Mikuláš Tolentinský

Mikuláš Tolentinský (narozen kolem 1246, Sant' Angelo, Ponatano, Itálie10. září 1305, Tolentino, Itálie) byl augustiniánský mnich a katolický svatý. Většinu života prožil v italském Tolentinu, věnoval se pomoci chudým a bezmocným, podle legend vykonal řadu zázraků. Je uctíván jako kazatel a divotvůrce.

Svatý
Mikuláš Tolentinský
mnich
Datum narozeníkolem 1246
Místo narozeníSant' Angelo, Pontano, Itálie
Datum úmrtí10. září 1305
Místo úmrtíTolentino, Itálie
Svátek10. září
Místo pohřbeníTolentino
Svatořečen1446
Úřadyřeholník - Ordo Fratrum Eremitarum S. Augustini (neofic. augustiniáni poustevníci)
Uctíván církvemiřímskokatolická církev a církve v jejím společenství
Významné zasvěcené kostelyTolentino, Řím, Benátky
Atributyjako poustevník, liliový stonek, kniha, miska s dvěma pečenými ptáky, čert, kalich, kříž, důtky
PatronemBavorska, Říma, Tolentina, Benátek, Janova; za denní chléb; za duše v očistci; za svobodu

Život

Agostino Masucci: Sv. Augustin představuje Mikuláše Tolentinského Panně Marii; bazilika Santa Maria del Popolo, Řím
Bazilika San Nicola v Tolentinu, nad vchodem sluneční kotouč
Jeroným Kohl: Socha Mikuláše Tolentinského na Karlově mostě v Praze

Sv. Mikuláš Tolentinský se narodil v Sant' Angelo in Pontano v italské diecézi Fermo. Jeho rodiče, Compagnonus de Guarutti a Amata de Guidiani, původně nemohli mít děti, ale poté, co se modlili k sv. Mikuláši z Myry, Amata otěhotněla. Proto také pojmenovali své dítě po tomto světci. V den jeho narození se měla objevit na obloze kometa, proto bývá zářící hvězda vyobrazena na Mikulášových prsou nebo u jeho hlavy.

Ve 14 letech vstoupil Mikuláš jako žák či novic do kláštera Sant' Angelo. Když mu bylo 18 let, Mikuláš Tolentinský složil věčné sliby a stal se augustiniánským řeholníkem. V roce 1274 dostal řádové kožené cingulum a přestěhoval se do Tolentina, kde strávil zbytek života. V Tolentinu se věnoval činnosti kazatele, modlitbám, uzdravoval lidi, navštěvoval vězně a dělal zázraky.

Zemřel přirozenou smrtí jako svatý vyznavač v Tolentinu v roce 1305, v tamní bazilice je jeho hrob. 5. června roku 1446 jej kanonizoval papež Evžen IV. (1431-1447).

Legendy

Podle legendy byl Mikuláš Tolentinský kazatelem a divotvůrcem. Připisuje se mu na 300 zázraků. Některé jsou shodné se zázraky svatého Mikuláše z Myry. Nejčastěji se zobrazují tyto:

  • vegetarián Mikuláš dostal při hostině pečené kuře. Udělal nad ním znamení kříže, kuře obživlo a vyletělo ven oknem.
  • vzkřísil přes sto dětí, včetně několika utopených.
  • Přemohl ďábla, který se objevil při mši a začal Mikuláše bít holí. Tato hůl pak byla řadu let vystavena v kostele.
  • Zachránil 9 námořníků i s lodí před potopením. Zjevil se jim při modlitbě, v levé ruce držel lilii a pravou rukou utišil bouři.

Ikonografie

Mikuláš Tolentinský bývá zobrazován jako bosý augustiniánský řeholník - eremita v černé kutně, přepásané koženým pásem, na prsou mívá zářící zlaté slunce (nebo je vedle jeho hlavy a Mikuláš na ně ukazuje prstem), vlasy má upravené do tonzury. V ruce drží ratolest s květy lilie, košík chleba nebo také kříž. V dějových scénách osvobozuje vězně, navštvuje nemocné a chudé, rozdává chléb chudým, doprovázejí ho sv. Augustin a sv. Monika, zjevuje se mu Panna Marie, na její přímluvu vstupuje na loď a utišuje bouři.

Patrocinium

Je patronem či spolupatronem měst Tolentino, Řím, Benátky, Janov, Cordóba, Antverpy a Lima, spolupatronem Bavorska, řádu augustiniánů, dále patronem námořníků, duší v očistci, dětí a žáků. Jeho kult vrcholil v 16.-18. století, kdy byl také patronem proti moru a patronem misionářů v Americe, obzvláště je jeho kult rozšířen v Mexiku, Guatemale a v Kolumbii. Od 18. století je patronem několika diecézí na Filipínách.

Některé kostely, sochy a obrazy

Evropa

  • Bazilika San Nicola da Tolentino, Tollentino, gotický chrám, uvnitř cyklus nástěnných maleb s legendou sv. Mikuláše z Tolentina od bratří Pietra a Giuliana z Rimini, kolem roku 1325
  • Kostel San Nicola da Tolentino agli Orti Sallustiani, Řím
  • Bazilika San Nicola da Tolentino, Benátky
  • La Aldea de San Nicolás, Gran Canaria, Španělsko

Mimoevropské země

  • Kostel Saint Nicolas of Tolentino, Bronx, New York
  • Iglesia San nicola de Pangasinán, Cabanatuan, severní Filipíny
  • Arcila, Querétaro, Mexiko

Česko

Legenda v Tolentinu

Odkazy

Literatura

  • Lexikon der christlichen Ikonographie, Engelbert Kirschbaum und Wolfgang Braunfels (eds.), Ikonographie der Heiligen, svazek 8., 2. vyd., Herder: Rom-Basel-Freiburg-Wien 1994, s. 59–62.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.