Catharina-Amalia Nizozemská
Princezna Catharina-Amalia Nizozemská, princezna oranžská (Catharina-Amalia Beatrix Carmen Victoria, *7. prosince 2003 Haag) je dědičkou trůnu Nizozemského království, což zahrnuje Arubu, Curaçao, Nizozemsko a Svatý Martin.
Catharina-Amalia Nizozemská | |
---|---|
Catharina-Amalia v roce 2019 | |
Rodné jméno | Prinses Catharina-Amalia Beatrix Carmen Victoria der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau |
Narození | 7. prosince 2003 (18 let) Bronovo Hospital |
Bydliště | Huis ten Bosch |
Národnost | Nizozemci |
Alma mater | Bloemcampschool (od 2007) Christelijk Gymnasium Sorghvliet |
Povolání | aristokratka a žákyně |
Nábož. vyznání | Protestantská církev v Nizozemí (od 2004) |
Rodiče | Vilém Alexandr Nizozemský a Máxima Nizozemská |
Rod | Oranžsko-nasavská dynastie a Amsbergové |
Příbuzní | Alexia Nizozemská[1] a Ariane Nizozemská[1] (sourozenci) |
Funkce | oranžský kníže (od 2013) Member of the Council of State (Netherlands) (od 2021) |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Catharina-Amalia je nejstarším dítětem Viléma Alexandra a Máximy Nizozemské. Dědičkou nizozemkého trůnu se stala, když její otec nastoupil na trůn 30. dubna 2013.
Narození
Princezna Catharina-Amalia Beatrix Carmen Victoria se narodila v 17:01 středoevropského času 7. prosince 2003 v nemocnici Bronovo (pojmenované podle své zakladatelky Sary Kathariny de Bronovo) v Haagu[2] jako první dítě tehdejšího prince Viléma Alexandra a princezny Máximy. Narodila se přirozenou cestou s mírou 52 centimetrů a váhou 3310 gramů.
V den jejího narození oslavovalo celé Nizozemsko, na čtyřech místech království (Den Helder a Haag v Nizozemsku, Willemstad na Curacau a Oranjestad na Arubě) bylo vypáleno 101 salv na oslavu narození budoucí nizozemské královny. V době jejího narození byl její otec první a ona sama byla druhá v linii následnictví na nizozemský trůn.
Křest
Dne 12. června 2004 byla pokřtěna reverendem Carlem ter Lindenem v kostele sv. Jakuba v Haagu. Princezna měla šest kmotrů:
- Princ Constantijn Nizozemský (bratr jejího otce)
- Korunní princezna Victoria Švédská
- Marc ter Haar (přítel jejího otce)
- Herman-Diederik Tjeenk Willink (viceprezident Rady státu)
- Samantha van Welderen, baronka Rengers-Deane (přítelkyně její matky)
- Martín Zorreguieta (bratr její matky)
Při křtu obdržela jména Catharina-Amalia Beatrix Carmen Victoria, nicméně její nejbližší ji oslovují „Amalia“.
- Catharina je pravděpodobně po Henriettě Catharině Nasavské
- Amalia je po Amálii ze Solms-Braunfelsu
- Beatrix je po její babičce z otcovy strany, princezně Beatrix (tehdejší nizozemské královně)
- Carmen je na počest babičky z matčiny strany
- Victoria je po její kmotře, korunní princezně Victorii Švédské
Její prarodiče z matčiny strany, Jorge Zorreguieta a María del Carmen Cerruti Carricart, měli zakázáno účastnit se svatby jejích rodičů v roce 2002 kvůli účasti Zorreguiety v režimu generála Jorge Rafaela Videly, ale byli přítomni při jejím křtu, který byl spíše soukromou než státní záležitostí.[3]
Život a vzdělání
Má dvě mladší sestry: princeznu Alexii (*2005) a princeznu Ariane (*2007). Žije se svými rodiči a sestrami v paláci Huis ten Bosch v Haagu.[4]
Od prosince 2007 navštěvovala Catharina-Amalia veřejnou základní školu Bloemcampschool ve Wassenaaru.[5] Nyní navštěvuje Christelijk Gymnasium Sorghvliet v Haagu, do kterého chodila její teta princezna Laurentien.[6]
Její narozeniny se tradičně slaví koncertem v Kloosterkerku v Haagu, kterého se účastní velvyslanci, členové královské domácnosti a Nizozemská rada.[7] Mluví nizozemsky, anglicky a částečně španělsky.[8]
K jejím sedmým narozeninám pojmenoval Peter Hartman Douglas C-47 Skytrain, který kdysi vlastnil její pradědeček, princ Bernhard z Lippe-Biesterfeldu, po Catharině-Amalii. Samotné princezně bylo z důvodu školních povinností zabráněno zúčastnit se slavnosti.[9]
Její babička z otcovy strany, královna Beatrix, 30. dubna 2013 abdikovala a její otec nastoupil na trůn. Catharina-Amalia, jako nový následník trůnu, převzala titul princezny Oranžské a stala se první držitelkou tohoto titulu. Princezna Catharina-Amalia převezme místo v poradní divizi Státní rady Nizozemska po dosažení plnoletosti v 18 letech.[10]
V roce 2020 byl jmenován nový pluk nizozemské královské armády, husarský pluk princezny Cathariny-Amalie.
