Izraelská okupace arabských území

Po šestidenní válce v roce 1967 byla Izraelem okupována území arabských států, jmenovitě Egypta, Sýrie a Jordánska. Izraelská armáda obsadila západní břeh Jordánu, Sinajský poloostrov, pásmo Gazy a Golanské výšiny. [1]

Izraelská vojenská správa
הממשל הצבאי
Ha-Memšal Ha-Tsvaʾi
 
 
 
 
 
1967–1981/82  
 
 
 

vlajka

znak
geografie
Jeruzalém
obyvatelstvo
národnostní složení:
státní útvar
vznik:
1967 - okupace území izraelskou armádou po šestidenní válce
zánik:
1981/82 - vrácení území (Sinaj), anexe (Golany), převedení na civilní správu
státní útvary a území
předcházející:
Západní břeh Jordánu
Pásmo Gazy
Jižní Sinaj
Severní Sinaj
Guvernorát Kunejtra
následující:
Izraelská civilní správa
Severní distrikt (Izrael)
Jižní Sinaj
Severní Sinaj

Vznik vojenské správy

Šestidenní válka propukla 5. června úderem izraelského letectva proti leteckým základnám Egypta a skončila 10. června, kdy Izrael ukončil bojové akce. Arabská koalice v ní utrpěla zdrcující porážku – Egypt ztratil Gazu a celý Sinaj, Jordánsko Východní Jeruzalém a celý Západní břeh Jordánu a Sýrie Golanské výšiny. Celkově se izraelské území rozrostlo trojnásobně a židovský stát "získal" přibližně jeden milion Arabů. Tato územní expanze vedla k ustavení vojenské vlády na těchto územích, která měla za úkol řídit záležitosti arabského obyvatelstva těchto teritorií. Tato území byla spravována jako vojensky okupované území podle čtvrté ženevské úmluvy s výjimkou východního Jeruzaléma, který byl začleněn do městské správy Jeruzaléma. [2]

Zánik vojenské správy

V roce 1981 byla na základě dohod z Camp Davidu vojenská správa změněna na civilní. V témže roce byly Golanské výšiny připojeny k izraelskému území (anektovány). [2] V roce 1982 byl na základě Egyptsko-izraelské mírové smlouvy navrácen Sinajský poloostrov Egyptu, čímž pod izraelskou civilní správou zůstalo území západního břehu Jordánu a pásma Gazy. Tato správa funguje de jure dodnes, de facto tato území od roku 1994 ovládá Palestinská samospráva, respektive stát Palestina.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Israeli Military Governorate na anglické Wikipedii.

  1. TEISSIGOVÁ, Andrea. Politické determinanty a vývoj izraelské vojenské strategie. Praha, 2018 [cit. 2022-04-27]. Bakalářská práce. Univerzita Karlova - Fakulta sociálních věd. Vedoucí práce JUDr. PhDr. Tomáš Karásek, Ph.D.. Dostupné online.
  2. ČEJKA, Marek. Navždy v rukou Izraele?. www.advojka.cz [online]. A2 [cit. 2022-04-27]. Dostupné online.

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.