Parmské vévodství

Parmské vévodství (italsky Ducato di Parma) byl samostatný stát vzniklý roku 1545 v severní Itálii osamostatněním území na jih od řeky Pád od Milánského vévodství.

Vévodství Parmy, Piacenzy a Guastally
Ducatus Parmae, Placentiae et Guastallae
Ducato di Parma, Piacenza e Guastalla
 
 
 
 
15451802 (1808)
18141859
 
 
 

vlajka

znak
Motto: Dirige me Domine!
geografie

Rozloha Vévodství Parmy a Piacenzy

Historická mapa severní Itálie v roce 1815
obyvatelstvo
národnostní složení:
státní útvar
Svatá říše římská Svatá říše římská (do roku 1806)
parmská lira
vznik:
1545 – vyhlášením nezávislosti na Milánském vévodství
zánik:
1859 – vytvořením Spojených středoitalských provincií
státní útvary a území
předcházející:
Papežský stát
Taro (departement)
Guastallské vévodství
Etrurské království
následující:
Taro (departement)
Etrurské království
Spojené provincie středoitalské

Od roku 1556 byl stát znám také jako Vévodství Parmy a Piacenzy (italsky Ducato di Parma e Piacenza), protože došlo k faktickému sjednocení v osobě vévody Ottavia Farnese. V době Bourbonsko-parmské dynastie došlo k dalšímu rozšíření v podobě Vévodství Parmy, Piacenzy a Guastally (latinsky Ducatus Parmae, Placentiae et Guastallae, italsky Ducato di Parma, Piacenza e Guastalla).

Historie

Farneská dynastie

Pier Luigi Farnese, první vévoda z Parmy

Vévodství vzniklo jako léno pro nelegitimního syna papeže Pavla III. Piera Luigi Farnese a hlavním městem se stala Parma.

Roku 1556, druhý vévoda z Parmy, Ottavio Farnese, získal i město Piacenza, čímž se stal vévodou z Piacenzy a od té doby byl jeho stát znám jako Vévodství Parmy a Piacenzy (Ducato di Parma e Piacenza) farneská dynastie poté ve Vévodství Parmsko-Piacenzkém vládla do roku 1731, kdy vévodskou korunu zdědil mladší syn španělského krále Karel, jehož matka Alžběta Farnese byla dědičkou Parmského vévodství. Karel Španělský poté vládl v Parmě až do konce války o polské následnictví roku 1735, kdy ji Karel Španělský výměnou za Království obojí Sicílie připojil ke Svaté říši římské.

Habsburkové však v Parmském vévodství vládli jen do roku 1748, kdy je Cášský mír přiřkl zpět Bourbonům v podobě nového vévody z Parmy Filipa, mladšího bratra Karla Španělského. Filip jako vévoda se tak stal zakladatelem parmské větve bourbonské dynastie.

Napoleonské války

Roku 1796 bylo Vévodství Parmy a Piacenzy okupováno francouzskou armádou generála Napoleona Bonaparta. Podle smlouvy z Aranjuez roku 1801 vévoda Ferdinand formálně souhlasil s připojením vévodství k Napoleonovi. Území Parmského vévodství bylo připojeno k Cisalpinské republice, roku 1802 do roku 1805 k Italské republice a nakonec v letech 18051808 napoleonskému Italskému království. Roku 1808 bylo Parmské území přímo připojeno k Francouzskému císařství jako departement Taro.

Po vídeňském kongrese

Parmská mince zobrazující Marii Luisu Habsburskou

Roku 1815 bylo Vévodství Parmy a Piacenzy obnoveno Vídeňským kongresem, který jej přiřkl jako odstupné manželce sesazeného Napoleona Bonaparta, Marii Luise Habsburské, která zde po vládla se svým milencem (později manželem) hrabětem Neippergem. Potřetí se provdala po Neippergově smrti, za francouzského hraběte Charlese René z Bombelles (1785–1856). Stát byl přejmenován na Vévodství Parmy, Piacenzy a Guastally a tento název mu zůstal po zbytek jeho existence.

Po smrti Marie Luisy roku 1847 se k vládě navrátila parmská větev Bourbonů, která zatím vládla v malém Vévodství Lucca. Bourbonská dynastie vládla do roku 1859, kdy byli vyhnáni revolucí, která následovala po sardinském vítězství nad Rakouskem ve válce za italskou nezávislost.

Vévodství Parmy, Piacenzy a Guastally a Vévodství Lucca se poté připojila k Toskánskému velkovévodství a Modenskému vévodství a tyto státy vytvořily v prosinci 1859 Spojené středoitalské provincie, které byly v březnu 1860 připojeny k Sardinskému království.

Bourbonská dynastie si na titul parmského vévody dělá nároky dodnes. Současným pretendentem titulu je od roku 1977 Carlos Hugo.

Symbolika

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Duchy of Parma na anglické Wikipedii.

    Související články

    Externí odkazy

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.