Svatby pana Voka

Svatby pana Voka je československý historický film z roku 1971, který natočil režisér Karel Steklý. Titulní roli ztvárnil Miloš Kopecký. Hrdinou filmu je historická postava Petr Vok z Rožmberka, který se uchází o mladou Kateřinu z Ludanic.

Svatby pana Voka
Země původuČeskoslovensko
Jazykčeština
Délka100 minut
ŽánrHistorická komedie
Scénář a režieKarel Steklý
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleMiloš Kopecký
Pavel Landovský
Vladimír Brabec
Otakar Brousek starší
Marie Drahokoupilová
HudbaLuboš Fišer
Václav Kopta
KameraFrantišek Uldrich
Výroba a distribuce
Premiéra26. 3. 1971
Produkční společnostFilmové studio Barrandov
Svatby pana Voka na FP, ČSFD
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Děj Filmu

Děj filmu se odehrává v roce 1580, kdy se šlechtic, pan Petr Vok z Rožmberka, uchází o mladou Kateřinu z Ludanic. Radí se o ní s bratrem Vilémem z Rožmberka a se svými věřiteli. Do příprav svateb se zaplete i císař Rudolf II.

Petr Vok se domluví se svými sloužícími, aby vyndali Kateřině z Ludanic klín od kola u kočáru, ale ti to popletou a vyndají klín u Vokova kočáru. Tak se pan Vok seznámí s Kateřinou z Ludanic. Ta mu dá podmínku, že nejprve musí provdat svůj dvanáctičlenný fraucimor.

Petr Vok se rozhodne, že pojede do Prahy, kam císař svolal české pány. Vymyslí si, že pojede v rouchu kardinála. To ovšem prozradí jeho sluha Cyril strážím v Praze. Naštěstí toto pan Vok zjistí od sluhy, který za prozrazení plánů dostal císařovo zlato. Přestrojení za kardinála proto bylo změněno a Vok jede v přestrojení za urozenou slečnu z Pernštejna. Do Prahy mezitím přijíždí také pravý kardinál, kterému stráže dají rákoskou namísto Voka. Na audienci požádá Petr Vok císaře o svolení ke sňatku s Kateřinou z Ludanic. Císař jeho žádosti vyhoví.

Konec filmu ukazuje zestárlého Voka, kterému se dostává stejného zacházení, kterým častoval i svůj fraucimor. Zatímco Vok usíná po víně s uspávacím práškem, jeho žena nadbíhá mladému knězi, jenž se vrátil z Nového světa a popisuje zážitky s divochy.

Postavy

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.