-19]. Dostupné online. (anglicky)
  72. "Trofeo Joan Gamper (Barcelona-Spain)" [online]. rsssf.com [cit. 2019-10-19]. Dostupné online. (anglicky)
  73. "Coupe Mohamed V (Casablanca - Morocco)" [online]. rsssf.com [cit. 2019-10-19]. Dostupné online. (anglicky)
  74. "Festa d'Elx (Elche, Alicante-Spain)" [online]. rsssf.com [cit. 2019-10-19]. Dostupné online. (anglicky)
  75. "Trofeo Costa del Sol - Ciudad de Málaga (Málaga-Spain)" [online]. rsssf.com [cit. 2019-10-19]. Dostupné online. (anglicky)
  76. "Trofeo Alicante-Costa Blanca-Ciudad de Alicante-Ayuntamiento (Alicante-Spain)" [online]. rsssf.com [cit. 2019-10-19]. Dostupné online. (anglicky)
  77. "Trofeo Ciudad de Zaragoza " Memorial Carlos Lapetra" (Zaragoza-Spain)" [online]. rsssf.com [cit. 2019-10-19]. Dostupné online. (anglicky)
  78. "Trofeo Naranja (Valencia-Spain)" [online]. rsssf.com [cit. 2019-10-19]. Dostupné online. (anglicky)
  79. "Trofeo Ciutat de Barcelona (Barcelona-Spain)" [online]. rsssf.com [cit. 2019-10-19]. Dostupné online. (anglicky)
  80. "Trofeo Semana del Sol-Ciudad de Marbella (Marbella, Málaga-Spain)" [online]. rsssf.com [cit. 2019-10-19]. Dostupné online. (anglicky)
  81. "Trofeo Ciutat de Lleida (Lleida-Spain)" [online]. rsssf.com [cit. 2019-10-19]. Dostupné online. (anglicky)
  82. "Amsterdam Tournament" [online]. rsssf.com [cit. 2019-10-19]. Dostupné online. (anglicky)
  83. "Bayern gegen Barcelona: Scholl feiert, Messi trifft" [online]. spiegel.de, 15.08.2007 [cit. 2019-10-19]. Dostupné online. (německy)
  84. "Barca win Audi Cup, Hernandez out for Saturday" [online]. barcablaugranes.com, 28.07.2011 [cit. 2019-10-19]. Dostupné online. (anglicky)
  85. "PSG-Barcelone 2-2 : une soirée pleine de promesses" [online]. leparisien.fr, 04.08.2012 [cit. 2019-10-19]. Dostupné online. (francouzsky)
  86. "Trofeo Colombino (Huelva-Spain)" [online]. rsssf.com [cit. 2019-10-19]. Dostupné online. (anglicky)
  87. "Barcelona claimed the International Champions Cup after prevailing 3-2 in a thrilling Clasico encounter against bitter rivals Real Madrid" [online]. internationalchampionscup.com, 31.07.2017 [cit. 2019-10-19]. Dostupné online. (anglicky)
  88. "Barcelona are winners of the inaugural La Liga-Serie A Cup today's 4-0 thrashing of Napoli, winning 6-1 on aggregate." [online]. theguardian.com, 11.08.2019 [cit. 2019-10-19]. Dostupné online. (anglicky)
  89. "Youth gets its chance to shine" [online]. uefa.com [cit. 2020-01-19]. Dostupné online. (anglicky)
  90. "Spain - U-19 League Champions" [online]. rsssf.com [cit. 2020-01-19]. Dostupné online. (anglicky)
  91. "Spain - U-19 Cup History" [online]. rsssf.com [cit. 2020-01-19]. Dostupné online. (anglicky)
  92. Players [online]. FC Barcelona [cit. 2021-09-01]. Dostupné online. (anglicky)
  93. "Ligas" [online]. bdfutbol.com [cit. 2018-09-08]. Dostupné online. (německy)
  94. Žebříček: Nejbohatší fotbalový klub světa je Real Madrid [online]. iHned.cz, 12. února 2009 [cit. 2011-09-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-03-08. (česky)
  95. El clásico [online]. barcelona.com [cit. 2011-09-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-09-02. (anglicky)
  96. El Derbi Barceloní – The History Behind the Barcelona Derby [online]. barca.com, 18. prosince 2010 [cit. 2011-09-23]. Dostupné online. (anglicky)
  97. History of the crest[nedostupný zdroj] (anglicky)
  98. https://sport.ihned.cz/fotbal/zahranici/fotbalova-barcelona-zmeni-znak-zmizi-z-nej-i-jeden-z-nejtrad/r~47ab8406c29911e89f96ac1f6b220ee8/ Fotbalová Barcelona změní znak, zmizí z něj i jeden z nejtradičnějších prvků
  99. An artful presentation [online]. FC Barcelona.com, 22.05.2012 [cit. 2012-06-08]. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.