Václav Kopta

Václav Kopta (* 21. června 1965 Praha) je český herec, muzikant, textař, komik a moderátor.

Václav Kopta
Narození21. června 1965 (56 let)
Praha
Československo Československo
Manžel(ka)Simona Vrbická
Dětidcery Františka a Jana
RodičePavel Kopta (otec), Jana Koptová (matka)
PříbuzníJosef Kopta děd
Petr Kopta strýc
Jan Kopta bratr
Významné roleSněženky a machři, Sněženky a machři po 25 letech — Radek Převrátil
Doktor Martin, Strážmistr Topinka — Robert Fiala
Ohnivý kuře — Jíša
Krejzovi — Roman Bystrý
Single Lady, Taxikář — Karel Čolek
Okresní přebor, Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka — Arnošt Krob
Ulice — Rudolf Hložánek
Kosmo — Milan Sumec
Kancl — Marek Chvála
Trapný padesátky — Standa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Je synem textaře Pavla Kopty a vnukem básníka a překladatele Josefa Kopty. Svoji manželku, herečku Simonu Vrbickou, poznal při studiu na Pražské konzervatoři, kde studoval hudebně dramatický obor. Během studia hostoval v Divadle E. F. Buriana a ve Vinohradském divadle. Mají dcery Františku (* 1998) a Janu (* 2001).

Od roku 1986 je stálým členem hudebního divadla Semafor. Zde účinkoval v řadě představení, např. Jonáš, Na poříčí dítě křičí, Vetešník, Ach ta láska nehezká, V hlavní roli písnička, Pré, Mé srdce je Zimmer frei, To nám to pěkně začíná, 80 svíček na ztraceným dortu aj.

Ve filmu zazářil již ve svých osmnácti letech rolí idealistického studenta ve filmu Sněženky a machři. Poté však z televize a filmu na dlouhý čas zmizel. Do povědomí veřejnosti se vrátil až po více než dvaceti letech ve filmu Sněženky a machři po 25 letech, kde hrál již dospělého účastníka srazu bývalých studentů na horách. Poté se začal pravidelněji objevovat ve filmu a v televizi, zejména ve vedlejších rolích.

V letech 2019, 2020 a 2021 moderoval vyhlášení cen Český lev.

V době pandemie covidu-19 se stal řidičem autobusů MHD v pražských Dejvicích.[1]

Kniha

V roce 2019 vydal povídkovou knihu:

  • Prodloužená jízda

Václav Kopta s lehkostí a nadhledem vzpomíná na vlastní dospívání, na příhody z branže i rodinného života. Humorné vyprávění zavede čtenáře nejen do kraje autorova dětství, na pražskou Hanspaulku a do Libochovic, ale také do Berlína, na Rujánu nebo do jižních Čech. Ilustrátorem knihy byl bratr Václava Kopty Jan.

Hudba

Jako spoluautor se podílel na několika muzikálech

  • Čachtická paní
  • Edith, vrabčák z předměstí (DJKT, Plzeň)
  • Lucrecia Borgia (Národní divadlo)

Celkem 33 let byl členem divadla Semafor. Jako hráč na klavír byl členem několika kapel (BossaNova, Bluesberry aj.), dnes je členem skupiny Wooden Shoes a své vlastní kapely Václav Kopta & band.

Je autorem desítek písňových textů pro řadu populárních zpěvaček, např. Hana Zagorová, Marta Kubišová, Leona Machálková.[zdroj?!]

Nejznámější texty

Televize

Na TV Nova vystupoval v pořadu Mr. GS (2008 — 2010), kde dělal hudební doprovod. Od roku 2014 hrál jednu z hlavních rolí v seriálu TV Nova Ulice. Později ze seriálu odešel. V roce 2015 moderoval v České televizi pořad Zpívá celá rodina, v roce 2019 vlastní talk show s názvem Koptashow.[2] V letech 2019 a 2020 moderoval vyhlášení cen Český lev, v roce 2020 také soutěžní televizní pořad amatérských cukrářů Peče celá země (spolu s Terezou Bebarovou). V roce 2022 se stal vítězem 9. řady show Tvoje tvář má známý hlas.

Filmografie

Herec

Dabing

  • Devět kruhů pekla (1987) — dr. Rath Thong

Rozhlas

Václav Kopta, přesně jeho hlas, se na rozhlasových vlnách objevoval především v souvislosti s rozhovory s ním, a jeho divadelní, televizní a filmovou tvorbou, případně angažmá v divadle Semafor. V menší míře jako aktéra rozhlasových her.

  • 2019 Michal Macháček a Kateřina Rathouská: A máme to za sebou, rozhlasové dokudrama (nejen) ze zasedání ÚV KSČ v neděli 19. listopadu 1989 a o konci prezidenta Gustáva Husáka a vlády jedné strany. Překlad: Izabela Schenková, hudba: Jan Trojan, dramaturgie a režie Aleš Vrzák., premiéra: 17. 11. 2019, hrají: Gustáv Husák (Ivan Romančík), Miloš Jakeš (Jiří Lábus), Karel Urbánek (Václav Kopta), Miroslav Štěpán (Robert Mikluš), Alojz Lorenc (Martin Veliký), Ivan Knotek (Roman Mrázik), Irena, Husákova spolupracovnice (Petra Špalková), hlas v telefonu (Pavel Čeněk Vaculík)..[3]
  • 1987 Venjamin Kaverin: Dva kapitáni, rozhlasový seriál pro mládež, v němž ústřední postavou je Alexandr Grigorjev, kdysi němý chlapec, který se silou vůle naučil mluvit a splnil i svůj sen stát se letcem. Děj se odehrává mezi dvěma válkami. Autor dává svému hrdinovi procházet dalekými zeměmi, mnohými dobrodružstvími, životem bohatým na proměny a osudové události, v nichž však vždy vítězí dobro nad zlem.. Překlad: Raisa Novotná, hudební improvizace Lubor Šonka, režie Jan Uhrin, premiéra: prosinec 1987, hrají: vypravěč (Stanislav Oubram), Saša (Tomáš Longa, /Václav Kopta), Káťa (Markéta Daňhelová, Yveta Dušková), babička (Marie Marešová), Tatarin (Jan Přeučil), Korabljov (Petr Pelzer).[6]

Odkazy

Reference

  1. Jsem řidičem autobusu pražské MHD, lidé mě nepoznávají, říká Václav Kopta. iDNES.cz [online]. 2021-01-23 [cit. 2021-01-24]. Dostupné online.
  2. Koptashow | Přehled dílů [online]. ceskatelevize.cz [cit. 2020-01-02]. Dostupné online.
  3. A máme to za sebou (2019). Panáček v říši mluveného slova [online]. Panáček v říši mluveného slova, 2019-10-21 [cit. 2020-10-25]. Dostupné online. (česky)
  4. Neil Simon: Apartmá v hotelu Plaza. Dvojka [online]. Český rozhlas [cit. 2020-01-05]. Dostupné online. (česky)
  5. Apartmá v hotelu Plaza 1/3 (2019). Panáček v říši mluveného slova [online]. Panáček v říši mluveného slova, 2019-21-10 [cit. 2020-25-10]. Dostupné online. (česky)
  6. Dva kapitáni 1/15 (1987). Panáček v říši mluveného slova [online]. Panáček v říši mluveného slova, 2019-10-21 [cit. 2020-10-25]. Dostupné online. (česky)

Literatura

  • tisk Magazín Právo, 24. ledna 2009

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.