Následnictví
Dne 30. dubna 2013 nastoupil její otec Vilém-Alexander po abdikaci své matky Beatrix na nizozemský trůn. Catharina-Amalia se tak stala nizozemskou korunní princeznou. Obdržela titul kněžny Oranžské. V současné době je třetí nejmladší následnicí trůnu na světě a druhou nejmladší následnicí v Evropě. Mladší následníky trůnu mají jen v Lesothu a ve Španělsku. Amalia je zároveň dosud nejmladší nizozemskou dědičkou trůnu a je první dívkou, jíž byl titul princezny Oranžské udělen. Její babička Beatrix, prababička Juliána a praprababička Vilemína měly „pouze“ titul princezny nizozemské, třebaže se u nich od narození předpokládal nástup na trůn.
Tituly
- 7. prosinec 2003 – 30. duben 2013: Její královská výsost Catharina-Amalia Nizozemská, dědičná princezna oranžská, princezna oranžsko-nasavská.
- od 30. dubna 2013: Její královská výsost Catharina-Amalia, kněžna oranžská, princezna nizozemská a oranžsko-nasavská[11]
V současné době je princezna první v pořadí následníků na nizozemský trůn a jednoho dne se stane s největší pravděpodobností další nizozemskou královnou, a to i v případě, že by se v budoucnu narodil jejím rodičům syn. V Nizozemsku je uzákoněn dědičný zákon absolutní primogenitury.
Stejně jako její sestry, i Catharina-Amalia se narodila jako nizozemská princezna a princezna oranžsko-nasavská. Jako následnice trůnu, je také princeznou oranžskou.
Původ
Prostřednictvím svého dědečka z otcovy strany, člena rodu Amsbergů, pochází Catharina-Amalia z rodin nižší německé šlechty a prostřednictvím své babičky z otcovy strany z několika královských německých/nizozemských rodin, jako je rod Lippe, rod Mecklenburg-Schwerin, rod oranžsko-nasavských, rody Waldeck a Pyrmont a rod Hohenzollernů. Ona sama je potomkem prvního nizozemského krále Viléma I. Nizozemského, který byl také vládcem v Lucembursku a několika německých státech, a všech následujících nizozemských panovníků.
Z matčiny strany je Catharina-Amalia potomkem bohatých španělských a italských Argentinců s baskickými předky.[12][13][14]
Reference
- Dostupné online. [cit. 2020-04-30]
- Dutch celebrate royal baby birth. news.bbc.co.uk. 2003-12-08. Dostupné online [cit. 2021-04-27]. (anglicky)
- Joyful christening of Catharina-Amalia. www.hellomagazine.com [online]. [cit. 2021-04-27]. Dostupné online.
- Huis ten Bosch Palace - Het Koninklijk Huis. web.archive.org [online]. 2013-10-17 [cit. 2021-04-27]. Dostupné online.
- DutchNews.nl [online]. 2007-09-18 [cit. 2021-04-27]. Dostupné online. (anglicky)
- Prinses Amalia naar de middelbare school. nos.nl [online]. [cit. 2021-04-27]. Dostupné online. (nizozemsky)
- DutchNews.nl [online]. 2009-12-07 [cit. 2021-04-27]. Dostupné online. (anglicky)
- The children of King Willem-Alexander and Queen Máxima. www.holland.com [online]. 2012-06-06 [cit. 2021-04-27]. Dostupné online. (anglicky)
- DutchNews.nl [online]. 2010-12-07 [cit. 2021-04-27]. Dostupné online. (anglicky)
- Voorzitterschap Raad van State - Het Koninklijk Huis. web.archive.org [online]. 2013-08-24 [cit. 2021-04-27]. Dostupné online.
- ZAKEN, Ministerie van Algemene. Titels leden Koninklijke Familie - Titels, aanspreektitels en beschermheerschappen - Het Koninklijk Huis. www.koninklijkhuis.nl [online]. 2015-01-14 [cit. 2021-04-27]. Dostupné online. (nizozemsky)
- CALVO, Lucio Ricardo Pérez. Genealogías argentinas. [s.l.]: Editorial Santiago Apóstol 378 s. Dostupné online. ISBN 978-987-43-4554-7. (španělsky) Google-Books-ID: DmgLAAAAYAAJ.
- GUERRERO, Gonzalo Alvarez; FERRARI, Soledad. Máxima (Edición Actualizada): Una historia real. [s.l.]: Penguin Random House Grupo Editorial Argentina 265 s. Dostupné online. ISBN 978-950-07-4298-6. (španělsky) Google-Books-ID: EQ4FkUe8oNQC.
- Ancestors of Máxima Zorreguieta Cerruti. heinbruins.nl [online]. [cit. 2021-04-27]. Dostupné online.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Catharina-Amalia Nizozemská na Wikimedia Commons