Seznam monarchií v Evropě

Monarchie byla převládající formou vlády v dějinách Evropy po celý středověk, jen příležitostně konkurovala komunalismu, zejména v případě námořních republik a Švýcarské konfederace.

Evropské monarchie

Republikanismus se v raném novověku čím dál tím více objevoval, ale monarchie v Evropě, i během 19. století, převládala. Od konce první světové války však byla většina evropských monarchií zrušena. V roce 2021 v Evropě zbývá dvanáct svrchovaných monarchií. Sedm je království: Dánsko, Norsko, Švédsko, Spojené království, Španělsko, Nizozemsko a Belgie. Andorra, Lichtenštejnsko a Monako jsou knížectví a Lucembursko je velkovévodství. Vatikán je teokratická volená monarchie ovládaná papežem.

Monarchie lze rozdělit do dvou širokých tříd: předmoderní státy a státy, které získaly svou nezávislost během napoleonských válek nebo bezprostředně po nich. Dánsko, Norsko, Švédsko, Spojené království, Španělsko a Andorra jsou zástupci předmoderních monarchií. Lichtenštejnsko, Nizozemsko, Belgie a Lucembursko byly během napoleonských válek založeny nebo si různými metodami získaly nezávislost. Vatikán byl uznán jako svrchovaný stát spravovaný Svatým stolcem v roce 1929.

Deset z těchto monarchií je dědičných a dvě jsou volené: Vatikán (papež zvolený na konkláve), a Andorra (technicky polovolená diarchie, přičemž hlavami státu jsou zvolený prezident Francie a biskup z Urgellu jmenovaný papežem).

Většina monarchií v Evropě jsou konstituční monarchie, což znamená, že monarcha neovlivňuje politiku státu: buď je to monarchovi ze zákona zakázáno, nebo monarcha nevyužívá svěřené politické pravomoci úřadu. Výjimkou jsou Lichtenštejnsko a Monako, které jsou obvykle považovány za polokonstituční monarchie kvůli velkému vlivu, který knížata stále mají na politiku, a Vatikán, který je absolutní monarchií. V současné době neexistuje žádná velká kampaň za zrušení monarchie (viz monarchismus a republikanismus) v kterémkoli z těchto dvanácti států, ačkoli v mnoha z nich je malá menšina republikánů (např. politická organizace Republika ve Velké Británii). V současné době je šest z dvanácti monarchií členy Evropské unie: Belgie, Dánsko, Lucembursko, Nizozemsko, Španělsko a Švédsko.

Na začátku 20. století byly Francie, Švýcarsko a San Marino jedinými evropskými národy, které měly republiku, jako formu vlády. Vzestup republikanismu k politickému mainstreamu začal až na počátku 20. století, což usnadnilo svržení různých evropských monarchií válkou nebo státním převratem. Na počátku 21. století je většina evropských států republikami s přímo nebo nepřímo volenou hlavou státu.

Seznam současných evropských monarchií

Tabulka monarchií v Evropě

Stát Typ Následnictví Dynastie Titul Portrét Držitel úřadu Narození Věk Vládne od Následník
Andorrské knížectví Konstituční Ex offo: biskup v Urgellu a francouzský prezident Spolukníže Joan Enric Vives Sicília 24. července 1949 71 12. května 2003 Nikdo; funkcionář je jmenován papežem
Emmanuel Macron 21. prosince 1977 43 14. května 2017 Nikdo; nástupce je volen v francouzských prezidentských volbách
Belgické království Konstituční Dědičné Sasko-Kobursko-Gothajští Král Filip 15. dubna 1960 61 21. července 2013 Zjevná dědička: princezna Elisabeth, vévodkyně z Brabantu (nejstarší dítě)
Dánské království Konstituční Dědičné Glücksburkové Královna Markéta II. 16. dubna 1940 81 14. ledna 1972 Zjevný dědic: korunní princ Frederik (nejstarší dítě)
Lichtenštejnské knížectví Konstituční Dědičné Lichtenštejnové Suverénní kníže Hans Adam II. 14. února 1945 76 13. listopadu 1989 Zjevný dědic: Dědičný princ Alois (nejstarší syn)
Lucemburské velkovévodství Konstituční Dědičné Nasavsko-Weilburští Velkovévoda Jindřich 16. dubna 1955 66 7. října 2000 Zjevný dědic: Dědičný velkovévoda Guillaume (nejstarší dítě)
Monacké knížectví Konstituční Dědičné Grimaldiové Suverénní kníže Albert II. 14. března 1958 63 6. dubna 2005 Zjevný dědic: Dědičný princ Jacques (jediný legitimní syn)
Nizozemské království Konstituční Dědičné Oranžsko-Nasavští (Amsbergové) Král Vilém Alexandr 27. dubna 1967 54 30. dubna 2013 Zjevná dědička: Princezna Catharina-Amalia, princezna Oranžská (nejstarší dítě)
Norské království Konstituční Dědičné Glücksburkové Král Harald V. 21. února 1937 84 17. ledna 1991 Zjevný dědic: Korunní princ Haakon (jediný syn)
Španělské království Konstituční Dědičné Bourboni Král Filip VI. 30. ledna 1968 53 19. června 2014 Domnělá dědička: Leonor, kněžna asturská (starší dcera)
Švédské království Konstituční Dědičné Bernadotte Král Karel XVI. Gustav 30. dubna 1946 75 15. září 1973 Zjevná dědička: Korunní princezna Viktorie (nejstarší dítě)
Spojené království Velké Británie a Severního Irska Konstituční Dědičné Windsorové Královna Alžběta II. 21. dubna 1926 95 6. února 1952 Zjevný dědic: Charles, princ z Walesu (nejstarší dítě)
Městský stát Vatikán Absolutní Volená Papež František 17. prosince 1936 84 13. března 2013 Volen sborem kardinálů

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.