Slovenská autobusová doprava
Slovenská autobusová doprava (v některých případech původně Slovenská automobilová doprava), zkratkou SAD, je původní společná značka slovenských autobusových dopravců, kteří v letech 1993 a 1994 navázali na činnost dřívějších autobusových provozů slovenských podniků ČSAD. Podílejí se podstatnou měrou na dálkové, regionální a příměstské autobusové dopravě na území Slovenska, v mnoha zejména menších městech provozují též městskou autobusovou dopravu.
Historie
Do roku 1993 působilo na území Slovenska pět podniků ČSAD, a to:
- Československá automobilová doprava, štátny podnik Bratislava (od roku 1989)
- Československá automobilová doprava, štátny podnik Banská Bystrica (od roku 1989)
- Československá automobilová doprava, štátny podnik Košice (od roku 1989 do července 1993 Československá štátna automobilová doprava, štátny podnik Košice)
- Československá automobilová doprava, štátny podnik Dolný Kubín (vytvořený roku 1990)
- Československá automobilová doprava, štátny podnik Žilina (vytvořený roku 1991).
Od ledna 1994 byla ze slovenských podniků Československej (štátnej) automobilovej dopravy vyčleněna nákladní doprava do podniků s názvy Nákladná doprava (NAD nebo ND). Dosavadní podniky ČSAD byly v letech 1993 a 1994 postupně přejmenovány a transformovány na podniky autobusové dopravy s názvy Slovenská automobilová doprava či Slovenská autobusová doprava (SAD). Pro autobusovou dopravu tak vznikla pětice státních podniků:
- Slovenská autobusová doprava, štátny podnik Bratislava (vznik v lednu 1994)
- Slovenská autobusová doprava Banská Bystrica, štátny podnik (vznik v lednu 1994)
- Slovenská automobilová doprava, štátny podnik Košice (vznik v srpnu 1993), od ledna 1994 Slovenská autobusová doprava, štátny podnik, Košice.
- Slovenská automobilová doprava, štátny podnik Dolný Kubín (od roku 1993)
- Slovenská automobilová doprava, štátny podnik Žilina (od listopadu 1993).
V letech 1995 a 1996 byly z původních podniků odštěpeny desítky lokálních státních podniků, který vždy měly název SAD s názvem sídelního města. Jako první byl v roce 1994 zkušebně privatizován podnik SAD Skalica (SKAND Skalica), v roce 1995 pak následoval podnik SAD Stará Ľubovňa (BUS KARPATY spol. s r.o.).
V roce 1999 byly v rámci příprav na privatizaci zbývající státní podniky opět poslučovány do 17 větších státních podniků. Ty byly postupně v letech 2001 a 2002 transformovány v akciové společnosti a v letech 2002–2005 stát prostřednictvím Fondu národního majetku SR prodal většinové podíly všech 17 společností a ponechal si menšinové podíly kolem 40 % (37,84 % až 44,01 %), celková hodnota těchto státních podílů činila v roce 2010 přes 72 milionů eur. Fond národného majetku SR na základě programového prohlášení vlády v roce 2010 plánoval privatizovat i tyto státní podíly, z toho v 11 společnostech veřejnou obchodní soutěží a v 6 společnostech přímým prodejem.[1]
Dnešní podniky
Některé z nástupnických společností nesou název SAD dodnes, některé nadále používají i loga odvozená ze známého symbolu ČSAD.
14 velkých slovenských autobusových dopravců, kteří jsou pokračovateli podniků ČSAD, resp. SAD, je sdruženo ve Svazu autobusové dopravy (ZAD). Jeho členy jsou:[2]
- BUS KARPATY spol. s r.o., Stará Ľubovňa, do roku 1995 státní podnik SAD Stará Ľubovňa
- eurobus, a.s., Košice, další provozovny Rožňava, Spišská Nová Ves (společnost vznikla v roce 2001 sloučením podniků SAD Košice, SAD Rožňava a SAD Spišská Nová Ves.)
- SAD Humenné, a.s., Humenné (další provozovny Stropkov, Svidník, Vranov nad Topľou)
- Slovak Lines, a.s., do února 2007 Slovenská autobusová doprava Bratislava, akciová společnost, ve zkratce SAD Bratislava, Bratislava, další provozovna Malacky
- Slovenská autobusová doprava Lučenec, akciová spoločnosť, Lučenec (další provozovny Revúca, Rimavská Sobota)
- ARRIVA Michalovce, akciová společnost, dříve Slovenská autobusová doprava Michalovce, akciová spoločnosť, Michalovce, další provozovny Kráľovský Chlmec, Sobrance, Trebišov
- ARRIVA Nové Zámky, akciová společnost, dříve Slovenská autobusová doprava Nové Zámky, akciová spoločnosť, Nové Zámky, další provozovny Komárno, Levice, Šaľa, Štúrovo
- Slovenská autobusová doprava Poprad, akciová spoločnosť, Poprad (další provozovny Levoča, Kežmarok vzniklá přičleněním SAD Kežmarok od 1. června 1998)
- SAD Prešov, a.s., Prešov (další provozovna Bardejov)
- SAD Prievidza, a.s., Prievidza (další provozovny Bánovce nad Bebravou, Partizánske)
- Slovenská autobusová doprava Trenčín, akciová spoločnosť, Trenčín (další provozovny Ilava, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Považská Bystrica)
- ARRIVA Nitra, do června 2013 Veolia Transport Nitra a.s., do konce června 2008 SAD Nitra a.s.,Nitra, další provozovny Topoľčany, Zlaté Moravce
- Slovenská autobusová doprava Zvolen, akciová spoločnosť, Zvolen (další provozovny Banská Bystrica, Brezno, Detva, Modrý Kameň, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Krupina - bývalá SAD Krupina přičleněná 1. června 1998 k SAD Zvolen)
- Slovenská autobusová doprava Žilina, akciová spoločnosť, Žilina (další provozovny Čadca, Martin)
Dalšími autobusovými dopravci jsou:
- SAD Banská Bystrica, a.s., Banská Bystrica, provozovna Brezno
- SAD Dunajská Streda, a.s., Dunajská Streda
- SAD LIORBUS a. s., Ružomberok, další provozovny Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš, Námestovo, Trstená. V létě 2015 ji získala skupina Arriva.
- SAD Trnava a. s., Trnava, další provozovny Hlohovec, Piešťany, Senica. V létě 2015 ji získala skupina Arriva.
- SKAND Skalica, do roku 1994 SAD Skalica
Související články
Reference
- FIGEĽ: Model predaja podielov v SAD-kách treba zvážiť, 24hod.sk, 27. 12. 2010
- Kolektívna zmluva vyššieho stupňa na roky 2012–2013 uzavretá medzi Zväzom autobusovej dopravy a Odborovým zväzom KOVO
Externí odkazy
- Slovenská autobusová doprava, Prehľad všetkých podnikov SAD, web Verejná osobná cestná doprava na Slovensku, anonymní autor pod značkou Kami. M.
- Celoštátny informačný systém o cestnovných poriadkoch CIS CP, INPROP s.r.o., Zväz autobusovej dopravy, MDVRR SR
- Privatizácia podnikov SAD je ohrozená, BUSportál.sk, 9. 2. 2006, olala
- FIGEĽ: Model predaja podielov v SAD-kách treba zvážiť, 24hod.sk, 27. 12. 2010