Marie Klotilda Francouzská

Marie Klotilda Francouzská (celým jménem Marie Adéla Klotilda Xavera Bourbonská, 23. září 1759, Versailles7. března 1802, Neapol) byla francouzská princezna, která se roku 1796 stala, jako manželka Karla Emanuela, sardinskou královnou. Byla mladší sestrou Ludvíka XVI., francouzského krále. Dobře se orientovala v politice a v době kdy byla královnou Sardinie de facto zastávala i funkci předsedkyně vlády. 10. dubna 1808 byla papežem Piem VII. prohlášena za ctihodnou.

Marie Klotilda Francouzská
Královna sardinská
Portrét Marie Klotildy z roku 1775
Doba vlády16. října 17967. března 1802
Sňatek27. srpna 1775
ManželKarel Emanuel IV.
Úplné jménoMarie Adéla Klotilda Xavera Bourbonská
Narození23. září 1759
Versailles
Úmrtí7. března 1802 (ve věku 42 let)
Neapol
RodKapetovci
DynastieBourboni
OtecLudvík Ferdinand Bourbonský
MatkaMarie Josefa Saská
Podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Francouzská princezna

Portrét Marie Klotildy od Johanna Julia Heinsia (1780)

Marie Klotilda se narodila 23. září 1759 ve Versailles jako nejstarší dcera dauphina Ludvíka Ferdinanda, jediného syna krále Ludvíka XV., a jeho manželky Marie Josefy, dcery polského krále Augusta III. Jako vnučka krále byla označována titulem Petite-Fille de France (dcery panovníků bývají označovány pouze Fille de France). Se smrtí děda Ludvíka v květnu 1774 se králem stal Mariin mladší bratr Ludvík August, později známý jako Ludvík XVI.

Dozor nad výchovou princezny Marie Klotildy měla hraběnka z Marsan. Dostalo se jí vzdělání, jak dostávaly i ostatní princezny, tedy zaměřené především na etiketu a náboženství. Rodina Bourbonů byla silně katolická a i mladá princezna nesměla vybočovat, nakonec na přání své tety vstoupila do Řádu karmelitánů.

Marie Klotilda byla obézní a bylo jí nelichotivě přezdíváno Gros-Madame. Když roku 1765 zemřel Mariin otec Ludvík Ferdinand, začala se o děti starat jejich matka Marie Josefa, ta ale zemřela o dva roky později a výchovu Marie Klotildy a její sestry Alžběty Filipíny převzala Marie Luisa de Rohan.

Marie byla provdána krátce po nástupu Ludvíka XVI. na trůn a neměla tedy příliš času na seznámení se se švagrovou Marií Antoinettou. Sama Marie Klotilda byla popisována jako apatická a pasivní, nicméně, měla dobrý vztah se sestrou Alžbětou Filipínou, která později její odjezd do Sardinie nesla velmi těžce.

Roku 1774 byla Ludvíkem XVI. zasnoubena s Karlem Emanuelem, princem z Piemontu a nejstarším synem Viktora Amadea III.

Marie Klotilda jako královna sardinská

Princezna z Piemontu

27. srpna 1775 se oficiálně konala svatba Karla Emanuela, syna Viktora Amadea III. a jeho manželky Marie Antonie Ferdinandy Španělské. První obřad, který se odehrál ve Versailles, proběhl v zastoupení; nevěsta se s ženichem setkala až při cestě do Turína u města Pont-de-Beauvoisin. Druhý obřad obřadu, tentokrát již s ženichem, se konala v Chambérech. Po celou cestu Marii Klotildu doprovázel její bratr, tehdejší hrabě z Provence, později známý jako Ludvík XVIII. Poslední obřad se odehrál v Turíně. Nicméně, jako datum uzavření svazku bývá uváděn právě 27. srpen 1775. Marie Klotilda byla navíc stále obézní a ve Francii bylo oblíbeným žertem, že si Karel Emanuel vzal dvě nevěsty. Mariin tchán a Karlův otec se navíc obával, že taková váha může způsobit problémy s početím dětí a nepletl se – manželství zůstalo bezdětné.

