Josef Šejnost

Josef Šejnost (30. května 1878 Těšenov[1]9. února 1941 Praha) byl český akademický sochař a medailér.

Josef Šejnost
Akad. sochař Josef Šejnost
Narození30. května 1878
Těšenov
Rakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí9. února 1941 (ve věku 62 let)
Praha
Protektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Povolánísochař, medailér a numismatik
Manžel(ka)Marta Kalinová (1918-)
DětiDimitrij a Zdeněk
multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Narodil se v obci Těšenov u Horní Cerekve 30. května 1878. Po studiích na keramické škole v Bechyni nastoupil do továrny na keramiku v Rakovníku. Teprve když se stal finančně nezávislým, mohl v roce 1901 nastoupit na uměleckoprůmyslovou školu v Praze. Stal se studentem Stanislava Suchardy a Jana Preislera. Pod Suchardovým vlivem se v roce 1911 definitivně rozhodl věnovat se výhradně drobné plastice, zejména medailérství a plaketám.

Rodina

2. května 1918 se oženil s šestadvacetiletou Martou Kalinovou (bylo mu téměř čtyřicet let), která měla vzdělání a literární talent (vlastní články a fejetony publikovala v novinách a časopisech). Její společenské a kulturní styky mu pomáhaly získávat další přátele a také vedla ve francouzštině korespondenci s pařížskou mincovnou, kde byly v roce 1923 raženy návrhy Šejnostových zlatých dukátů. Šejnosta měl ateliér v Praze, později pobýval i s rodinou také na Větrném zámku.

Byl aktivním členem tělovýchovného spolku Sokol, pracoval v jeho umělecké komisi a věnoval mu bez nároku na honorář některé své návrhy. Obdivoval české legionáře, některým zhotovil pamětní desky.[2]

Větrný zámek

V roce 1929 mu město Pelhřimov přenechalo parcelu, na které potom deset let budoval svůj Větrný zámek, kde mělo být také muzeum mincí. Vysněné sídlo jeho mládí na vrchu Křemešník (765 m n. m.) nedalekého rodného Těšenova mu navrhl jeho přítel architekt Kamil Hilbert.

Tvorba

Josef Šejnost: pamětní deska na rodném domě Maxe Švabinského
  • Návrhy mincí včetně jubilejního svatováclavského dukátu.
  • Návrhy medailí: vytvořil galerii velkých českých osobností, také pamětní medaile např. k výročí Sokola (1925)

Reliéfy v architektuře:

Náhrobní plastika:

  • Medailon s hlavou muže pro náhrobek Josefa R. Marka (1930);
  • Reliéf muže s houslemi na černé gabrové desce houslového virtuosa Karla Lišky (1936)

Pamětní desky: například deska na rodném domě Bedřicha Smetany v Litomyšli, deska Karla Havlíčka Borovského v Humpolci, deska na rodném domě Maxe Švabinského v Kroměříži a řada dalších, například plaketa Babičky, Mikoláše Aleše, Jana Husa, Vojtěcha Hynaise.

Trojrozměrné plastiky v architektuře i v exteriéru:

Trojrozměrné miniatury:

Celkem vytvořil přes 300 děl, z toho asi 200 medailí. Jeho práce vynikají klasickou realistickou plasticitou. Sběratelé si je dosud cení.

V letech 19051907 byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes.[3] V letech 1924 - 1926 byl redaktorem časopisu Dílo.

V jeho díle pokračoval i jeho syn Zdeněk, který vytvořil pamětní bustu Josefa Lady pro Hrusice a kromě sochařské a medailérské tvorby se věnoval i restaurování.

Teorie

  • Estetická studie Problém pokroku v sochařství, 1924

Odkazy

Reference

Literatura

  • K úmrtí českého medailéra J. Šejnosta (nekrolog). Pestrý týden. 22. 2. 1941, s. 6. Dostupné online.
  • BOHÁČ, Jiří. Medaile a plastiky - Josef a Zdeněk Šejnostové. 1. vyd. Pelhřimov: Muzeum Vysočiny, 2005. 189 s. ISBN 80-903488-5-8. (česky)
  • BOHÁČ, Jiří. Medailéři Josef a Zdeněk Šejnostové. 1. vyd. Hradec Králové: V. Kudrna, 2013. 207 s. ISBN 978-80-260-3970-9. (česky)

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.