Česko-polské vztahy

Polsko a Česko jsou státy ve střední Evropě. Obě země vstoupily do EU 1. května 2004. Společně se také připojily k NATO 12. března 1999. Společně jsou členové také Visegrádské skupiny (V4), což je důležitá středoevropská regionální organizace.

Bilaterální vztahy
Česka a Polska

Česko

Polsko

Česko a Polsko na mapě Evropy

Obě země sdílí 796 km společné hranice, která může být, díky Schengenské smlouvě, kdekoliv bez kontroly překročena. Tato hranice mezi oběma zeměmi se ovšem v průběhu dějin měnila.

Historie

Oba národy patří mezi západní Slovany a obě země odedávna sdílely dějiny. V některých historických obdobích měly stejného panovníka v personální unii.

Přátelské vztahy mezi oběma zeměmi panovaly již v dobách existence komunistických režimů v obou zemích. V Krkonoších se nachází Cesta česko-polského přátelství.

Česká republika už od doby Československa dluží Polsku malé území na hranicích ČR.[1]

V roce 2010 byla provedena[kde?] Centrem pro výzkum veřejného mínění anketa o vztazích mezi Českou republikou a Polskem. Polsko bylo 2. nejoblíbenější zemí po Slovensku z 13 zemí; 92 % dotazovaných odpovědělo, že jsou vztahy mezi Českem a Polskem velmi dobré.[2] V Polsku je Česká republika poměrně oblíbeným sousedem (vzhledem k dlouhodobě problematickým vztahům Polska s některými jeho dalšími sousedy); česká kultura je dlouhodobě oblíbená.

V roce 2021 se vyostřily vztahy v souvislosti s českým vyžádáním si sankcí EU vůči Polsku za těžbu v dole Turów.[3]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Czech Republic–Poland relations na anglické Wikipedii.

  1. KOUDELKA, Zdeněk. Polsku území nedlužíme [online]. Česká justice, 2015-12-16 [cit. 2021-10-16]. Dostupné online.
  2. CVVM Archivováno 7. 7. 2007 na Wayback Machine, Občané o vztazích ČR s některými zeměmi – listopad 2010[nedostupný zdroj]
  3. Morawiecki neodjel na summit do Budapešti. Jeho mluvčí uvedl, že důvodem je spor s Českem o Turów. iROZHLAS [online]. 2021-09-23 [cit. 2021-09-23]. Dostupné online.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.