Výtvarná škola Václava Hollara
Výtvarná škola Václava Hollara je vyšší odborná škola a střední umělecká škola v Praze.
Výtvarná škola Václava Hollara | |
---|---|
Právní forma | příspěvková organizace |
Zřizovatel | Praha |
Datum založení | 3. dubna 2001 |
IČO | 61386871 |
REDIZO | 600004970 |
Adresa | Hollarovo náměstí 2275/2, Praha, 130 00, Česko |
Zeměpisné souřadnice | 50°4′37,5″ s. š., 14°28′39″ v. d. |
Oficiální web | https://www.hollarka.cz/ |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Historie
Škola byla založena roku 1920 jako dvouletá Státní odborná škola grafická v Praze na Vinohradech (výuka knihařství, fotografických a reprodukčních technik). Figurální kreslení učil Rudolf Kremlička a po něm převzal výuku Jan Konůpek. Od roku 1932, kdy se ředitelem stává Ladislav Sutnar, výuka zahrnuje také reklamní fotografii (Jaromír Funke, Josef Ehm), kinematografii (Rudolf Skopec), americkou retuš, ofset a hlubotisk. Škola vydává vlastní knižní publikace a účastní se příprav na světovou výstavu v New Yorku v roce 1939, kde dostal Ladislav Sutnar pracovní nabídku do USA.
Za německé okupace 1939–1945 (ředitel J. Solar) provádějí žáci nucené práce pro družstvo Dorka (výroba předmětů z proutí) a práce při fotodokumentaci maleb v Emauzích.
Roku 1949 je při reorganizaci škola rozdělena na Vyšší školu uměleckého průmyslu (Křižovnická ul. 7, Staré Město) a Průmyslovou školu grafickou (v Hellichově ulici na Malé Straně).
V roce 1954 převzalo ministerstvo kultury po dohodě s ministerstvem školství část Vyšší uměleckoprůmslové školy v Křižovnické ulici a tak byla založená nová čtyřletá střední škola s maturitou pod názvem Výtvarná škola, která neměla zvláštní uměleckoprůmyslová oddělení. Vedením školy byl pověřen František Viktor Mokrý. Škola se stěhovala do budovy na Královských Vinohradech, která patřila zrušené keramické škole. V letech 1957 až 1962 byl ředitelem školy Emanuel Famíra. Za jeho působení byly zrušeny poslední stopy keramické školy, keramické dílny Spojker Teplice (ještě 50 strojů), půda byla přestavěna na ateliéry a bylo zbouráno jihovýchodní křídlo. Po nové změně názvu v roce 1951 se škola jmenuje Střední odborná škola výtvarná. V následujících letech se škola soustředila na výuku propagačního výtvarnictví.
Nové období začíná rokem 1990 novým jménem: Výtvarná škola Václava Hollara, tedy „Hollarka“, jak se jí už dávno mezi lidmi říkalo podle jména náměstí, na kterém stojí. Kromě čtyřletého maturitního studia zaměřeného na propagaci se vyučuje i na třech pomaturitních oborech se specializacemi na design spotřebního zboží, knižní grafiku a propagační a reklamní tvorbu. V roce 1999 byl otevřen nový maturitní obor Výtvarné zpracování keramiky a porcelánu a v roce 2004 vedla potřeba využití nových technologií a spolupráce s 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy k založení Vyšší odborné školy, obor Interaktivní grafika. 30. 4. 2006 dostala škola dnešní jméno Vyšší odborná škola a střední umělecká škola Václava Hollara. Nejčerstvějším oborem Vyšší školy je v současnosti Kresba a ilustrace v médiích, otevřený ve školním roce 2007–2008. V současnosti má škola dva obory čtyřletého maturitního studia: Propagační výtvarnictví a Výtvarné zpracování keramiky a porcelánu. Vyšší odborná škola zahrnuje dva obory zakončené absolutoriem: Interaktivní grafika a Kresba a ilustrace v médiích.