Marie Klotilda se rychle přizpůsobila podmínkám tchyně Marie Antonie, která byla přísnou katoličkou a poslušně se účastnila všech reprezentačních aktivit. Brzy si vybudovala silný vztah ke své Marii Tereze. I se švagrovou Marií Annou, vévodkyní z Chablais, vycházela dobře. Ne vždy ale pobývala na dvoře v Turíně, protože jí místní atmosféra připadala tísnivá a upjatá.

Když ani po osmi letech manželství nepřicházel potomek, požádala Marie Klotilda svého manžela o ukončení sexuálního styku a tedy i možnost počestně žit. Karel Emanuel ochotně souhlasil.

Marie Klotilda se po uzavření sňatku již nikdy nevrátila do Francie. Především pak kvůli Velké francouzské revoluci; její bratr, její švagrová i sestra, se kterou měla tak dobrý vztah, skončili pod gilotinou. Roku 1789 uprchl nejmladší syn Ludvíka Ferdinanda Karel do Turína, kde byl pod ochranou své sestry Marie Klotildy a jejího tchána. Kryla také své tety Marii Adélu a Viktorii Luisu, které roku 1791 prchly do Turína.

Královna Sardinie

Roku 1796 nastoupil na královský trůn Mariin manžel Karel Emanuel a ona se tak stala královnou.  6. prosince 1798 vyhlásila Francouzská republika Sardinii válku a Karel Emanuel byl nucen stáhnout se z pevniny pouze na ostrov Sardinie. Pár tak vládl v exilu a během tohoto období objížděl městské státy a potvrzoval diplomatická ujednání. Marie Klotilda v této době navíc de facto působila jako předsedkyně vlády. Karel Emanuel odmítal přání svých bratrů, aby jako král odstoupil a oporu hledal především ve své manželce, která měla silnější osobnost. Pár žil v Římě a pak v Neapoli, kde Marie Klotilda pečovala o manželovu tetu Marii Felicitu.

7. března 1802 Marie Klotilda jako dvaačtyřicetiletá zemřela. Karla Emanuela její smrt velice zasáhla a nakonec 4. června toho roku abdikoval ve prospěch mladšího bratra Viktora Emanuela. Marie Klotilda byla pohřbena v Neapoli.

Vývod z předků

 
 
 
 
 
Ludvík Francouzský
 
 
Ludvík Francouzský
 
 
 
 
 
 
Marie Anna Bavorská
 
 
Ludvík XV.
 
 
 
 
 
 
Viktor Amadeus II.
 
 
Marie Adelaide Savojská
 
 
 
 
 
 
Anna Marie Orleánská
 
 
Ludvík Ferdinand Bourbonský
 
 
 
 
 
 
Rafael Leszczyński
 
 
Stanislav I. Leszczyński
 
 
 
 
 
 
Anna Leszczyńska
 
 
Marie Leszczyńská
 
 
 
 
 
 
Jan Karol Opaliński
 
 
Kateřina Opalinská
 
 
 
 
 
 
Zofia Czarnkowska
 
Marie Klotilda Francouzská
 
 
 
 
 
Jan Jiří III. Saský
 
 
August II. Silný
 
 
 
 
 
 
Anna Žofie Dánská
 
 
August III. Polský
 
 
 
 
 
 
Kristián Arnošt Braniborsko-Bayreuthský
 
 
Kristýna Eberhardýna Hohenzollernská
 
 
 
 
 
 
Sofie Luise of Württemberg-Winnental
 
 
Marie Josefa Saská
 
 
 
 
 
 
Leopold I.
 
 
Josef I. Habsburský
 
 
 
 
 
 
Eleonora Magdalena Falcko-Neuburská
 
 
Marie Josefa Habsburská
 
 
 
 
 
 
Jan Fridrich Brunšvicko-Lüneburský
 
 
Amálie Vilemína Brunšvicko-Lüneburská
 
 
 
 
 
 
Benedikta Jindřiška Falcko-Simmernská
 

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Marie Clotilde of France na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.