Cent (euro)

Cent, při běžném používání eurocent (někdy též euro cent) vyjadřuje setinu hodnoty eura a jde zároveň o nejmenší minci eura v hodnotě 1 cent. Toto pojmenování pochází z latinského označení číslovky sto: Centum – cent má vždy stokrát menší hodnotu než nadřazená měna (např.: euro).

Kabel s konektorem Lightning v porovnání s eurocentem

Název

Podle nařízení Rady Evropské unie o zavedení eura je název dílčí měnové jednotky cent.[1] V běžně řeči se často používá výraz eurocent, který umožňuje odlišení od centů jiných měn a který je uveden přímo na společné straně mincí.[2] Evropská centrální banka neuvádí žádný úřední symbol ani zkratku eurocentu, a proto se často používá desetinný zápis se znakem eura (například 0,99 €). Neoficiální znak pro cent je ¢, který pochází z označení amerického centu (viz také Symbol eura).

Jazykové verze eurocentu

Ve většině jazyků se používá označení cent (eurocent), avšak mnoho jazyků používá jiné názvy především kvůli tomu, že v daném jazyku neexistuje nebo se nepoužívá některá z hlásek, dvojhlásek nebo spojení.

Na všech centových mincích je nápis cent, pouze řecké euromince mají na své rubové straně navíc nápisy v řecké abecedě v řečtině.

Euromince

Související informace naleznete také v článku Euromince.

V eurozóně se používá 6 druhů mincí různých nominálních hodnot v eurocentech, a to 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centů, ale dvě mince nejmenších hodnot se ve Finsku a Nizozemsku nepoužívají. Kromě euromincí, které mají hodnotu v eurocentech, existují i mince v hodnotě 1 a 2 eura.

Odkazy

Reference

  1. NAŘÍZENÍ RADY (ES) č. 974/98 ze dne 3. května 1998 o zavedení eura
  2. DĚDEK, Oldřich. Společná strana euromincí [online]. Praha: Ministerstvo financí ČR, 2013-12-01 [cit. 2018-10-19]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.