Albert II. Belgický

Albert II.[1] (* 6. června 1934) je člen belgické královské rodiny, který vládl jako král Belgičanů v letech 1993 až 2013.

Albert II.
král Belgičanů
portrét
Doba vlády 9. srpna 199321. července 2013
Narození 6. června 1934 (87 let)
Laken, Belgie Belgie
Předchůdce Baudouin I.
Nástupce Filip
Manželka Paola Belgická
Rod Dynastie Sasko-Kobursko-Gothajská
Otec Leopold III. Belgický
Matka Astrid Švédská
Podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Král Albert II. je syn krále Leopolda III. a poslední žijící dítě královny Astrid, rodem švédské princezny.[2] Je to mladší bratr bývalé velkovévodkyně Josefíny Šarloty Lucemburské a krále Baudouina, po jehož smrt v roce 1993 nastoupil na trůn. Oženil se s donnou Paolou Ruffo di Calabria (nyní královnou Paolou), se kterou měl tři děti. Albertův nejstarší syn Filip je současným králem Belgičanů.

Dne 3. července 2013 se král Albert II. zúčastnil poledního zasedání belgického kabinetu. Poté oznámil, že 21. července, na belgický národní den, se ze zdravotních důvodů vzdá trůnu. Jeho nástupcem se 21. července 2013 stal jeho syn Filip. Albert II. byl čtvrtým panovníkem, který v roce 2013 abdikoval, po papeži Benediktu XVI., nizozemské královně Beatrix a katarskému emíru Hamadovi bin Chalífovi.[3][4] Stal se také druhým belgickým panovníkem, který abdikoval, po svém otci Leopoldovi III., který abdikoval v roce 1951, i když za velmi odlišných okolností.

Život

Princ je mladším ze synů krále Leopolda III. (1901–1983) a jeho první manželky Astrid Švédské (1905–1935). Jeho kmotry byli princ Felix Lucemburský a jeho babička z otcovy strany, královna Alžběta Belgická.

Albert byl vyslán do švýcarské soukromé školy Institut Le Rosey, kde získal univerzitní vzdělání. V letech 1953 až 1958 sloužil v Belgickém královském námořnictvu.

Když 31. července 1993 zemřel jeho starší bratr, král Baudouin I., aniž by zanechal potomků, stal se jeho nástupcem. Se slavnostní přísahou dne 9. srpna 1993 usedl v 59 letech na belgický trůn a stal se tak co do věku nástupu na trůn nejstarším králem v historii Belgie.

Roku 1994 se stal 1292. rytířem Řádu zlatého rouna v Rakousku a 1191. rytířem Řádu zlatého rouna ve Španělsku.

Sňatek a rodina

Dne 2. července 1959 se v Bruselu oženil s princeznou Donnou Paolou Margheritou Marií Antonií Consiglií Ruffo di Calabria (nar. 1937), dcerou vévody Dona Fulca Ruffo di Calabria, Duca di Guardia Lombarda a jeho ženy, hraběnky di Rossana e di Sebastiano (1896–1989).

Král a královna spolu mají tři děti:

Z mimomanželského poměru se Sybille de Selys Longchamps má jednu dceru:

  • Delphine Boëlová (* 22. února 1968). Tato skutečnost se i přes pozitivní DNA testy potvrdila až 27. ledna 2020, kdy bývalý král své otcovství veřejně přiznal. V říjnu 2020 belgický soud rozhodl, že jí náleží titul belgické princezny.[5]

Titulatura a vyznamenání

Podrobnější informace naleznete v článku Tituly a vyznamenání Alberta II. Belgického.

Galerie

Belgické mince

  • V Belgii je zvykem, že podobizna vládnoucího krále je znázorněna na oběživu. Je však pravidlem, že totéž se neděje s pamětními sběratelskými mincemi. Nicméně některé mince s vysokou nominální hodnotou se razily s bustou krále z jedné strany, jako právě pamětní 100 eurová zlatá mince ražená roku 2003.

Vývod z předků

 
 
 
 
 
Leopold I. Belgický
 
 
Filip Belgický
 
 
 
 
 
 
Luisa Marie Francouzská
 
 
Albert I. Belgický
 
 
 
 
 
 
Karel Antonín Hohenzollernský
 
 
Marie Hohenzollernská
 
 
 
 
 
 
Josefína Bádenská
 
 
Leopold III. Belgický
 
 
 
 
 
 
Maxmilián Josef Bavorský
 
 
Karel Teodor Bavorský
 
 
 
 
 
 
Ludovika Bavorská
 
 
Alžběta Gabriela Bavorská
 
 
 
 
 
 
Michal I. Portugalský
 
 
Marie Josefa Portugalská
 
 
 
 
 
 
Adelaida Löwenstein-Wertheim-Rosenberg
 
Albert II. Belgický
 
 
 
 
 
Oskar I. Švédský a Norský
 
 
Oskar II. Švédský
 
 
 
 
 
 
Joséphine de Beauharnais mladší
 
 
Karel Švédský
 
 
 
 
 
 
Vilém Nasavský
 
 
Žofie Nasavská
 
 
 
 
 
 
Pavlína Württemberská
 
 
Astrid Švédská
 
 
 
 
 
 
Kristián IX. Dánský
 
 
Frederik VIII. Dánský
 
 
 
 
 
 
Luisa Hesensko-Kasselská
 
 
Ingeborg Dánská
 
 
 
 
 
 
Karel XV. Švédský a Norský
 
 
Luisa Švédská
 
 
 
 
 
 
Luisa Oranžsko-Nasavská
 

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Albert II of Belgium na anglické Wikipedii.

  1. francouzsky: Albert Félix Humbert Théodore Christian Eugène Marie; nizozemsky: Albert Felix Humbert Theodoor Christiaan Eugène Marie; německy: Albrecht Felix Humbert Theodor Christian Eugen Maria
  2. Princezna Marie-Esméralda Belgická a princezna Marie-Christine Belgická, dvě dcery Leopolda III. a jeho druhé manželky Lilian, princezny z Réthy, jsou také stále naživu.
  3. Belgium's King Albert II announces abdication. BBC News. 2013-07-03. Dostupné online [cit. 2022-01-11]. (anglicky)
  4. Belgický král odstoupí, nástupcem bude princ Philippe [online]. České noviny.cz, 2013-07-03 [cit. 2013-07-03]. Dostupné online.
  5. ČTK. Po letech soudních sporů má Belgie novou princeznu. Je jí nemanželská dcera bývalého krále Alberta II.. Lidovky.cz [online]. 2020-10-1. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.