Praha-Veleslavín (nádraží)

Praha-Veleslavín je nácestná železniční stanice na trati 120 z Prahy do Rakovníka.

Praha-Veleslavín
Nádražní budova
StátČesko Česko
KrajHlavní město Praha
MěstoPraha (část Veleslavín)
Souřadnice50°5′41,7″ s. š., 14°20′46,6″ v. d.
Praha-Veleslavín
Praha-Veleslavín, Praha
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice572669
Trať120
Nadmořská výška315 m n. m.
V provozu od1863
Zabezpečovací zařízeníelektromechanické
Dopravních kolejí3
Nástupišť (hran)3 (3)
Vypravené vlakycca 70
Prodej jízdenek
Návazná dopravatramvaj, metro, autobus
Služby ve stanici
Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

V roce 1863 byla Lánská koněspřežka nahrazena parní železniční tratí, na které byla vybudována dnešní stanice. Stanice leží na adrese Nad Stanicí 42 mezi nádražími Praha-Dejvice a Praha-Ruzyně na 7,7. traťovém kilometru (od nádraží Praha-Bubny). Na dejvickém zhlaví stanice se nachází železniční přejezd se závorami a stavědlo St.1, které obsluhuje výhybky číslo 2 a 3. Druhé stavědlo se nachází na ruzyňském zhlaví.

Význam

Pro nákladní dopravu nemá stanice prakticky žádný význam. Ze stanice historicky odbočovaly dvě vlečky, jedna do místní teplárny (směrem do Prahy doprava, snesena v roce 2008) a druhá do bývalé továrny na šamotové a hliněné zboží (směrem do Prahy doleva, snesena po druhé světové válce)[1][2]. Nádraží se nachází nedaleko tramvajové zastávky Nádraží Veleslavín na Evropské ulici. Od roku 2015 zde je možný také přestup na stanici metra se stejným názvem na lince A. Díky tomu se stala stanice významným přestupním bodem v relaci Kladno-Praha.

V roce 1986 zde vlak amputoval nohu známému českému zpěvákovi Lou Fanánkovi Hagenovi.[3]

Přilehlý autobusový terminál je obsluhován městskými linkami číslo 119 na letiště a linkou 225 směřující do Prahy 5 a dále meziměstskými linkami ve směru Kladno či Slaný.

Současná železniční doprava

Stanice získala na důležitosti po prodloužení linky metra A, kdy se stala nejbližším přestupním uzlem mezi metrem A a železnicí v tomto směru. Ve stanici zastavují všechny vlaky osobní dopravy provozované na trati, tedy kategorie Os, Sp i R. Interval je shodný pro pracovní dny a víkendy a to 30 minut s voženými spoji v odpoledních špičkách.

Stanice zajišťuje spojení zejména ve směru Kladno, Rakovník, Hostivice, Nové Strašecí, Kralupy nad Vltavou, Dobrovíz (Amazon), Stochov, Brandýsek, Noutonice, Podlešín, Lužná u Rakovníka či Středokluky. Ve směru do Prahy zajíždí drtivá většina vlaků na nádraží Praha Bubny-Vltavská. Celá trať je díky rekonstrukci Negrelliho viadukt de-facto oddělena od zbytku pražské železniční sítě. Po opravě viaduktu bude veškerá osobní doprava vedena standardně na Masarykovo nádraží a vznikne tak propojení se všemi linkami pražského metra (A: Veleslavín, Dejvice, B: Masarykovo nádraží, C: Vltavská).

Linky v systému PID

  • R24 Praha - Hostivice - Kladno - Nové Strašecí - Rakovník (kategorie R)
  • R45 Praha - Hostivice - Kladno (kategorie Sp)
  • S5 Praha - Hostivice - Kladno - Brandýsek - Kralupy nad Vltavou (kategorie Os)
  • S54 Praha - Hostivice - Dobrovíz(Amazon) - Středokluky - Noutonice (kategorie Os)

Galerie

Odkazy

Reference

  1. http://www.prazsketramvaje.cz/view.php?cisloclanku=2006041018
  2. https://zpravy.org/1/2012/19/Fafejtova.html
  3. Fanánek to prý s ženami neumí [online]. 2004-01-08 [cit. 2013-01-02]. Dostupné online. (česky)

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.