Baja

Baja (německy Frankenstadt) je město v Maďarsku, v župě Bács-Kiskun. Leží na břehu Dunaje. Je centrem okresu Baja. Rozkládá se na ploše 177,61 km² a v roce 2011 zde žilo 37 508 obyvatel.[2] Město je historicky v rámci Maďarska, resp. Uher významný dunajský přístav. Po staletí hrál vedoucí roli v regionálním obchodu s plodinami, zvířaty a vínem.

Baja
Radnice

znak

vlajka
Poloha
Souřadnice46°11′ s. š., 18°57′13″ v. d.
StátMaďarsko Maďarsko
ŽupaBács-Kiskun
OkresBaja
Baja
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha177,61 km²
Počet obyvatel34 788 (2018)[1]
Hustota zalidnění195,9 obyv./km²
Správa
StarostaZsigó Róbert
Oficiální webwww.baja.hu
PSČ6500
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Název

V latině je doložen historický název města Francillo, v němčině se objevuje název Frankenstadt. Současný maďarský název se předpokládá bude tureckého původu, označoval v dobové osmanské turečtině býka.

Poloha

Město se rozkládá na břehu Dunaje, 160 km jižně od Budapešti, na levém břehu. Do města zasahuje slepé rameno veletoku s názvem Sugovica. U ní se také nachází staré město s nejstaršími stavbami.

Historie

Lokalita současného města byla osídlena již v dávnověku. Od 6. století bylo osídleno Avary. První písemná zmínka o moderním sídle pochází z roku 1323. Vznik Baji jako souvisle osídleného sídla ve 12. století je široce přijímán již od počátku století dvacátého. Trvalé osídlení vzniklo původně v místě, kde byl možný přechod přes Dunaj. V roce 1474 daroval uherský král Matyáš Korvín město rodině Czoborů. Současný název byl nejprve zaveden až během období tureckých výbojů a okupace Uher Osmanskou říší ve století šestnáctém. V té době byla centrem náchie, nacházela se zde asi stovka domů a pevnost. Později byla částečně rekolonizována při znovuobnovení dolních Uher po stažení Turků. Díky tomu přišli do Baji příslušníci různých národů, např. Němci, ale také jižní Slované (Chorvati, Srbové). V závěru 17. století sem uprchli někteří jižní Slované z oblastí dnešní Bosny, resp. Srbska.

Po osvobození od Turků hrála Baja klíčový význam především ve smyslu zásobování nového bojiště. V roce 1739 zde vypukla epidemie moru, později roku 1751 jej poničila povodeň a v roce 1840 potom požár. V roce 1828 byly ulice vydlážděny. Díky tomu bylo možné do Baji svážet kamenické výrobky a odsud je dále po Dunaji přepravovat do celých Uher.

Město bylo v 19. století významné jako překladiště obilí. Z okolních polí se sváželo na lodě a poté transportovalo proti proudu Dunaje dále do Uher a do Rakouska. Na počátku 19. století byly místní ulice vydlážděny. Jako významný přístav sloužila Baja i ve 20. století. V rámci zprůmyslnění zde vznikl závod na výrobu zemědělských strojů.

Po skončení první světové války byla Baja okupována nově vzniklým královstvím Srbů, Chorvatů a Slovinců. Na základě Trianonské dohody měla Baja zůstat Maďarsku, nicméně srbské vojsko se stáhlo až roku 1921. Po několik let byla Baja součástí tzv. Republiky Baranya-Baja. V rámci toho byl starostou města jmenován Srb původem z Pančeva Vasa Dolinka.

V roce 1930 byla k Baje připojena vesnice Bajaszentistván.

Známé osobnosti

  • Lázár Meszáros, ministr obrany
  • Karl Isidor Beck, rakouský básník
  • Katinka Hosszú, olympijská vítězka
  • Akós Kalmár, plavec

Partnerská města

Reference

  1. Magyarország közigazgatási helynévkönyve, 2018. január 1.. 27. září 2018. Dostupné online. [cit. 2018-09-27]
  2. http://portal.ksh.hu/pls/ksh/docs/hun/hnk/Helysegnevkonyv_adattar_2011.xls

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.