Chráněná krajinná oblast Blaník

Chráněná krajinná oblast Blaník je nejmenší chráněnou krajinnou oblastí v České republice vyhlášenou 29. prosince 1981. Chráněná krajinná oblast Blaník se nachází ve Středočeském kraji, jižně od města Vlašim. Její rozloha je 40,31 km². Nejvyšším bodem oblasti je vrchol Velkého Blaníku (638 metrů), naopak nejnižší bod je tok řeky Blanice v Ostrově (366 metrů). Největší obec v CHKO jsou Louňovice pod Blaníkem, kde také sídlí správa CHKO. Správa chráněného území je řízena prostřednictvím Agentury ochrany přírody a krajiny ČR – RP Střední Čechy.[1]

Zdroje k infoboxu
Chráněná krajinná oblast Blaník
IUCN kategorie V (Chráněná krajinná oblast)
Pohled na Velký Blaník
Základní informace
Vyhlášení29. prosince 1981
Nadm. výška366 m n. m.
Rozloha40,31 km²
SprávaSpráva CHKO Blaník
Poloha
StátČesko Česko
KrajStředočeský kraj
UmístěníLouňovice pod Blaníkem
Souřadnice49°38′21,71″ s. š., 14°51′43,79″ v. d.
Geodata (OSM)OSM, WMF
Chráněná krajinná oblast Blaník
Další informace
Kód21
Webblanik.ochranaprirody.cz
Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Přírodní poměry

Geologie

Na vrcholcích se vyskytují převážně ortoruly, ale na většině území se vyskytují také pararuly. Dále se zde vyskytuje například aplit.

Geomorfologie

Celé CHKO dominují vrcholy Velkého Blaníku (638 metrů) a Malého Blaníku (580 metrů). Dalšími významnými vrcholy jsou Křížovská hůra (580 metrů) a Býkovická hůrka (562 metrů).

Fauna

Ledňáček říční

Ze savců, kterých v chráněné krajinné oblasti žije asi čtyřicet druhů je vzácný netopýr černý a netopýr velký. Z ptáků například křepelka polní, ledňáček říční či moták pochop. Z plazů se zde například vyskytuje zmije obecná a z obojživelníků čolek obecný, kuňka obecná, rosnička zelená, blatnice skvrnitá, či skokan ostronohý. Z brouků například mandelinka, nebo střevlík. Vyskytují se zde vážky a také asi 200 druhů pavouků. Z vodních plžů stojí za zmínku například velevrubové, kružníci severní, kteří jsou v červené knize ohrožených druhů, a hrachovka obrácená.

Flóra

Lilie zlatohlávek

Asi 31 % území pokrývají lesy. Nejvýznamnější dřevinou je smrk, který tvoří asi 57 % lesa. Poté následuje borovice, která tvoří asi 20 %. Dále pak buk (7 %) a modřín (6,5 %). Zbytek tvoří například bříza (2,7 %), dub (2 %), habr (1 %) a jedle (0,8 %)

Chráněná krajinná oblast je bohatá na rostliny z vodního a bažinatého prostředí, ale také lučního. Vyskytuje se zde například ostřice, či ptačinec bahenní, nebo také prstnatec májový, dále také například lilie zlatohlávek.

Maloplošná chráněná území

Na území chráněné krajinné oblasti leží přírodní rezervace Malý Blaník, Podlesí, Velký Blaník a přírodní památky Částrovické rybníky a Rybník Louňov.

CHKO Blaník spravuje i chráněná území, která leží mimo CHKO:

Odkazy

Reference

  1. Blaník [online]. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR [cit. 2021-12-05]. Dostupné online.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.