Současnost
Jejími pedagogy a studenty se během let stali téměř všichni pozdější nejznámější čeští výtvarníci, malíři a sochaři. Podobně jako i další české střední odborné školy, tato instituce poskytovala a dodnes poskytuje široké výtvarné vzdělání svým absolventům. Ve srovnání se zahraničními školami anglického typu, na úrovni středoškolského studia vybavuje studenty vzděláním, které jinde neposkytují ani vysoké školy.
Studium je už léta zaměřené na propagační výtvarnictví, studenti se ale naučí stejně dobře kreslit figuru, portréty, zvládnou veškeré kresebné i malířské techniky, základy sochařství, tvarování papíru, knižní vazbu, grafické techniky klasické i moderní, za použití počítačové technologie.
Škola mladé adepty učí výtvarné kompozici, účelu a použití barev, způsobů, jak dosáhnout výtvarného efektu a tím i působivosti reklamy na spotřebitele. Kromě čtyřletého maturitního studia zaměřeného na propagaci se vyučuje i na třech pomaturitních oborech se specializacemi na design spotřebního zboží, knižní grafiku a propagační a reklamní tvorbu. V roce 1999 byl otevřen nový maturitní obor Výtvarné zpracování keramiky a porcelánu a v roce 2004 vedla potřeba využití nových technologií a spolupráce s 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy k založení Vyšší odborné školy, obor Interaktivní grafika. 30. 4. 2006 dostala škola dnešní jméno Vyšší odborná škola a střední umělecká škola Václava Hollara. Nejčerstvějším oborem Vyšší školy je v současnosti Kresba a ilustrace v médiích, otevřený ve školním roce 2007–2008. V současnosti má škola dva obory čtyřletého maturitního studia: Propagační výtvarnictví a Výtvarné zpracování keramiky a porcelánu. Vyšší odborná škola zahrnuje dva obory zakončené absolutoriem: Interaktivní grafika a Kresba a ilustrace v médiích.
Naprostá většina absolventů jsou a byly dívky (cca 80 %), ale v reprezentaci školy se tento fakt nikdy neuváděl pro značně nevyváženou podporu, která byla a je dodnes dávána mužským absolventům i studentům této instituce. Dnešní název zní Vyšší odborná a Střední umělecká škola Václava Hollara, sídlí na náměstí Václava Hollara 2, v Praze 3
Známí absolventi
- Zdeněk Beran
- Jiří Beránek
- Marie Blabolilová
- Erika Bornová
- Vladimír Boudník
- Šárka Brod - Hyland
- Veronika Bromová
- Michal Cihlář
- Jan Čáka
- Federico Díaz
- Petra Fischerová
- Olina Francová
- Ester Geislerová
- Jan Gemrot
- Jiří Grus
- Karel Haloun
- Eva Heřmanská
- Jan Hladík
- Miroslav Houšť
- Milan Chabera
- Martin Chroust
- Ivan Kafka
- František Kobík
- Jiří Kornatovský
- Miriam Kubičková
- Barbora Kyšková
- Hynek Martinec
- Mikuláš Medek
- Jan Merta
- Kateřina Malichová
- Pavel Nešleha
- Nikola Nováková
- Roman Prahl
- Jakub Rittstein
- Michael Rittstein
- Jaroslav Róna
- Zbyšek Sion
- Jan Solpera
- Jiří Sopko
- Pavel Soukup ml.
- Jakub Stretti
- Zoja Sulková - Trofimiuk
- Čestmír Suška
- Barbora Šalamounová
- František Štorm
- Jan Tománek
- František Tomík
- Šárka Trčková
- Helena Třeštíková
- Filip Turek
- Lubomír Typlt
- Bedřiška Uždílová
- Roman Vaněk
- Petr Vaňous
- Milan Zeis
- Václav Zoubek
- Natálie Navrátilová
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Výtvarná škola Václava Hollara na Wikimedia Commons
- Oficiální stránky
- Výtvarná škola Václava Hollara v informačním systému abART