Bedřich Šupčík

Bedřich Šupčík (22. října 1898 Trumau[1] u Vídně11. července 1957 Písek) byl český sportovní gymnasta, první československý olympijský vítěz. Zlatou medaili získal na VIII. olympijských hrách v Paříži v roce 1924 za (dnes již neexistující disciplínu) šplh na laně bez přírazu. Památku tohoto sportovce připomíná pamětní deska v Horosedlích (odhalena 16. října 2003) a též hrob v nedalekých Mirovicích. Od roku 1993 se na jeho paměť koná každoročně v Příbrami Memoriál Bedřicha Šupčíka ve šplhu na laně.

Bedřich Šupčík
Osobní informace
Datum narození22. října 1898
Místo narozeníTrumau,
Rakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí11. července 1957 (ve věku 58 let)
Místo úmrtíPísek, Československo
ObčanstvíČeskoslovensko Československo
Sportovní informace
Sportsportovní gymnastika
Účast na LOH1924, 1928
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přehled medailí
Sportovní gymnastika na LOH
zlato LOH 1924 šplh na laně
bronz LOH 1924 víceboj
stříbro LOH 1928 víceboj družstev
Mistrovství světa ve sportovní gymnastice
bronz MS 1926 kruhy

Životopis

Bedřich Šupčík se narodil 22. října 1898 v početné české rodině kočího Františka a jeho ženy, vídeňské Češky, Terezie (rozené Mareschové) v Trumau u Vídně v Rakousku. Vyrůstal u tety Evy Skaličkové (sestry Františka Šupčíka), která se pro něj stala „adoptivní matkou“, v Kvasicích u Kroměříže, kde také začal cvičit v Sokole. Po návratu z I. světové války se usadil jako domovník Bánské a hutní společnosti v Brně, kde se započal intenzivně věnovat tělovýchově v místní Sokolské jednotě – Sokol Brno I. Byl vyučeným zemědělcem.

Na poslední chvíli se dostal do nominace pro VIII. olympijské hry v Paříži v roce 1924. Zde v samotném závěru olympiády získal jako první Čech a Čechoslovák zlatou medaili ve šplhu na laně. Zvítězil 20. července na otevřeném stadionu v Colombes v čase 7,2 sekundy ve šplhu bez přírazu na osmimetrovém laně. Krátce po návratu z olympiády se oženil se služebnou Marií (rozenou Ledinskou) a společně založili rodinu v Brně. Z Brna přesídlili do Prahy. I když Šupčík i nadále startoval na světových šampionátech, úspěchů dosahoval především v soutěžích družstev a medaile za individuální discipliny příliš nevozil.

S vrcholovou sportovní kariérou se rozloučil po mistrovství světa v roce 1931, kde získal třetí místo na kruzích a páté na bradlech. Začal působit jako sokolník Nuselské sokolovny, posléze působil v Hostivaři. V době válečné a poválečné se živil jako obchodní cestující s hasicími přístroji a posléze jako expert požární ochrany v Praze. V roce 1948 jej postihl infarkt a na naléhání rodiny se přestěhoval z Prahy do klidného prostředí Horosedel (rodiště manželčina). Zanedlouho jej však stihl další infarkt, který jej odkázal do invalidního důchodu. Tehdy se o pomoc a podporu v nouzi obrátil ke Státnímu výboru pro tělovýchovu a sport, který se k němu však obrátil zcela zády – jako příslušník Sokola byl nepohodlný. Začal si tedy přivydělávat jako pojišťovací agent. Třetí infarkt se mu stal osudným a z písecké nemocnice se domů nikdy nevrátil. Zemřel ve věku 58 let. Je pohřben v urnovém háji na novém hřbitově v Mirovicích u Písku.

Sportovní úspěchy

  • 1924 – zlatá medaile ve šplhu na laně na VIII. olympijských hrách v Paříži. Zvítězil 20. července na otevřeném stadionu v Colombes v čase 7,2 sekundy ve šplhu bez přírazu na osmimetrovém laně. (Poprvé se ve šplhu na laně soutěžilo na I. olympijských hrách v Athénách v roce 1896, naposledy pak v Los Angeles v roce 1932.)
  • 1924 – bronzová medaile na VIII. olympijských hrách v Paříži za víceboj.
  • 1926 – mistr světa z Lyonu v soutěži gymnastických družstev.
  • 1930 – mistr světa v soutěži gymnastických družstev.
  • 1928 – stříbrná medaile na IX. olympijských hrách v Amsterdamu v soutěži gymnastických družstev (4. v soutěži na bradlech a 6. v kruzích).
  • 1930 – stříbrná medaile z mistrovství světa v Lucembursku ve cvičení na kruzích.
  • 1931 – bronzová medaile z mistrovství světa v atletice ve cvičení na kruzích (5. ve cvičení na bradlech).

Odkazy

Literatura

  • Josef Říman a kol.: Malá československá encyklopedie VI. Academia, Praha 1986, str. 88.
  • Všeobecná encyklopedie 4 (r/ž). Nakladatelský dům OP Diderot, Praha 1998, str. 340.
  • 100 let českého sportu 1918-2018. 1. vyd. Praha: Olympia, 2018. 400 s. ISBN 978-80-7376-521-7. S. 62.

Reference

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.