Guelfové a ghibellini

Guelfové a ghibellini byla mocenská seskupení italských (i německých) šlechtických rodů a měst, která v době středověku bojovala o ovládnutí území střední a severní Itálie. Název ghibellini vznikl zkomolením jména Waiblingen, rodového hradu Štaufů; guelfové je zase italský přepis jména rodu Welfů.

Guelfové a ghibellini
konflikt: Boj o investituru

Ilustrace znázorňující drobnou šarvátku ozbrojenců značí konflikt 14. století mezi milicemi ve městě Bologna, Kronika Giovanniho Sercambi z Luccy
trvání: 11251186 (první fáze)
12161392 (druhá fáze)
místo: severní a střední Itálie, Apeninský poloostrov
výsledek: pacifikace znesvářených stran
strany
Svatý stolec (papežství)
guelfové první fáze:
« proměnlivá účast: » Svatá říše římská
ghibellini první fáze:
velitelé
první fáze:
Guido da Landriano
druhá fáze:
Ota IV. Brunšvický
Řehoř IX.
Celestýn IV.
Jan XXII.
Celestýn IV.
Ottaviano degli Ubaldini
Karel I. z Anjou
Jan III. z Armagnacu
Azzo VII. d'Este
Vilém VII. z Montferratu
první fáze:
Fridrich I. Barbarossa
druhá fáze:
Fridrich II. Štaufský
Jindřich VII. Lucemburský
Ludvík IV. Bavor
Ezzelino III. da Romano
Enzio Sardinský
Manfréd Sicilský
Guido I. da Montefeltro

V době nástupu štaufské dynastie na císařský trůn (1138) se římsko-němečtí císaři snažili politicky i vojensky ovládnout území severní a střední Itálie, které formálně náleželo ke Svaté říši římské, avšak ve skutečnosti bylo pod silným vlivem papežů a na říši bylo prakticky nezávislé.

Ghibellini

Štaufové byli mocným rodem vládnoucím ve Svaté říši římské a na Sicílii. Jako císaři a zároveň králové Itálie a Sicílie nemohli nečinně přihlížet osamostatňujícím se tendencím severoitalských měst a ani nárokům Anjouovců na Sicílii. Do bojů mezi nimi a papeži se k nim přidaly italské rody Gonzaga a Scala a dále jihoněmecká knížata, která je podporovala v boji o císařský trůn vůči Welfům. K této alianci patřila italská města a italské městské státy Arezzo, Forli, Modena, Osimo, Pavia, Pisa, Pistoia, Siena, Spoleto a Todi a některá další, jejichž podpora byla střídavá.

Guelfové

Welfové byl rod soupeřící se Štaufy o císařský trůn a v Itálii naopak stranili papežům a Anjouovcům. Do bojů proti Štaufům a jejich ghibellinským stoupencům je podpořili italský rod Este a italská města a italské městské státy Ancona, Bologna, Brescia, Crema, Cremona, Ferrara, Florencie, Janov, Lodi, Mantua, Orvieto, Perugia a mnohé další.

Literatura

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.