Herefordská mapa

Herefordská mapa je kruhová mapa světa (latinsky: mappae mundi) přibližně z roku 1280. Jedná se o jednu ze dvou nejznámějších ukázek kruhových map vrcholného středověku (druhou je Ebstorfská mapa),[1] jejímž autorem je Richard z Haldinghamu a Laffordu. Herefordská mapa byla vytvořena jako oltářní obraz a v současnosti se nachází v Herefordské katedrále v Herefordu. Její průměr je 132 cm.[1]

Herefordská mapa
Herefordská mapa světa
Datum vytvoření1300
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Multimediální učebnice Dějiny kartografie Geografického ústavu Masarykovy univerzity v Brně popisuje Herefordskou mapu následovně:[2]

Herefordská mapa je menší než ebstorfská – má průměr 132 cm. Byla také oltářním obrazem a vznikla kolem r. 1280 jako dílo Richarda z Haldinghamu a Laffordu. Ve středu herefordské mapy je zobrazen Kristus při poslední soudu, na mapě najdeme babylónskou věž, obraz ráje, archy Noemovy atd. Vyznačuje se nejpodivnějším symbolismem, kde se prolínají mořské panny, jednorožci, draci s opicemi, velrybami a lvy. Ještě podivnější jsou bezhlaví muži s očima na hrudi, čtyřocí Etiopové a další nestvůry v řadě obrázků na africkém pobřeží. V jednom rohu sedí postava s papežskou tiárou, která má asi představovat Julia Caesara, jak dává písemný rozkaz nebo pověření třem filozofům k prozkoumání světa. Protože je to církevní mapa, je zde zastoupen ráj, vyhnání Adama a Evy, babylónská věž, apoštolové, satan odnášející zatracené i oblíbená představa, že Jeruzalém je centrem světa. Po stránce kartografické je herefordská mapa velmi primitivní, ukazuje hlubokou neznalost světa vůbec, ale i neznalost Anglie a Skotska, které by měl autor dobře znát. Na herefordskou mapu by se mělo pohlížet jako na literární památku, ve které je zachycen stav vědomostí ve 13. století.

Místa na mapě

Lokalizace míst Herefordské mapy
Detailní zobrazení Britských ostrovů

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hereford Mappa Mundi na anglické Wikipedii.

  1. ČAPEK, Richard a kolektiv. Geografická kartografie. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1992. ISBN 80-04-25153-6. S. 342.
  2. Multimediální učebnice Dějiny kartografie: Mappae Mundi [online]. Geografický ústav Masarykovy univerzity [cit. 2009-12-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-06-05.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.