Izraelská civilní správa
Území okupovaná izraelskou armádou po šestidenní válce byla v roce 1981 převedena pod civilní správu (hebrejsky: המנהל האזרחי, ha-Minhal ha-ʿEzraḥi).
Vznik
Na základě dohod z Camp Davidu byla izraelská vojenská správa změněna na civilní. V témže roce byly Golanské výšiny připojeny k izraelskému území (anektovány). V roce 1982 byl na základě Egyptsko-izraelské mírové smlouvy navrácen Sinajský poloostrov Egyptu, čímž pod izraelskou civilní správou zůstalo území západního břehu Jordánu a pásma Gazy. Ani po zřízení civilní správy však nebyly občanské záležitosti obyvatelstva zcela odděleny od armády. Přestože všechny úřady formálně spadaly pod kontrolu civilní správy, v praxi byla civilní správa podřízena armádě a tajné službě Šin bet. [1]
Palestinská samospráva
V rámci implementace dohody z Osla, uzavřené mezi Izraelem a Organizací pro osvobození Palestiny, převedla civilní správa v roce 1994 podstatnou část svých pravomocí na Palestinskou samosprávu. Po provedení jednostranného plánu izraelského stažení z pásma Gazy v roce 2005 vykonává civilní správa své pravomoci výlučně na západním břehu Jordánu. Ten je rozdělen do tří zón: [2]
- Zóna A: je plně pod palestinskou správou, a to včetně otázek bezpečnostních (jedná se především o velká města a správní střediska)
- Zóna B: palestinská samospráva má civilní pravomoci a zodpovědnost za dodržování veřejného pořádku, ostatní bezpečnostní pravomoci spadají pod orgány Státu Izrael.
- Zóna C: pod plnou bezpečnostní kontrolou Státu Izrael.
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Israeli Civil Administration na anglické Wikipedii.
- GORDON, Neve. Israel's Occupation. [s.l.]: University of California Press Dostupné online. ISBN 978-0-520-94236-3..
- Souhrnná teritoriální informace Palestina [online]. Ministerstvo zahraničních věcí ČR [cit. 2021-01-01]. Dostupné online.