Michal Gabriel

Michal Gabriel (* 25. února 1960 v Praze) je český sochař a vysokoškolský učitel, bývalý děkan Fakulty výtvarných umění VUT v Brně.

Prof. ak. sochař Michal Gabriel
Michal Gabriel (2018)
Narození25. února 1960 (62 let)
Praha, Československo Československo
Národnostčeská
Povolánísochař, učitel
multimediální obsah na Commons
citáty na Wikicitátech
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Cesta, 2004, bronz, park Hadovka v Praze
Pomník obětem 1. světové války, 2006
Pastevci gepardů
Otto Wichterle
Žraloci
Jogínky
Tanečníci

Životopis

  • 1978–82 Střední uměleckoprůmyslová škola Praha
  • 1980–87 Akademie výtvarných umění, Praha – obor sochařství
  • 1987 zakládající člen výtvarné skupiny Tvrdohlaví
  • 1995 získal cenu Jindřicha Chalupeckého
  • 1998 nastupuje na místo vedoucí ateliéru sochařství na FaVU VUT v Brně
  • 2001 habilitován docentem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze
  • 2007 byl zvolen děkanem FaVU VUT v Brně
  • V roce 2009 jmenován profesorem

Po absolutoriu Střední uměleckoprůmyslové školy v Praze absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze, kde vystudoval sochařství. V roce 1987 založil spolu s dalšími umělci neformální uměleckou skupinu Tvrdohlaví. Od roku 1998 působí jakožto docent na Fakultě výtvarného umění VUT v Brně, kde v letech 2007–2010 působil jako děkan. Vyučuje i na Vysoké škole uměleckoprůmyslové škole v Praze. V roce 1995 za svoji tvorbu obdržel prestižní cenu Jindřicha Chalupeckého. Mezi jeho významná díla patří spolupráce na výtvarné výzdobě v pavilonu indonéské džungle v ZOO Praha.

Zajímavost

Se svým kamarádem a spolužákem ze studií folkovým muzikantem Michalem Žárou se od roku 1980 výrazně angažoval při pomoci v záchraně chovu huculských koní na Janově hoře v Krkonoších.

Důležité téma, jež se v Gabrielově díle opakuje v různých podobách, je zvíře. V roce 1985 to byli Tři psi, socha z textilu, papíru a drátů.

Další díla např.:

Keramická socha Malý náčelník z roku 1986. Figura domorodého náčelníka je v jogínském sedu, podobně jako figura ženy, která se nazývá Salome. Roku 1986 vytvořil Gabriel ze dřeva Egypťanku, sochu základní nejen pro jeho tzv. egyptské období. Dílo výrazné, velkolepé rozměrem i tajemstvím příběhu, který mohl být starodávný a stejně tak i osobní a současný. Ze stejného roku pochází také Ptačí strom, po Ptakočlověku další příklad zájmu o tvory „plavající“ vzduchem, tedy zájmu o překonání zemské tíže. Tato práce se nezachovala – nevydržela drsné prostředí „výtvarného provozu“.

Gabrielovo rané dílo tak zahrnuje figury, krajiny, stavby, lesy, krychle a zvířata: od počátku jako soubor témat, s nimiž bude sochař pracovat i v budoucnu.

Samostatné výstavy

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.