Zahraniční vztahy Česka
Česká republika má zavedenou strukturu zahraničních vztahů. Je členem Organizace spojených národů, Severoatlantické aliance,[2] Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, Světové obchodní organizace, Mezinárodního měnového fondu, Světové banky, Rady Evropy, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, Evropské celní unie, Evropské unie,[3] součástí Schengenského prostoru, Evropského hospodářského prostoru, členem Visegrádské skupiny a jiných mezinárodních struktur. Je pozorovatelem Organizace amerických států.[4] Všechny státy (138 států ke dni 3. května 2016, z toho je devět států zastoupeno diplomaty v hodnosti chargé d’affaires[5]) a mezinárodní resp. nadstátní organizace, které mají diplomatické styky s Českou republikou, mají velvyslanectví v Praze, a některé z nich mají generální konzuláty nebo konzuláty v určitých městech, zejména v Brně. Česká republika má ve státech a u mezinárodních resp. nadstátních organizací, se kterými má diplomatické styky, recipročně svá velvyslanectví (ambasády) a konzuláty.
Dle tzv. Visa Restriction Indexu z roku 2016 mají čeští občané možnost bezvízového vstupu do 167 zemí, čímž se zařazují mezi nejméně vízy omezené národy.[1]
Hlavní roli v zaměřování a upřesňování zahraniční politiky mají premiér a ministr zahraničí. Pro zahraniční politiku České republiky je zásadní členství v Evropské unii, té ČR v první polovině roku 2009 i předsedala. Česká republika má silné vazby se Slovenskem, Polskem a Maďarskem, mj. jako člen Visegrádské skupiny.[6] Rozsáhlé styky má Česká republika se sousedním Německem[7] a dalšími členskými státy Evropské unie, se Spojenými státy americkými[8] a s Izraelem.[9] Současný český prezident Miloš Zeman se snaží zlepšit vztahy s Ruskem a Čínou.
Čeští představitelé podporovali disidenty v Barmě, Bělorusku, Moldavsku a na Kubě.[10]
Bilaterální vztahy
Evropa
Asie
- Česko-čínské vztahy
- Česko-indické vztahy
- Česko-izraelské vztahy
- Česko-japonské vztahy
- Česko-jihokorejské vztahy
- Česko-mongolské vztahy
- Česko-tchajwanské vztahy
- Česko-vietnamské vztahy
Oceánie
Multilaterální vztahy
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Zahraniční vztahy Česka na Wikimedia Commons
Reference
- Global Ranking - Visa Restriction Index 2016 Archivováno 12. 3. 2016 na Wayback Machine. Henley & Partners. 23. únor 2016
- NATO e-Library: Basic texts
- Archivovaná kopie. europa.eu [online]. [cit. 2016-08-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-05-19.
- The Czech Republic's Membership in International Organizations [online]. United States State Department [cit. 2015-08-08]. Dostupné online. (anglicky)
- Ministry of Foreign Affairs of the Czech Republic. Diplomatic Protocol, Diplomatic List, May 3, 2016. http://www.mzv.cz/file/442309/DL2016_05_03.pdf (anglicky).
- About the Visegrad Group [online]. [cit. 2015-08-08]. Dostupné online. (anglicky)
- Společné prohlášení ke strategickému dialogu mezi Ministerstvem zahraničních věcí České republiky a Ministerstvem zahraničních věcí Spolkové republiky Německo jako novém rámci pro česko-německé vztahy [online]. German embassy in the Czech Republic [cit. 2015-08-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-09-03. (anglicky)
- Czech-U.S. Relations [online]. ministerstvo zahraničí ČR [cit. 2015-08-08]. Dostupné online. (anglicky)
- Czech Vote Against Palestine: Only European Nation At UN To Vote Against Palestinian State Was Czech Republic [online]. The Huffington Post [cit. 2015-08-08]. Dostupné online. (anglicky)
- Czechs with few mates. The Economist. 30 August 2007. Dostupné online [cit. 8 August 2015]. (anglicky) Zdroj se vztahuje na období do roku 2007.