Bács-Kiskun

Bács-Kiskun [báč-kiškun] je největší župa v Maďarsku. Vznikla při administrativní reformě roku 1950 sloučením maďarského zbytku župy Bács-Bodrog a jižní poloviny dosavadní župy Pest-Pilis-Solt-Kiskun. Hlavním městem je Kecskemét, dalšími významnými městy jsou Baja a Kalocsa.

Župa Bács-Kiskun
Bács-Kiskun megye
Palác Cifra, Kecskemét

znak

vlajka
Geografie
Hlavní městoKecskemét
Souřadnice46°30′ s. š., 19°25′ v. d.
Rozloha8 445,15 km²
Časové pásmo+1
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel533 710
Hustota zalidnění63,2 obyv./km²
Jazykmaďarština
Národnostní složeníMaďaři, v malém počtu Němci a Chorvati
Náboženstvíkřesťanství
Správa regionu
Nadřazený celekMaďarsko Maďarsko
Druh celkuŽupa
Podřízené celky10 okresů
118 obcí
Vznik1950
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2BK
Oficiální webwww.bacskiskun.hu
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bács-Kiskun hraničí se župami Baranya, Tolna, Fejér, Pest, Jász-Nagykun-Szolnok, Csongrád-Csanád a na jihu se Srbskem a velmi krátce i s Chorvatskem.

Geografie

Území župy se nachází v plochém Dunajsko-Tiském meziříčí (Duna-Tisza köze), jeho nadmořská výška se pohybuje mezi 94 a 174 metry. Nejvyšším bodem je Ólom-hegy ("Olověná hora") na vrcholu písečné duny Illancs. Západní hranici župy tvoří veletok Dunaj, jinak je území poměrně suché a jeho značnou část pokrývá step, chráněná v Malokumánském národním parku.

Doprava

Severovýchodem župy (přes Kecskemét a Kiskunfélegyházu) prochází dálnice M5, vedoucí z Budapešti do Szegedu a dále na Balkán. Druhou silniční osou je silnice č. 51, vedoucí podél Dunaje. Se západním břehem ji spojuje úsek dálnice M9, vedoucí do Szekszárdu.

Od severu na jih prochází župou hlavní železnice mezi Maďarskem a Srbskem, přes hraniční přechod Kelebia-Subotica. Na této trati leží města Kiskunhalas a Kiskőrös.

Okresy

Župa Bács-Kiskun se člení na 11 okresů.[1]

Sídla

Statutární město

Ostatní města

V závorce je uveden počet obyvatel z roku 2005

Obce

Odkazy

Reference

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.