Pizza

Pizza [pica] je velký kruhový plát světlého chlebového těsta, nahoře s náplní vyrobenou nejčastěji z rajčat, sýra a dalších rozdílných ingrediencí, záleží na druhu pizzy. Peče se v peci nebo troubě. Původem pochází z Itálie a stala se oblíbeným jídlem po celém světě. Restaurace, ve kterých se pizza připravuje, se nazývají pizzerie.

Pizza
Pravá neapolská pizza margherita
Základní informace
Místo původuItálie
Složení
těsto, rajská omáčka a sýr
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Připravuje se pečením a v Itálii se obvykle skládá z těchto základních surovin:

Dále lze přidat jakékoliv suroviny podle druhu pizzy, např. olivy, sardinky, žampiony, cibule, salám, ančovičky, ananas a mnoho dalších. V závislosti na národních zvyklostech toho kterého státu se v receptech nacházejí i různé náhrady a obměny surovin.

Historie

Pizza na plechu
Celozrnná pizza
Feferonová pizza s masovým ragú

Jídlo obdobné dnešní pizze bylo připravováno již v době neolitu. Jednoduché koláče na způsob pizzy připravovali již starověcí Egypťané v podobě jednoduchých plochých koláčů. Od nich je časem převzali Římané. Název pizza je odvozen ze slova picea, které pochází z neapolského dialektu italštiny. Označovaly se jím pečené placky z kynutého těsta, na které se kladly další ingredience[1]. Již na konci 17. století vznikaly první pizzerie[2]. Zejména kvůli velkému rozvoji užívání rajčat v italské gastronomii se v 18. století začala pizza formovat do moderní podoby, kterou známe teď.

Jedna z nejznámějších pizz – pizza Margherita se zrodila v Neapoli v roce 1889. Nedlouho předtím sjednocená Itálie chtěla uctít královnu Margheritu, která ji navštívila, a tak místní kuchař Rafael Esposito vymyslel pizzu v italských národních barvách: červené (rajče), zelené (bazalka) a bílé (sýr).[3]

O další rozvoj pizzy se postarali italští přistěhovalci v Americe, kam si své technologie přinesli s sebou. Pizzu Margherita pekli s mozarellou a oregánem. Postupem času ji začali připravovat nikoli v peci, ale na pánvi, a její forma se do roku 1945 přizpůsobila americkému fast food stylu. První oficiální americká pizza měla název Chicago-Style a pochází z roku 1943.

V roce 1948 se začalo prodávat první předpřipravené pizza-těsto. V 50. až 60. letech se v Americe stala pizza standardním fast food jídlem vedle hot dogu a jablečného koláče.

V roce 1957 uvedli bratři Celentanovi na trh první zmrazenou pizzu a tím napomohli masivnímu tažení mražených polotovarů v obchodech. Rozšířil se i její sortiment a v témže roce byl proveden první spotřebitelský test různých druhů pizzy.

Kategorie

  • Klasická pizza – jak se převážně vyrábí v českých pizzeriích[zdroj?!]
  • Neapolská pizza – označována ve světě jako královna všech pizz[zdroj?!]
  • Celozrnná pizza – těsto se vyrábí z celozrnné mouky[zdroj?!]
  • Bezlepková pizza – těsto se vyrábí z mouky, která neobsahuje lepek[zdroj?!]
  • Raw pizza – těsto se vyrábí z různých druhů semínek (např. pohanka) a suší se při 40 °C
  • Pizza pane – nezdobené, upečené těsto na pizzu, používané jako příloha

Pizzu je také možno zakoupit i předpečenou a zmraženou a poté ji rozmrazit a dopéct.

Dnes známá podoba pizzy pochází z italské Neapole, avšak její předchůdci pochází z Řecka (hlavními ingrediencemi byly sýr a olivy) a Egypta.

Pizza freestyle

Pizza freestyle (též pizza akrobacie) je sportovní odvětví, při kterém se hází s těstem na pizzu nebo s gumovým diskem, který má podobné vlastnosti jako pizza těsto. Tato tzv. pizza show se předvádí do rytmu hudby. Pizzař nechává pizza těsto létat a točit se okolo něj, zatímco těsto za pomocí odstředivé síly zvětšuje svůj průměr.

Metody pečení

Pizzy v peci na dřevo

Na přípravu pizzy se používá několik druhů pecí:

  • Pec na dřevo – Pizza v peci na dřevo se peče okolo tří minut (pec se vytápí na 380–500 °C)
  • Pec elektrická – Profesionální elektrické pece lze také vytopit přibližně na 450 °C. Nevýhoda těchto pecí spočívá ve vysoké ztrátě teploty při každém otevření dveří pece.
  • Pec plynová – (Plyn vyvěrá tryskami uvnitř oválné pece.) Plynová pec má podobné vlastnosti jako pec na dřevo.

Druhy pizzy

tradiční italské pizzy
  • Margherita – rajčatový základ, mozzarella, bazalka, olivový olej
  • Prosciutto – rajčatový základ, mozzarella, šunka
  • Prosciutto e Funghi – rajčatový základ, mozzarella, šunka, žampióny
  • Capricciosa – rajčatový základ, mozzarella, šunka, žampióny, artyčoky, olivy
  • Marinara – rajčatový základ, česnek nakrájený na plátky, extra panenský (virgin) olivový olej, bazalka, mořská sůl
  • Quattro Formaggi – pizza se čtyřmi druhy sýrů, typicky jako kombinace výraznějších tvrdších a čerstvých krémových sýrů. Běžně mozzarella, gorgonzola, parmezán a asiago.
  • Quattro Stagioni1/4 Margherita, 1/4 Prosciutto, 1/4 Salámová, 1/4 Funghi
  • Tonno – sýr, tuňák, cibule, černé olivy, olej
netradiční pizzy
  • Hawai – pizza se šunkou a ananasem

Certifikace Neapolské pizzy

Pravá Neapolská pizza je od roku 2010 zapsána Evropskou unií do takzvané skupiny pokrmů STG. Jedná se o zkratku „specialità tradizionale garantita“, která v překladu znamená „zaručená tradiční specialita“. Recept na tuto tradiční Neapolskou pizzu je regulován zákonem, který reguluje, jaký má mít pizza tvar, jak musí být připravováno těsto a kde může být pravá Neapolská pizza konzumována.

Odkazy

Reference

  1. Co dát na pizzu? Aneb méně je někdy více - Pizzaguru. Pizzaguru. 2017-02-16. Dostupné online [cit. 2017-11-05]. (česky)
  2. Pizza historie - odkud pochází a jak vůbec vznikla? - Pizzaguru. Pizzaguru. 2017-02-13. Dostupné online [cit. 2017-11-05]. (česky)
  3. 10 jídel pojmenovaných po konkrétních lidech – G.cz. G.cz. 2016-03-26. Dostupné online [cit. 2017-11-05]. (česky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.